Ασθένειες Καναρίνι ανοιγοκλεινει το στόμα απ' οταν μπήκε για ζευγάρωμα

mouftis84

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας παιδιά έχω βάλει τον αρσενικό μου για ζευγάρι και εδώ και 2 μέρες τον βλέπω να ανοίγω κλείνει το στόμα του κάποιες φορές και που και που είναι σηκώνει τα πούπουλα της πλάτης του.
 
Αυτά που παρατηρείς δεν σημαίνουν απαραίτητα κάποιο πρόβλημα.
Αν ανοίγει το ράμφος συνέχεια σαν να τον ενοχλεί κάτι, και είναι μόνιμα (ή πολύ συχνά) φουσκωμένος τότε να ανησυχήσεις.
 
Γειά σας παιδιά έχω βάλει τον αρσενικό μου για ζευγάρι και εδώ και 2 μέρες τον βλέπω να ανοίγω κλείνει το στόμα του κάποιες φορές και που και που είναι σηκώνει τα πούπουλα της πλάτης του.
Η ερώτηση ποια είναι;
 
Το πουλί είναι αυτό στη φωτογραφία προφίλ και την έβαλα πριν γράψω το θέμα την τράβηξα πριν από λίγο. Είναι πυρωμενος. Είναι 1 χρόνου τον έβγαλα εγώ πέρσι. Η εκτροφή είναι έξω και αγχώνομαι για άσθμα γιατί αυτή τη βδομάδα ειχε πολύ βροχή και υγρασία

Σταύρο η ερώτηση είναι αν υπάρχει περίπτωση για άσθμα η κάτι άλλο.
 
Το πουλί είναι αυτό στη φωτογραφία προφίλ και την έβαλα πριν γράψω το θέμα την τράβηξα πριν από λίγο. Είναι πυρωμενος. Είναι 1 χρόνου τον έβγαλα εγώ πέρσι. Η εκτροφή είναι έξω και αγχώνομαι για άσθμα γιατί αυτή τη βδομάδα ειχε πολύ βροχή και υγρασία

Σταύρο η ερώτηση είναι αν υπάρχει περίπτωση για άσθμα η κάτι άλλο.
Σίγουρα δε μιλάμε για καλή υγεία στο πουλί... Τίποτε δεν είναι τυχαίο και κάθε αλλαγή στην συμπεριφορά είναι ένδειξη μεταβολής της υγείας του... Εσύ που το είχες θα πρέπει να μας περιγράψεις πιο αναλυτικά τα συμπτώματα. Θα πρότεινα μάλιστα να τραβήξεις κάποιο video για να μπορέσουμε να δούμε και όσοι γνωρίζουν να απαντήσουν με περισσότερο σιγουριά.
 
Θα το κάνω τώρα απλά πάω να ανεβάσω φώτο και μου λέει λάθος μεγάλο μέγεθος κειμένου που να βάλω βίντεο
 
Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ.. Αφού μάλλον είναι άρρωστο το πουλάκι (ακόμα και κρύωμα αν έχει), μπορεί να μπει για αναπαραγωγή;

Θα το κάνω τώρα απλά πάω να ανεβάσω φώτο και μου λέει λάθος μεγάλο μέγεθος κειμένου που να βάλω βίντεο
petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Θα το κάνω τώρα απλά πάω να ανεβάσω φώτο και μου λέει λάθος μεγάλο μέγεθος κειμένου που να βάλω βίντεο
Για τις φωτογραφίες αυτό που σου γράφει η Αλίκη. Για το video... Πρώτα το ανεβάζεις στο youtube και μετά βάζεις σύνδεσμο εδώ...
 
Το έχω ζευγάρι εδώ και καιρό είχα γράψει για καναρα που δε στρώνει φωλιά απλά έχει 2 μέρες που το κάνει αυτό.
 
Το έχω ζευγάρι εδώ και καιρό είχα γράψει για καναρα που δε στρώνει φωλιά απλά έχει 2 μέρες που το κάνει αυτό.
Η αυξημένη υγρασία είναι σίγουρα αφετηρία κάποιων κακών στην υγεία περιπλοκών... Το video θα βοηθήσει περισσότερο.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

νομιζω πως το εκανα τωρα συγνωμη που σας κουραζω

παιδια να σας πω πως σημερα τον ειδα να μην μπορει να κελαηδησει πρως την καναρα νομιζω πως πρεπει να τα χωρισω για να μη ζοριζεται

εκανα κατι λαθος;
 
ναι απλα σημερα προσπαθουσε να κελαηδησει στη ν καναρα φουσκωνε το λαιμο κατεβαζε τα φτερα αλλα δεν εβγαζε φωνη γιαυτο εβαλα το δευτερο βιντεο με τη διαφορα οτι δεν εβγαζε φωνη γιαννη ετσι ειναι. Απλα δεν μπορεσα να τραβηξω στο βιντεο τα πουπουλα πανω απο την ουρα οταν τα σηκωνει

το παει στο αν τρωει η κινειται κανονικα
 
Να δώσουμε λίγο χρόνο...
Αν συνεχίσει η κατάσταση που περιγράφεις και αύριο ίσως θα πρέπει να κινηθείς προς κάποια συμβουλή... από κάποιο ειδικό.
 
Το θηλυκό έχει κάποιο ίδιο σύμπτωμα;Για μένα καλό θα ήταν να χωριστούν τα πουλιά μέχρι να δεις τί γίνεται.Αλλά δώσε λίγο χρόνο με συχνή παρατήρηση αύριο.
 
οχι τιποτα απλα δε στρωνει φωλια αυριο θα τα χωρισω μηπως να εβαζα για τρεις μερες aviomycin?
 
Κάτσε μήπως πάρεις συμβουλή από κάποιον πιο ειδικό από μένα. Εγώ μπαίνω και αργά αλλά δεν έχω τόσες γνώσεις για φάρμακα. Οι περισσότεροι μπαίνουνε πιο νωρίς. Μακάρι να γιάνει το πουλάκι αν έχει κάτι.
 
παντως ο καιρος ειναι πολυ χαλια ρε παιδια τι θα γινει εδω σε μας βρεχει 7 μερες σερι ειναι πολυ δυσκολο να βγουν αλοβητα και γω το ελπιζω.υπομονη κ βλεπουμε
 
Η αληθεια να λεγεται, ο καιρος εχει διαλυσει και εμας με την υγρασια, ποσο μαλλον τα πουλια.
 
Back
Top