Γενικά Κανάρα και στις δύο γέννες άσπορα αυγά

stelios8977

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας και καλό Πάσχα να έχουμε. Όπως ξέρατε από το προηγούμενο μου thread και στις δύο γέννες της η κανάρα έκανε άσπορα αυγά. Η πρώτη γέννα ήταν με ένα αυγό και η άλλη με τέσσερα τα οποία βέβαια ήταν άσπορα. Ο αρσενικός την βάτωνε κανονικά και αρκετές φορές. Τα έχω σε εσωτερικό χώρο και φωτίζεται μόνο με το φως της ημέρας. Μόνο εγώ παίρνω από το κλουβί για νερό και φαγητό. (Ακόμα δεν έχω χαλάσει την φωλιά)

Τώρα τι να κάνω ώστε να έχω ευτυχία στην επόμενη γέννα της κανάρας μου;
Γιατί ενώ την βάτωνε έκανε άσπορα αυγά;
Χρειάζομαι τα φώτα σας ώστε στην επόμενη γέννα να έχω επιτυχία.
 
Η πρώτη γέννα ήταν με ένα αυγό
Φίλε μου Στέλιο αυτό να μην το πολυθεωρείς γέννα με την έννοια της πρώτης γέννας. Ειδικά αν το έκανε και το παράτησε.. Πολλές φορές τα θηλυκά κάνουν ένα αυγό και μένουν σε αυτό. Οι παλιού λένε πως το κάνουν για να καθαρίσουν τον οργανισμός τους και είναι πάντα άσπορο πριν προχωρήσουν σε κανονική ωοτοκία. Σίγουρα όμως ταλαιπώρησε και κούρασε την κανάρα σου οπότε θεωρώ πως μόνο άλλη μία γέννα σε παίρνει να κάνεις ακόμα!

Γιατί ενώ την βάτωνε έκανε άσπορα αυγά;
Σ αυτή την απάντηση θα απαντήσεις εσύ ο ίδιος. Σίγουρα το θηλυκό δεν έχει πρόβλημα αφού στρώνει φωλιά και κάνει κανονικά αυγά. Με το αρσενικό όμως τι γίνεται; Τι διατροφική προετοιμασία τους έκανες; Και σε αυτή την ερώτηση θα ήθελα, όπως και όλοι μας, μια σαφή και ακριβής απάντηση. Όχι έδινα αυγό και μήλο... Δεν αρκεί! 😉 και μετά πολύ σημαντικός παράγοντας είναι η ηλικία του.. Πόσο είναι ο αρσενικός;
 
Σ αυτή την απάντηση θα απαντήσεις εσύ ο ίδιος. Σίγουρα το θηλυκό δεν έχει πρόβλημα αφού στρώνει φωλιά και κάνει κανονικά αυγά. Με το αρσενικό όμως τι γίνεται; Τι διατροφική προετοιμασία τους έκανες; Και σε αυτή την ερώτηση θα ήθελα, όπως και όλοι μας, μια σαφή και ακριβής απάντηση. Όχι έδινα αυγό και μήλο... Δεν αρκεί! 😉 και μετά πολύ σημαντικός παράγοντας είναι η ηλικία του.. Πόσο είναι ο αρσενικός;
Ο αρσενικός είναι 3 ετών και τον πήρα πριν 2 χρόνια. Διατροφική προετοιμασία του έκανα 2 εβδομάδες πριν πάρω την θυλικια. Είναι πυρωμενος γιατί κατεβάσει τα φτερά φουσκώνει και κελαηδάει πολύ έντονα στην κανάρα μου. Τι άλλο να πω αυτά
 
Ο αρσενικός είναι 3 ετών και τον πήρα πριν 2 χρόνια.
Από ηλικία είναι μια χαρά!

Διατροφική προετοιμασία του έκανα 2 εβδομάδες
Πολύ λίγο διάστημα.. αυτές τις 2 εβδομάδες τι του έδινες; Στο θηλυκό επίσης δεν έκανες προετοιμασία;

πριν πάρω την θυλικια.
Με το που την πήρες τα έβαλες μαζί; Στη ζευγαρώστρα; Με χώρισμα ή χωρίς;
 
Από ηλικία είναι μια χαρά!


