Ασθένειες Καναρίνι μάλλον έχει ακαρίαση

Εγώ πάντως κάποτε που έβαζα epithol σε καναρίνι μου, έπλενα με βούρτσα πρωί βράδυ όλες τις πατηθρες, ακόμα και αυτές τις μικρές των ταιστρων και κάθε ημέρα τη σχάρα, άλλοτε με οινόπνευμα κι άλλοτε με ξύδι.
Βέβαια Γιάννη και πολύ καλά έκανες. Όταν κάνουμε χρήση της epithol οι πατηθρες ειδικά χρειάζονται καθημερινή αλλαγή με καθαρές.
 
Τσάι; δηλαδή πως μπορώ να φτιάξω;
Τέλεια! Γενικά το τσάι με βότανα και γενικά τα βότανα κάνουν πολύ καλό στα καναρίνια μας για τα εντερικά τους!

Επίσης για πατηθρες στο καινούργιο κλουβί έβαλα σχοινί 8mm να το καθαρίζω με ένα βρεγμένο πανί με οινόπνευμα;
 
Δεδομένου οτι το οινόπνευμα εξατμίζεται γρήγορα θα μπορούσες, αλλά στη θέση σου θα επανέφερα πατηθρες πλαστικές για οσο διαρκεί η θεραπεία οι οποίες καθαρίζονται πολυ εύκολα και άμεσα με βρεγμένο πανί με ξύδι ή οινόπνευμα, ενώ το υγρό δεν απορροφάται όπως στο σχοινί. Έπειτα, όταν θα γινόταν καλά, θα έβαζα σχοινενιες, αλλά νέες, που να μην έχουν έρθει σε επαφή με τα ακάρεα. Μπορεί βέβαια όλα αυτά να ειναι και καπώς υπερβολικά, αλλά δεν θα το,ρίσκαρα.
 
Ευχαριστώ πολύ ωραία άρθρα. Μια ερώτηση μόνο έχω βότανα σε φακελάκια μπορώ να τα χρησιμοποιώ η υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

τοις έβαλα περισσότερο για ευκολία μιας και είναι φτηνές και μπορώ να τοις αντικαθιστώ συχνά
Σκέφτηκα και για ξύλο αλλά εχωντας ενυδρείο και κατανοώντας λίγο βιολογία ξέρω ότι νερό και ξύλο είναι πολύ κακός συνδυασμός αν δεν είσαι τροπικό ψάρι
 
Μάλλον θα του αλλάξω και κλουβί κείνη την στιγμή γιατί ακουμπάει τα ποδαράκια του στο κάγκελο και φοβάμαι μην έχει κανένα ακάρεο και πάει στράφι η θεραπεία.
Καθάρισμα και απολύμανση όλου του εξοπλισμού όπως σωστά σου συστήνουν οι φίλοι...
Καθαρός εξοπλισμός, τακτικό καθάρισμα και προληπτική χρήση της epithol μια φορά το μήνα θα κρατήσεις όμορφα και καθαρά τα πόδια του.
Μια ερώτηση μόνο έχω βότανα σε φακελάκια μπορώ να τα χρησιμοποιώ η υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Εξαρτάται από τα βότανα και τη μορφή που τα έχεις...
Αν είναι αποξηραμένα να προτιμήσεις το τσάι βοτάνων...
 
11%20022_zpswb9wk10u.jpg

11%20020_zpslynbszdu.jpg

11%20023_zpstnmpinlu.jpg
Να και οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα αν και δεν έχουν και πολύ καλή ανάλυση
 
Όντως... όσο μπορώ να δω έχει πολλά προβλήματα.
Παρ' όλα αυτά η χρήση της epithol (κοστίζει ελάχιστα 6-7 ευρώ) θα σας βοηθήσει αφάνταστα.
Δεν θα φυτρώσουν τα χαμένα νύχια και τα φαγωμένα δάχτυλα του πτηνού, αλλά θα απομακρύνει τους κινδύνους των δερματικών παρασίτων.
Θεωρώ όμως πολύ τραβηγμένη την περίπτωση να έχασε νύχια και δάχτυλα από τέτοια αιτία.
Συνήθως τόσο σοβαροί ακρωτηριασμοί γίνονται είτε νωρίς μέσα στη φωλιά (ως νεοσσός) είτε από άλλες αντίστοιχες αιτίες όπως για παράδειγμα μάγκωμα και νέκρωση δακτύλων, επίθεση τρωκτικού κλπ
Του έχεις βάλει την κρέμα;
 
