Φροντίδα Καναρίνι αγνώστου φύλου και αυγό

ANDRE-GIOTA

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2018
Μηνύματα
90
Πόλη
Αρτέμιδα
Καλησπέρα. Μια κυρία απέναντι από το σπίτι μου είχε 2 καναρινια. Μετά από επίθεση Καρακαξας σήμερα το μεσημέρι έχασε το ένα. Πριν από λίγο μου χτύπησε τη πόρτα με το κλουβί και το καναρίνι και μου το έδωσε. Εκεί που περιεργάζομαι το πουλάκι ξανάρχεται με μια φωλιά που είχε στο κλουβί. Το τραγικό είναι ότι μέσα έχει ένα αυγό. Και πλέον έχω βρεθεί με ένα καναρίνι σε πανικό, πολύ τρομαγμένο(λογικό), δε ξέρω αν είναι η μάνα ή ο πατέρας και ένα αυγουλακι.
Πώς θα το διαχειριστώ;
 
Ισως με μια φωτογραφια της αμαρας να μπορουσαμε να πουμε.

Απο την στιγμη ομως που ειναι τρομαγμενο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση,το αφηνεις και θα το καταλαβεις απο την συμπεριφορα.

Ειτε θα δεις κι αλλο αυγο ειτε θα το ακουσεις να κελαηδα!
 
Βάλτο σε μια ήσυχη γωνιά με ότι σου έφερε η γειτόνισσα κλουβιά, φωλιές, αβγά και πρόσφερέ του ότι λιχουδιά έχεις, αβγό, καμελίνα, κια, περίλλα, μήλο κ. Α
Του έχω τοποθετήσει τη φωλιά όπως ήταν(ανακατεμένη) και του έβαλα και αυγό. Το έχω απέναντι μου και ήρεμα ήρεμα του μιλάω μπας και χαλαρώσει λιγακι
[automerge]1559400220[/automerge]
To αυγό δεν έχει καμια σημασία πια. Άστο να ηρεμήσει καλύτερα.
Γιατί να μην έχει σημασία το αυγό πια; Θέλω να πιστεύω ότι θα σωθεί κάτι από όλο αυτό 😀
 
Σώθηκε το ενα πουλάκι κι αυτό είναι το πιο σημαντικό. Λογικά τόσο που τρόμαξε αλλά και με την αλλαγή χώρου, ακόμη κι αν είναι το θηλυκό, δεν θα ασχοληθεί με το αυγο.
Μπράβο σου που το φροντίζεις!
Θα το κρατήσεις εσύ από εδώ και πέρα;
 
Γιατί να μην έχει σημασία το αυγό πια; Θέλω να πιστεύω ότι θα σωθεί κάτι από όλο αυτό 😀

Διότι και το ίδιο να γέννησε αυτό το αυγό μετά απο τόσο στρες, επίθεση, αλλαγή σπιτιού, ανθρώπων κτλ δεν υπάρχει καμια περίπτωση να καθίσει να κλωσήσει.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τελικά το μυστήριο λύθηκε αφού τα αυγά αυξάνονται. Το πρόβλημα είναι ότι δε τρέφεται και βγαίνει πολύ σπάνια από τη φωλιά. Πώς μπορώ να βοηθήσω σ αυτό το κομμάτι; έχει ηρεμήσει πολύ λίγο αλλά εξακολουθεί να τρομάζει πολύ ακόμη κ στην αλλαγή νερού.
 
Είναι λιγο δυσκολο αφού δεν υπάρχει αρσενικός για να την ταισει...
Βάλε μια ταιστρα δίπλα στη φωλιά αφού δεν σηκώνεται συχνά... Να έχει έστω δίπλα της τροφή για να μη ταλαιπωρειται.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Της εβαλα και το φαγητό κ το νερό κοντά στη φωλια όμως δεν έχει πλησιάσει καθόλου και συνέχεια τονίζει πολύ πολύ χαμηλά
Όταν σηκώνεται όμως τρώει;
Τα αυγά τα κρατάς;
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα..
Θα φάει όταν πρέπει... κι όπως καταλαβαίνουμε όλοι η απόσταση στο κλουβί δεν είναι το πρόβλημα.
Τρώει πάντα λίγο σε μικρές χρονικά εξόδους.
Να την αφήσεις ήσυχη...
 
Back
Top