Πολύ λίγο διάστημα.. αυτές τις 2 εβδομάδες τι του έδινες; Στο θηλυκό επίσης δεν έκανες προετοιμασία;


Με το που την πήρες τα έβαλες μαζί; Στη ζευγαρώστρα; Με χώρισμα ή χωρίς;
Λοιπόν στην θυλικια έκανα δύο μήνες προετοιμασία. Έδινα και στα δύο αυγό φρέσκια ρίγανη μήλο πορτοκαλί βιταμίνες στο νερό τροφή με βιταμίνες και σουπιοκόκκαλο. Τα έβαλα μαζί με χώρισμα για τους δύο μήνες και τα άφησα αφού παρατήρησα ότι η θυλικια έστρωνε φωλιά και την τάιζε ο αρσενικός.
 
τροφή με βιταμίνες
Όταν λες τροφή με βιταμίνη ποια εννοείς; Αν λες τις βιταμίνες σε διαφανές σακουλάκι καλό θα ήταν να μην ξαναδώσεις για την υγεία τους!

βιταμίνες στο νερό
Ποιες βιταμίνες και κάθε πότε τις έδινες;

Έδινα και στα δύο αυγό φρέσκια ρίγανη μήλο πορτοκαλί βιταμίνες στο νερό τροφή με βιταμίνες και σουπιοκόκκαλο.
Σου είπα να είσαι ακριβής και σαφής αλλά αυτό δεν βοηθάει.. Δλδ ξαφνικά μια μέρα άρχισες να τους δίνεις βραστό αυγό και ρίγανη και πορτοκάλι και βιταμίνες στο νερό, κάθε μερα;

Τα έβαλα μαζί με χώρισμα για τους δύο μήνες
Αν την θηλυκιά την πήρες από πετ σοπ έκανες πολύ κακώς.. Καραντίνα καραντίνα καραντίνα
-> https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Όταν λες τροφή με βιταμίνη ποια εννοείς; Αν λες τις βιταμίνες σε διαφανές σακουλάκι καλό θα ήταν να μην ξαναδώσεις για την υγεία τους!


Ποιες βιταμίνες και κάθε πότε τις έδινες;


Σου είπα να είσαι ακριβής και σαφής αλλά αυτό δεν βοηθάει.. Δλδ ξαφνικά μια μέρα άρχισες να τους δίνεις βραστό αυγό και ρίγανη και πορτοκάλι και βιταμίνες στο νερό, κάθε μερα;


Αν την θηλυκιά την πήρες από πετ σοπ έκανες πολύ κακώς.. Καραντίνα καραντίνα καραντίνα
-> https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
1. Έπαιρνα βιταμίνη κίτρινη που είναι σαν αυγοτροφη
2. Ειχα βάλει δύο μέρες φρέσκια ρίγανη τις επόμενες ημέρες έβαζα αυγό και αυτό.
3. Λέγεται Beaphar multi -vit μια φορά την εβδομάδα έβαζα 2 σταγόνες στο νερό
Την κανάρα την πήρα από τον παππού μου που ασχολείται κάπως με τα καναρίνια. Είναι 1 ετών
 
Αυτό το έχεις διαβάσει: https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
λέει αναλυτικά τα βήματα τις διατροφικής προετοιμασίας και έχει ξεχωριστή διατροφή ανά βδομάδα.. Κατά τη γνώμη μου χώρισε τα για λίγο, δώσε έμφαση στη διατροφική προετοιμασία (πάρε μπούσουλα αυτή του άρθρου) και ξαναπροσπάθησε απ την αρχή.
 
Αυτό το έχεις διαβάσει: https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
λέει αναλυτικά τα βήματα τις διατροφικής προετοιμασίας και έχει ξεχωριστή διατροφή ανά βδομάδα.. Κατά τη γνώμη μου χώρισε τα για λίγο, δώσε έμφαση στη διατροφική προετοιμασία (πάρε μπούσουλα αυτή του άρθρου) και ξαναπροσπάθησε απ την αρχή.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ την φωλιά να την χαλασω
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ την φωλιά να την χαλασω
Ναι βγάλε φωλιά και νήμα, δώσε έμφαση στη διατροφή τους και μετά από 15-20 μέρες ξαναδώστης φωλιά και νήμα και ξεκίνα απ την αρχή!
 
Και... λέω εγώ τωρα:
  1. Άνοιξες κάποιο απο τα αυγά που δεν εκκολάφθηκαν; Είδες μηπως μέσα αν ήταν σκέτος κρόκος;
  2. Κούρεψες τον αρσενικο και τη θηλυκια στην επίμαχη περιοχή;
  3. Τους έκοψες τα νύχια;
  4. Στις τροφές, αυγοτροφες, συμπληρώματα διατροφής υπάρχουν βιταμίνη Ε και σελήνιο;
Όλα αυτά που σου γράφω, σαφέστατα δεν ειναι τόσο σημαντικά οσο αυτά που αναφέρονται στα πιο πάνω μηνύματα, αλλά εφόσον φαίνεται οτι σκοπεύεις να ασχοληθείς πολυ με το ζήτημα, εχε τα λίγο στο νου σου και αυτά.
 
