Φροντίδα Καλύτερη ζωή για καναρίνι μεγάλης ηλικίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα καναμε το πρώτο μας μπανακι και αλλάξαμε κλουβι! Στο κοκκινο κουπακι εχει τροφη και στο κιτρινο θα εχει λιχουδιες(μπινελικια)!Βρηκα και την αλοιφη (επιτελους) και θα αρχήσω τη θεραπεια το βραδυ... Ελπιζω να πάνε όλα καλα!
 

Συνημμένα

  • DSC01233a.webp
    DSC01233a.webp
    40,1 KB · Προβολές: 113
  • DSC01235a.webp
    DSC01235a.webp
    43 KB · Προβολές: 116
  • DSC01236a.webp
    DSC01236a.webp
    39,2 KB · Προβολές: 105
  • DSC01237.webp
    DSC01237.webp
    43,1 KB · Προβολές: 108
  • DSC01239.webp
    DSC01239.webp
    56,1 KB · Προβολές: 102
Ωραιο το καινουργιο κλουβακι.. Μπανιο φανταζομαι το καημενο δεν θα χε κανει ποτε.Βαζε του καθε μερα. Νομιζω θα το καταευχαριστηθει.:D

Σημ:Την κεντρικη πατηθρα θα την εβαζα πανω δεξια(οχι και πολυ πανω για να μην καμπουριαζει) ωστε να χει χωρο για περισοτερες πτησεις.
 
Δες την φωτο. Εκει που χω το μαυρο σημαδακι. Ομιζω εκει ειναι το τελειο σημειο. Με τις μπλε γραμμες σου χω βαλει τις διαδρομες που θα μπορει να κανει.
 

Συνημμένα

  • mpikis.webp
    mpikis.webp
    47 KB · Προβολές: 106
  • Like
Αντιδράσεις: Mpikis
Βσικα οταν τον εβγαλα απο το κλουβι μου εφυγε απο τα χερια..Φυσικα ολα ήταν κλειστα... Και προσπαθησε να πεταξει αλλα ήταν σαν κοτοπουλο... Είχε τουλαχιστον 6 χρονια να κανει μια πτηση... Το επιασα κατευθειαν κάτω στο πατωμα.. Σκεφτομαι οταν συνηθήσει τον χώρο και τελέιωσει η θεραπεια... Να το βγάλω απο το κλουβι για λίγο... Θα επιστρεψω στο φιλαρακι το κλουβι αδειο και σκεφτομαστε να πουμε στον πατερα του οτι την κοπανησε το πουλι... Δε ξέρουμε ακομα... Πάντως τον χαιρομαι πολυ...



Τι είναι αυτο το μπλε που εβαλες μεσα στο κλουβι μου; Σβηστο αμέσως... Εκει γουσταρει π φωτακος να τη βαλω την πατηθρα; Εκει την βαζω... Οπου θελει ο φωτακος.. Κατι αλλο κυριε φωτακο; Αλλαξα όμως θέση στο κιτρινο κουπακι.. Μη μας κανει καμια δουλεια και πεσουν ολα μεσα...
 
Τωρα να πω κι εγω αυτο παρατηρησα;
Θα το πω χεχε..

Η πατηθρα που ειναι διπλα στο κιτρινο μπωλ ειναι πολυ κοντα στο καγκελο κι οταν γυρναει γαι να φυγει θα βρισκει η ουρα του και θα χαλαει!

θα επιστρεψω στο φιλαρακι το κλουβι αδειο και σκεφτομαστε να πουμε στον πατερα του οτι την κοπανησε το πουλι... Δε ξέρουμε ακομα... Πάντως τον χαιρομαι πολυ...

πολυ καλη ιδεα!
αφου συμφωνει κι ο φιλος σου κατι θα ξερει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mpikis
Σημερα το πρωι ξυπνησα με μια ευχαριστη εκπληξη.. Ο γερακος δεν εκανε μονο το μονοτονο ηχο τσι τσι.. Αλλα προσπαθουσε και εβγαζε καποιους αλλους ηχους, σαν να ελεγε το γραμμα ''Ρ''.. Οσοι ασχολεισται με καναρινια θα καταλαβατε... Κ. Μακη οι φοβίες πήγαν στην ακρη και χτες.. Τετοιο μασαζ με epithol.. Ουτε σε SPA να ήταν ο καναρος...😀
 
εισαι απιστευτος! Μπραβο σου! Μαζι σου το καναρινακι αυτο θα ζησει μεχρι τα 100! Μην το δωσεις πισω αμαρτια ειναι να ξαναγυρισει πισω σε αυτην την αθλια κατασταση.. ετσι και αλλιως δεν το προσεχουν... και να τους πεις πως πεθανε σιγουρα θα σε πιστεψουν! Ετσι και αλλιως προς τα εκει θα πηγαινε αμα εμενε λιγο ακομα μαζι τους...
 
Για πολλα πολλα φιλακια... Ο κολυμβητης σου! Και ουτε για αστειο πισω στην κολαση. Μπραβο δεν χρειαζεσαι εχεις καλυτερο δωρο να τον χαιρεσαι και να καμαρωνεις!
 
