Αναπαραγωγή Κανάρα 5 ετών σε αναπαραγωγή. Θα κάνει άραγε αυγό;

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους!

Το 2012 απέκτησα την πρώτη μου κόκκινη μωζαίκ κανάρα! Την αγαπημένη μου Μελίνα!

rsz_dsc_3488-jpg.28563

Η φώτο από την αναπαραγωγή του 2014 με ένα απ τα μικρά της! :)

Μου έχει χαρίσει πολλούς νεοσσούς όλα αυτά τα χρόνια και φέτος ο αγαπημένος φίλος μου @Stfns μου "δάνεισε" τον μικρό και πρωτάρη Έλμο για να ξεκινήσω και εγώ επιτέλους αναπαραγωγή καναρινιών χρώματος, των υπέροχων κόκκινων μωσαικών.

Ο μικρός με τον που τον πήρα έτρωγε κάγκελα. Έμειναν αρκετές μέρες χώρια, έκανα την διατροφική προετοιμασία που κάνω πάντα και ήρθε η στιγμή να ενωθεί το ζευγαράκι. Είναι μαζί εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Απ την πρώτη στιγμή άρχισαν τα ταίσματα, και ταίριαξαν πραγματικά πολύ. Έχω δει και ένα "ψευτοβάτεμα" μπροστά μου (σα δεν ντρέπονται). Εδώ και 5 μέρες έχει κάνει τη φωλιά της, και εδώ και 2-3 μέρες την επισκέπτεται τακτικά και κοιμάται μέσα τα βράδια.

Όλα κυλούν ομαλά αλλά υπάρχει ένα θέμα. Δεν έχω δει ακόμα αυγό. Ο μικρός είναι χρονιάρης, αλλά η κανάρα είναι του 2011, ήτοι 5 ετών! Πέρσι μου έκανε 2 γέννες από 3 αυγά η κάθεμια. Ταίσματα βλέπω, σίγουρα έχουν γίνει βάτεμα, το ζευγάρι έχει ταιριάξει πολύ, αλλά κανένα αυγό!

Ξέρω ότι είναι νωρίς για να απογοητεύομαι απλά είπα να ανοίξω το θέμα λόγω ηλικίας.. Δεν είναι δα και νιάτο το κορίτσι... Χθες της έβαλα και ασβέστιο στο νερό για να την βοηθήσω μπας και αλλά τίποτα... Όποια γνώμη ή συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Η αλήθεια είναι πως η κυρία θεωρητικά βρίσκεται στο ναδίρ της αναπαραγωγικής της ικανότητας.
Φυσικά όπως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί δε δέχεται κανόνα και φυσικότατα δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη...
Όμως...
Γνωρίζω πως ζει σε ένα περιβάλλον κοντά στο ιδανικό και συνεπώς δεν θα έχει ελλείψεις...
Γνωρίζω πως η προηγούμενη χρονιά ήταν καλή αναπαραγωγικά και συνεπώς είναι πολύ καλό δείγμα για τη φετινή. Ένα θηλυκό χωρίς προβλήματα υγείας σπάνια περνά από τα πολλά αυγά στο τίποτε αμέσως...
Γνωρίζω επίσης πως τα έχεις έξω... και ο καιρός αυτό το διάστημα έχει βαλθεί να τρελάνει κάθε οργανισμό... μέχρι χτες 8-10 βαθμούς και θα πάει σε 2-3 μέρες 30...
Συνεπώς φρονώ πως θα έρθει σχετικά σύντομα στα "ίσια" της.
Εγώ θα της έβαζα νέα φωλιά και υλικό, χωρίς να χαλάσω την παλιά φωλιά της... Έτσι θα ξαναμπεί στη διαδικασία του χτισίματος και σε ενεργοποίηση εκ νέου των αναπαραγωγικών ενστίκτων της. Ταυτόχρονα η παλιά θα είναι λύση σε περίπτωση που αρχίσει να ωοτοκεί χωρίς να έχει ολοκληρώσει τη δεύτερη φωλιά...
Αν και στη νέα φωλιά έκανε τα ίδια τότε θα της έβαζα αυγά από άλλη κανάρα... Το έκανα σε μια παρόμοια περίπτωση πέρυσι και μου μεγάλωσε τέλεια δυο φωλιές... χωρίς αυτή να μπορέσει να κάνει ούτε ένα αυγό...
Σημείωση.. Φέτος έκανε στο παλικάρι που την έδωσα...
Με το τελευταίο θα πάρει χρόνο για να ετοιμαστεί καλύτερα, αν αυτό είναι που της φταίει χωρίς να χάσει και το ένστικτο της μητρότητας που την καθηλώνει στην κενή φωλιά.
 
