Διατροφή Καναρίνι δεν τρώει σπόρους βρώμης

Johkill23

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2017
Μηνύματα
104
Πόλη
Βέροια
Γεια σας και πάλι φίλοι μου. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι το καναρινι μου απορρίπτει τους σπόρους βρώμης και κεχρι (σε αρκετά μεγαλύτερο βαθμό τους σπόρους βρώμης). Θα ήθελα λοιπόν να ρωτησω για το αν θα πρέπει να αλλάξω την ποικιλία σπόρων και τον λόγο που απορρίπτει τους παραπάνω σπόρους. Τέλος υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να τους σπάσει; Γιατί ο σπόρος της βρώμης μου φαίνεται αρκετά μεγάλος.IMG_1528985187525.webp
 
υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να τους σπάσει; Γιατί ο σπόρος της βρώμης μου φαίνεται αρκετά μεγάλος.
Ο σπόρος της βρώμης είναι εξαιρετικά μαλακός και ασφαλώς δεν πρόκειται να τον σπάσει.
Απλός γυρίζοντας το σπόρο τον ξεφλουδίσει από το "σκληρό" περίβλημά του.
Όποιος έχει φάει νυφάδες βρώμης (quaker) καταλαβαίνει ακριβώς αυτό που περιγράφω.
το καναρινι μου απορρίπτει τους σπόρους βρώμης και κεχρι
Όλα τα όντα έχουν δυνατότητα επιλογής και πάντα διαλέγουν τα πιο επιθυμητά τρόφιμα σε σχέση με τα λιγότερο επιθυμητά.
Κι εμείς.. όταν έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ μια λαχταριστής μπριζόλας και ενός πιάτου λαχανικών με ρύζι δύσκολα θα επιλέξουμε το δεύτερο. Έτσι και τα πουλιά.
Μέσα στο μείγμα υπάρχει ποικιλία σπόρων.
Πρώτα καταναλώνονται οι λιπαροί (π.χ. Νίζερ, κανναβούρι κλπ), στη συνέχεια στους λιγότερο λιπαρούς και τελευταίους θα αφήσει τους αμυλούχους σπόρους όπως η βρώμη και το κεχρί.
Υποψιάζομαι πως του έχεις δύο τάγιστρα γεμάτα σπόρους, του προσφέρεις extra αυγό, φρούτα, λαχανικά για να καλύψεις τις απαιτήσεις του... λογικά δεν θα ακουμπήσει ποτέ το κεχρί και τη βρώμη...
Έχει πολύ καλύτερα πράγματα για να φάει..
Τι πρέπει να κάνουμε;
Τροφοδοτούμε με τη σωστή ποσότητα και μόνο μ' αυτή.
Έτσι αναγκαστικά θα φάει και τους λιγότερο επιθυμητούς αλλά απαραίτητους για την καλή υγεία του σπόρους.
 
Τροφοδοτούμε με τη σωστή ποσότητα και μόνο μ' αυτή.
Δηλαδή όταν καθαρίζω την τροφή από τα Τσοφλια επειδή παραμένει το κεχρι και η βρώμη να την γυρίσω πίσω αυτούσια για να φάει αναγκαστικά; Ευχαριστώ για την απάντηση σας Κ. Γιάννη
 
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετοπίζω και γω. Παρ όλο που εμένα όμως τρελαίνεται για το κεχρί δεν πολυακουμπάει την βρώμη.
 
Ο δικός μου τρώει πρώτα τη βρώμη και μετά τους υπόλοιπους σπόρους, ενώ δεν του αρέσουν πολύ οι μαύροι σπόροι (νίζερ και ρουπσεν αν δεν κάνω λάθος). Για να τους τρώει όλους κάνω το εξής: κάθε πρωί του βάζω μια κουταλιά της σούπας μόνο τροφή. Μέχρι το βράδυ έχει φάει ό,τι του αρέσει. Την επόμενη μέρα το πρωί ξυπνάει πρώτος και μέχρι να ξυπνήσω κι εγώ τρώει τα πάντα. Κάπως έτσι τρώει όλους τους σπόρους που για να τους έχει μέσα το μείγμα φαντάζομαι πως είναι απαραίτητοι για αυτά.
 
Αυτη την κουταλιά την βάζεις σε ταίστρα ή σε αυγοθήκη;
 
Δεν μου φαίνεται περίεργο ως ποσότητα αλλά το φτάνει τόσο λίγο να το φάει στην ταιστρα;
 
Βέβαια παράλληλα δίνω και λαχανικά αυγό κτλ.
Δεν μου φαίνεται περίεργο ως ποσότητα αλλά το φτάνει τόσο λίγο να το φάει στην ταιστρα;
Ναι το φτάνει μια χαρά. Δοκίμασε το. Είναι ο μόνος τρόπος για να τρώει όλους τους σπόρους.
 
Sorry, μπορεί να αναφέρεται πιο πάνω και να μην το πρόσεξα, αλλά πρόκειται για αποφλοιωμενη βρώμη ή όχι; Μήπως μπορείς να μας βάλεις φωτό του σπόρου;
 
πρόκειται για αποφλοιωμενη βρώμη ή όχι; Μήπως μπορείς να μας βάλεις φωτό του σπόρου;
Στο Post 1 έχω βάλει φωτογραφία των σπόρων βρώμης στους οποίους αναφέρομαι Γιάννη 😉

Την επόμενη μέρα το πρωί ξυπνάει πρώτος και μέχρι να ξυπνήσω κι εγώ τρώει τα πάντα. Κάπως έτσι τρώει όλους τους σπόρους που για να τους έχει μέσα το μείγμα φαντάζομαι πως είναι απαραίτητοι για αυτά.
Στην δική μου περίπτωση όταν έχει φρούτα λαχανικά ή αυγό στη διάθεσή του απαξιεί πλήρως για τους σπόρους με αποτέλεσμα μια 2 μέρες την εβδομάδα να αφήνω στο κλουβί μόνο τις ταΐστρες με τους σπόρους για να τρώει αναγκαστικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μέχρι να του δώσεις λαχανικά ή φρούτα δεν τρώει σπόρους; Ή εάν του δώσεις το πρωί λαχανικά, το απόγευμα δεν θα φάει σπόρους; Μήπως του βάζεις μεγάλη ποσότητα λαχανικών ή φρούτων;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτό πιστεύω και εγώ πως επιλέγει σαφώς αυτά που το φαίνονται πιο νόστιμα και μόνο σε περίπτωση που λείπουν θα κάτσει να φάει σπόρους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πιστεύω πως έχεις δίκιο... Παρόλα αυτά 1-2 μέρες τη βδομάδα αφήνω μόνο σπορους στις ταΐστρες :D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
😀 μωρέ φταίει που για ένα διάστημα σταμάτησε να κελαηδάει και θέλω να του παρέχω όσα χρειάζεται. Δεν λέω ίσως αυτό να είναι λιγάκι υπερβολικό 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το περίβλημα αυτών των σπόρων βρώμης που έχεις βάλει, ειναι πολυ χαρακτηριστικό σαν... φλούδα. Δεν το βρίσκεις καθόλου στις ταιστρες μέσα;
Στην τελική πάντως, χρόνια έχω καναρίνια και σπανίως τους δίνω βρώμη, την τρώνε βέβαια, αλλά και να μην την έτρωγαν δεν θεωρώ ότι θα υπήρχε πρόβλημα,
 
Καλύτερα τότε να μην έχω και το μυαλό μου εκεί Γιάννη :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top