Αναπαραγωγή Καναρίνι κελαηδάει στη θηλυκιά, είναι έτοιμος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
παιδια εχω χωρισμενα τα καναρινια μου εδω και αρκετο καιρο επειδη στην 1η γεννα ο καναρος δεν ηταν ετοιμος και βγηκαν τα αυγα ασπορα. Σημερα τον ειδα που κελαηδουσε στη θηλυκια, την κοιτουσε μεσα απ το χωρισμα προσπαθωντας να περασει στη μερια της και φιλιοντουσαν συνεχεια(για 1η φορα)Αυτο σημαινει οτι ειναι ετοιμος; Εδωσα και φωλια στη θηλυκια και ηδη σχεδον την εχει τελειωσει. Τι να κανω να βγαλω το χωρισμα η να περιμενω κιαλλο;
 
Ο αρσενικος σου ειναι ετοιμος και ντουρος. Βγαλε το χωρισμα και ασε τη φυση να κανει το θαυμα της...
 
να το βγαλω τωρα η να περιμενω το βραδυ; καπου διαβασα οτι τα ενωνουμε 4ο βραδυ για να κουρνιασουν μαζι και να ζευγαρωσουν το πρωι
 
Εφόσον γνωρίζονται δε χρειάζεται να τα ενώσεις το βράδυ πριν κουρνιάσουν. Αυτό το κάνουμε στα ζευγάρια που δε γνωρίζονται και ζευγαρώνουν για πρώτη φορά. :)

Άλλαξες θέση στο κλουβί ώστε να κοιμούνται όσες ώρες τους επιβάλλει η φύση;
 
αντε καιρος ητανν! :D υπαρχει καμοια περιπτωση να δω το βατεμα η δεν παιζει να τα πετυχω σε τετοια φαση; :/
 
υπαρχει καμοια περιπτωση να δω το βατεμα η δεν παιζει να τα πετυχω σε τετοια φαση; :/
Υπάρχει αν και είναι σύντομο, οπότε μόνο τυχαία αν το δεις. Δεν ντρέπονται πάντως. :)
 
ωραιαα! Μεχρι στιγμης απο τοτε που ενωσα, ο αρσενικος μονο της κελαηδαει, δεν φιλιουνται οπως εκαναν χθες ουτε την κυνηγαει. Και αυτη ασχολειται μονο με τη φωλια! Ειναι κακο αυτο; Υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσαν χθες μεσημερι που εβγαλα το χωρισμα και γιαυτο τωρα να ειναι καπως αδιαφορα; 😕
 
Πιστεύω πως οχι.. Απο την στιγμη που συνυπάρχουν αρμονικά και η θηλυκιά φτιάχνει την φωλιά.. Δώσε τους χρονο και μην τα ενοχλεις. Τα περισσότερα βατεματα γίνονται με την θηλυκιά μέσα στην φωλιά.. Απο όσο έχω δει.. :)
 
Εγώ σε ζευγάρι μου φέτος έβλεπα φιλιά μόνο από το χώρισμα και κανένα βάτεμα και χθες έσκασε ένα μωρό και περιμένω το δεύτερο αύριο και όταν είναι στη φωλιά η θηλυκιά την ταίζει συνεχώς.. Το ότι δεν τα βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν ζευγαρώνουν.. Και όσο τα ενοχλείς τόσο δε θα τα βλέπεις.. Εφόσον έχουν ταιριάξει σαν ζευγάρι (φιλάκια, ταίσματα κτλ) σίγουρα θα ζευγαρώσουν και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και γόνιμα τα αυγά... Υπομονή και άσε τη φύση να κάνει το θαύμα της.
 
να σου ζησουν τα μικρακια!:D εχεις δικιο απλα εχω ανησυχισει γιατι βλεπω τον καναρο και παλι καπως αδιαφορο, αν και συνεχιζει να κελαηδαει😕
 
το ότι ένα αρσενικό ταίζει το θηλυκό στη φωλιά ενω αυτό κλωσάει, είναι σημάδι ότι είχε πάει καλά το ζευγάρωμα και υπηρχε βάτεμα; Ευχαριστω.
 
Το πιο πιθανον ναι.. Αλλα εχει τυχει σε ενα ξαδελφο μου που εχει κι αυτος καναρινια να γινεται ολο αυτο και τα αυγα να ειναι ασπορα. Μπορει να ταιριαξαν αφου εκανε τα αυγα.. Αν δεν εχουν σπορο απλα πηγαινεις στην επομενη γεννα που σιγουρα θα ειναι καλυτερη..
 
σημερα εκανε το πρωτο αυγουπαρχει πιθανοτητα να ειναι ασπορο, αφου το αυγο ηρθε μολις 2 μερες μετα απ οταν εβγαλα το χωρισμα;:/
 
σημερα εκανε το πρωτο αυγουπαρχει πιθανοτητα να ειναι ασπορο, αφου το αυγο ηρθε μολις 2 μερες μετα απ οταν εβγαλα το χωρισμα;:/
48-72 ώρες κάνει η θηλυκιά να δημιουργήσει το αυγό μετά το βάτεμα.. Λογικά θα είναι! Αλλά και να μην είναι αυτό θα είναι το επόμενο! 😉
 
υπαρχει καποιος τροπος να το καταλαβω απ το χρωμα του αυγου η μονο με ωοσκοπηση;
 
Ως προς το χρωμα εχω παρατηρησει πως παιζει καποιο ρολο, τουλαχιστον στα δικα μου καναρινια. Τα σκουρα μπλε αυγα ειναι τα ενσπορα ενω τα πιο ασπριδερα τα ασπορα. Ξερω οτι μπορει ολα αυτα να ειναι αμφιλεγομενα.

ΥΓ. Το τελευταιο αυγο ειναι και το πιο σκουρο.
 
Back
Top