Αναπαραγωγή Κανάρα είναι πολύ φουσκωμένη απο κάτω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης isabelle
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

isabelle

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2014
Μηνύματα
17
Φίλοι μου γεια σας. Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Η κανάρα μου αφού έφτιαξε φωλιά πέρασαν περίπου 10 ημέρες για να βρούμε το πρώτο αυγό μισοτελειωμένο στο πάτο. Την επόμενη δυστυχώς κανένα αυγό. Τη κοίταξα απο κάτω και είναι πολύ φουσκωμένη. Επίσης νομίζω πως έχει πολύ λίπος. Της έδινα αυγό και μήλο, αυγοτροφη και μίγμα σπόρων και άσβεστιο στο νερό και σηπιοκοκκαλο. Η όρεξη της είναι μια χαρά κινείτε και τρώει κανονικά. Την άλειψα με ελεολαδο κ με χαρά την επόμενη γεννήσαμε. Σήμερα λογικά δεν θα έπρεπε να γεννήσει ξανά; Την κοίταξα απο κάτω ξανά κ εξακολουθεί να είναι φουσκωμένη. Την άλειψα κ πάλη. Επίσης ενώ τη πρώτη μέρα καθόταν στη φωλιά σήμερα δεν κάθετε; Τι να κάνω; Μήπως είναι αρωστη;SOS Δείτε φωτογραφίες

rsz_photo_2-5-14_-_3_35_33___.webp rsz_1photo_2-5-14_-_3_35_20___.webp
 
μη καθυστερεις
αυριο πρωι στον κτηνιατρο
υπαρχουν ειδικα σκευασματα αλλα δε χωραει πειραματισμους τωρα
 
Συμφωνώ με το Γιάννη! Οι κουτσουλιές της πώς είναι; Είναι ζωηρή; Τα ποδαράκια της έχουν κάτι ή εμένα μου φαίνεται στη φώτο;
 
Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκριση σας. Ειμαι από Κύπρο και δυστυχώς δεν υπάρχει κτηνίατρος εδώ που να είναι για πουλιά. Γι'αυτό και δεν πήγαμε. Τι μπορεί να είναι. Της έχω κόψει το αυγό και το Μήλο. Και τώρα της δίνω μόνο μίγμα σπόρων. Λέτε να είναι δυστοκία; Στο αυγό σήμερα δεν κάθετε. Να το βάλω λέτε σε άλλο ζευγάρι που κλοσαει απο σήμερα 5 αυγά; Τα ποδαράκια, μου φάνηκα και μένα με πρόβλημα και της έβαλα αλοιφή (vita care,kamasol) και τώρα είναι καλύτερα. Η όρεξη της μια χαρά. Την βλέπω πιο πολύ το πρώι να ξυνετε κυρίως με το ράμφος της. Αλλά μετα όλα καλάΓια της κουτσουλιές δύσκολο να καταλάβω αφού είναι ζευγαρομένη. Για να ειμαι και ειλικρινής δεν παρατήρησα. Θα το κάνω όμως
 
Εφόσον είναι έτσι Βγαλτη από αναπαραγωγή και βάλε το αυγό σε άλλη φωλιά... Το πουλάκι δεν είναι καλά δεν πρέπει να ζευγαρωσει... Ολόκληρη Κύπρος δεν έχει έναν πτηνίατρο; ☹
 
Ουτε εγω ακουσα να υπαρχει πτηνιατρος στην Κυπρο.. Πιστευω πως το πουλι πρεπει να μπει σε ενα μεγαλυτερο κλουβι για να γυμναστει και να φυγει το λιπος σιγα σιγα..
 
ποιον πτηνιατρο. Αυτα θα ψαχνεις
κτηνιατρο. Εφυγες
 
το σημειο αριστερα πανω στην κοιλια που φαινεται πιο μελανο τι υπαρχει εκει, αν μπορεις βγαλε καμια φωτο πιο καλη το σημειο αυτο, δεν εννοω το στηθος, στην κοιλια βορειοδυτικα οπως βλεπουμε.η υπολοιπη κοιλια δε μου φαινεται περιεργη, φουλ πρησμενη καναρα που ναι σε γεννα, εχει και αρκετο λιπος-εχω παρατηρησει οτι οι αρκετα εως πολυ παχιες θηλυκιες μπορει να δειχνουν σαν αδιαθετες στη γεννα, αυτο δε σημαινει απαραιτητα δυστοκια, στη συνεχεια μπορει να κανουν τα αυγα κανονικα. Ειχα μια παχια θηλυκια περσυ που κανε 1-2 αυγα ανα γεννα χωρις τσοφλι, τετοιο ηταν κι το δικο σου; Ποτε εκανε το αυγο στον πατο, ποτε το κανονικο που ναι στη φωλια;

