Ασθένειες Κανάρα έσπασε το πόδι της

Το εκανα! Το καταφερα με το καλαμακι! Ομως τωρα που το εδεσα, το ποδαρακι της ειναι στραβο.. Τι να κάνω;


Τι βλέπεις να φταει;
Είναι φαρδύ το καλαμάκι;
 
Το δαχτυλίδι πρέπει να μεινει εκει που ειναι
έχω αντίθετη άποψη, το δακτυλίδι θα δυσκόλευε πιστεύω ακόμα και τον τον πιο έμπειρο να τοποθετήσει τον νάρθηκα και να ευθυγραμμίσει το ποδαράκι του.
φυσικά η όποια απόφαση είναι της Κατερίνας, εγώ έκανα μία πρόταση που πιστεύω ότι θα βοηθήσει και ελπίζω για το καλύτερο όποιο δρόμο και αν ακολουθήσει.
 
Οχι. Ειναι ακριβως. Και οταν την πιανω ειναι ολοισιο, μα οταν το παταει, στραβωνει..

Ναι γιατί είναι συντριπτικό το καταγμα. Για να δούμε αν έχει να δώσει κάποια ιδέα ο Γιαννης
 
Τωρα που την αφησα να ηρεμησει, καθεται στο κλαρακι της και το ποδαρακι της ειναι ολοισιο!Λετε να τα καταφεραμε;

έχε την υπό παρακολούθηση, είναι θετικό σημάδι αυτό

μπράβο!
 
Κατερίνα αξίζει να το προσπαθήσεις
Όχι...
Δεν αξίζει.
το τοποθετείς στην άκρη του δακτυλιδιού οριακά
Και βάζουμε σε κίνδυνο κι άλλες περιπτώσεις...
Για κάθε δουλειά χρειάζεται το κατάλληλο εργαλείο...
Αλλιώς ο οδοντογιατρός θα μας έβγαζε τα δόντια με το σωληνοκάβουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γι κάθε δουλειά χρειάζεται το κατάλληλο εργαλείο
Συνφωνώ απολύτως, ότι πρότεινα αφορούσε λύση έκτακτης ανάγκης λογω της έλειψης του σωστού εργαλείου
 
Μεσα στον πανικο μου,ξεχασα να σας πω πως τα παιδια της εφαγαν μονα τους και αυγο, αλλα και αυγοτροφη! Ευχομαι να μην μου παθουν τιποτα και αυτα.. Θα μεγαλωσουν πριν την ωρα τους.
 
Ετοιμάσου ψυχολογικά και αύριο αφού πρώτα το σχεδιάσεις καλά στο μυαλό σου ξαναπροσπάθησε.
Πρέπει να το δέσεις.
Οχι κυριε Γιαννη,το εδεσα το ποδαρακι! Ειναι ετοιμο. Νομιζω πως τα καταφεραμε με την τεραστια δικη σας(ολων σας)πολυτιμη βοηθεια!👍
 
Κατερίνα μπράβο για την προσπάθεια σου και περαστικά στο καναρίνι σου.
Πολλά μπράβο και σε όλα τα μέλη για τις πολύτιμες συμβουλές τους.
Σε κάταγμα που είχε καναρίνι δικό μου ο γιατρός χρησιμοποίησε καλαμάκι αλλά
έβαλε και οδοντογλυφίδα ώστε να είναι πιο σταθερά δεμένο.
Βέβαια δεν υπήρχε δακτυλίδι στην δικιά μου περίπτωση.
Καλό είναι συζητηθεί από την ομάδα προτού Κατερίνα προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια
 
Κατερίνα μπράβο για την προσπάθεια σου και περαστικά στο καναρίνι σου.
Πολλά μπράβο και σε όλα τα μέλη για τις πολύτιμες συμβουλές τους.
Παναγιωτη μου στη δικη μας περιπτωση, δε θα μπορουσε να γινει ετσι.. Το καλαμακι περασε με σχετικη δυσκολια απο το δαχτυλιδι, μιας και το ποδαρακι ηταν αρκετα πρισμενο. Στη δικη μας περιπτωση δεν υπηρχε χιλιοστο ωστε να μπει και καλαμακι.. Θεωρω πως καναμε τελικα ακριβως αυτο που επρεπε.

Τι έγινε βρε Κατερίνα; Πώς προχωρά το πράγμα;
Γιαννη μου δεν ξερω και ακριβως τι να σας γραψω.. Ειναι στην ιδια κατασταση, δηλαδη ουτε καλυτερα, ουτε και χειροτερα.. Μια ανεβαινει στο κλαρακι της και καθεται με το ποδι μαζεμενο, μια καθεται κατω σε ενα μπολ που της εχω φαι και μπαινει εκει και κουρνιαζει... Ομως ορεξη εχει, δεν τη βλεπω καταβεβλημενη...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και τωρα ερχονται οι ερωτησεις...👎

Υπαρχει περιπτωση καποιο πουλακι που εσπασε το ποδι του κι ενω δεθηκε το ποδι κανονικα, τελικα οταν εδεσε το κοκκαλο,τα δαχτυλακια του να μη λειτουργησαν ξανα ποτε;☹😱

Σε ποιες περιπτωσεις λειτουργουν κανονικα τα δαχτυλα μετα απο σπασιμο;👎
 
Μην ανησυχείς.
Όλα θα πάνε καλά.
Απλά τώρα προηγείται η ηρεμία του πουλιού, η καλή διατροφή ώστε να δέσει το κόκαλο.
2-3 βδομάδες υπομονή.. και θα δεις πως όλα θα έχουν ευνοϊκή εξέλιξη.
 
Αν το σπάσιμο του κοκκάλου δεν έχει κάνει ζημια σε τένοντες τότε λογικά θα λειτουργήσει το πόδι και σε max 2-3 μήνες θα έχεις τελική πλήρη εικόνα. Σπάσιμο των μικρών αγγείων και νεύρων προκαλεί προσωρινή παράλυση, αλλα σε μερικές εβδομάδες αναπτύσσονται καινούρια. Αρκεί να υπάρχουν κεντρκες φλέβες και μεγάλα νεύρα σε λειτουργία.

Την γαζα την αφήνεις για 2-3 εβδομάδες. Σε 2 εβδομάδες ακόμα δεν πολύ πατάνε το πόδι, αλλα σε ένα μηνα αρχίζουν και χρησιμοποιούν κανονικά το πόδι, μονο που προτιμούν για την νύχτα να κοιμούνται με αντίθετο πόδι. Ενώ σε άλλες λειτουργίες και κινήσεις το χρησιμοποιούν κανονικά.

Αν έχουν σπάσει τένοντες η μεγάλα νεύρα τότε πιθανότατα το πόδι θα μείνει παράλυτο. Αν κόπηκαν φλέβες τότε λογικά το πόδι θα στεγνοσει χωρίς κυκλοφορία του αίματος και στο τέλος θα πέσει. Το πουλί πρέπει να λαμβάνει αντιβιοτικά (μέσο έξω) για να αποφύγεις την γάγγραινα και μόλυνσης (αν τυχον θα σαπίσει το ποδι απο μόλυνση)
 
Back
Top