Γενικά Καναρίνι και σπουργίτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AthinaJR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πιθανά θα μαζεύονται ακαθαρσίες οι οποίες ξεκολλούν δύσκολα, οπότε ίσως ο προσανατολισμός της εισόδου της φωλιάς να πρέπει να υπολογιστεί, ώστε οι κουτσουλιές να μην πέφτουν στο μπαλκόνι σου ή να προβλέψεις να τοποθετήσεις κάτι που θα πλένεται ή θα αντικαθίσταται εύκολα, κάτω από την είσοδό της.
Αχ! Με τις ακαθαρσίες ένα θέμα το έχω ήδη. Δεν προλαβαίνω να πλένω το μπαλκόνι μου. Κάθονται στο κάγκελο του μπαλκονιού να χαζεύουν και μου κουτσουλούν και το κάγκελο και το μαρμαράκι του μπαλκονιού. Είναι όμως αξιολάτρευτη παρέα. Πολύ μου αρέσουν.

Χμ.Κάτι που θα πλένεται ή θα αντικαθίσταται και θα αντέχει και στις καιρικές συνθήκες (αέρα-ήλιο-βροχή), κάτω από την επιτοίχια ξύλινη φωλιά-σπιτάκι; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι...🤔
 
Σκέφτομαι ότι η είσοδος της φωλιάς, καλό θα ήταν να έχει οπτική προστασία μπροστά της, ώστε να μην αισθάνονται εκτεθειμένα σε θηρευτές, αλλά και πάλι δεν μπορώ να φανταστώ με ποιον τρόπο. Επίσης ότι το φαγητό τους (σπορικά κλπ) να μην είναι κοντά στη φωλιά, ώστε να μην μαζεύονται πολλά πτηνά.
Και σχετικά με τους ξηρούς καρπούς, αν κατάλαβα καλά, τα καναρίνια και τα σπουργίτια μπορούν να φάνε από όλους τους ξηρούς αρκεί να είναι ωμοί και ανάλατοι σωστά;
Σε γενικές γραμμές ναι, αλλά δεν είναι όλοι οι ξηροί καρποί κατάλληλοι σε μεγάλες ποσότητες, π.χ. το βραζιλιάνικο φιστίκι ενώ έχει υψηλή περιεκτικότητα σε Σελήνιο, έχει επίσης υψηλή περιεκτικότητα σε λίπος.
Πιο κάτω σου παραθέτω άρθρα για ασφαλή και τοξικά φυτά & καρπούς
 
@ianos Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Το έχω διαβάσει αυτό το άρθρο. Η απορία που έχω είναι αν αφορά όλα τα πτηνά ή υπάρχουν είδη που δεν πρέπει να τρώνε κάποιους ή και καθόλου ξηρούς καρπούς.
Στο καναρίνι μέχρι στιγμής έχω δώσει μόνο τρίμμα αμυγδάλου και λίγους ηλιόσπορους.

Το φαγητό που έχω στο μπαλκόνι μου είναι μόνο για τα σπουργίτια. Δεν έρχονται τα περιστέρια γιατί αν τύχει να φανούν τα διώχνω. Και το βράδυ αλλά και κάποιες ώρες της μέρας το μαζεύω.

Δεν ξέρω αν θα βάλω φωλιά τελικά γιατί φοβάμαι ότι αν εγκατασταθούν στο μπαλκόνι μπορεί να ξεθαρρέψουν και να πηγαίνουν και στη μεριά του καναρινιού. Νομίζω είναι καλύτερα να έρχονται μόνο για φαγητό.
 