Τελικά η κυρία σήμερα το πρωί μας εξέπληξε όλους θετικά! Ένα μεγάλο γαλάζιο αυγό μέσα στη φωλιά! Το καλό είναι πως δεν το κλωσάει.. σαν έμπειρη θα κάτσει αφού κάνει και τα υπόλοιπα.. Της έβαλα ασβέστιο για βοήθεια! Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως λίγο βαμβάκι ήταν κολλημένο πάνω στο αυγό. Χωρίς να πιάσω το αυγό κατάφερα να το καθαρίσω. Κατά τα άλλα το ζευγαράκι είναι μες τα μέλια!

Μόνο τον μικρό φοβάμαι που πηγαίνει και παίρνει λίγο βαμβάκι απ τη φωλιά καμιά φορά.. ας ελπίσουμε όταν γυρίσω σπίτι να είναι μέσα στη φωλιά το αυγό αλλιώς αλίμονό του! 😛 @Stfns
 
Αλικη και εγω το χω δει αυτο καμια φορα.. Παορνει ο αρσενικος μια κλωστουλα και μετα την βουταει η καναρα και την ξαναβαζει στη φωλια.. Αν δεν προβει σε μεγαλυτερες επιδιορθωσεις δεν νομιζω να εχεις θεμα!
 
Τελικά η κυρία σήμερα το πρωί μας εξέπληξε όλους θετικά! Ένα μεγάλο γαλάζιο αυγό μέσα στη φωλιά!
Έλα οι συμπέθεροι... @alicedros - @Stfns ... με το καλό...
 
αν δεν προβει σε μεγαλυτερες επιδιορθωσεις δεν νομιζω να εχεις θεμα!
Και εγώ δεν τον βλέπω όσο πυρωμένο ήταν. Προφανώς περνάνε καλά! Είδα και ένα βάτεμα πρωί πρωί, οπότε θεωρώ πως έχει ηρεμήσει και πως δε θα κάνει ζημιά στο αυγό και σε όσα ακολουθήσουν. Το αυγό δεν το άλλαξα επειδή η κυρία έχει μεγαλώσει πολλά μικρά, και δεν πρόκειται να κάτσει ακόμα. Οπότε δεν υπάρχει και λόγος αντικατάστασης. Αν δω όμως ότι ο αρσενικός έκανε καμιά βλακεία, το επόμενο θα το αντικαταστήσω αμέσως! Έχω πάρει και ειδικά λαβίδα! :D

Έλα οι συμπέθεροι... @alicedros - @Stfns ... με το καλό...
Ευχαριστούμε πολύ! Πιστεύω πως είναι ένσπορο και τώρα που ξεκίνησε πιστεύω δε θα σταματήσει μόνο στο ένα αυγό το κοριτσάκι μου! Πάνω που άρχισα να απογοητεύομαι, το ηθικό ου αναπτερώθηκε! Γιάννη μου ο λόγος που είχε κολλήσει λίγο βαμβάκι στο αυγό ποιος είναι; Είναι ανησυχητικό; Εγώ που το καθάρισα δεν είδα ούτε ρωγμή ούτε τίποτα! Και μπορώ να πω αρκετά μεγάλο αυγό!
 
Γιάννη μου ο λόγος που είχε κολλήσει λίγο βαμβάκι στο αυγό ποιος είναι;
Η δυσκολία στη γέννα κάποιες φορές φέρνει και υγρά μαζί... έτσι κόλλησε το βαμβάκι πάνω στο αυγό. Αυτό βέβαια είναι προσωρινό. Συνήθως καθαρίζει στην πορεία...
Πρόβλημα στο αυγό δημιουργούν μόνο οι κουτσουλιές και κάθε αιτία που θα το αφήσει αγύριστο μέσα στη φωλιά.
 
