Ασθένειες Καναρίνι εμφάνισε καρίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους!

Σημερα στις 4 και 20 παω να δω τα καναρινακια μου και με το που βγαινω στην ταρατσα το ενα κοιμοτανε! Μου εκανε τρομερη εντυπωση να κοιμαται 4μιση η ωρα το απογευμα! Σφυραω ξυπναει αμεσως καθεται βαριεστημενο στο κλαρακι για λιγη ωρα εγω κρυβομαι για να το παρατηρησω και μετα απο λιγο αρχισε να πεταει ζωηρο ζωηρο πηγε εφαγε κινητικοτατο! Μετα απο απο 10 λεπτα ξαναπαω ακομη ετρωγε. Γυρω στις 5 και τεταρτο ξανανεβαινω πανω και παλι κοιμοτανε.. Τα αλλα να πεταριζουν και αυτο κοιμοταν αλλα οχι οσο φουσκωμενο κοιμαται το βραδυ. Παω να το πιασω το ξυπνησαν τα υπολοιπα... Παλι καθεται λιγο βαριεστημενο και μετα απο λιγο πηγε εφαγε. Πεταξε μεχρι την κατω ταιστρα, ξυστηκε στο κλαδακι σαν να μη συμβαινει τιποτα! Κατα τις 6 που σουρουπωνε ξαναπαω ειχαν αρχισει να ετοιμαζονται για υπνο τα υπολοιπα αυτο κοιμοταν! Βαζω μεσα το χερι μου το πιανω αυτο σοκαρισμενο και ακινητο σαν κοτα ουτε να φυγει ουτε να με τσιμπησει το γλυκο μου... Το κοιταξα απο κατω και οντως εχει εμφανισει καρινα... Εχει πεταχτει λιγο το κοκκαλο στο στερνο αλλα οι κοιλια του ειναι μια χαρα ροζε ροζε... Δε διακρινω καποιο μελανο σημειο πουθενα! Το καημενο ειχε παθει τοσο σοκ που ειχα ανοιξει την παλαμη μου για να μπει μεσα στο κλουβι και καθοταν και το χαιδευα! Τον εβαλα στο κλουβακι μονο του διπλα στη κλουβα και θα το παρακολουθω και θελω να δω και τις κουτσουλιες του.. Ουτε εκανε καποιο θορυβο στην αναπνοη του.. Εχω ανησυχησει αρκετα μπορω να πω! Πρωτη φορα τον ειδα να κοιμαται μερα! Ολη μερα τον βλεπω κινητικο, ζωηρο, τρωει! Με το που βαλω φαγητο ειναι το πρωτο που θα φαει! Ειναι αρρωστο ή λογω του ανταγωνισμου μεσα στην κλουβα αδυνατισε; Αλλα και μεσα στην κλουβα θα διεκδικησει να φαει, και τρωει δλδ δεν ειναι οτι τσακωνονται! Τι να κάνω; Πως μπορω να παω τις κουτσουλιες του για αναλυση; Σε οποιοδηποτε κτηνιατρό; Και ασχετο απο πτηνα; Πρεπει να το βαλω μεσα σε εσωτερικο χωρο;

Επισης οσον αφορα το φυλο του ειναι γεννημενο το 2008 με δαχτυλιδι εγω το εχω απο το 2009! Μου το εδωσαν για θηλυκο αλλα αυτο με το αρσενικο τσακωνοταν(ισως εφταιγε βεβαια που τα ειχα βαλει χωρις να γνωριστουν πρωτα, γυμνασιο πηγαινα τοτε 😛 ) και μετα αρχισε να ψιλοκελαιδαει πολυ σιγανα σαν μαλινουα που κανουν σαν το νερο και φουσκωνε απο κατω και λεω αρσενικο ειναι! Του βαζω θηλυκια και τη βατεψε! Αλλα απο τοτε δεν το εχω ξανακουσει να κελαιδαει! Επισης η θηλυκια που τον εβαλα μαζι πεθανε λογω δυστοκιας και απο τοτε δεν τον εχω ξαναδει να ζευγαρωνει αλλα ταιζεται μαζι με ενα αλλο αρσενικο που εχω! Λετε να το γυρισε; 😛 Τωρα ποιο απο τα τρια φυλα ειναι το αφηνω σε σας!

