Ασθένειες Καναρίνι βγάζει αίμα από το στόμα

..Bασίλη, κάνε έναν έλεγχο στους σπόρους που τους προσφέρεις.. Καλού κακούκαι βάλε αυγοτροφή και μήλο σε χαμηλό σημείο,ώστε να έχει γρήγορα πρόσβαση σε τροφή χωρίς να εξαντλείται περαιτέρω μέχρι να πάρει τα πάνω του!
μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό..υγεία σε όλα τους σου εύχομαι!
 
Παιδιά συγνώμη για τη αργοπορημένη απάντηση μου και που απαντάω για όλους εδω..
Λοιπόν..
Το πουλάκι είναι καλά, δόξα το θεό!
Του έβαλα φρέσκο φαγητό, αυγοτροφή, και του εβαλα στο νερό 10ml dextrose 5%..
Πολύ στεναχωρίθηκα με όλο το συμβάν.. Δεν ήξερα τι ακριβώς είχε και προσπαθούσα να καταλάβω..
Είμαι σε 2 σκεψεις για το συμβαν.. Οταν πηγα πανω ειδα ενα σπουργητι να φευγει απο το κλουβι του.. Κ λεω μηπως τσακωθηκαν.. Αλλα το αιμα εβγαινε απο το στομα του..
Και το αλλο σεναριο ειναι η ζεστη..
Αλλα το αιμα; Πωσ γινεται;
Μου ειχε τυχει απο την ζεστη σε καναρινι να χτυπιεται στο κλουβι..


Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την υποστήριξη σας!
Ειλικρινα!

Ανακουφιστηκα που συνηρθε..
Αλλα με επιασε αγχος..
 
ειδα ενα σπουργητι να φευγει απο το κλουβι του

Μεγάλη προσοχή στα σπουργιτάκια, ώστε να μην έρχονται σε άμεση επαφή με τα κάγκελα του κλουβιού και πόσο μάλλον να κάθονται πάνω σε αυτό. Φαντάζεσαι ότι κουβαλάνε "την Άρτα και τα Γιάννενα" τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά... Κατά τα άλλα χαίρομαι πάρα πολύ που όλα πήγαν καλά.
 
Μεγάλη προσοχή στα σπουργιτάκια, ώστε να μην έρχονται σε άμεση επαφή με τα κάγκελα του κλουβιού και πόσο μάλλον να κάθονται πάνω σε αυτό. Φαντάζεσαι ότι κουβαλάνε "την Άρτα και τα Γιάννενα" τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά... Κατά τα άλλα χαίρομαι πάρα πολύ που όλα πήγαν καλά.

Σ'ευχαριστώ Στέφανε για τις συμβουλές σου!
Κι εγώ χαίρομαι!
 
Ουφ! Μέχρι να διαβάσω το μήνυμα πως είναι καλα... Σκέφτεσαι να το πας σε κάποιον γιατρό μήπως βρει την αιτία του επεισοδίου; Για να μην ξανατύχει...
 
Ουφ! Μέχρι να διαβάσω το μήνυμα πως είναι καλα... Σκέφτεσαι να το πας σε κάποιον γιατρό μήπως βρει την αιτία του επεισοδίου; Για να μην ξανατύχει...

Κατά τύχη εχθές Αλίκη πέτυχα την γιατρό του πετ συτι στο ίλιον..
Μου είπε οτι μάλλον λόγω ζέστης πήγε να πάθει εγκεφαλικό..
 
Μου είπε οτι μάλλον λόγω ζέστης πήγε να πάθει εγκεφαλικό..
Πω πω το καημένο... Και η ζέστη μπορεί να τους προκαλέσει εγκεφαλικό και να βγάζουν αίμα απ το στόμα. Πολύ ενδιαφέρουσα και σημαντική πληροφορία! Ίσως το συγκεκριμένο μικρό ως πιο ευαίσθητο καλύτερα να το μεταφέρεις μέσα στο σπίτι που έχει πιο δροσιά!
 
Μαλλον εβγαλε το αιμα γιατι εσπασαν τα αγγεια και εσωσε και το εγκεφαλικο.
Υπάρχουν δύο τύποι πρόχειρης αντιμετώπισης εγκεφαλικού και όταν θα προσπαθήσετε να σπάσετε την μύτη του συγγενή σας να ξέρετε πως μπορεί να επιδεινωθεί η κατάσταση, μοιραία.
 
Υπάρχουν δύο τύποι πρόχειρης αντιμετώπισης εγκεφαλικού και όταν θα προσπαθήσετε να σπάσετε την μύτη του συγγενή σας να ξέρετε πως μπορεί να επιδεινωθεί η κατάσταση, μοιραία.
.. Πριν λίγες μέρες, μετά από 16 ώρες σερί υπηρεσίας και ορθοστασίας στο κέντρο της Αθήνας με 38 βαθμούς, άνοιξε η μύτη μου και έτρεχε αίμα περίπου 20 λεπτά συνεχώς.. Δεν είναι και λίγο! Οι συνάδελφοι φοβήθηκαν και με πήγαν στο Ιατρικό Αθηνών.. Αν λοιπόν δεν έσπαγαν τα αγγεία της μύτης, μου είχε κληρώσει εγκεφαλικό πρώτης. Αιτία..η αφόρητη ζέστη!
Αν υποθέσουμε πως ισχύει το ίδιο και για άλλες ψυχές.. Το πιθανότερο είναι να έφταιξε η ζέστη, ο οργανισμός του πουλιού έχασε τον έλεγχο για λίγο.. Και επανήλθε μειώνοντας την αρτηριακή πίεση που υπερφορτώθηκε λόγω καιρικών συνθηκών με.. Μερική αιμοραγία.
 
Back
Top