Αναπαραγωγή Καναρίνια πετάνε τα αυγά από τη φωλιά

maria 321

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2024
Μηνύματα
8
Καλησπέρα στην ομάδα !!! Θα ήθελα και πάλι τη βοήθειά σας! Το ζευγαράκι των καναρινιών μου είναι στη δεύτερη γέννα από την πρώτη αποκτήσαμε τρία πουλάκια!!!! Η κανάρα κλωσσούσε 5 αυγά την πρώτη βδομάδα πέταξε το πρώτο αυγουλάκι κάτω δεν είχε πουλάκι μέσα, περιπου την δεύτερη εβδομάδα μου πέταξε κι άλλο αυγό το οποίο όμως είχε ένα πουλάκι μέσα προφανώς πεθαμένο και χθες μου πέταξε και τρίτο αυγό πάλι με πουλάκι πεθαμένο μέσα. Δεν ξέρω αν τα πετάει το αρσενικό ή το θηλυκό γιατί εγώ τα βρίσκω κάτω στο κλουβί. Τώρα έχουμε περάσει τις 20 μέρες και η θηλυκιά κλωσσάει τα δύο αυγουλάκια τα οποία φώτισα με φακό και φαίνονται σκούρα!! Δεν ξέρω τι να κάνω με τα αυγουλάκια εκείνη μένει μέσα και όταν βγαίνει για να φάει ή να πιει νεράκι πάει το αρσενικό και κλωσσάει δεν φαίνεται επιθετικός!!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: pàpia
Μαρία συνήθως τα πουλάκια καταλαβαίνουν τι γίνεται και τα πετάνε όταν δεν ¨ακούνε¨ κάτι μέσα . Τώρα για 20 μέρες πολλές είναι , εκτός και εάν δεν είναι από τα πρώτα και μετρώντας τις μέρες είναι λιγότερες . Περίμενε μια δυο μέρες ακόμα και μετά πέτα τα . Πρέπει όμως να διαβάσεις ένα άρθρο που είχε αναρτήσει ο κ. Μάκης για αν κατανοήσεις όσο το δυνατόν την θνησιμότητα μέσα στο αυγό .
 
Back
Top