Ασθένειες Καναρίνι κάνει περίεργους ήχους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης damliak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

damliak

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2019
Μηνύματα
64
Καλημερα στο φορουμ ερχομαι να κανω μια ερωτηση γιατι ανησυχω λιγο και θελω και την βοηθεια σας. Λοιπον το καναρι το αρσενικο εδω κ 4 μερες μερικες φορες κανει κατι ηχους τσακ τσακ τσακ και μερικες φορες ενα γριγορο ηχο σαν ηχο κουδουνιστρας ας πουμε.. Τρωει κανονικα μπανιο κανονικα νερο φυσιολογικα τις βιταμηνες φυσιολογικα φουσκομενος οχι φτερα γυαλιστερα κολλημενα πανω του οχι ανακατεμενα τωρα που κοιματε κανενας ηχος με τιν αναπνοη που ακουσα απο κοντα τι μπορει να ειναι; διατροφη σπορους manitoba βιταμηνουλες στο νερο αυτα τους εχω μεσα οχι εξω κ δεν τον εχω σε ρευματα αερα. ευχαριστω καρινα κ κοιλια ειχα ανεβασει σε αλλο θεμα κ κουτσουλιες αλλα εδειχναν φυσιολογικα ευχαριστω!
 
Κελαιδαει συνεχεια ομως ξεχασα να το πω και αυτο και επισης το κανει μερικες φορες στα ξαφνικά οχι συνεχομενα.υπαρχει μερα η μερες που δεν το κανει να ειναι κατι σαν στρεςς; λογο οτι εχω και την θυληκια μεσα στην αλλη πλευρα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι κανει σαν αυτον τον ηχο οχι συνεχεια αλλα που και που ενω τρωει πινει δεν φουσκωνει ειναι ενεργητικο το καναρι και ριχνει στροφες κανονικα
 
Τότε Δαμιανε δεν είναι κάτι το ανήσυχο. Και εμένα το κάνει μια κανάρα μου καμιά φορά. Τον λόγο δεν τον ξέρω. Πάντως, εφόσον είναι ενεργητικός δεν βλέπω λόγο ανησυχίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα παιδιά. Μήπως το συγκεκριμενο σύμπτωμα αν γινεται παρα πολύ αραιά είναι κάτι φυσιολογικό σαν εναν απλο βηχα σε εμας τους ανθρώπους που καποια στιγμή εχουμε μεσα στη μέρα και θα πρέπει να μας ανησυχεί μόνο όταν είναι εκτεταμένο για μεγάλο διάστημα;
 
Άν ένα πουλάκι είναι καλά στην υγεία του, κανονικά δεν πρέπει να κάνει κανέναν παράξενο θόρυβο..
Μας είπες ότι το έχεις μέσα στο σπίτι, οπότε δεν θα μπορούσε να είναι κρύωμα παρα μονο αν στο χώρο που το έχεις ανοίγεις πολλά παράθυρα και κάνει ρεύμα...
Tο πουλάκι σε ποιο μέρος του σπιτιού το έχεις;
Δεν κάνει να βρίσκεται στην κουζίνα και γενικώς σε καπνούς τσιγάρων, αρώματων, καθαριστικων κλπ γιατί μπορεί να τα βλάψει όπως και εμάς τους ίδιους...
Διάβασε αυτό το άρθρο για την επιλογή θέσης https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ και δες και αυτή τη λίστα για να το πας καλύτερα στο γιατρό για να δεις τι γίνεται στην πραγματικότηταhttps://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Back
Top