Διατροφή Καναβουρι και κελαηδινη ειναι καλο για το καναρι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stelios3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τι εννοεις αν ειναι καλο; Εσυ τι του δινεις για κυρια τροφη;
 
Eνα μείγμα σπόρων όπως αυτό που ονομάζεις κελαηδίνη είναι πολύ
καλύτερο απο το σκέτο καναβούρι.Αν μάλιστα αγοράσεις κάποιο
συσκευασμένο, θα γλυτώσεις και τις σκόνες και απο κάποιες άσχημες εκπλήξεις.
 
βαζω καλαηδινη μαζι με καναβουρι και τα ανακατεβω...
μου ειπαν να βαζω το καβουρι σε μπλεντερ για να το σπαω και να το τρωει πιο ευκολα... Ειναι σωστο;
 
βαζω καλαηδινη μαζι με καναβουρι και τα ανακατεβω...
μου ειπαν να βαζω το καβουρι σε μπλεντερ για να το σπαω και να το τρωει πιο ευκολα... Ειναι σωστο;

Το να εμπλουτίζεις το ήδη υπάρχον μέιγμα, με καναβούρι, το μόνο που κάνεις είναι να αλλάζεις την αναλογία των λιπαρών ουσιών, κάτι που επιβαρύνει τον οργανισμό τους. Ακολούθησε την συμβουλή που δίνει ο κ. Μάκης παραπάνω, και ρίξε μια ματιά στο παρακάτω για τις επώνυμες τροφές. https://community.petbirds.gr/threads/Επώνυμες-τροφές-για-πουλιά.1093/
 
δεν χρειαζεται να βαζεις επιπλεον καναβουρι στο μιγμα που περνεις, μονο το χειμωνα αν εχεισ τα πουλια σε μεροσ που δεν εχει θερμανση κ εφοσον δεν εχουν λιπος.
 
βαζω καλαηδινη μαζι με καναβουρι και τα ανακατεβω...
μου ειπαν να βαζω το καβουρι σε μπλεντερ για να το σπαω και να το τρωει πιο ευκολα... Ειναι σωστο;
Φιλε δεν ειναι αναγκη τουλαχιστον αυτη την περιοδο να βαζεις επιπλεον καναβουρι. Ουτε να το σπας σε μπλεντερ. Υπαρχουν πολλοι, που λενε διαφορα ασχετα πραγματα. Το πουλακι μπορει και μονο του να σπαει την τροφη του.
 
εγω τωρα τρεια χρονια περνω χυμα χωρις προβληματα αλλα καλο ειναι να παρεις επωνημες γιατι η χυμα μπορει να ειναι λιγμενες.
 
καλυτερα συσκευασμενες. Οι χυμα μπορει να ειναι λιγμενες, μπορει να εχουν παρει υγρασια, μπορει να εχει ζωηφυα και χιλια δυο αλλα...
 
οι συσκευασμενες ειναι σιγουρα καλυτερες και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιουμε μπλεντερ και διαφορα τετοια. Το μονο που μπορεις να κανεις αυτη την εποχη ειναι να προσθετεις περιλλα στο μειγμα σπορων.
 
Back
Top