Η απορία που έχω είναι αν αφορά όλα τα πτηνά ή υπάρχουν είδη που δεν πρέπει να τρώνε κάποιους ή και καθόλου ξηρούς καρπούς.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με εγκυρότητα στο ερώτημά σου, αλλά θα σου πω ότι ναι, αφορούν όλα τα είδη πτηνών...τώρα αν θα μπορούσαν οι ξηροί καρποί να ενταχθούν στο καθημερινό διαιτολόγιο των καναρινιών έχει να κάνει με το όφελος το οποίο θα είχε μια τέτοια προσθήκη, το οποίο δεν είμαι σε θέση να υπολογίσω.
[automerge]1651205033[/automerge]
Δεν ξέρω αν θα βάλω φωλιά τελικά γιατί φοβάμαι ότι αν εγκατασταθούν στο μπαλκόνι μπορεί να ξεθαρρέψουν και να πηγαίνουν και στη μεριά του καναρινιού. Νομίζω είναι καλύτερα να έρχονται μόνο για φαγητό.
Πράγματι, με τη φωλιά στην άκρη του μπαλκονιού σου όντως αυξάνονται οι πιθανότητες να ξεθαρρέψουν. Αλλά αυτό μπορεί και να συμβεί ούτως ή άλλως.
 
Δεν ξέρω αν θα βάλω φωλιά τελικά γιατί φοβάμαι ότι αν εγκατασταθούν στο μπαλκόνι μπορεί να ξεθαρρέψουν και να πηγαίνουν και στη μεριά του καναρινιού. Νομίζω είναι καλύτερα να έρχονται μόνο για φαγητό.

Αυτή είναι και η πιο σωστή σκέψη,τα σπουργίτια μαζί με τα περιστέρια είναι "ποντικοί με φτερά" λόγω των ασθενειών και των παρασίτων που μεταφέρουν.
 
Αυτή είναι και η πιο σωστή σκέψη,τα σπουργίτια μαζί με τα περιστέρια είναι "ποντικοί με φτερά"

@Tony Forpus
Πιστεύω ότι όλα τα πτηνά και τα ζώα που είναι ελεύθερα στη φύση χωρίς ειδική φροντίδα και περίθαλψη, φέρουν ιούς και μικρόβια.
Κάποια περισσότερο απο άλλα λόγω των σημείων που ζουν (πχ ποντικοί, κατσαρίδες).
Δε θα χαρακτήριζα όμως τα πτηνά και ειδικά τα σπουργίτια έτσι, γιατί δε ζουν σε μολυσμένους υπονόμους και τους αρέσει να καθαρίζονται τακτικά.

Σίγουρα πάντως χρειάζεται προσοχή για να μη μεταδοθούν ασθένειες στα κατοικίδια μας, γιατί ζουν σε πιο προσεγμένο περιβάλλον οπότε δεν έχουν αναπτύξει τόσα αντισώματα όσο τα ελεύθερα πτηνά και συνεπώς θα είναι πιο ευάλωτα σε αυτές.
 
Συμφωνώ ότι είναι φορείς ασθενειών κ παρασίτων γι'αυτό θα πρέπει να είναι μακριά από τα καναρινάκια μας. Όμως αυτό δεν τα κάνει λιγότερο αξιολάτρευτα για το θάρρος τους κ την εξυπνάδα τους. Έχω δει σπουργίτι να αρπάζει μπουκιά όσο το μισό κορμί του από το ράμφος περιστεριού! Σας παραθέτω ένα πολύ ωραίο άρθρο που πέτυχα για το σπουργίτι.
 
Δε θα χαρακτήριζα όμως τα πτηνά και ειδικά τα σπουργίτια έτσι, γιατί δε ζουν σε μολυσμένους υπονόμους και τους αρέσει να καθαρίζονται τακτικά.
Δεν χρειαζεται καποιο ζωο να ζει σε μολυσμενους υπονομους για να φερει παρασιτα και μικροβια επανω του.
Βεβαιως και καθαριζονται τακτικα κανοντας "μπανιο" με χωμα ή με νερο που βρισκουν στο εδαφος,το οποιο δεν θα ηταν αποδεκτό για ενα απο τα "δικα μας" πτηνα απο εμας τους ιδιους.
 
Back
Top