Ασθένειες Καναρίνι δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του

Τωρα ειδα το βιντεακι, εχει ξεκαθαρο αναπνευστικο προβλημα οποτε ολες οι πιθανοτητες ειναι μεσα!

Το Aviomycine ειναι το πιο προσβασιμο αλλα και το πιο light που μπορεις να δωσεις!
 
Παιδιά, την ασπεργίλωση την ανέβασα επειδή έχει έντονη υγρασία εδώ και πολύ καιρό κι επομένως δεν είναι απίθανη, και από το άρθρο και μόνο που αναφέρεται στη χρώση των ούρων θα μπορούσε πολύ εύκολα να την αποκλείσει. Έχει επίσης νευρολογικής φύσεως αλλά και αναπνευστικά συμπτώματα, και είναι ασθένεια που είναι σε έξαρση με αυτές τις καιρικές συνθήκες όπως είπα.
Το πρόβλημα είναι το πουλάκι να βοηθηθεί και όχι γιατί εγώ ανέβασα την ασπεργίλωση.
@jerrythebird , σε τι φάση είναι το πουλάκι; Τελικά του έδωσες αντιβίωση; Αν ναι, διάλυσέ τη στο νερό και δώσε του με σύριγγα (χωρίς βελόνα) μερικές σταγόνες πρωί - βράδυ.
 
Αν υποθεσουμε οτι ειναι ασπεργιλλωση τοτε δεν οφελει σε τιποτα το να δωσει Aviomycine, για μυκητα προκειται.
Ναι, πράγματι έτσι είναι. Ίσα - ίσα που μπορεί η αντιβίωση να κάνει και κακό, αν και για αυτό δεν είμαι απολύτως βέβαιος. Για αυτό λέω ότι θα πρέπει να κάνει συγκεκριμένα βήματα το μέλος μας, με τηλεφωνική επικοινωνία μια και βρίσκεται σε απομακρυσμένη περιοχή.
 
@ianos
Εγω νομιζω οτι ισως ολη η ουσια βρισκεται εδω
Εδώ και 5 χρόνια και 4 μήνες έχω ένα αρσενικό καναρίνι, τον Jerry. Η ηλικία του πρέπει να είναι γύρω στα 6 με 6ήμισυ πάνω κάτω.

Μηπως αυτο το πανω κατω ειναι σχετικο και εχουμε ενα καναρινι που εχει φτασει στο τελος της ζωης του;
 
@ianos
Εγω νομιζω οτι ισως ολη η ουσια βρισκεται εδω


Μηπως αυτο το πανω κατω ειναι σχετικο και εχουμε ενα καναρινι που εχει φτασει στο τελος της ζωης του;
Δεν μπορώ να ξέρω βρε Αντώνη, αλλά από την άλλη, κι αν δεν είναι έτσι τα πράγματα; Αν απλά το πουλάκι για χ λόγους έγινε ευάλωτο σε κάποιον παθογόνο μικροοργανισμό; Ας δούμε σε πρώτη φάση τι γίνεται και πως είναι τώρα... Κι ας ευχηθούμε το καλύτερο.
 
Δεν μπορώ να ξέρω βρε Αντώνη, αλλά από την άλλη, κι αν δεν είναι έτσι τα πράγματα; Αν απλά το πουλάκι για χ λόγους έγινε ευάλωτο σε κάποιον παθογόνο μικροοργανισμό; Ας δούμε σε πρώτη φάση τι γίνεται και πως είναι τώρα... Κι ας ευχηθούμε το καλύτερο.

Δεν εχεις αδικο Γιαννη, αλλα εδω μονο με τα αν πορευομαστε δυστηχως... Θελει εξεταση το πουλακι.
 
Θα πάρω την αντιβίωση σήμερα. Αν και η αλήθεια είναι ότι το αναπνευστικό το εμφάνισε αυτές τις μέρες, μάλλον μετά την επίσκεψη στο δεύτερο κτηνίατρο. Γι αυτό και δε ζήτησα αντιβίωση τότε. Αδυναμία στα πόδια έχει πολύ καιρό. Παρόλα αυτά τρώει πίνει με πολύ όρεξη, τροχίζει το ράμφος του.
[automerge]1577465284[/automerge]
@ianos
Εγω νομιζω οτι ισως ολη η ουσια βρισκεται εδω


Μηπως αυτο το πανω κατω ειναι σχετικο και εχουμε ενα καναρινι που εχει φτασει στο τελος της ζωης του;
Όταν μου το έδωσαν μου είπαν ότι είναι ενός έτους πάνω κάτω χωρίς να ξέρω αν είναι μεγαλύτερο η μικρότερο. Φυσικά και δεν μπορώ να ξέρω την ηλικία του αλλά δεν πιστεύω ότι είναι μεγάλο. Δεν τραγουδούσε πολύ καλά τότε και είχε κοντά αλλά όχι κομμένα νύχια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω κτηνίατρο. Θα προσπαθήσω αύριο. Προς το παρόν του έδωσα πάλι το tafarm antistress.
[automerge]1577475428[/automerge]
Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες αύριο.Φωτογραφία0428.webpΦωτογραφία0430.webpΦωτογραφία0432.webpDSC_2903.webpIMG_20191227_205922.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι 2 κουτσουλιές στην πάνω φωτο δείχνουν σαν διάρροια αλλά όλες οι φωτο σου είναι θολές και δεν μπορεί κανείς καθαρά την κατάσταση. Τι σχέση έχει το αντιστρες με την όλη ιστορία δεν μπορώ να καταλάβω.
 
Τι γίνεται με το καναρίνι;

Ξεκίνησα αντιβιωση χτες τις 12 το μεσημέρι. Μου έδωσαν enroxyn τελικά. Είναι καλή; Η να πάω πίσω να ζητήσω την aviomycine;
Το καναρίνι έχει έντονη δυσπνοια αλλά είναι ζωηρό όπως πάντα, τρώει, πίνει κανονικά απλώς παίρνει υπνακους λίγο πιο συχνά από συνήθως.
[automerge]1577622486[/automerge]
Οι 2 κουτσουλιές στην πάνω φωτο δείχνουν σαν διάρροια αλλά όλες οι φωτο σου είναι θολές και δεν μπορεί κανείς καθαρά την κατάσταση. Τι σχέση έχει το αντιστρες με την όλη ιστορία δεν μπορώ να καταλάβω.

Διαρροια δεν έχει τελικά. Τις δύο πρώτες τις είχε πατήσει. Είναι στερεες οι κουτσουλιες αλλά είναι λίγο κίτρινα τα ούρα. Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα.
 
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια ευοίωνη εξέλιξη;

Καλησπέρα. 4η μέρα με enroxyn καμία βελτίωση. Έχει δυσκολία στην αναπνοή ακόμα αλλά τρώει κανονικά. Θα του δώσω και αύριο. Επίσης θα πάρει 5 μέρες το soldesanil(δεξαμεθαζόνη) 2mg σε σταγόνες. Ξέρει κανείς κάτι για την επίδραση του στα καναρίνια;
 
Δυστυχώς χειροτετευει μέρα με τη μέρα. Αναπνεει πάρα πολύ γρηγορα και δύσκολα. Δε μπορεί να φάει σπόρους πια. Το άλλο μου καναρίνι αναπνέει κι αυτο περίεργα. Μπορεί να είναι ακαρεα της τραχειας;
 
Back
Top