Αγαπημένοι μου Γιάννηδες σας ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα! Πρέπει το αυγό να το έκανα μόλις πήγα. Πρέπει να ήταν 8 παρά 20, παρά τέταρτο.. ήταν λίγο φουσκωμένη στη φωλιά και μετά από λίγο σαν να μην συμβαίνει τίποτα! Οπότε μάλλον από αυτό ήταν! Το αυγό πάνω του δεν έχει τίποτα! Ούτε ρωγμή, ούτε βρωμίτσα! Οπότε όλα καλά!
Το κορίτσι μου σίγουρα θα το γυρίσει και θα το φροντίσει το αυγουλάκι της! Τον Έλμο φοβάμαι λίγο! 😛
 
Αλίκη εμένα ο αρσενικός τα πήρε όλα τα νήματα. Πήρα γέννα μόνο με την τσόχα οπότε μην φοβάσαι. Τελικά δεν άλλαξες τα αυγά;
 
Αλίκη εμένα ο αρσενικός τα πήρε όλα τα νήματα. Πήρα γέννα μόνο με την τσόχα οπότε μην φοβάσαι.
Η κυρία έφτιαξε μια φωλιά με λινάτσα και τρίχα για βάση και από πάνω έβαλε μόνο βαμβάκι. Δεν με νοιάζει να βγάλει το νήμα.. μην ρίξει ή μην φάει κανένα αυγό φοβάμαι!

Τελικά δεν άλλαξες τα αυγά;
Όχι... Ενώ πήρα την ειδικά λαβίδα.. είμαι ένα βήμα πριν όμως! Αν βγάλω μικρά, στις επόμενες 2ες γέννες (έχω ένα άλλο ζευγάρι που το θηλυκό κλωσάει ήδη 5 μέρες) θα τα αντικαταστήσω! Είμαι έτοιμη!
 
Η κυρία έφτιαξε μια φωλιά με λινάτσα και τρίχα για βάση και από πάνω έβαλε μόνο βαμβάκι. Δεν με νοιάζει να βγάλει το νήμα.. μην ρίξει ή μην φάει κανένα αυγό φοβάμαι!
Ησύχασε καλέ... κάνεις λες και είναι το συνηθισμένο ως τακτική..
Αυτό είναι η εξαίρεση, συμβαίνει σπάνια.. εγώ έχω πολλά χρόνια να το συναντήσω.
 
με το καλό! Εύχομαι να πάνε όλα καλά
(πάντως και εμένα ο δικός μου αρσενικούς έβγαζε σχεδόν κάθε μέρα απο ένα κομματάκι βαμβάκι, που το θηλυκό το ξαναέβαζε πίσω και δεν είχαν κανένα πρόβλημα, τάιζε και τους νεοσσούς στην συνέχεια και όλα καλά) δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα 👍

*Εχθές φίλος μου είπε πως έβγαλε πουλιά φέτος (με 5 αυγά μάλιστα) από κανάρα 7 ετών ! Οπότε και η δική σου πιστεύω καλά θα τα πάει :D
 
Αλίκη, να σαι καλά.. Έχω σκάσει στα γέλια. Μα τέτοια ταύτιση δεν την περίμενα.
Για να καταλάβεις δες τη 2η φράση σου στο ποστ 9.
Και γω ηθελα να το πω! Η Αλικη τη νιωθει στο πετσι της την αναπαραγωγη!
 
Να το τραβήξω λίγο ακόμα;
Παρακαλω λοιπόν τη διαχείρηση να αλλάξει στον τίτλο του παρόντος θέματος το 5 σε 22.
Ευχαριστω!
 
Αλίκη, να σαι καλά.. Έχω σκάσει στα γέλια. Μα τέτοια ταύτιση δεν την περίμενα.
Για να καταλάβεις δες τη 2η φράση σου στο ποστ 9.
Και γω ηθελα να το πω! Η Αλικη τη νιωθει στο πετσι της την αναπαραγωγη!
😀 δε σας το έχω πει τόσο καιρό, αλλά κάνω και τα αυγά εγώ! Και τα κλωσάω άμα λάχει! 😛

2ο αυγό σήμερα, αλλά ανησυχητικό πρόβλημα με το πόδι της κανάρας... Δείτε εδώ: https://community.petbirds.gr/threa...-πατάει-στραβά-το-πόδι-της.26828/#post-317939
 
Έχουμε και τρίτο! Και ελπίζω και τελευταίο! Το πάνω πάνω μου μοιάζει για πιο γαλάζιο απ τα υπόλοιπα και ευελπιστώ να είναι το τελευταίο της αυγουλάκι... Και έχει αρχίσει να μην σηκώνεται εύκολα απ τη φωλιά...
Πάντως μικρά αυγά δεν τα λες! Είναι μεγαλούτσικα!
αυγα.webp
στηφωλια1.webp στηφωλια2.webp
 
