Γενικά Καναρίνια δεν κελαηδάνε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tax
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν είναι κόκκινο μωσαϊκό είναι σχετικά εύκολο να δεις αν είναι αρσενικό μιας που τα αρσενικά έχουν κόκκινη μάσκα
 
Γεια σας.
Και το δικο μου(λιποχρωμικό κόκκινο μωσαικού),το εχω εδω και μια εβδομαδα και ακομα δεν λεει να καλαιδισει γιατι;
Απο το μαγαζι που το πηρα μου ειπαν οτι ειναι κατω απο 7 μηνων και οτι το ειχαν ακουσει να καλαειδαει.
Οι ηχοι που κανει ειναι "τσιου-τσιου" και μετα παει σε πιο γλυκο.
Το εβαλα στο απεναντι μπαλκονη του σπιτιου μου γιατι ακουγεται ενα αλλο καναρινη που κελαιδαει περιφιμα μηπως και το βοηθεισει.
Τι λετε θα το ακουσω να κελαιδι καθολου; 🙄
Ανιπομωνω.

Αν είναι αρσενικό δώσε του λίγες ημέρες ακόμα και δεν θα σε απογοητεύσει Αλλωστε το έχεις μόνο λίγες ημέρες. Μόλις συνηθήσει το νέο του περιβάλλον θα το ακούσεις.

aTomGR Αν είναι κόκκινο μωσαϊκό είναι σχετικά εύκολο να δεις αν είναι αρσενικό μιας που τα αρσενικά έχουν κόκκινη μάσκα
Αυτό δεν το γνώριζα😕
 
Γεια σας.
Και το δικο μου(λιποχρωμικό κόκκινο μωσαικού),το εχω εδω και μια εβδομαδα και ακομα δεν λεει να καλαιδισει γιατι;
Απο το μαγαζι που το πηρα μου ειπαν οτι ειναι κατω απο 7 μηνων και οτι το ειχαν ακουσει να καλαειδαει.
Οι ηχοι που κανει ειναι "τσιου-τσιου" και μετα παει σε πιο γλυκο.
Το εβαλα στο απεναντι μπαλκονη του σπιτιου μου γιατι ακουγεται ενα αλλο καναρινη που κελαιδαει περιφιμα μηπως και το βοηθεισει.
Τι λετε θα το ακουσω να κελαιδι καθολου; 🙄
Ανιπομωνω.

-Οταν αγοράζεις ένα καναρίνι χρώματος, γιατί έχεις απαίτηση και ελπίδα να σου κελαηδήσει; Αν ήθελες ένα καναρίνι, για την φωνή του,
έπρεπε να πάρεις κάποιο απο αυτά που ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία.
-Αν είναι αρσενικό θα κελαηδήσει οπωσδήποτε, αλλά ποτέ δεν πρόκειται να φτάσει σε επιδώσεις ένα καναρίνι φωνής.
 
Δηλαδη καναρινια φωνης πια ειναι;

Tα Μαλινουά,τα τιμπράντος,τα ρόλλερ, είναι αυτά που υπάρχουν σε αρκετά μεγάλους αριθμούς και στην χώρα μας.
Κάποιες άλλες ποικιλίες υπάρχουν στην Αμερική και στην Ρωσία κατά κύριο λόγο.
 
παρε δυο μικρα κλουβακια και ξεχωρισετα επιτα μπορεις να τους δοσεις multi-vit η aidonine τις tafarm αλλα το καλυτερο ειναι να παρεις καιλαίδινη ειναι κατι μικρα φακελακια εχουν περιπου 0.70 σεντσ βαλε το μισο φακελακι μεσα στην ταίστρα οσο για το αυγο καλο ειναι να τουσ το δινεις μισο αυγο τιν εβδομαδα και να το αφηνεις το πολυ ενα 24ωρο μετα πεταμα ετσι θα τα εχεις και πυρωμενα και θα αρχισουν να καιλαίδαν αν ειναι οντως αρσενικα καλη σου επιτυχια
 
Καλημέρα,

η κατάσταση έχεις ως εξής:

έχω ένα καναρίνι αρσενικό κίτρινο, αγόρασα ένα Γκλόστερ αρσενικό 2 ετών, & μου έδωσε ένας φίλος καναρίνι (κίτρινο) για θιυληκό αλλά είναι αρσενικό, τελικά.. :)
Είναι αρσενικά σίγουρα, είναι τσεκαρισμένα απο 2-3 έμπειρους αλλα και απο εμνένα...

Το πρόβλημα είναι ότι κανένα δεν τραγουδάει. 🙂

Τους δίνω λίγο αυγουλάκι 1-2 φορές την εβδομάδα.
Τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά.
Τα κλυβιά είναι πάντα καθαρά.
Φρέσκο νεράκι.
Γύψος( σχήμα καρδούλας) για το ράμφος.
Ανάμικτη τροφή & βάζω απο μόνος μου ελάχιστη ποσότητα παπαρούνας & νίζερ σε κάθε αλλαγή τροφής.
Κάποιες φορές βάζω στο νερό λίγο βιταμίνη που μου έχει μείνει, μια φορά τον μήνα ας πούμε.

Το αρσεινικό κίτρινο, που είχα, κάτι πηγε να άνει κάποιια φορά, αλλά μόνο ΤΣΙΠ ΤΣΙΠ ΤΣΙΠ. Γαργαλάει τον ουρανίσκο μόνο όταν τρώει αυγό...
Το ίδιο και τα άλλα δύο..

Τι μουσική τους βάζω να ακούνε, τί cd με καναρίνοφωνές... Τίποτα!

Τι γίνεται; Τι να κάνω;

Όπως και να έχει τα αγαπάω πολύ...

Ευχαριστώ!
 
Αν τα πουλιά είναι καλά στην υγεία τους μόνο μια δικαιολογία υπάρχει για να μη κελαηδούν. Να είχαν, ένεκα του καιρού, μια παρατεταμένη περίοδο πτερόρροιας. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά μόνον καλή διατροφή και κάποια πολυβιταμίνη στο νερό τους.Αν πράγματι είναι αρσενικά, θα σου τραγουδήσουν.
 
Τους βάζω πολυβιταμίνη στο νέρο... Η υγεία τους φένεται να είναι καλή (κουτσουλιές-δραστηριότητα-τροφή-νερό).

Αντε να δώ πότε..
 
Back
Top