Αναπαραγωγή Κανάρα σταμάτησε να κλωσάει

Κακώς έβγαλες τα άσπορα αυγά. Μπορεί και να τσαντίστηκε για αυτό μαζί με τις παρεμβάσεις στα αυγά να δεις αν είναι ένσπορο ή άσπορο.Άστην στην ησυχία της να κλωσσήσει δυο μέρες τρεις το πολύ και θα δεις νεοσσό. Όσο τα σκαλίζουμε ενοχλούντε.
Παναγιώτα ακόμα και έτσι να είναι δεν νομίζω να το παράταγε το αυγό.Αλλιώς οι κανάρες που κάθοντε σε άσπορα 14 μέρες γιατί το κάνουν; Μου έχει τύχει σπασμένο αυγό να το παραμερίσει να μην το σκεπάζει οπότε σίγουρα καταλαβαίνουν τί παίζει αλλά μετά ξαναμπήκε είπε στη φωλιά. Κάπου χάθηκα μετά τώρα κοιμάται στη φωλιά ή όχι;
 
Η καναρα παιδια μαζευει χαρτακι απο κατω και φτιαχνει απο πανω την ηδη υπαρχουσα φωλια με τα αυγα μεσα, γιατι λετε το κανει αυτο;Επισης με το αυγο της τι λετε να κανω;
Ευχαριστω πολυ🙂
 
Στις 14 ημέρες για ποιο λόγο να κάνει ωοσκόπηση βρε παιδιά; Αφήστε τα πουλάκια ήσυχα και μην τα τρελαίνετε. Ας περιμένει λίγο ακόμη και είτε θα δει πουλάκι, είτε θα ανοίξει αργότερα το αυγό για να δει σε ποιο στάδιο σταμάτησε η ανάπτυξη του εμβρύου ώστε να λάβει τα μέτρα της την επόμενη φορά.
 
Στις 14 ημέρες για ποιο λόγο να κάνει ωοσκόπηση βρε παιδιά;
Σύμφωνα με τον θεματοδέτη έγινε ωοσκόπηση και μάλιστα ανιχνεύτηκε κίνηση εν καιρώ που ουσιαστικά δεν θα έπρεπε να φαίνεται τίποτα.
Συνεπώς, κατ'εμέ μια ωοσκόπηση σήμερα, αύριο ή μεθαύριο θα μας έδειχνε κάποια πιθανή παρερμηνεία.
Εκτός και αν :
ανοίξει αργότερα το αυγό για να δει σε ποιο στάδιο σταμάτησε η ανάπτυξη του εμβρύου
αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.
 
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Κατερινάκι άστην ησυχη και μην ενοχλεις το ζευγαρι. Αν δεις και καλύψει όλο το αυγόμε νήμα ή χαρτί και αν δεν εχει βγει ο νεοσσος μετά από 3-4 μέρες, ανοίγεις και βλεπεις.
Μήπως όμως τα παραενοχλεις και γι αυτό εγιναν όσα εγιναν;
 
Λοιπον παιδια εχω νεα. Η καναρα μου στην προσπαθεια της να φτιαξει καινουρια φωλια εσπασε το αυγο.. Το πουλακι το βρηκα μισο μεσα, μισο εξω απο το σπασμενο αυγο, ηταν νεκρο.☹ Ομως τα πουλια δεν τα αφηνω να πανε σε καινουρια γεννα καθως θα ξεκινησει σιγα σιγα η πτεροροια, καλα δεν κάνω;
 
Ομως τα πουλια δεν τα αφηνω να πανε σε καινουρια γεννα καθως θα ξεκινησει σιγα σιγα η πτεροροια, καλα δεν κάνω;
Προφανως και δυστυχως ηταν μια αποτυχημενη προσπαθεια αναπαραγωγης που εμαθε πολλα και σε σενα αλλα και στα καναρινια σου. Λυπαμαι πολυ Κατερινα μου, αλλά τετοιου ειδους ατυχηματα συμβαινουν ειδικα αν το καναρινι ή ο ιδιοκτητης ειναι αρχαριοι. Αλλα απο τα λαθη μας μαθαινουμε και μετα απο χρονια θα δεις οτι αυτα τα λαθη λεγονται εμπειρια. Προσωπικα πιστευω πως πρεπει να σταματησεις την αναπαραγωγη, πολυ σωστα σκεφτεσαι, να δωσεις εμφαση στη διατροφη και στη φροντιδα τους (παντα υπαρχει περιθωριο ψαξιματος και βελτιωσης) και του χρονου να μαστε καλα θα ξαναπροσπαθησεις με επιτυχιες!
 
Ευχαριστω πολυ Αλικη μου για το πολυ ωραιο σου μνμ! 🙂. Η αληθεια ειναι πως παθαινουμε και μαθαινουμε! Στη δικη μου περιπτωση μαλιστα ειμασταν αρχαριες κι εγω και η καναρα! Ομως οπως πολυ σωστα μου ειπες εμαθα και του χρονου με το καλο θα ειμαι πιο προσεκτικη. 🙂
 
Back
Top