Αναπαραγωγή Καναρίνι κελαηδάει στη θηλυκιά, είναι έτοιμος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το τελευταιο ειναι πιο σκουρο γιατι ειναι το τελευταιο :).. Μακαρι να τα καταλαβαιναμε με το χρωμα του αυγου και δεν θα χρειαζοταν η ωοσκοπηση..
 
μεχρι στιγμης η δικια μου εχει κανει 2 και μου φαινονται χρωματικα ιδια με αυτα της πρωτης γεννας><
 
Ολα τα ιδια θα ειναι.. Ισως το τελευταιο να ειναι πιο σκουρο.. Ειναι μια αποδειξη οτι εκανε το τελευταιο αυγο.. Δεν ξερω αν ειναι νομος. Εδω το διαβασα και το εχω παρατηρησει και ισχυει.
 
εμενα το τελευταιο αυγο της προηγουμενης γεννας ηταν πιο ανοιχτο γαλαζιο και πιο καθαρο χωρις καμια κοκκινη η καφετια κουκιδα, οπως τα προηγουμενα😕
 
Ειπα δεν ξερω αν ειναι νομος :).. Παντως 100% το χρωμα δεν δειχνει αν το αυγο εχει σπορο..
 
αρα μονο με ωοσκοπηση..7 μερες μετα το τελευταιο αυγο αν δεν κανω λαθος;
 
Οοχι.. 7 μερες αφου καθησει η θηλυκια μονιμα.. Τις 13-14 μερες τις μετραμε αφου καθησει
 
οταν λες να καθισει μονιμα εννοεις να μην αφηνει καθολου τη φωλια η να φυγει μονο για να φαει και να πιει;
 
Οταν καθεται στην φωλια και σηκωνεται μονο για να φαει και να πιει
 
η δικια μ το κανει αυτο απ το πρωτο αυγο και σηκωνεται ανα διωρο περιπου
αρα μετραω απ το 1ο αυγο;
 
Ως προς το χρωμα εχω παρατηρησει πως παιζει καποιο ρολο, τουλαχιστον στα δικα μου καναρινια. Τα σκουρα μπλε αυγα ειναι τα ενσπορα ενω τα πιο ασπριδερα τα ασπορα. Ξερω οτι μπορει ολα αυτα να ειναι αμφιλεγομενα.

ΥΓ. Το τελευταιο αυγο ειναι και το πιο σκουρο.
Ανάργυρε το τελευταίο αυγό είναι πάντα ανοιχτό γαλάζιο-σιελ.. Είναι κανόνας! Μην μπερδεύεις τον κόσμο.. Διάβασε και αυτό: Υπάρχει εξήγηση για το χρώμα τελευταίου αυγού στα καναρίνια; θα σε βοηθήσει!
η δικια μ το κανει αυτο απ το πρωτο αυγο και σηκωνεται ανα διωρο περιπου
αρα μετραω απ το 1ο αυγο;
Το δίωρο μου κάνει πολύ ώρα.. Είσαι σίγουρη; 2 ώρες;
Αλλά ναι από το πρώτο μετράς!
 
ναι, οποτε ειμαι σπιτι και την παρατηρω κανει σιγουρα 2ωρες να σηκωθει, ενδιαμεσα την ταιζει κ ο αρσενικος καμοια φορα και καθεται μαζι της διπλα στη φωλια οποτε εχει και παρεα😛σημερα μαλιστα φιληθηκαν ενω αυτη κλωσουσε!
 
Ωωωω τι ερωτας :).. Σιγουρα θα εχουν σπορο.. Αποκλειεται να μην ολοκληρωσαν την σχεση τους 😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
μακαριι γιατι μονο φιλια βλεπω κ απο βατεμα τιποταα🙄
 
Ουπς παρεξήγηση... Κάθε 2 ώρες βγαίνει! Εγώ νόμιζα ότι είναι εκτός φωλιάς 2 ώρες! Για πόση ώρα είναι εκτός φωλιάς;
μακαριι γιατι μονο φιλια βλεπω κ απο βατεμα τιποταα🙄
Και εγώ σε ένα ζευγάρι κανένα βατέμα και μόνι φιλιά και 2 στα 4 αυγά ήταν ένσπορα! 😉
 
Αλικη καθεται εκτος φωλιας για 5-10λεπτα και μετα ξαναμπαινει
και τι να πω μακαρι να δω και γω κανα μικρουλι φετος😛
 
σημερα εκανε και το τελευταιο της αυγο και κλωσσαει ολη μερα
οταν βλεπει τον αρσενικο ομως ενω κλωσσαει, ανοιγοκλεινει το στομα της και κουναει τη γλωσσα της βγαζοντας κατι ηχους ο. Ο
γιατι το κανει αυτο;
 
απο χθες την γραφει ομως κ δεν την ταιζει, μονο φιλιουνται:/
 
Back
Top