Αναπαραγωγή Κανάρα γεννάει αυγουλάκια χωρίς να ζευγαρώσει και οποιαδήποτε εποχή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nasla
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nasla

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2014
Μηνύματα
9
Καλησπέρα σε όλη την όμορφη ομάδα!
Δεν είμαι ειδική στα καναρίνια. Έχω 3 κανάρες, που άλλοι δεν τις θέλανε και τις δώσανε σε μένα. Είναι η μαμά (με δαχτυλίδι 2009) με τις δύο κόρες της (γεννημένες το 2014). Μένουν όλες μαζί, σε μεγάλο κλουβί. Δεν υπάρχει αρσενικό καναρίνι στο σπίτι. Οι δύο μικρές, γεννάνε σχεδόν συνέχεια τα αυγουλάκια τους και τα κλωσάνε. Ακόμη και μέσα στο κατακαλόκαιρο, ακόμη και τώρα, μέσα στο κρύο. Μάλιστα, τα κλωσάνε μαζί, η μία πάνω στην άλλη... Με ανησυχεί που γίνεται τόσο συχνά αυτό, μήπως προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στην υγεία τους. Και που μπορεί να οφείλεται αυτό, κάνω κάτι λάθος; Γενικά η διατροφή τους περιλαμβάνει την κλασσική τροφή, μήλο, μαρούλι, ανά διαστήματα βιταμίνη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλησπερα :)

Πρωτον καλη μου, κανεις δεν ειναι ειδικος. Μη νιωθεις "ασχημα", ολοι μαθαινουμε :)
Δευτερον.. μπορεις να μας πεις που τα εχεις; Εξω ή μεσα; αν ειναι μεσα, σε τι συνθηκες;

Φυσικα και οι συνεχεις γεννες εξαντλουν τα πουλια. Βασικο που πρεπει να κανεις ειναι να τους παρεχεις ασβεστιο. Ειδικα οταν γεννουν. Σουπιοκοκκαλο παντοτε στο κλουβι, σπασμενα οστρακα, ωμο σουσαμι, αυγο βρασμενο 15 λεπτα με το τσοφλι, και ισως λιγο υγρο ασβεστιο στο νερο τους.
 
Θα βοηθούσε να ανεβάσεις και μερικές φωτογραφίες του χώρου διαμονής των καναρινιών.
 
Ευχαριστώπολυ για την γρήγορη απάντηση. Είναι πάντα μέσα, αλλά δίπλα σε παράθυρο, να βλέπουν έξω και να βλεπουν πότε νυχτώνει κλπ. Τον χειμώνα το παράθυρο μένει ανοιχτό το πολύ ένα εκατοστό. Το σπίτι δεν είναι ζεστό καθώς το καλοριφέρ είναι απλά διακοσμητικό. Σπασμενα οστρακα έχει η άμμος που τους βάζω. Στη φωτο με το κλουβί, το σκοτεινό τζάμι αριστερά, είναι το παράθυρο, που βλέπουν έξω την ημέρα. Κάνει η μαμά τους, που δεν γεννάει, να τρώει παραπάνω ασβέστιο; Μπορεί οι "κλούβιες" γέννες να οφείλονται στη διατροφή τους, πχ μήπως βάζω πολύ από κάτι; Όταν κάνουν αυγουλάκια, να τους τα παίρνω αμέσως; Είναι ικανές να κάτσουν πολλές μέρες, να κλωσάνε...

tsies.webp 20150329.webp
 
Καταρχην θα βγαλεις τη φωλια. Δεν χρειαζεται και "προκαλει" τις κυριες.
Διατροφη τωρα, μια φορα το μηνα για 5 μερες βιταμινη δεν θα κανει κακο. Συχνοτερα δεν χρειαζεται. Τωρα που ειναι καταχειμωνο, μια δυο φορες την εβδομαδα χορτα/φρουτο και μια φορα την εβδομαδα αυγο ειναι καλα. Μετα μονο σπορους συσκευασμενους.
Θα βγαλεις εντελως τη φωλια, να μην παιρνουν το μηνυμα "εδω γενναμε" , και επειδη που και που θα ξανακανουν αυγουλακια, θα τα μαζευεις απο τον πατο ή οπου αλλου τα κανουν. Πρεπει να μην βρισκουν πουθενα να κανουν φωλια, να θυμασαι οτι θαα προσπαθουν παντου αν θελουν.

