Ασθένειες Καναρίνι μάλλον έχει ακαρίαση

Δέλτα

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2016
Μηνύματα
40
Πόλη
Άνω Λιόσια
Γειά σε όλους
Εδώ και 5 χρόνια ο παππούς μου είχε στην κατοχή του ένα καναρίνι του οποίου πρόσφατα ανέλαβα την φροντίδα εγώ. Το συγκεκριμένο καναρίνι λοιπόν έχει κάποιου είδους προβλήμα με τα πόδια του. Μετά από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο κατάλαβα ότι μάλλον είναι ακαριαση. Τα συμπτώματα που έχει είναι φολίδες "φαγωμένα" δάκτυλα και έχει χάσει και μερικά νύχια δεν παρουσιάζει πληγές. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Στον πάτο του κλουβιού χρησημοπειώ χαρτί κουζίνας το κλουβί έχει σύρμα στον πάτο εκτός από κελαηδίνη και κίτρινη βιταμίνη του δίνω φρούτα λαχανικά και αυγό
 
Θα χρειαστεί να κάνεις μερικές εντριβές και μαλάξεις με epithol
Κάθε μέρα καλή εντριβή με μασάζ στα πόδια να εισχωρήσει η κρέμα κάτω από τις φολίδες.
Μετά τις πρώτες μέρες θα δεις να βελτιώνονται.
 
.. Και φυσικά να ανοίξεις ένα θέμα και να μας συστηθείς για το γούρι!
εδώ: petbirds.gr/community/forums/Νέο-μέλος.5/
 
Σήμερα πήρα την epithol και ξεκίνησα την θεραπεία. Ήθελα να ρωτήσω την εφαρμόζω κάθε μέρα όπως λένε οι οδηγίες η 2 φορές την εβδομάδα οπος μου είπε η κυρία στο κατάστημα;
 
Κάθε μέρα όπως γράφει το σκεύασμα. Θα βάζεις μικρή ποσότητα στα δάχτυλά σου και θα την τρίβεις μεταξύ των δακτύλων σου πριν αρχίσεις να κάνεις μασάζ στο πουλάκι. Θα του κάνεις μαλακά μασάζ μέχρι τα μπουτάκια του, προσέχοντας να μην λερώσεις τα πούπουλά του γιατί θα κάνει πολύ καιρό να καθαρίσουν.
Θα έχεις το χέρι που κρατάς το πουλάκι καθαρό και με το άλλο θα κάνεις το μασάζ.
Για να κάθεται ήσυχο και να μην τρομάζει, μπορείς μόλις το πιάσεις να το τυλίγεις ελαφρά με ένα πετσετάκι, κυρίως τα μάτια του για να μην τρομάξει.
Μετά από λίγες εφαρμογές οι ξερές φολίδες θ' αρχίσουν να πέφτουν μόνες τους και θα εμφανίζεται το υγιές δέρμα.
Επειδή τα ακάρεα κολλάνε κυρίως μέσω της τροφής στα μοναχικά καναρινάκια, πρόσεξε να αγοράζεις πάντα συσκευασμένη τροφή . Επίσης τι βιταμίνες είναι αυτές που γράφεις στην αρχή;
 
Ευχαριστώγια την επισήμανση η βιταμίνη να σου πω δεν ξέρω τι ακριβώς είναι πάντα έτσι μου την ανέφεραν είναι μια κίτρινη σκόνη που μου μυρίζει λίγο σαν μπανάνες αυτή χρησημοπειούσε ο παππούς μου και μου είπε να χρησημοπειώ και εγώ
 
Ση 2 φορές την εβδομάδα οπος μου είπε η κυρία στο κατάστημα;
Με την πρώτη ευκαιρία να τις δείξεις τις οδηγίες χρήσης της epithol.
Ίσως έτσι σταματήσει να παραπληροφορεί.
είναι μια κίτρινη σκόνη που μου μυρίζει λίγο σαν μπανάνες αυτή χρησημοπειούσε ο παππούς μου και μου είπε να χρησημοπειώ και εγώ
Αν είναι χύμα ή σε διαφανές ανώνυμο σακουλάκι τότες πολύ πιθανόν να είναι κακή επιλογή για τροφή των πουλιών.
 