Από το Σάββατο έχω ξεκινήσει την θεραπεία κάθε βράδυ πριν το σκεπάσω νομίζω την πήρα 5.50 όντως δεν είναι ακριβή
Έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα και λίγο κωμικό τραγική ιστορία για το πώς κατέληξε έτσι. Ο παππούς μου είχε πολλά χρόνια καναρίνια βέβαια μην φανταστείτε ότι ήξερε και πολλά καθώς βιβλιογραφία για τέτοιου είδους θέματα είναι σχεδόν ανύπαρκτη στην Ελλάδα (οπός και με το χόμπι του ενυδρείου και τλπ) οπος ίσως ξέρετε πόλοι επαναλαμβάνουν τοις ίδιες λανθασμένες πληροφορίες. Ένας φίλος του παππού μου που ασχολείται με καναρίνια του το έδωσε σε αντάλλαγμα με ένα άλλο που δεν κελαηδαγε υποτίθεται από τότε ήχε το πρόβλημα ο κύριος που το ήχε πριν μάλλον του έκανε κάποιου είδους θεραπεία και μάλλον είπε στον παππού μου να την συνεχίσει. Εκείνος το πηγεναι σε μια κυρία που έχει τοπικό πετσοπ μια στο τόσο (επίσης με πολλά πουλιά) και του έβαζε κάποιο "φάρμακο" για αρκετό καιρό προφανώς δεν υπήρχε βελτίωση βαρέθηκε και σταμάτησε. Επίσης να πω πως αυτή είναι η ίδια κυρία που πήρα την επιθολ και μου είπε ότι έχει ποδάγρα και να βάζω την κρέμα 2 φορές την εβδομάδα και με πινελάκι
 
είναι η ίδια κυρία που πήρα την επιθολ και μου είπε ότι έχει ποδάγρα και να βάζω την κρέμα 2 φορές την εβδομάδα και με πινελάκι
Οπότε "δόξα το Θεό" που ζει..
Αν αφαιρέσουμε την εικόνα αναπηρίας του πουλιού... Παραμένει πανέμορφο..
Και μοναδικά πανέμορφο αν την αποδεκτούμε.
 
Και πού να δεις όταν κελαηδαγε ο παππούς μου το φώναζε τρομοκράτη. Και να φανταστείς ότι όταν το πρωτοείδαμε το κορόιδευαμε για το καπελάκι του
 
Δεν έχω δει σημαντική βελτίωση η αλήθεια είναι σήμερα όμως που του έβαλα epithol παρατήρησα ότι τα ποδαράκια του είναι λίγο πιο μαλακά θέλω να ελπίζω ότι θα υποχωρήσει είναι λυπηρό από κάτι εύκολα θεραπευσιμο να ταλαιπωρίτε έτσι
Υπάρχει περίπτωση να μην θεραπεύεται;
Πιο πολύ ανησυχώ για το στρες που το πιάνο κάθε μέρα
Το καλό είναι ότι δεν μοιάζει να χειροτερεύει
 
Το στρες είναι αναγκαίο να το περάσει.
Πως θα μπορούσες διαφορετικά να του περιποιηθείς τα πόδια;
Αν θες την βοήθειά μου για το όλο εγχείρημα... Να το κάνεις στο μπάνιο χωρίς καθόλου φωτισμό.
Και ευκολότερα πιάνεται αλλά και δεν καταλαβαίνει και πολλά.
Το ημίφως ευνοεί εμάς... Τα καναρίνια δεν βλέπουν.
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ελπίζω να βελτιωθεί θα ακολουθήσω τοις σιμβουλες σας και θα σας κρατάω ενήμερους
 
Οι ακρωτηριασμοί και οι απώλειες νυχιών είναι από νεκρώσεις που προκαλούν τα ακάρεα όταν η προσβολή είναι μεγάλη.
Πέρα από την epithol που συνεχίζεις, πρέπει να ασχοληθείς ιδιαίτερα με την διατροφή του για να πάρει βάρος άμεσα το πουλάκι.
Τα ακάρεα κολλάνε από τις χύμα τροφές αλλά τώρα πλέον, αναμολύνεται και μόνο του, οπότε πρέπει να ακολουθείς σχολαστική καθαριότητα, όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πριν, προσέχοντας όμως τι απορρυπαντικά χρησιμοποιείς, μήπως του δημιουργήσεις άλλα θέματα στο αναπνευστικό του.
 
Mια απο τις βασικότερες αιτίες απώλειας νυχιών και άκρων, είναι το... Πέρασμα της ΕΥΛΟΓΙΑΣ στην ξηρή της μορφή.
Έγραψα για τα ακάρεα παραπάνω γιατί στα budgies έχουμε ακριβώς την ίδια εικόνα και από αυτά.
 
Πέρα από την epithol που συνεχίζεις, πρέπει να ασχοληθείς ιδιαίτερα με την διατροφή του για να πάρει βάρος άμεσα το πουλάκι.
Συμφωνώ! Δώσε έξτρα σπόρους (περίλλα λευκή, αποφλοιωμένη βρώμη, κία, καμελίνα, λιναρόσπορο, νίζερ κτλ) και βραστό αυγό κάθε μέρα. Τρώει βραστό αυγο;
 
Back
Top