Ο,τι αποψη και γνωμη ειναι δεκτη! Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Έλα Αλικούλα μου! Μην ανησυχείς! Θα γίνει γρήγορα καλά, γιατί τα φροντίζεις πάρα πολύ στοργικά και τρυφερά όλα σου τα καναρινάκια! Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό και σύντομα να βρει την υγειά του! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Αλίκη, ελπίζω να είναι μία απλή αδιαθεσία. Εγώ θα το έβαζα μέσα στο σπίτι και για ζεστασιά και για καλύτερη παρατήρηση. Βέβαια μετά θα πρέπει να το ξαναβγάλεις πια όταν ζεστάνει ο καιρός.
Τις κουτσουλιές όταν είχα κάνει εξέταση τις είχα μαζέψει σε ζελατίνα τροφίμων και τις έδωσα στον γιατρό. Ίσως όμως θα πρέπει να το δει κιόλας ο γιατρός.
Παρατήρησέ το και αύριο και βλέπεις. Και φυσικά περίμενε να ακούσεις γνώμες από άτομα που γνωρίζουν. Περαστικά :)
 
θα βαλεις ασπρο χαρτι στον πατο του κλουβιου,θα δεις τις κουτσουλιες αν ειναι διαφανες σαν νερο τοτε μας το λες επισεις θελω να δεις αν απο την τροφη διαλεγει και τρωει μονο τους λοιπαρους και τους αλλους τους αγνοει η τους πεταει εξω, απο την ταιστρα
 
Αααχχ σας ευχαριστω παρα πολυ ολους! Μου δινεται κουραγιο!

Εγώ θα το έβαζα μέσα στο σπίτι και για ζεστασιά και για καλύτερη παρατήρηση. Βέβαια μετά θα πρέπει να το ξαναβγάλεις πια όταν ζεστάνει ο καιρός.

Γι αυτο τον λογο δεν το εβαλα Μαρια μου!

Τις κουτσουλιές όταν είχα κάνει εξέταση τις είχα μαζέψει σε ζελατίνα τροφίμων και τις έδωσα στον γιατρό. Ίσως όμως θα πρέπει να το δει κιόλας ο γιατρός.

Εχω εναν κτηνιατρο πολυ κοντα στο σπιτι μου και μπορω και αυριο κιολας να τις παω... Απλα εκεινος δε ξερει απο καναρινια! Τον εχω τεσταρει... Αν του τα παω σε ζελατινη θα βρει τι εχει; Μωρε δε θελω να το αγχωσω το πουλακι... Αφηστε που σας ειπα δε ξερει ο συγκεκριμενος! βεβαια αν δω οτι δεν καλυτερευει εννοειται πως θα το παω σε εναν πτηνιατρο!

θα βαλεις ασπρο χαρτι στον πατο του κλουβιου,θα δεις τις κουτσουλιες αν ειναι διαφανες σαν νερο τοτε μας το λες επισεις θελω να δεις αν απο την τροφη διαλεγει και τρωει μονο τους λοιπαρους και τους αλλους τους αγνοει η τους πεταει εξω, απο την ταιστρα

Εχω βαλει χαρτι κουζινας.. Κανει; Ναι θα τις κοιταξω αυριο γιατι δυστυχως πολυ ωραια η λουβα και πετανε αλλα κουτσουλιες δεν μπορεις να διακρινεις! Θα σας ανεβασω αυριο φωτο με τις κουτσουλιες! Θα το κοιταξω Πανο μου! Σ ευχαριστω πολυ! Θα σας ενημερωσω για ολα αυτα!

Και παλι ευχαριστω για ολα τα καλα σας λογια! Απλα θα με τρελανει! Την μια ηταν ζωηρος ετρωγε πετουσε και την αλλη κοιμοταν! Αααπππφφφ.
 
Δεν κάνουν μόνοι τους την ανάλυση Αλίκη μου, τις δίνουν σε εργαστήρια. Ρώτα τον πριν πας τηλεφωνικά αν έχει αυτή την δυνατότητα. Ο δικός μου συνεργάζεται. Δεν ξέρω τι κάνουν άλλοι. Αφού τα παρατηρείς σχολαστικά ό,τι είναι, είναι στην αρχή οπότε θα το χειριστείς.
 