Κάθε μέρα θα βάζεις επιθόλ στα ποδαράκια του λίγο πριν κοιμηθεί έτσι ώστε να μείνει το φάρμακο και να μην πειράξει τα ποδαράκια του. Αντί γι αυτό το κίτρινο που μυρίζει, μπανάνα και δεν ξέρει κανείς τι έχει μέσα, βράσε για 12 λεπτά ένα αυγό και βάλτο σε μια αυγοθήκη να φάει το καναρινάκι! Τι σπόρους του δίνεις; Χύμα;
 
Από αυγό του βάζω μια φορά την εβδομάδα περίπου φρούτα και λαχανικά μέρα παρά μέρα
Οι σπόροι και η "βιταμίνη" είναι χύμα. Να πω την αλήθεια δεν έχω δει να πουλάνε ποτέ συσκευασμένους αν ξέρετε πού μπορώ να βρω πείτε μου και με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω. Υποθέτω σε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα γιατί εδώ τα πετσοπ μετά βίας έχουν τα βασικά. Αν θέλετε μπορείτε να μου προτείνετε και μια αξιόπιστη μάρκα.
Την epithol την πρώτη μέρα την έβαλα το μεσημέρι μετά το έψαξα λίγο και τώρα την βάζω βράδυ
 
Οι σπόροι και η "βιταμίνη" είναι χύμα.
Δεν ξέρω που μενεις.. αν μένεις εντός αττικής το Pet4u.gr έχει δωρεάν μεταφορικά. Αλλά όχι τόσο μεγάλη ποικιλία για πτηνά. Από και και πέρα υπάρχει το Birdmarket.gr , το karderines.gr και κάποια άλλα που αν ψάξεις όλο και κάτι θα βρεις.. Εγώ από αυτά παραγγέλνω αλλά εγώ μένω Αθήνα οπότε δεν έχω και μεταφορικά.. Βέβαια και στα 2 καταστήματα αν μαζέψεις ένα εύλογο ποσό (25 - 30 ευρώ) τα μεταφορικά είναι δωρεάν. Δες τα λίγο και άμεσα άλλαξε σε συσκευασμένους σπόρους και αυγοτροφή. Χύμα βιταμίνη δεν υπάρχει και αυτό που πουλάνε και που όλοι καποτε δώσαμε στα πουλιά μας το μόνο που κάνει είναι να τα παχαίνει και να τους χαλάει το συκώτι. Γι αυτό κομμένο μαχαίρι!
Από μάρκες όποια και να πάρεις καλή είναι αρκεί να είναι συσκευασμένη και κατά προτίμηση να μην έχει μπισκοτάκια. Απλά επειδή απ ότι καταλαβαίνω μένεις μακριά και δεν μπορείς να δίνεις συνέχεια 4-5 ευρώ το 1 κιλό καλό θα ήταν να παίρνεις πιο μεγάλες συσκευασίες και να τις συντηρείς σωστά! Θα σου βγει πιο οικονομικά!
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ με την πρώτη ευκαιρία θα παραγγείλω. Δεν μένω επαρχία στα προάστια μένω οπότε βολεύει. Για αυγοτροφή προτιμώ να δίνω κανονικό αυγουλάκι παρά την τυποποιημένη εξάλλου μόνο ένα πουλάκι έχω. Και πάλι ευχαριστώ πολύ
 
ια αυγοτροφή προτιμώ να δίνω κανονικό αυγουλάκι παρά την τυποποιημένη εξάλλου μόνο ένα πουλάκι έχω.
Πολύ σωστά σκέφτεσαι! Μαζί με το βραστό αυγό μπορείς μέσα να βάλεις και πολλά βότανα, και φρούτα.. Δες λίγο αυτό που τους φτιάχνω εγώ: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
θεωρώ πως για ένα καναρινάκι είναι ό,τι πρέπει!
 
