Ασθένειες Πολύ φουσκωμένη κοιλιά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για ρίξε μια ματια εδώ,

View attachment 58954


Δεν ειχες αδικο να παει το μυαλο σου εκει Γιωργο, ειναι βεβαια λιγο σπανια η κοκκιδιωση στα καναρινια εκτος αν συναναστρεφονται με ιθαγενη που αυτο αυξανει κατακορυφα τις πιθανοτητες.

Στην περιπτωση τις κοκκιδιωσης ομως συνηθως διαγραφει το εντερο (οπως και στην φωτο) και υπαρχει και σημαντικη διαφοροποιηση στις κουτσουλιες.
Βεβαια σε παχυ πτηνο δεν ειναι παντα ευδιακριτο το εντερο(και στην αρχη της εκδηλωσης των συμπτωματων) αλλα σιγουρα στην συνεχεια θα γινει κατα το καρινιασμα.
 
Πράγματι η κοκκιδίωση στα καναρίνια είναι σπάνια αν τα έχεις σε εσωτερικό χώρο,

Αυξάνονται σημαντικά οι πιθανότητες όμως αν τα έχεις έξω και επικρατούν συνθήκες υγρασίας> 70%

Βασικά το συγκεκριμένο πουλάκι δεν νομίζω ότι έχει, αλλά άλλο η photo και άλλο να το έχεις στο χέρι
 
Αυξάνονται σημαντικά οι πιθανότητες όμως αν τα έχεις έξω και επικρατούν συνθήκες υγρασίας> 70%
Η υγρασια δεν ειναι ο μονος παραγοντας της κοκκιδιασης, ειναι ενας παραγοντας που συμβαλει σε ενδεχομενη κοκκιδιωση.
Επετρεψε μου να διαφωνω ή να το επεκτεινω λιγο παραπανω αν θελεις πιο σωστα μιας και οσοι ασχολουμαστε με καρδερινες ειτε εσωτερικης ειτε εξωτερικης εκτροφης, εχουμε ερθει αντιμετωποι με το φαινομενο πανω απο μια φορες.
Βρε παιδιά...
Έχουμε αυτή την κοιλιά σε καναρίνι και μιλάμε για παθολογίες και ασθένειες ή μιλάμε γενικά για άλλες περιπτώσεις;
Γιαννη οπως αναφερω και πιο πανω δεν πιστευω οτι σε αυτη την περιπτωση μιλαμε για κοκκιδιωση, φυσικα και οχι.
Καλο ομως ειναι για τους μελλοντικους αναγνωστες του θεματος να υπαρχει "αντιλογος" απο το να μεινει κατι που δεν υπαρχει ως υπονοια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλά κάνετε και γράφετε διαφορετικές απόψεις... αυτή είναι η ομορφιά του χώρου.
Να αποσαφηνίσουμε λοιπόν πως μιλάμε γενικά και όχι ειδικά για τη συγκεκριμένη περίπτωση και τις συγκεκριμένες φωτογραφίες γιατί πολύ πιθανόν να παρασύρουμε σε λάθος αντιδράσεις τα λιγότερο έμπειρα μέλη μας που ίσως κάνουν εσφαλμένες κινήσεις σε παρόμοιες περιπτώσεις.
Επίσης για να καταλάβω κι εγώ μαζί με τους υπόλοιπους γιατί χάθηκα μέσα στο διάβασμα. Βρίσκετε κάτι ύποπτο (ασθένεια κλπ) στις φωτογραφίες των πουλιών του αρχικού θέματος κι αν ναι τι;
 
Θεωρω οτι αν απλα βλεπαμε τις φωτο θα λεγαμε οτι προκειται για "γεματα" πουλακια με λιγο πιο "γεματο" αυτο της πρωτης φωτο.

Αλλα απο την στιγμη που ο φιλος @George98 εξηγει οτι βλεπει κατι παπαπανω σε μεγεθος απο αυτο που δειχνουν οι φωτο και ειναι και μαζικο το φαινομενο(δεν σημαινει αυτο οτι ντε και καλα ειναι ασθενεια) γι αυτο προτεινα γνωμη πτηνιατρου.
Νομιζω οτι την εικονα μιας φυσιολογικης κοιλιας ή μη ολοι την εχουμε στο μυαλο μας.
 
Εμένα από κοντά κάποια πουλιά μου φάνηκαν πρησμένα και όχι απλώς χοντρά, τώρα το τι ισχύει σίγουρα θα το μάθουμε την άλλη εβδομάδα που θα επισκεφθώ τον πτηνιατρο που μου σύστησε ο Γιάννης
 
Τελικά τα πήγα στον γιατρό εχθές και ευτυχώς δεν ήταν κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό, η κοιλιά ήταν πρησμένη λόγο μεγάλης συγκέντρωσης βακτηρίων στα έντερα και θα χρειαστεί να τους χορηγήσω μόνο προβιοτικά στο νερό.
 
Τελικά τα πήγα στον γιατρό εχθές και ευτυχώς δεν ήταν κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό, η κοιλιά ήταν πρησμένη λόγο μεγάλης συγκέντρωσης βακτηρίων στα έντερα και θα χρειαστεί να τους χορηγήσω μόνο προβιοτικά στο νερό.
Είναι καθησυχαστικά τα νέα σου! Ευτυχώς! Μόλις με το καλό ολοκληρωθεί η θεραπεία τους ενημέρωσε μας για την πορεία τους!
 
Είναι καθησυχαστικά τα νέα σου! Ευτυχώς! Μόλις με το καλό ολοκληρωθεί η θεραπεία τους ενημέρωσε μας για την πορεία τους!
Ευχαριστώ, πράγματι και εγώ χάρηκα πολύ που δεν ήταν κάποια ασθένεια
 
Back
Top