αν ειναι να το πας σε κτηνιατρο τοτε θα ακουσεις τι δικη του γνωμη και οχι τι δικη μας, εξαλλου αυτος ειναι ο επιστημονας και αν κανει την αναλυση τοτε θα βρει τι εχει το πουλακι, οχι χαρτι κουζινας δεν κανει γιατι ειναι απορροφητικο και δεν θα φανει σχεδον τιποτα το καλυτερο ειναι χαρτι Α4
 
Αυτό που έπρεπε να κάνεις το έχεις κάνει ήδη. Τώρα χρειάζεται παρατήρηση και αυτό που σου είπε ο panos70. Ηζέστη βοηθάει τα πουλιά να αναρρώσουν γρηγορότερα.

Ωραια! Αυριο πρωι θα βαλω χαρτι Α4 και τα παω επιτοπου στον κτηνιατρο, ετσι; θελω να πιστευω πως με το μικροκοσπιο κατι μπορει να βρει.. Ξερετε ποσες μερες κανουν να βγουν τα αποτελεσματα; Αν δω Σταυρο τοι κοιμαται ολη μερα τοτε θα το βαλω μεσα.. Επισης εχω ηλεκτρολυτες! Θα του βαλω αυριο πρωι πρωι!

αν ειναι να το πας σε κτηνιατρο τοτε θα ακουσεις τι δικη του γνωμη και οχι τι δικη μας, εξαλλου αυτος ειναι ο επιστημονας και αν κανει την αναλυση τοτε θα βρει τι εχει το πουλακι, οχι χαρτι κουζινας δεν κανει γιατι ειναι απορροφητικο και δεν θα φανει σχεδον τιποτα το καλυτερο ειναι χαρτι Α4

Πανο αν ηξερε θα το πηγαινα αλλα αυτος το παιζει οτι ξερει και ειναι φραγκοφονιας... Αν ειναι να το παω στο γιατρο θα το παω σε εναν που να ξερει...

Απλα οι κοιλιτσα του ειναι μια χαρα! Μονο πεταξε λιγο το κοκκαλο στο στερνο... Τι μπορει να εχει; Κρυωμα; Να μην τρεφεται σωστα; Αλλα γτ κοιμοταν; Δεν νομιζω να ειναι απλα τεμπελης...

Βεβαια που να ξερετε και εσεις ετσι απο μακρυα... απλα εχω αγχωθει και ρποσπαθω να μαθω το οτιδηποτε για να το κανω για το μικρουλη...

Σας ευχαριστω και παλι ολους πολυ! Για ολα!
 
Αλίκη θα πάνε όλα καλά γιατί ούτως ή άλλως το πρόσεξες έγκαιρα. Καλά έκανες και το έβαλες χώρια καλού κακού. Ενημέρωσέ μας όταν πάς στο γιατρό.
 
Σα ςευχαριστω πολυ παιδια! Κι γω ετσι θελω να πιστευω! Ειναι πολυ ζωηρος και κινητικος! Γιατι κιμαται ο βλακας; Παιζει να τον ενοχλει το δαχτυλιδι και να τον ποναει; αλλα θα το τσιμπουσε! τι να πω! Και να φανταστειτε οτι εκανε και μπανιο σημερα... Δλδ μονο αρρωστος δε δειχνει!
 
καταρχην ηρεμησε πρωτα, θα κανεις το εξης απλο, βαλτον μεσα στο σπιτι και αν εχει την ιδια συμπεριφορα τοτε σιγουρα κατι εχει το πουλακι, δλδ εχεις δει και τα αλλα τα πουλια και παρατηρησες οτι αυτο εχει καρινα; Μπορει να εχει κρυωσει η οντος να θελει αγωγη, οι κουτσουλιες του ετσι προχειρα που τις βλεπεις πως σου φαινονται σαν διαρροια η ειναι σφιχτες και ασπρομαυρες; Εκει που εχεις τα πουλια πανε και σπουργιτια και τρωνε;
 