-Σου εύχομαι τα καλύτερα για να το απολαύσεις σαν γεγονός( και ελπίζω να βγώ ψεύτης σε όλα όσα γράφω παρα κάτω).
Μόνο που "ανατριχιάζω" με αυτό που βλέπω στην φωλιά. Αυτό το βαμβάκι κάτω απο τα αυγά είναι τουλάχιστον επικίνδυνο. Βαμβάκι δίνεις στο θηλυκό μαζί με τα νήματα. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Δεν περιμένεις να τελειώσει η φωλιά και μετά να δώσεις σκέτο βαμβάκι, ούτε στρώνεις βαμβάκι απο μόνη σου, επειδή το βρίσκεις εσύ πιο σωστό στο μάτι και στο γεγονός οτι ικανοποιεί την γυναικεία έφεση για καθαριότητα. Με αυτή την φωλιά είναι πολύ πιθανόν κάποια αυγά να βρεθούν στον πάτο του κλουβιού. Ενα κάπως άγριο νύχι, μια φολίδα απο τα γερασμένα πόδια του θηλυκού είναι αρκετά για να "αγκιστρωθεί" και να παρασυρθεί μ' ένα τρομαγμένο πέταγμα, μεγάλο μέρος απο αυτή την βάση βαμβακιού, μαζί με κάποιο αυγό.
- Επειτα, σε σύντομο χρονικό διάστημα το βαμβάκι θα λερωθεί και μάλιστα πολύ, απο την σκόνη, τις ακαθαρσίες και το λίπος της κανάρας. Θα γίνει σαν αδιαπέραστος κετσές (ένα σώμα). Αποτέλεσμα, δυσκολία στο γύρισμα και το σπουδαιότερο ΚΑΚΟΣ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ των αυγών.
Υ. Γ Κατι που ξέχασα και το γράφω εδώ για να υπάρχει. Το βαμβάκι που φτάνει στα φαρμακεία για την δική μας χρήση έχει περάσει απο ειδικά μηχανήματα που του δίνουν την τελική αφράτη μορφή του. Το βαμβάκι που χρησιμοποιείται στις συσκευασίες μαζί με την λινάτσα για τις φωλιές έχει περάσει μόνο απο την εκκοκιστική διαδικασία.
 
Μόνο που "ανατριχιάζω" με αυτό που βλέπω στην φωλιά. Αυτό το βαμβάκι κάτω απο τα αυγά είναι τουλάχιστον επικίνδυνο. Βαμβάκι δίνεις στο θηλυκό μαζί με τα νήματα. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Δεν περιμένεις να τελειώσει η φωλιά και μετά να δώσεις σκέτο βαμβάκι, ούτε στρώνεις βαμβάκι απο μόνη σου, επειδή το βρίσκεις εσύ πιο σωστό στο μάτι και στο γεγονός οτι ικανοποιεί την γυναικεία έφεση για καθαριότητα. Με αυτή την φωλιά είναι πολύ πιθανόν κάποια αυγά να βρεθούν στον πάτο του κλουβιού. Ενα κάπως άγριο νύχι, μια φολίδα απο τα γερασμένα πόδια του θηλυκού είναι αρκετά για να "αγκιστρωθεί" και να παρασυρθεί μ' ένα τρομαγμένο πέταγμα, μεγάλο μέρος απο αυτή την βάση βαμβακιού, μαζί με κάποιο αυγό.
Κύριε Μάκη μου σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας και το χρόνο που σπαταλάτε στα θέματα μου! Πάντα σαφής πάντα ακριβής! Αλλά πραγματικά της έδωσα ταυτόχρονα και νήμα (λινάτσα-τρίχα) και βαμβάκι Εγώ δεν ανακατεύτηκα στην κατασκευή τη φωλιάς (ποτέ δεν το κάνω άλλωστε)! Το μόνο που έκανα ήταν να ψεκάσω την τσόχα με Chevitren και μόλις στεγνώσει να της την βάλω μαζί με την φωλιά. Η φωλιά χτίστηκε 100% από το θηλυκό και εξαρχής είχε στη διάθεση της και λινάτσα, και τρίχα και βαμβάκι...

- Επειτα, σε σύντομο χρονικό διάστημα το βαμβάκι θα λερωθεί και μάλιστα πολύ, απο την σκόνη, τις ακαθαρσίες και το λίπος της κανάρας. Θα γίνει σαν αδιαπέραστος κετσές (ένα σώμα). Αποτέλεσμα, δυσκολία στο γύρισμα και το σπουδαιότερο ΚΑΚΟΣ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ των αυγών.
Προτείνετε να παρέμβω και να το απομακρύνω; Αντί για βαμβάκι να βάλω λινάτσα ή τρίχα;
 
Back
Top