Τωρα το κλουβακι και ειδικα για 3 καναρινια ειναι ακαταλληλο, τα καναρινια θελουν μηκος να πετανε και οχι υψος, οποτε προτιμησε μακρυ κλουβι, ιδανικα μια ζευγαρωστρα. Πατηθρες βλεπω εχεις και στρογγυλες, αλλα τα τυπου κλαρακι βγαλε τα δεν τους κανει καλο στα ποδια. Προτιμησε αν βρεις ξυλινες στρογγυλες. Το κιτρινο που βλεπω στην αυγοθηκη, αν ειναι η βαφτισμενη βιταμινη-αυγοτροφη, πεταξε το οπως ειναι, μας το πουλανε για καλο και ειναι μπισκοτοειδη παχυντικα που δεν προσφερουν τιποτα. Το στικακι το ιδιο, πεταμενα λεφτα, αλλα αν βαζεις αραια και που δε θα παθουν και κατι. Κουνια δεν χρειαζονται τα καναρια οπως οι παπαγαλοι πχ, διοτι απλως καθονται επειδη ειναι στο ψηλοτερο μερος του κλουβιου, ενω ουσιαστικα σε ενα μακρυ κλουβι (οταν με το καλο παρεις) θα τους κοβει χωρο πτησης.

Αυτα τα γενικα, ελπιζω να σε βοηθησα :)

ΥΓ: μια ακομα ερωτησουλα, μπανακι κανουν; θα τις βοηθησει να "ξεχαστουν" :)
 
Καταρχην θα βγαλεις τη φωλια. Δεν χρειαζεται και "προκαλει" τις κυριες.
Διατροφη τωρα, μια φορα το μηνα για 5 μερες βιταμινη δεν θα κανει κακο. Συχνοτερα δεν χρειαζεται. Τωρα που ειναι καταχειμωνο, μια δυο φορες την εβδομαδα χορτα/φρουτο και μια φορα την εβδομαδα αυγο ειναι καλα. Μετα μονο σπορους συσκευασμενους.
Θα βγαλεις εντελως τη φωλια, να μην παιρνουν το μηνυμα "εδω γενναμε" , και επειδη που και που θα ξανακανουν αυγουλακια, θα τα μαζευεις απο τον πατο ή οπου αλλου τα κανουν. Πρεπει να μην βρισκουν πουθενα να κανουν φωλια, να θυμασαι οτι θαα προσπαθουν παντου αν θελουν.

Τωρα το κλουβακι και ειδικα για 3 καναρινια ειναι ακαταλληλο, τα καναρινια θελουν μηκος να πετανε και οχι υψος, οποτε προτιμησε μακρυ κλουβι, ιδανικα μια ζευγαρωστρα. Πατηθρες βλεπω εχεις και στρογγυλες, αλλα τα τυπου κλαρακι βγαλε τα δεν τους κανει καλο στα ποδια. Προτιμησε αν βρεις ξυλινες στρογγυλες. Το κιτρινο που βλεπω στην αυγοθηκη, αν ειναι η βαφτισμενη βιταμινη-αυγοτροφη, πεταξε το οπως ειναι, μας το πουλανε για καλο και ειναι μπισκοτοειδη παχυντικα που δεν προσφερουν τιποτα. Το στικακι το ιδιο, πεταμενα λεφτα, αλλα αν βαζεις αραια και που δε θα παθουν και κατι. Κουνια δεν χρειαζονται τα καναρια οπως οι παπαγαλοι πχ, διοτι απλως καθονται επειδη ειναι στο ψηλοτερο μερος του κλουβιου, ενω ουσιαστικα σε ενα μακρυ κλουβι (οταν με το καλο παρεις) θα τους κοβει χωρο πτησης.

Αυτα τα γενικα, ελπιζω να σε βοηθησα :)

ΥΓ: μια ακομα ερωτησουλα, μπανακι κανουν; θα τις βοηθησει να "ξεχαστουν" :)

Μου δώσατε πολλά να σκεφτώ και να διορθώσω, ευχαριστώ. Ναι, όταν τους βγάζω τη φωλιά (το έχω δοκιμάσει) τη φτιάχνουν στην αυγοθήκη Στικάκι τους βάζω μία φορά στους 2 μήνες και αν. Το είχα υποψιαστεί για την κίτρινι βιταμίνη, θα κοιτάξω να τους πάρω κάτι καλό. Το μακρύ κλουβάκι θα καθυστερήσει (λόγω οικονομικού) αλλά θα το κανονίσω. Ναι, μπανιέρα έχω εξωτερική τετράγωνη, σκεπαστη, διάφανη, τους αρέσει πολύ, καθώς και εμένα να τις βλέπω να πλατσουρίζουν. Στη φωτο δεν είναι, την έχω βγάλει για πλύσιμο. Η θέση που είναι το κλουβί, είναι σωστή;
 