Ναι εχω ταραχτει! Εχεις δικιο... Ψυχραιμια! Τωρα δε θελω να τον ενοχλησω... Αρκετα στρεσαριστηκε με το πιασιμο.. Θα τον βαλω το πρωι να τον παρατηρω κιολας... Τα υπολοιπα δεν τα ειδα αλλα εχω δει φωτο... Προχθες επιασα ενα αλλο απο τα πουλακια μου και δεν πετουσε τοσο πολυ.. Ειναι καπως ετσι το κοκκαλο του(οχι τοσο εξω) αλλα η κοιλιτσα δεν ειναι ετσι μεσα! Δλδ οπως ειναι το στερνο η κοιλιτσα συνεχιζει απο κει... Δεν μπαινει μεσα... καταλβες τι εννοω; θα βγαλω και φωτο αυριο... Οι κουτσουλιες οπως της κανει φαινονται στερεες μικρες και ασπρομαυρες... σιγουρα οχι υδαρες! Αλλα μεσα στην κλουβα δεν μπορω να καταλαβω ποιανου κουτσουλια ειναι η καθεμια 😛 οχι πια... Δεν χουμε επισκεπτες... Τι πορισμα βγαλατε γιατρε; 😛 Σ ευχαριστω πολυ Πανο που ασχολεισαι με μενα την υπερβολικη! :D
karina2-2.png
 
με υποθεσεις δεν μπορουμε να βγαλουμε σιγουρα συμπερασματα, γιατι ενω εσυ το βλεπεις οτι εχει καρινα αυτο μπορει να ειναι φυσιολογικο,το οτι εχει στερεες κουτσουλιες αυτο ειναι καλο, αλλα να σιγουρευτεις οτι ειναι δικες του,το πυθανοτερο ειναι να ειναι απλα κρυωμενο, να το βαλεις μεσα και μονο του και εκει θα το δεις, εαν το δεις να αυτοπεριποιητε με το φτερωμα του και αν τεντονει τα φτερα και τα ποδια του τοτε σιγουρα ειναι καλα, γιατι ενα αρρωστο πουλι καθεται συνεχως κουρνιασμενο, εγω θα ελεγα να το βαλεις απο σημερα μεσα και να δεις αν στον υπνο του κανει καποιο θορυβο η ανασα του η κατι αλλο... Εχω παλιοκαναρα 15 χρονια
 
Σ ευχαριστω τοσο πολυ Πανο! :D Θα βγαλω αυριο φωτο το στερνο του και την κοιλια του και τις κουτσουλιες του! Τις κοιυτσουλιες τις βλεπω οτι ειναι στερεες και μικρες την ωρα που της κανει 😛 αλλα αυριο θα ξερω καλυτερα! Μακαρι να ειναι μονο κρυωμενο το πουλακι μου! αυριο θα του βαλω και ηλεκτρολυτες που κανουν καλο... Παντως την ωρα που το κρατουσα ουτε ανασαινε γρηγορα ουτε εκανε καποιο θορυβο! Ηταν παρα πολυ ησυχο και καθοταν σαν κοτα.. Ουτε να φυγει δεν εκανε το γλυκο μου... Και το χαιδευα και καθοτανε... Οταν εχει υγρασια και βρεχει μπορει λιγο να κανει ηχο οταν αναπνεει... Το κανει χρονια και εχω καταληξει οτι μαλλον εχει ασθμα και με την υγρασια επιδεινωνεται...

Το ξερω οτι δεν εισαι γιατρος βρε απλα μου λες τι θα σκεφτομουν εγω αμα ημουν ψυχραιμη! 😛 εχεις πολυ περισσοτερη ομως εμπειρια απο μενα! Εγω απο το 2007 εχω το καημενο... 😛

Λοιπον και παλι χιλια ευχαριστω! Αυριο αναμενετε φωτο και κατατοπιστικοτατη παρατηρηση! Θα στησω καραουλι! Χεχεχε! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
Αλίκη μπορεί να είναι αδύνατο αλλά να μην έχει κάνει καρίνα. Και το δικό μου είναι αδύνατο από όταν γεννήθηκε και είναι δύσκολο να καταλάβεις παρά μόνο αν κοιτάξεις την κοιλιά του και είναι κανονική ( όχι όπως της φώτο που ανέβασες) τότε είναι όλα καλά. Βέβαια πρέπει να παρατηρείς να μην χάνει βάρος.
 
