Γενικά Καναρίνια τσακώνονται μετά τη γέννα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alonso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alonso

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2017
Μηνύματα
82
Πόλη
Λευκωσία
Μετά την αποτυχημένη πρώτη γέννα ήρθε η δεύτερη, και ενώ στη πρώτη γέννα το αρσενικό τάιζε το θηλυκό και βοηθούσε, στη δεύτερη ακριβώς το αντίθετο. Από τη μέρα που άρχισαν να σπάνε τα αυγά και να βγαίνουν οι νεοσσοί (άνοιξαν τα 3 στα 5) επιτίθεται στο θηλυκό, το οποίο είναι στη φωλιά. Το θηλυκό πολύ δύσκολα κατεβαίνει και ούτε καν βγαίνει από εκεί για να τα ταΐσει, τώρα ο αρσενικός θέλει να τα ταΐσει γιατί δεν το κάνει το θηλυκό;, το θηλυκό φοβάται τον αρσενικό και δεν πάει να τα ταΐσει; , δεν ξέρω . Νομίζω ότι πάει κάτι πολύ λάθος.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πράγματι, έτσι όπως τα παρουσιάζεις η κατάσταση τείνει να γίνει τραγική. Σε παρακαλώ πες μου πόσων ημερών είναι το πρώτο που εκκολάφθηκε;
 
Πρέπει να γίνει κάτι άμεσα.
Είναι πολύ δύσκολη περίπτωση όμως.
Θεωρώ ότι κινδυνεύει η ζωή των μικρών.
 
Τα δυο εκκολάφθηκαν χθες το ένα σήμερα και έχει και δυο αυγά. Μετακίνησα προσωρινά το αρσενικό, φυσικά δεν ξέρω αν θα τα βγάλει πέρα μόνη της η θηλυκιά, Ελπίζω να μπουν τα 2 βίντεο που έστειλα σύντομα
 
Εγώ περιμένω να δω πρώτα το video ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
Πολλές φορές αυτό που εμείς μεταφράζουμε ως μάχη έχει άλλο στόχο και σκοπό...
Μέχρι αυτό να γίνει... Τοποθέτησε το διαχωριστικό φροντίζοντας να έχουν τα απαραίτητα για το τάισμα και η μητέρα με τα μικρά αλλά και ο πατέρας από την άλλη μεριά.
 
Πολυ σωστά έκανες και μετακίνησες τον αρσενικό.
Σοφή επιλογή.
Πρέπει να παρακολουθήσεις όμως αν η θηλυκιά ταΐζει τα μικρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πολυ σωστά έκανες και μετακίνησες τον αρσενικό.
Σοφή επιλογή.
Μπορώ να διαφωνήσω απόλυτα... και νομίζω πως δεν το έχει απομακρύνει.
Μάλιστα πιστεύω πως μόνο σε ελάχιστες έως μηδενικές περιπτώσεις ο διαχωρισμός του αρσενικού από την υπόλοιπη οικογένεια... είναι απαραίτητος.
 
Στη πρώτη γέννα η θηλυκιά καθόταν στη φωλιά και το αρσενικό έφερνε φαΐ για όλους, δυστυχώς κάτι πήγε λάθος και πέθαναν, από εκεί και πέρα άρχισαν οι καυγάδες με εξαίρεση τις 15 μέρες που καθόταν η θηλυκιά με τα αυγά. Μόλις βγήκε ο πρώτος νεοσσός ξανά επιτίθεται ο αρσενικός στη θηλυκιά που κάθετε στη φωλιά, τώρα μπορεί να παίζει και το ότι η θηλυκιά δεν το θέλει και τον διώχνει γιατί νομίζω προσπαθεί να φέρει φαγητό και αυτή τον διώχνει. ίσως να ήθελε να ταΐσει αυτός τα μικρά, τι να σας πω και τι επιλογές έχω
 
Κι εγώ πάντως όπως τα λες, δεν θα τον έβαζα πάλι μαζί, αλλά θα παρακολουθούσα οπωσδήποτε αύριο πρωί - πρωί να δω ότι η μητέρα ταΐζει.
 
Αυτά τα πουλιά που είδα στο viδeo δεν έγιναν ποτέ ζευγάρι και βοηθά πολύ και ο λάθος εξοπλισμός.
Βγάλε το αρσενικό από το κλουβί και βάλτο σε ένα άλλο πολύ κοντά όμως με το αρχικό και τα μικρά.
Μετά την τέταρτη - πέμπτη μέρα της ζωής των μικρών επιστρέφεις τον πατέρα και παρακολουθείς την εξέλιξη.
Αν υπάρχουν καυγάδες... έξω.
Την επόμενη δοκιμάζεις πάλι μέχρι να συνυπάρξουν ήρεμα.
Οι ανάγκες των μικρών θα τα κάνει να συνεργαστούν σύντομα.
Δεν είναι του παρόντος... Φυσικά μπορεί άνετα η μητέρα να τα μεγαλώσει μόνη της χωρίς τον αρσενικό... Τα μικρά όμως από τέτοια περίπτωση μπορεί άνετα να βγάλουν παράξενη και μη επιθυμητή συμπεριφορά όταν γίνουν γονείς. Δε θα με παραξένευε αν τα πουλιά αυτά έχουν μεγαλώσει "ορφανά".
 