Για σενα και μονο: https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/

Μπανιεριτσα την βαζεις το πρωι την αφηνεις κανενα μισαωρο και μετα την αφαιρεις.. Ναι η βιταμινη αυτη ειναι αρτοπαρασκευασματα βαφτισμενα. Οι βιταμινες ειναι σε συσκευασιες φαρμακων, οπως τα ανθρωπινα, και ειτε μπαινουν στο νερακι ειτε σε αυγοτροφη. Οταν θα βγαλεις τη φωλια, και πανε στην αυγοθηκη, αλλαξε της θεση. Αν ξαναπανε, βγαλε την τελειως μεχρι να ησυχασουν. Και στον πατο να κανουν καποια στιγμη θα σταματησουν. Αν βλεπεις μια στο τοσο και ενα αυγο δεν ειναι κακο, θηλυκα ειναι θα γεννησουν καποιες φορες.
Εσυ απλως θα τα μαζευεις, και θα τα πετας. Να φυγουν απο αυτη τη διαδικασια και να μην ταλαιπωρουνται γιατι και η ωοτοκια και το κλωσσημα ειναι μεγαλη καταπονηση για τον οργανισμο τους.

Ειπες για το καλοριφερ οτι ειναι διακοσμητικο, απο φωτισμο πως πανε; Τι ωρα ξυπνουν και τι ωρα κοιμουνται; Φυσικα και ειναι καλο να βλεπουν εξω ποτε ανατελλει και ποτε δυει ο ηλιος, αλλα πρεπει οντωςνα κοιμουνται και να ξυπνουν με αυτο το προγραμμα. Επισης εχε το νου σου μηπως τα χτυπα πολυ ο ηλιος, αν και θα το χεις προσεξει φανταζομαι :)
 
Το είχα υποψιαστεί για την κίτρινι βιταμίνη, θα κοιτάξω να τους πάρω κάτι καλό.
Επειδή καταλαβαίνω από το πως μιλάς για τις καναρινίτσες πόσο πολύ τις αγαπάς θα σου προτείνω να τους φτιάχνεις μια τροφή μόνη σου -> https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/ ή αν δεν έχεις χρόνο βράζεις ένα αυγό για 12-15 λεπτά το κόβεις στην μέση και το βάζεις στην αυγοθήκη μαζί με το τσόφλι! Είναι πολύ καλύτερο από τα στικάκια και τις "βιταμίνες" που πουλάνε στα πετ σοπ για να οικονομήσουν!

Γενικά το ότι γεννάνε συνέχεια αυγά και όποτε να ναι δείχνει πως οι μικρές έχουν απορυθμισμένο βιολογικό ρολόι. Το χειμώνα δε θα πρέπει να είναι στις φωλιές αλλά να ξεκουράζονται απ την πτερόροια. Την άνοιξη είναι η εποχή που ζευγαρώνουν (μέχρι τον Ιούνιο το πολύ) και μετά μέχρι τον Σεπτέμβρη αλλάζουν φτερά (πτερόροια - μια επίπονη διαδικασία για τα μικρά μας | θα την καταλάβεις βλέποντας πολλά φτερά στο πάτωμα!). Και η διατροφή που ακολουθούμε εξαρτάται απ την κάθε εποχή! Τώρα το χειμώνα δίνουμε αυγό ή αυγοτροφή μια φορά την εβδομάδα και αν! Λαχανικά, φρούτα και βότανα μπορούμε να δίνουμε εώς και 3 φορές την εβδομάδα. Μόλις ανοίγει ο καιρός σιγά σιγά αυξάνουμε σταδιακά τη συχνότητα που δίνουμε αυγό/αυγοτροφή και όλα τα άλλα καλλούδια ώστε σιγά σιγά να καταλάβουν πως μπαίνει η άνοιξη που η τροφή είναι πλουσια και όλα ανθίζουν! Όταν αλλάζουν φτερά (Αύγουστο με Οκτώβρη) δίνουμε αυγό/αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα και πολλά λαχανικά φρούτα και μπάνιο! Έχουν ανάγκη από πρωτεΐνη και βιταμίνες και χώρο για πέταγμα ώστε να αλλάξουν φτερά πιο εύκολα!

Οπότε οι μικρές σου πρέπει να συντονιστούν με την κάθε εποχή. Βγάλε τη φωλιά, αν κάνουν αυγά στο πάτωμα πέταμα απευθείας, και δίνε πιο αραιά αυγό και λαχανικά/φρούτα, βάζε τα πρωινά μπανάκι για να ξεχαστούν (προσοχή στα ρεύματα αέρα) και πήγαινε το κλουβί σε ένα μέρος που να είναι πιο κοντά στην εξωτερική θερμοκρασία ώστε να νιώσουν ότι έχουμε χειμώνα και δεν είναι εποχή για ζευγαρώματα και φωλιές. Επειδή έχουν κάνει πολλά αυγά δίνε τσόφλι αυγού σκέτο και σουσάμι αρκετά συχνά ώστε να μην έχεις καμιά δυστοκία (φραγή του αυγού που πολλές φορές σημαίνει θάνατος). Πολύ βασικό να κοιμούνται με την δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την ανατολή! Πέρα απ την θερμοκρασία τα καναρίνια μας καταλαβαίνουν την κάθε εποχή και με τη διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού!