εμενα ενα καναρινι ειχε παθει καρινα, απο ξηρη ευλογια...

δεν ηξερα τι να κανω, και επερνα τη συριγγα και το μπουκωνα φαγητο. Οταν λεμε καρινα μιλαμε για σκελετος...

απο το πολυ φαγητο υποχωρησε η καρινα, και εγινε καλα!

Ασχετο ηταν αυτο αλλα αυτο μου ρθε μολις ακουσα τη λεξη καρινα χα χα
 
Αχιλλέα και Χαρη σα ευχαριστω πολυ! :D

Αλίκη μπορεί να είναι αδύνατο αλλά να μην έχει κάνει καρίνα. Και το δικό μου είναι αδύνατο από όταν γεννήθηκε και είναι δύσκολο να καταλάβεις παρά μόνο αν κοιτάξεις την κοιλιά του και είναι κανονική ( όχι όπως της φώτο που ανέβασες) τότε είναι όλα καλά. Βέβαια πρέπει να παρατηρείς να μην χάνει βάρος.

Ναι κι γω το σκεφτηκα αυτο το ενδεχομενο αλλα γιατι να κοιμαται 4 η ωρα το απογευμα; ☹

εμενα ενα καναρινι ειχε παθει καρινα, απο ξηρη ευλογια...

δεν εχω δει κατι σαν ευλογια στα ποδια... αλλα λογω ηλικιας νομιζω εχει υπερκερατωση..

Θα ανεβασω αυριο φωτο να με διαφωτισετε! Και παλι ευχαριστω!
 
Λοιπον ο Μητς (Μητσαρας αν οντως ειναι αρσενικο) παρακολουθεοται στενα απο τις 8μιση το πρωι.. Ειναι ζωηρος και κινητικος οπως ηταν παντα! Ποτε δεν ηταν το τρελαμενο πουλι που θα πεταριζει συνεχως στο κλουβι.. Δεν εχει κοιμηθει καθολου... Αλλα παρατηρησα οτι δεν τρωει σπορακια! Δλδ ολο το πρωι να ειχε σπασει 10 σπορακια! Τον ειδα να τσιμπαει σπορακια και να σκαβει... Του εβρασα και του εβαλα μισο αυγο χωρις τσοφλι και τρωει με πολυ χαρα! Και επειδη ειναι αδυνατος εβαλα ενα πτι μπερ μπισκοτακι λιγο βρεγμενο και το τιμησε!

Λοιπον παμε πρωτα στις κουτσουλιες.. Τα σπορακια πεσανε μετα..
tinypic-no-longer-available.jpg


Αυτες τις εκανε μετα που τον αφησα και μαλλον ειναι ετσι απο το στρες... Τον ειχα παρα πολυ ωρα τον καημενο! ☹
tinypic-no-longer-available.jpg


παμε τωρα στο στερνο
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Συνεχεια...
tinypic-no-longer-available.jpg


Και η φατσουλιτσα μετα την εξεταση...
tinypic-no-longer-available.jpg


Που λετε το πρωι εκανε μερικα τσιου τσιου σιγανα... Μετα ομως ανοιγε στομα και δεν εβγαινε τιποτα ☹ Οση ωρα το ειχα στο χερι μου και το παιδευα το καημενο γιατι εχει πολυ φουντωτο φτερωμα και δεν μπορουσα να βγαλω φωτο εκανε σαν ρολοι τικ τικ τικ τικ... Το λυπηθηκα! Στρεσαριστηκε παρα πολυ! Και μετα που τον αφησα ανασαινε βραχνα για λιγο και με συριγμους και μετα απο λιγο σταματησε... Ανοιγε το στομα ομως και δεν εβγαινε φωνη...

Πως τα βλεπετε τα πραγματα; Πως τον ειδατε το μικρουλι μου; Να τονισω οτι το δαχτυλιδι του λεει οτι γεννηθηκε το 2008 οποτε ειναι 5 κοντα στα 6 χρονων...

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Υ. Γ.: καταλαβαινετε με τις φωτο που εβγαλα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: pap
Back
Top