Ασθένειες Κανάρα έσπασε το πόδι της

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλημερα στην παρεα.
S.O.S. Η καναρα μου χωρις να ξερω γιατι εσπασε το ποδι της. Την αφησα μια χαρα το βραδυ και το πρωι την βρηκα με σπασμενο ποδι. Δεν εχω ιδεα τι να κανω.. Πειτε μου οτι μπορειτε, γιατι φοβαμαι μην μου πεθανει. Εχει και παιδια που ταιζει και φοβαμαι και γι αυτα. Τα παιδια της ειναι 23 ημερων και δεν ξερω αν μπορουν να φανε μονα τους. Περιμενω με αγωνια τα φωτα σας. Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 
Στα μικρά να βάλεις αυγό τρεις φορές τη μέρα... από ένα μικρό κομματάκι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να τα ταΐσει... ότι φάνε μόνα τους.
Ευτυχώς σε αυτή την ηλικία τσιμπολογάνε κι αυτά...
Βάλε και ένα κομμάτι μικρό μήλο, μαλακό όμως.
Για την κανάρα θέλουμε περιγραφή του σημείου που έχει σπάσει και της κατάστασης του ποδιού όσο αναλυτικότερα γίενται.
Επίσης αν μπορείς να μας ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες του ποδιού για να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε σωστά.
κάποιος ειδικός υπάρχει κοντά σας;
 
Αρσενικός δεν υπάρχει για να αναλάβει τα μικρά; Δεν χάνεις τίποτα αν τηλεφωνήσεις στον κτηνίατρο που λες. Ίσως μπορεί να τη βοηθήσει και σου ζητήσει να την πας.
 
Αρσενικός δεν υπάρχει για να αναλάβει τα μικρά; Δεν χάνεις τίποτα αν τηλεφωνήσεις στον κτηνίατρο που λες. Ίσως μπορεί να τη βοηθήσει και σου ζητήσει να την πας.
Αρσενικος υπαρχει, αλλα τον εχω βγαλει απο καιρο απο τα μικρα, δεν ξερω αν τα αναγνωριζει πια για να τα ταισει. Τωρα θα την παω στην κτηνιατρο και θα σας ενημερωσω..🙁
 
Αρσενικος υπαρχει, αλλα τον εχω βγαλει απο καιρο απο τα μικρα, δεν ξερω αν τα αναγνωριζει πια για να τα ταισει. Τωρα θα την παω στην κτηνιατρο και θα σας ενημερωσω..🙁

Δεν τα αναγνωρίζει πλέον δυστυχώς.
Ευτυχώς τα μικρά είναι σε καλή ηλικία.
Ακολούθησε τις οδηγίες του κ. Γιάννη και βάλε μας φωτογραφίες.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
 
Το εχει σπασει ακριβως εκει που τελειωνει το δαχτυλιδι.
IMG_20180612_124234_480x640.webp
IMG_20180612_124229_480x640.webp
IMG_20180612_124224_480x640.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν έχει σπάσει το ποδαράκι, θέλει άμεσα γιατρό για να το δέσει, εκτός αν σου δώσουν οδηγίες τα παιδιά και το κάνεις εσύ.
Αλλά πιστεύω ότι τέτοια περιστατικά πρέπει να τα βλέπει γιατρός!
 
η φωλιά σου είναι από αυτές με απομονωμένο στεφάνι που φέρει πλαστικά δοντάκια για να συγκρατεί το νήμα;

Στο κλουβί βρήκες φτερά;
Η φωλια ειναι εξωτερικη και εχει απομονωμενο στεφανι, αλλα εχει ραμμενη τσοχα, δεν υπαρχει πουθενα τρυπα ή κενο που να μπηκε το ποδι της μεσα.. Οχι, δεν βρηκα φτερα.

Πώς είναι το πουλάκι τώρα; Πίνει νεράκι; Δεν υπάρχει άλλος κτηνίατρος;
Δεν ξερω αν εχει πιει νερο.. Οι κτηνιατροι εδω δεν ξερουν απο πουλια.. Μονο σε αυτην που πηγα,ισως να γινει κατι..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν ξερω αν εχει πιει νερο.. Οι κτηνιατροι εδω δεν ξερουν απο πουλια.. Μονο σε αυτην που πηγα,ισως να γινει κατι..
Δώσε ηλεκτρολυτες άμεσα
 
Δεν ξερω αν εχει πιει νερο..
Θα πιει.
μπορεί να πονάει αλλά θα φάει και θα πιει νερό κανονικότατα.
Οι κτηνιατροι εδω δεν ξερουν απο πουλια..
Προτείνω να περιμένουμε την απογευματινή ιατρική προσπάθεια και στη συνέχεια να μιλήσουμε για λεπτομέρειες, αιτίες και πιθανές νέες λύσεις.
 
Σας ευχαριστω ολους πολυ για τη βοηθεια σας, να ειστε ολοι καλα! Εχει φαει και εχει πιει νερακι κανονικα! Το ιδιο και τα μικρα της! Μηλαρακι δεν εχουν φαει, ομως αυγο κανονικα! Περιμενω να ερθει το απογευμα και ευχομαι να μην το χασω το πουλακι.. Δυστυχως δεν εχω και το ειδικο πενσακι να της βγαλω το δαχτυλιδι..Αν το ειχα, θα το εβγαζα και θα της το εδενα μεχρι το απογευμα.. Ευχομαι αυτη η καθυστερηση να μην της νεκρωσει τα νευρα του ποδιου..🙁
 
Δυστυχως δεν εχω και το ειδικο πενσακι να της βγαλω το δαχτυλιδι.
Μην κάνεις καμία κίνηση με το δαχτυλίδι.
Θα επιβαρυνθεί η όλη κατάσταση.
Άσε να δούμε πως θα βάλει το νάρθηκα ο γιατρός και βλέπουμε.
 
Σωστα, θα περιμενω και θα σας ενημερωσω αμεσως μολις παμε στη γιατρο.Ισως χρειαστει και καποια αντιβιωση;

Ο γιατρος θα σου δωσει οτι χρειαζεται.
Ισως το δαχτυλιδι λειτουργησει επικουρικα με το ναρθηκα του γιατρου
 
Back
Top