Την άνοιξη θα πρέπει να δώσεις φωλιά ώστε να ικανοποιήσουν το ένστικτό τους και ας είναι τα αυγά κλούβια. Απλά θα πρέπει να δώσεις και ασβέστιο για αποφυγή δυστοκίας.

Όπως σου είπε η Μύρα καλό θα ήταν να πάρεις ένα πιο μεγάλο κλουβί (ίσως μια μεγάλη ζευγαρώστρα) για τις 3 μικρές σου!

Έχεις σκοπό να τις ζευγαρώσεις κάποια στιγμή ή θες να τις έχεις όλες μαζί και χωρίς ζευγαρώματα; :)
 
Ειλικρινά, δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω όλους, για τις τόσο χρήσιμες και αναλυτικές οδηγίες. Θα τις ακολουθήσω γιατί εννοείται τις αγαπάμε τις Τσιούλες μας (είναι η Τσία, η μαμά, και οι Τσιούλες) και μας ενδιαφέρει να περνάνε καλά. Για το θέμα του φωτός, όταν νυχτώνει σκεπάζω του κλουβί με ύφασμα, για να μην τις ενοχλεί το φως του δωματίου. Το βγάζω όμως κατά τις 8 το πρωί, που ξυπνάμε και εμείς και ανοίγουμε και το πατζούρι. Το δεύτερο παράθυρο όμως μένει με ανοιχτό πατζούρι, οπότε πιστεύω κάτι αντιλαμβάνονται. Απευθείας ήλιος δεν πέφτει πάνω τους ούτε τις αφήνουμε στο ρεύμα. Αν τυχον μένουν ανοιχτά τα παράθυρα, τις βάζουμε πιο μέσα, προς τη γωνία του τοίχου.
Δεν σκοπεύω να τις ζευγαρώσω, το ζητούμενο μου δεν είναι να έχω αρσενικά να κελαϊδάνε. Τις κυρίες αυτές τις πήραμε επειδή κάποιος άλλος ζευγάρωσε την μαμά κανάρα και δεν ήθελε τα θηλυκά. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πρόσφατα είχα κουνελάκια, που μου μάθανε πώς κάθε πλάσμα, όσο μικρό και ήσυχο είναι, αξίζει την καλύτερη προσοχή, είναι θέμα ευθύνης να τα φροντίζουμε σωστά. Τώρα έχουμε τις Τσιούλες, το χρυσόψαρο και 11 γάτες (οι 4 μέσα στο σπίτι). Είναι ήδη πολλά για τις δυνάμεις μου.
 
Δεν σκοπεύω να τις ζευγαρώσω, το ζητούμενο μου δεν είναι να έχω αρσενικά να κελαϊδάνε. Τις κυρίες αυτές τις πήραμε επειδή κάποιος άλλος ζευγάρωσε την μαμά κανάρα και δεν ήθελε τα θηλυκά.
Πολύ ώριμη απάντηση και πολύ συνειδητοποιημένη! Μπράβο σας!

11 γάτες (οι 4 μέσα στο σπίτι).
Δεν κινδυνεύουν οι Τσιούλες απ τις γατούλες; 😛
 
Πρέπει να μαθαίνουμε και να ωριμάζουμε, τι μας φταίνε τα ζωάκια; Αν δεν μπορούμε να τα φροντίζουμε όσο καλύτερα γίνεται, ας μη τα έχουμε.
Και βέβαια κινδυνεύουν από τις γατουλες, είναι και πρώην αδέσποτες. Γι αυτό, έχουμε φτιάξει πόρτα, με κοτετσόσυρμα, που κλείνει με μαγνήτες. Όταν λείπουμε και όταν κοιμόμαστε, κλειδώνουμε και την ξύλινη πόρτα, να είμαστε ήσυχοι. Οι γατούλες δεν μπαίνουν σε αυτό το δωμάτιο. Είναι και το χρυσόψαρο εκεί.
 
Αυτό με τις γάτες πρόσεξέ το. Όταν βρουν την ευκαιρία θα στην κάνουν τη ζημιά!
 
Αυτό με τις γάτες πρόσεξέ το. Όταν βρουν την ευκαιρία θα στην κάνουν τη ζημιά!
Και βέβαια θα την κάνουν, το έχουν προσπαθήσει πολλές φορές (οι άτιμες!). Προσέχουμε συνεχώς, έχουμε και κουδουνάκια στην κοτετσόπορτα, να ακούμε.
 
Back
Top