Στελιο καλησπερα, εκτος απο αυτα που σου ειπαν παραπανο και θα συμφωνησω θα σου πω οτι ενα απο τα βασηκα που κοιταμε στη χωριγηση βιταμινων κτλ ειναι να διαβαζουμε τις οδηγιες
"Beaphar multi -vit μια φορά την εβδομάδα έβαζα 2 σταγόνες στο νερό"
δυο σταγονες στα ποσα ml νερου και για ποσο;
βιταμινη Ε μπορεις να βαλεις καθολη την αναπαραγωγικη περιοδο.

αλλα απο τη στιγμη που τα πουλια ειναι πυρωμενα (αν και εγω δεν το κανω) θα ψαχνομουν μηπως χρειαζεται

"Κούρεψες τον αρσενικο και τη θηλυκια στην επίμαχη περιοχή;"
οπως ειπε και ο Γιαννης παραπανο.

μην πανηκοβαλεσε το ποιο συμαντηκο ειναι να μην ενοχλουμαι συναιχεια τα πουλια γιατι στο τελος δεν θα κανουμε τιποτα, αυτα ξερουν καλητερα απο εμας.
 
Στελιο καλησπερα, εκτος απο αυτα που σου ειπαν παραπανο και θα συμφωνησω θα σου πω οτι ενα απο τα βασηκα που κοιταμε στη χωριγηση βιταμινων κτλ ειναι να διαβαζουμε τις οδηγιες
"Beaphar multi -vit μια φορά την εβδομάδα έβαζα 2 σταγόνες στο νερό"
δυο σταγονες στα ποσα ml νερου και για ποσο;
βιταμινη Ε μπορεις να βαλεις καθολη την αναπαραγωγικη περιοδο.

αλλα απο τη στιγμη που τα πουλια ειναι πυρωμενα (αν και εγω δεν το κανω) θα ψαχνομουν μηπως χρειαζεται

"Κούρεψες τον αρσενικο και τη θηλυκια στην επίμαχη περιοχή;"
οπως ειπε και ο Γιαννης παραπανο.

μην πανηκοβαλεσε το ποιο συμαντηκο ειναι να μην ενοχλουμαι συναιχεια τα πουλια γιατι στο τελος δεν θα κανουμε τιποτα, αυτα ξερουν καλητερα απο εμας.
Όχι δεν τα κουρέα πως να το κάνω
 
Θ
Κίτρινο για ποιο λόγο
Η ηλικία του αρσενικού είναι ένας βασικός παράγων για την γονιμότητά του.
Ο μόνος ασφαλής τρόπος αναγνώρισης της ηλικίας, είναι το κλειστού τύπου δακτυλίδι.
Οπως βλέπεις κίτρινο δεν υπάρχει.Αν έχει πορτοκαλί είναι γεννημένο το 2010.
canary+legbands+com.jpg
 
Κουρεύεις γύρω γύρω την επίμαχη γενετήσια περιοχή, αλλά οχι πάνω στα αναπαραγωγικά όργανα. Χρησιμοποιείς ψαλιδάκι με στρογγυλεμένες άκρες. Δεν πειράζεις καθόλου τα πούπουλα που φύονται πάνω στο ψευδό πέος ή στην αμάρα, γιατι αυτά ειναι που βοηθούν τα πουλιά να βρουν τον στόχο στο ζευγάρωμα. Εναλλακτικά, απλως τραβάς τα πολλά πούπουλα πέριξ της γενετήσιας περιοχής, αλλά ίσως τα πουλακια να πονούν με αυτην τη διαδικασία.
Κονταινεις, κόβεις τα νύχια όπως φαίνεται στο αντίστοιχο άρθρο του φόρουμ, για να μην πληγωθεί η πλάτη της θηλυκιας στο ζευγάρωμα και για να μην τρυπήσουν, σπάσουν τα αυγά
 
να προσέξεις που ειναι οι πατήθρες. Υπάρχει χώρος από πάνω; Ειναι σταθερές πάνω στο κλουβι; Θα βοηθούσε αν ανέβαζες μια φωτογραφία του κλουβιού.
 
Back
Top