Ασθένειες Καναρίνι μάλλον έχει ακαρίαση

Μια ενημέρωση από τοις τελευταίες μέρες: συνεχίζω την θεραπεία με την epithol φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα ωστόσο μάλλον θα πάρει αρκετό χρόνο ακόμα μίας και το ένα του ποδαράκι είναι σε χειρότερη μοίρα. Σταμάτησα την χύμα τροφή και έφτιαξα ένα δικό μου μίγμα σπόρων με φακελάκια καναβουρι και κεχρί που βρήκα στο σούπερ μάρκετ και προσθεσα επίσης λιναροσπορο βρώμη κινόα και τσια μέχρι να αγοράσω. Τρώει κανονικά του φτιάχνω επίσης και τσάι με βότανα
 
Σταμάτησα την χύμα τροφή και έφτιαξα ένα δικό μου μίγμα σπόρων με φακελάκια καναβουρι και κεχρί που βρήκα στο σούπερ μάρκετ και προσθεσα επίσης λιναροσπορο βρώμη κινόα και τσια μέχρι να αγοράσω.
Δεν μπορείς να βρεις εκεί που είσαι συσκευασμένη τροφή για καναρίνια; Είναι ελλιπές το μείγμα πρέπει να παίρνει ένα ολοκληρωμένο σχήμα σπόρων το πουλάκι.
 
Έχω παραγγείλει και περιμένω να φτάσει τα υλικά αυτά ήταν εύκολα προσβάσιμα και μερικά τα ήχα ήδη.
Έχεις δίκιο παραπάνω έγραψα μέχρι να αγοράσω. Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα την έχω
 
Λοιπόν υπάρχει μια βελτίωση τον τελευταίο καιρό αρκετές φολίδες έχουν πέσει ωστόσο δεν νομίζω ότι το πρόβλημα έχει υποχωρήσει τελείως. Έκανα θεραπεία με επιθόλ για 11 ημέρες έπειτα διάλειμμα μια εβδομάδα και ξανά θεραπεία μέχρι σήμερα. Επίσης παρατήρησα ότι πειράζει τα ποδαράκια του και βλέπω μερικές πληγές ενώ δεν είχε, να του πλύνω τα ποδαράκια με λίγο μπεταντίν σαπούνι και έπειτα να κάνω πιο συχνές εντριβές; Επίσης τα πούπουλα στην κοιλίτσα του έχουν λερωθεί με επιθόλ υπάρχει κάποιος τρόπος να τα καθαρίσω; Να πω ότι τιτιβίζει αλλά δεν κελαηδάει ακόμα. Του πήρα στάχτη για πουλιά στην οποία δίνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον! Είναι σημάδι ότι πονάει η κοιλιά του;
 
Θα πρέπει μετά από κάποιο διάλειμμα να ξαναρχίσεις τη χρήση της epithol για μια ακόμη βδομάδα.
Δε χρειάζεται νερό και πλύσιμο...
Τα πούπουλα στην κοιλιά του σύντομα θα αλλαχθούν (πτερόρροια) και δεν πειράζει αν για λίγες βδομάδες θα έχει άσχημη εικόνα..
Στάχτη ή κάρβουνο για τα πουλιά πήρες @Δέλτα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δηλαδή να ξανακάνω διάλειμμα και να ξανά αρχίσω; αν και δεν νομίζω να έχει φύγει με μόνο μία εβδομάδα ακόμα. Στάχτη συγκεκριμένα τέφρα με μεταλλικά στοιχεία και ασβέστιο όχι άνθρακα
 
Πρέπει να βάλεις φωτογραφίες των ποδιών του. Και του κλουβιού.
Να βλέπαμε φωτογραφίες με τις πληγές που έχουν αίμα; Τα ακάρεα μετά τόσες μέρες θεραπείας δεν δικαιολογούν αιμορραγία εκτός αν προσπαθείς εσύ με το ζόρι να αφαιρέσεις τις φολίδες.
 
Να βλέπαμε φωτογραφίες με τις πληγές που έχουν αίμα; Τα ακάρεα μετά τόσες μέρες θεραπείας δεν δικαιολογούν αιμορραγία εκτός αν προσπαθείς εσύ με το ζόρι να αφαιρέσεις τις φολίδες.

Μερικά που ήταν έτοιμο να πέσουν τα τράβηξα εγώ μερικά τα πηραζε και κείνο με το ράμφος του. Μίν φανταστείς ότι είναι τίποτα μεγάλες πληγές περισσότερο ερεθισμενο είναι θα βάλω σήμερα το βράδυ να δείτε και φωτογραφίες παντός έχει κάνει αρκετή πρόοδο απλά νομίζω ότι ακόμα είναι λίγο ξερά τα ποδαράκια του
 
Εσύ μην τις τραβάς, όταν είναι ώριμες, σου μένουν στο χέρι. Θέλουμε να έχει ολοκληρωθεί το από κάτω υγιές δέρμα πριν πέσουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εσύ μην τις τραβάς, όταν είναι ώριμες, σου μένουν στο χέρι. Θέλουμε να έχει ολοκληρωθεί το από κάτω υγιές δέρμα πριν πέσουν.

Οκ ευχαριστώ πολύ δεν το ξερά θα τοις αφήσω στην ησυχία τους.
 
Να και μερικές φωτογραφίες αν και αργοποριμενες το άλλο του ποδαράκι έχει καθαρίσει τέλειος και αυτό στην φωτογραφία πάει πολύ καλά
 

Συνημμένα

  • 2016-07-18 12.00.12.webp
    2016-07-18 12.00.12.webp
    2,3 KB · Προβολές: 29
  • 2016-07-18 12.03.58.webp
    2016-07-18 12.03.58.webp
    1,9 KB · Προβολές: 29
  • 2016-07-18 12.08.14.webp
    2016-07-18 12.08.14.webp
    11,1 KB · Προβολές: 33
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
και αυτό στην φωτογραφία πάει πολύ καλά
Τέτοιες ασθένειες δύσκολα φεύγουν χωρίς να αφήσουν ίχνη από την παρουσία τους.
Τηρουμένων λοιπόν όλων... όλα είναι σε πολύ καλό δρόμο...
 
Back
Top