Ασθένειες Καναρίνι δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του

Αυτό στο πρότεινε κάποιος ειδικός;

Ακούς να κάνει κάποιο ήχο σαν να σπάει σπόρους;
Δεν είμαι σίγουρη. Κάνει ένα σιγανο τσικ-τσικ σαν το ποντίκι του υπολογιστή. Το κάνει ακόμα και στον ύπνο.
[automerge]1577992106[/automerge]
Αυτό στο πρότεινε κάποιος ειδικός;

Ακούς να κάνει κάποιο ήχο σαν να σπάει σπόρους;
Ο κτηνίατρος.
 
Διάβασε το παρακάτω :
 
Διάβασε το παρακάτω :
Το έχω διαβάσει. Δε φαίνεται να έχει φαγούρα αλλά τεντωνει το λαιμό του συνέχεια σαν να έχει λοξυγγα και τιναζει/χτυπάει το ράμφος του σαν να τον ενοχλεί κάτι. Επίσης έχει αλλάξει η φωνή του. Και δεν βελτιώθηκε με την αντιβιωση. Λέω να πάρω pulmosan αύριο.
 
Ρώτησε τον κτηνίατρο αν μπορείς να βάλεις pulmosan ταυτόχρονα με το soldesanil.
Προσοχή στην δοσολογία, ΜΙΑ σταγόνα στο σβέρκο του πουλιού αφού πρώτα έχεις παραμερίσει τα φτερά και επανάληψη μετά από 30 ημέρες.
 
Ρώτησε τον κτηνίατρο αν μπορείς να βάλεις pulmosan ταυτόχρονα με το soldesanil.
Προσοχή στην δοσολογία, ΜΙΑ σταγόνα στο σβέρκο του πουλιού αφού πρώτα έχεις παραμερίσει τα φτερά και επανάληψη μετά από 30 ημέρες.
Εντάξει θα το ρωτήσω.
 
Εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα... Το pulmosan ''ρίχνει'' κάποια πουλιά, βέβαια εάν η αιτία που είναι άρρωστο είναι τα ακάρεα δεν έχεις άλλη εναλλακτική.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να το ξεπεράσει, περαστικά του!
 
Εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα... Το pulmosan ''ρίχνει'' κάποια πουλιά, βέβαια εάν η αιτία που είναι άρρωστο είναι τα ακάρεα δεν έχεις άλλη εναλλακτική.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να το ξεπεράσει, περαστικά του!
Το ξέρω αλλά θέλω να δοκιμάσω το pulmosan μιας και η αντιβίωση δεν έκανε τίποτα. Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Υπάρχει πιθανότητα εκεί που το έχεις, να ενοχλείται το αναπνευστικό του από κάτι; Π.χ. ζεστό ή κρύο αέρα, ρεύματα αέρος, αποσμητικά χώρου, ατμοί από μαγείρεμα, τεφάλ σκεύη, άμμος (σαν υπόστρωμα)
Επίσης θα μπορούσε να έχει φάει κάτι π.χ. σκουριά από τα κάγκελα που θα του προκαλούσε τοξίκωση;
Νομίζω ότι τα παραπάνω που περιγράφω είναι μάλλον απίθανα, αλλά τα αναφέρω βασικά για να τα αποκλείσουμε εντελώς.
Στο στόμα του μέσα ή στον λαιμό του (αν το ανοίξεις και κοιτάξεις με φακό π.χ. κινητού) υπάρχουν λευκές - κίτρινες επιφάνειες;
 
Υπάρχει πιθανότητα εκεί που το έχεις, να ενοχλείται το αναπνευστικό του από κάτι; Π.χ. ζεστό ή κρύο αέρα, ρεύματα αέρος, αποσμητικά χώρου, ατμοί από μαγείρεμα, τεφάλ σκεύη, άμμος (σαν υπόστρωμα)
Επίσης θα μπορούσε να έχει φάει κάτι π.χ. σκουριά από τα κάγκελα που θα του προκαλούσε τοξίκωση;
Νομίζω ότι τα παραπάνω που περιγράφω είναι μάλλον απίθανα, αλλά τα αναφέρω βασικά για να τα αποκλείσουμε εντελώς.
Στο στόμα του μέσα ή στον λαιμό του (αν το ανοίξεις και κοιτάξεις με φακό π.χ. κινητού) υπάρχουν λευκές - κίτρινες επιφάνειες;
Το στόμα του θα το κοιτάξω. Από ρεύματα όχι αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι κι εγώ μήπως έχει φάει κάτι που δεν έπρεπε (μιας και τα άλλα μου πουλιά μέχρι στιγμής είναι εντάξει) και ομολογώ ότι την σκουριά δεν την είχα σκεφτεί! Όλα είναι πιθανά... Αυτή η αστάθεια που έχει στα πόδια δείχνει να είναι νευρολογικης φύσεως και ως πιθανές αιτίες βρήκα το εγκεφαλικό επεισόδιο, τα βαρέα μέταλλα, το fatty liver, παράσιτα στον εγκέφαλο. Μέχρι στιγμής δεν έχω αποκλείσει τίποτα.
 