Αλέξανδρε σε χαιρετώ είχα και εγώ μια ακριβώς ίδια περίπτωση και μου έδωσε αυτό PODAGRIN το οποίο έχει ένα πινελάκι και αλείφεις τα πόδια του. Σε 5 λεπτά ξανακάνεις μια επάλειψη και μετά μαλάξεις με το χέρι θα δεις ότι μαλακώσανε σε σημείο που θα βγαίνουν και με το χέρι επίσης το πουλάκι θα τα τσιμπά και θα βγαίνουν σε δυο – τρεις μέρες θα είναι ένταξη απλός θέλει πολλή καθαριότητα
 
Σημερα καναμε το πρώτο μας μπανακι και αλλάξαμε κλουβι! Στο κοκκινο κουπακι εχει τροφη και στο κιτρινο θα εχει λιχουδιες(μπινελικια)!Βρηκα και την αλοιφη (επιτελους) και θα αρχήσω τη θεραπεια το βραδυ... Ελπιζω να πάνε όλα καλα!
Χιλια "ΜΠΡΑΒΟ" Αλεξανδρε. Με εχεις συγκινησει. Ετσι θελουν και τα πουλακια. Να τους δινουμε αγαπη. Μπραβο αγορι μου.
 
Kαλησπέρα σας! Σήμερα είναι η 7 μερα θεραπειας! Δειτε λιγο την τωρινη κατάσταση των ποδιών και πειτε μου πως τα βλεπετε,τι να διορθώσω... Εχω αλλες τρεις μερες για epithol... Παραλληλα υπάρχει αυγοτροφη, σουπιοκοκκαλο, μεγαλο κλουβι, καθαρη καλη τροφη, καθημερινο μπανιο και καθαρισμα τις πατηθρες... Εγω βλεπω μια διαφορα στα πόδια.. Εχουν γινει πιο ροζ και εχει φυγει η πολυ η κιτρινιλα, ακου τη γνωμη σας! Πρεπει να το δωσω πίσω πάντως☹... Δε γινεται να το κρατησω.. Το θελουν... 😡
 
Οριστε και οι φωτο...
 

Συνημμένα

  • DSC01272.webp
    DSC01272.webp
    30 KB · Προβολές: 113
  • DSC01275.webp
    DSC01275.webp
    33 KB · Προβολές: 96
  • DSC01279.webp
    DSC01279.webp
    32,5 KB · Προβολές: 102
  • DSC01281.webp
    DSC01281.webp
    28,6 KB · Προβολές: 102
Αλέξανδρε μπράβο για την περιποιηση στο πουλάκι! Νομιζω πως χρειάζεται λιγο κόψιμο των νυχιών του. Επισης να επισημάνω οτι πρώτα πρεπει να κανει μπάνιο και μετα να εφαρμόζεις την κρέμα. Καλο θα ήταν να του κανεις και ενα ελαφρύ μασαζακι στα ποδαράκια καθε φορά που βαζεις την κρεμούλα ωστε σιγα σιγα και με τον καιρό θα καθαρισουν τελέιως. Μετα την 7η μερα σταματας την χρηση της Εrithol και μπορεις να του βαλεις λιγη βαζελίνη. Πάντως υπαρχει σημαντικη βελτίωση και αυτο οφείλεται στη όλη περιποιησή σου...
 
Georgina σ ευχαριστω.. Θα κανω 10 μερες θεραπεια με epithol συμφωνα με τις συμβουλες του κ. Μακη! Οποτε μετα τη 10η μερα θα ξεκινησω βαζελινη! Ναι μπανιο κανει το πρωι και καθε βραδυ του κανω μασαζ με epithol. Οποτε εινια καθαρος...
 
ειναι οντως παλι καλητερα απο οτι το πηρες! Μπραβο σου και παλι για την προσπαθεια που κανεις για το καλητερο για αυτο!
 
Χτες τα πραγματα άλλαξαν..λίγο πριν την epithol τον αφησα ελευθερο για πτησεις μεσα στο σπιτι... Δε μπορει να πεταξει πολυ... Κανει σαν κοτοπουλο... Εχουν ατροφησει μαλλον τα φτερα του... Ειχε 7 χρονια και παραπανω να πεταξει... Τα φτερα της ουρας του εινια πολυ λιγα και γι αυτο μαλλον δε μπορει να πιασει υψος πολυ. Κανει μια πτηση κανονικη αλλα μετα απο λιγο σταματαει.. Νομιζω ειναι σαν να εχει κομμενα φτερα πτησης... Δε ξερω αν σας βοηθησε η περιγραφη... Με φοβαται λιγο ακομα αλλα τον πιανω με πολυ ανεση...
 

Συνημμένα

  • DSC01316.webp
    DSC01316.webp
    29,3 KB · Προβολές: 93
  • DSC01318.webp
    DSC01318.webp
    30,1 KB · Προβολές: 91
  • DSC01319.webp
    DSC01319.webp
    33,3 KB · Προβολές: 91
Αλέξανδρε, επειδή το πουλί έχει υποστεί πραγματική κακοποίηση (δεν έχω ξαναδεί τέτοια κατάσταση ποδιών), η φροντίδα σου είναι, ήδη, ένα ευχάριστο σοκ για αυτό. Νοιώθω τη διάθεση σου να τον δεις να φτερουγίζει, αλλά μην το βιάζεις το πράγμα, το πουλί θέλει χρόνο 7 χρόνια κακοπέρασης έχουν συσσωρεύσει ήδη πολλές αδυναμίες
 
Back
Top