Καλησπέρα
Σήμερα το βράδυ που του έβαλα epithol παρατήρησα ότι μάλλον εχει χάσει βάρος. Οπος το κρατούσα το κόκαλο του στήθους προεξήχε αρκετά. Μπορεί να οφείλεται στο στρες αν και δεν νομίζω γιατί αμέσως μόλις του βάζω το φάρμακο σκεπάζω το κλουβί που λογικά το ηρεμεί.. Το βλέπω να τρώει ωστόσο. Να του δίνω πιο συχνά αβγό θα το βοηθήσει να πάρει βάρος;
 
Να του δίνω πιο συχνά αβγό θα το βοηθήσει να πάρει βάρος;
Όλα θα πρέπει να δίνονται με μέτρο.
Η διατροφή των καναρινιων μας είναι ιδιαίτερα σημαντική για την υγεία τους. Σου προτείνω να διαβάσεις τα παρακάτω αρθρα:
1. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/
2. https://community.petbirds.gr/threa...και-το-Ω-στη-διαχείριση-των-καναρινιών.25918/
 
Θα ήταν ίσως πολυ χρήσιμο να μας βγάλεις φωτό κοιλιάς, στήθους, αμάρας, με παραμερισμενα τα πούπουλα, για το οποίο θα σε βοηθήσει να έχεις τα δαχτυλά σου βρεγμένα.
 
Θα ήταν ίσως πολυ χρήσιμο να μας βγάλεις φωτό κοιλιάς, στήθους, αμάρας, με παραμερισμενα τα πούπουλα, για το οποίο θα σε βοηθήσει να έχεις τα δαχτυλά σου βρεγμένα.
Συνηγορώ σ' αυτό... κυρίως όμως για να δούμε αυτό
Οπος το κρατούσα το κόκαλο του στήθους προεξήχε αρκετά.
 
Και μιας και βγάζεις φώτο βγάλε και τις κουτσουλιές του!

Να του δίνω πιο συχνά αβγό θα το βοηθήσει να πάρει βάρος;
Αν όντως είναι πολύ αδύνατο, χρειάζεται ηλεκτρολύτες στο νεράκι, βραστό αυγό, και έξτρα σπόρους (νίζερ, περίλλα, αποφλοιωμένη βρώμη, λινάρι κτλ) για να παχύνει λίγο..
 
Δεν νομίζω να φανεί τίποτα στην φωτογραφία περισσότερο στο χέρι μου το ένιωθα. Θα βγάλω μερικές το βράδυ να δείτε και τα ποδαράκια. Μάλλον θα του αλλάξω και κλουβί κείνη την στιγμή γιατί ακουμπάει τα ποδαράκια του στο κάγκελο και φοβάμαι μην έχει κανένα ακάρεο και πάει στράφι η θεραπεία. Επίσης να αναφέρω και κάτι που δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά δεν κελαηδάει εδώ και ένα χρόνο περίπου
Επίσης σήμερα του έφτιαξα και λίγο αυγοτροφή με σπόρους τσια και ρίγανη
 
Επίσης να αναφέρω και κάτι που δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά δεν κελαηδάει εδώ και ένα χρόνο περίπου
Φυσικά και πάιζει ρόλο. ένα υγιές αρσενικό καναρίνια τραγουδάει πολύ όλο το χρόνο εκτός απ την περίοδο της πτερόροιας.. Μπορεί όλη αυτή η κατάσταση με τα ακάρεα να τον έχει καταβάλει. Κάνε την θερπαεία για αρχή, αφού είναι ζωηρός κινητικός και τρώει, δώσε κάποιους έξτρα σπόρους, αυγουλάκι να παχύνει λίγο και σε λίγες μέρες θα τα ξαναπούμε! 😉

Επίσης σήμερα του έφτιαξα και λίγο αυγοτροφή με σπόρους τσια και ρίγανη
Τέλεια! Γενικά το τσάι με βότανα και γενικά τα βότανα κάνουν πολύ καλό στα καναρίνια μας για τα εντερικά τους!
 
Εγώ πάντως κάποτε που έβαζα epithol σε καναρίνι μου, έπλενα με βούρτσα πρωί βράδυ όλες τις πατηθρες, ακόμα και αυτές τις μικρές των ταιστρων και κάθε ημέρα τη σχάρα, άλλοτε με οινόπνευμα κι άλλοτε με ξύδι.
 
Back
Top