μπορεις να την ψηλαφισεις χαμηλα στην κοιλια να δεις αν εχει αυγο που θα πρεπει να το κανει αυριο. Παντως αφου δειχνει οκ απο διαθεση δεν καθεται στον πατο, για την ωρα δεν υπαρχει δυστοκια, απλα δεν εκανε αυγο σημερα.. Ελεγξες στο κλουβι μηπως εκανε σημερα μαλακο αυγο-χωρις τσοφλι;
 
Επαναλαμβάνω δεν υπάρχει πτηνιατρος αλλά κτηνίατρος. Τι να κάνω; Να το πάω εκεί; Αύριο θα δω πως συμπεριφέρεται και θα αποφασίσω. Τελικά δεν μου είπε κάποιος, πρόκειται για δυστοκία;
 
μεγάλη προσοχή στην επαφή με την κοιλιά της, μπορεί να είναι μοιραία αν σπάσει αυγό μέσα
 
Καλησπέρα Λευτέρη και σ όλους τους άλλους. Το πρώτο αυγό το βρήκα τη Πέμπτη κ ήταν μαλακό και στο πάτο. Την Παρασκευή δεν γέννησε, το Σάββατο γέννησε στη φωλιά κανονικά ένα ωραιότατο πρασινογαλαζο λίγο μεγάλο, νομίζω, αυγό. Σήμερα τίποτα. Επίσης η φωτογραφία είναι κοντινή γι'αυτό θα βγάλω αύριο άλλη. Το πουλί μου το χάρισα τη μέρα του Πάσχα και ζευγαρωσε αμέσως. Εν το μετάξι σήμερα την έβλεπα να ξινεται με το ράμφος πιο πολύ και να φουσκώνει και να ξεφουσκώνει αμέσως

Γιάννη δεν είναι για πουλιά οι κτηνίατροι. Πέρση είχα ένα πρόβλημα με το κανάρινακι μου (ένα αρσενικό ) μόνο αυτό είχα κ όταν το πήρα τίποτα δεν έγινε κ τελικά το χάσαμε. Γι'αυτό και φοβουμαι να το πάρω. Τώρα είπα να ξανασχοληθώ αλλά ειμαι άσχετη με αυτά και μακάρι να είστε καλά ότι έμαθα είναι απο αυτό το forum.
 
Είσαι απο Λεμεσό; Πριν να παεις να πιάσεις τηλέφωνο να δεις αν καταλάβει που πουλιά. Να μεν παεις άδικα.
 
Αριάδνη μου σε χαιρετώ και σένα κ όλη την ομάδα. Όχι δεν ειμαι απο Λεμεσο αλλα από Παραλίμνι. Σήμερα κ πάλι δεν κλοσσησε ούτε και γέννησε.
 
Καλά είναι. Το χώρισα από το αρσενικό. Εξακολουθεί να είναι φουσκωμένη, το πιο πιθανό βέβαια να είναι λίπος γιατι η διάθεση της είναι μια χαρά και οι κουτσουλιές. Στο αυγό δυστυχώς δεν κάθεται. Θα την αφήσω λίγο μόνη της παρόλο που ο σύντροφος τη γυρεύει κ βλέπουμε.
 
Γιάννη δεν είναι για πουλιά οι κτηνίατροι. Πέρση είχα ένα πρόβλημα με το κανάρινακι μου (ένα αρσενικό ) μόνο αυτό είχα κ όταν το πήρα τίποτα δεν έγινε κ τελικά το χάσαμε. Γι'αυτό και φοβουμαι να το πάρω. Τώρα είπα να ξανασχοληθώ αλλά ειμαι άσχετη με αυτά και μακάρι να είστε καλά ότι έμαθα είναι απο αυτό το forum.

οταν δεν υπαρχει πτηνιατρος καπου πρεπει να το παμε. Παιρνεις κ τηλ να δεις ποιος ξερει
 
Back
Top