Για την περίπτωση τοξικώσεων, άλλοι έχουν πρόχειρο* καρβουνάκι από το φαρμακείο, ενώ έχει ακουστεί και για σκόνη ζεόλιθου.
*εννοώ το έχουν στο σπίτι τους.
Αν υπάρχει σκουριά στο κλουβί ίσως και θα μπορούσε να έχει επιδράσει αυτό, αν και δεν είναι τόσο πιθανό ένα καναρίνι να έχει "τσιμπήσει" σκουριά (θα ήταν αν επρόκειτο για παπαγάλο), αλλά και πάλι δεν χάνεις τίποτα σε ημέρα που δεν λαμβάνει το πουλάκι κάποιο φάρμακο, να του χορηγήσεις λίγο καρβουνάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για την περίπτωση τοξικώσεων, άλλοι έχουν πρόχειρο* καρβουνάκι από το φαρμακείο, ενώ έχει ακουστεί και για σκόνη ζεόλιθου.
*εννοώ το έχουν στο σπίτι τους.
Αν υπάρχει σκουριά στο κλουβί ίσως και θα μπορούσε να έχει επιδράσει αυτό, αν και δεν είναι τόσο πιθανό ένα καναρίνι να έχει "τσιμπήσει" σκουριά (θα ήταν αν επρόκειτο για παπαγάλο), αλλά και πάλι δεν χάνεις τίποτα σε ημέρα που δεν λαμβάνει το πουλάκι κάποιο φάρμακο, να του χορηγήσεις λίγο καρβουνάκι.
Το grit που του έδινα μέχρι πρότινος είχε και λίγο κάρβουνο μέσα αλλά πολύ λίγο έως απειροελαχιστο. Θα πάρω κανονικό σακουλάκι κάρβουνο για παν ενδεχόμενο και βλέπουμε.
 
Το grit που του έδινα μέχρι πρότινος είχε και λίγο κάρβουνο μέσα αλλά πολύ λίγο έως απειροελαχιστο. Θα πάρω κανονικό σακουλάκι κάρβουνο για παν ενδεχόμενο και βλέπουμε.
Ναι, κοίταξε και στο προηγούμενο μήνυμά μου, διότι πρόσθεσα ένα θέμα για το καρβουνάκι. Αλλά πρόσεχε... Μην δίνεις καρβουνάκι και γενικά πορώδη υλικά αν το πουλί λαμβάνει βιταμίνες, φάρμακα και συμπληρώματα διατροφής, διότι τα καθιστά εν' μέρει ανενεργά
 
Ναι, κοίταξε και στο προηγούμενο μήνυμά μου, διότι πρόσθεσα ένα θέμα για το καρβουνάκι. Αλλά πρόσεχε... Μην δίνεις καρβουνάκι και γενικά πορώδη υλικά αν το πουλί λαμβάνει βιταμίνες, φάρμακα και συμπληρώματα διατροφής, διότι τα καθιστά εν' μέρει ανενεργά
Ναι το ξέρω και γι αυτό το αφαίρεσα το grit. Τώρα όσον αφορά το άρθρο, άμεση δηλητήριαση δεν έχει. Ούτε διάρροια ούτε ανορεξία ούτε τίποτα. Ίσως κάποια χρόνια τοξικωση ή κάποιο άλλο νευρολογικο πρόβλημα άγνωστης αιτιολογίας.
[automerge]1578042107[/automerge]
Βρήκα αυτό το καναρινι στο YouTube. Έτσι ακριβώς συμπεριφέρεται και το δικό μου. Αν ξέρει κάποιος πως λέγεται αυτή η πάθηση/διαταραχή; Νομίζω ότι είναι νευρολογική αταξία.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@jerrythebird στο βίντεο αναφέρεται σε ακάρεα.
Απομάκρυνε τα φτερά της κοιλιάς και του στήθους του με βρεγμένα δάχτυλα και βγάλε μια καθαρή φωτογραφία.
Δε φαίνεται κάτι στην κοιλιά. Λέει ότι τελικά ήταν "κάποιο" νευρολογικο πρόβλημα κι έμεινε έτσι το καναρίνι.
[automerge]1578069639[/automerge]
Εχεις δοκιμασει να του δωσεις βιταμινες του συμπλεγματος Β σε καθημερινη βαση;
Θα το δοκιμάσω.
 
Θα το δοκιμάσω.

Πάρε μονο συμπλεγμα Β ,όχι πολυβιταμινουχο.
Δινεις 20-30 μερες συνεχόμενες και επαναξιολογεις.
Αν ειναι κατι νευρολογικο και αναστρέψιμο ή μερικως αναστρεψιμο θα δεις βελτιωση.
 
Πάρε μονο συμπλεγμα Β ,όχι πολυβιταμινουχο.
Δινεις 20-30 μερες συνεχόμενες και επαναξιολογεις.
Αν ειναι κατι νευρολογικο και αναστρέψιμο ή μερικως αναστρεψιμο θα δεις βελτιωση.
Να συνεχίσω και αντιβίωση συγχρόνως ή να την αφήσω καλύτερα;
 
Back
Top