Καλημέρα

Από την Τρίτη τα καναρίνια είναι σε ξεχωριστά κλουβιά ένα αυγό από τα 5 δεν έχει ανοίξει ενώ έπρεπε να ανοίξει χθες πρωί και ένας από τους 4 νεοσσούς, μπορεί ο τελευταίος νομίζω δυσκολεύετε να ανοίξει το στόμα του για να τον ταΐσει. Σήμερα επιχείρησα να βάλω τον αρσενικό για λίγο για να δω αντιδράσεις. Ο αρσενικός προσπαθεί να ταΐσει τόσο το θηλυκό όσο και τα μικρά, αλλά το θηλυκό δεν τον αφήνει. Παίρνει μια στάση άμυνας στην άκρια τις φωλιάς και μόλις έρθει κοντά τον δαγκώνει στο κεφάλι και τον βλέπω ότι προηγουμένως μάσησε τη τροφή και είναι έτοιμος να ταΐσει, αλλά γίνετε αυτό. Μετά μόλις το θηλυκό κάθετε στη φωλιά πάει το αρσενικό και την ενοχλά …. Τελικά τον έβαλα πίσω στο κλουβί του …. ☹

Μέχρι και τη σκέψη να τους βάζω εναλλάξ ανά μέρα μαζί με τα μικρά έκανα … αλλά δεν ξέρω
 

Συνημμένα

  • arsenik;o.webp
    arsenik;o.webp
    56 KB · Προβολές: 21
Μέχρι και τη σκέψη να τους βάζω εναλλάξ ανά μέρα μαζί με τα μικρά έκανα
Να την απορρίψεις ως σκέψη.
Θα συνεχίσεις αυτό που σου έγραψα στο 10 πόστ.
Σε λίγες μέρες που οι ανάγκες των μικρών πολλαπλασιαστούν θα συνυπάρξουν κανονικά.
 
Νομίζω ότι για λίγες ημέρες θα πρέπει να αφήσεις τον αρσενικό εκεί που είναι και σε αυτό το διάστημα βλέπεις ποια είναι η ανταπόκριση της θηλυκιάς όσον αφορά στο τάισμα των νεοσσών. Αν είναι επαρκής, δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να γίνει κάποια περαιτέρω αλλαγή. Ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Επίσης, εγώ δεν θα έβαζα πλέον τα καναρίνια αυτά για αναπαραγωγή για αυτήν την περίοδο. Του χρόνου βλέποντας και κάνοντας.
 
Γεια σας παιδιά και πάλι και σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Νομίζω μέχρι στιγμής όλα κυλούν ομαλά με τον αρσενικό εκτός απλά θέλω κάποιες διευκρινήσεις όσον αφορά το τάισμα των νεοσσών και αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ στο τάισμα. ΔΛΔ πόσες φορές πρέπει να τα ταΐζει τη μέρα και κάτι που πρόσεξα, Η θηλυκιά είναι 24 ώρες μέσα στη φωλιά εκτός όταν θα βγει για φαγητό. Όταν την ενοχλήσω για να αλλάξω νερό φαγητό ή και σκόπιμα για να δω αν είναι οκ τα μικρά τότε βλέπω τα μικρά να έχουν τεντωμένο το κεφάλι και ανοιχτό το στόμα και η θηλυκιά ξεκινά να ταΐζει για λίγο και μετά πάλι πίσω στη φωλιά. Αυτό είναι φυσιολογικό ή μήπως δεν ταΐζονται σωστά. Μέχρι πότε συνήθως κάθετε στη φωλιά η θηλυκιά;
 
Όταν την ενοχλήσω για να αλλάξω νερό φαγητό ή και σκόπιμα για να δω αν είναι οκ τα μικρά τότε βλέπω τα μικρά να έχουν τεντωμένο το κεφάλι και ανοιχτό το στόμα και η θηλυκιά ξεκινά να ταΐζει για λίγο και μετά πάλι πίσω στη φωλιά.
Φρόντισε να αραιώσεις στις απολύτως απαραίτητες αυτές τις ενοχλήσεις...
Ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει.
Εσύ απλά βάζεις πλούσια σε πρωτεΐνες διατροφή.
Μέχρι πότε συνήθως κάθετε στη φωλιά η θηλυκιά;
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες εκτός της ηλικίας των μικρών όπως η θερμοκρασία περιβάλλοντος, η αποτελεσματικότητα στο τάϊσμα κλπ...
 
Γεια σας και πάλι.

Συνεχίζεται ο αγώνας μετά την απομάκρυνση του αρσενικού, με τη διαφορά ότι εκεί που έβλεπα το θηλυκό να ταΐζει πολύ αραιά τώρα σχεδόν όλη μέρα τρέχει να ταΐσει, αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα

kanarini1.webp
 
Αυγοτροφή. Αυγό έβαλα 2-3 φορές νομίζω δεν τρώει. Να προσθέσω και κάτι άλλο;
 
Θα σου έλεγα να προσθέσεις και αυγό σφικτό με το τσόφλι για 3-4 ώρες ημερησίως, το οποίο στη συνέχεια θα το αντικαθιστάς γιατί χαλάει.
Έξτρα σπόρους όπως σουσάμι, νίζερ, κία, καμελίνα, περίλα, λινάρι, καναβούρι μπορείς να προσθέσεις επίσης.
 
Back
Top