Ασθένειες Καναρίνι με αστάθεια στο κλαράκι του και τρέμουλο

polyxenia

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
6
Πόλη
Πάτρα
Καλημέρα σας. Είμαι η Ξένια και Θα ήθελα την βοήθεια σας. Πρόκειται για το δίχρονο αρσενικό καναρινακι μου. Τον είχα αφήσει για λίγες μέρες διακοπών σε ένα φίλο και παρατήρησα πριν δύο μέρες ότι έχει μια αστάθεια στο κλαρακι του και τρέμει σαν να κρυωνει. Του άλλαξα όλα τα σπορακια του, έχω παρατηρήσει τις κοτσιλιες του και επίσης του έχω βάλει βιταμίνες στο νεράκι του. Σήμερα είναι ελάχιστα καλύτερα. Δηλαδή δεν τρέμει τόσο αλλά η αστάθεια επιμεινει. Πώς μπορώ να τον βοηθησω.;
Επίσης να πω ότι τον έχω σε μεγάλη ζευγαρωστρα χωρισμένο από το θηλυκό καιτα δύο μικρά τους γιατί πριν τα φησω ήταν ιδιαίτερα επιθετικος απέναντι στα μικρά. Να τον απομονώσω πληρως;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλημέρα, εύχομαι να πάνε όλα καλά
έχει μια αστάθεια στο κλαρακι του και τρέμει σαν να κρυωνει.
Με την αστάθεια εννοείς ότι πέφτει από το κλαδάκι ή όχι;
έχω παρατηρήσει τις κοτσιλιες του και επίσης του έχω βάλει βιταμίνες στο νεράκι του.
Οι κουτσουλιες του διαφέρουν από τι φυσιολογικές;
Όσο για τις βιταμίνες νομίζω καλά έκανες, αυτό θα έκανα κι εγώ για αρχή.

Τρώει κανονικά ; Έχει καθόλου διάθεση ;
 
Πήγα τώρα και του πήρα αντιβίωση. Κοίταξα και τα πόδια του για ποδάγρα. Αλλά δεν αναγνωρίζω. Τρώει και σιγοψιθυριζει όλη την ώρα. Βέβαια σήμερα το πρωί τσιτσιβισε λιγάκι πιο δυνατα-οπως παλιά. Χτες ήπιε παρά πολυ νεράκι. Γενικώς κάθεται ακίνητος στο πιο πάνω κλαρακι. Μονο τώρα έπαθε σοκ που του κοίταξα τα ποδαράκια κ καγκελωσε...
 
Καλημέρα.
Λυπάμαι πολύ για το άγχος που περνάς.
Σίγουρα το τρέμουλο και η νωχελικότητα δεν είναι καλό σημάδι.
Οι βιταμίνες δεν νομίζω να βοηθήσουν ιδιαίτερα..
Τι αντιβίωση του πήρες; Χωρίς κάποια διάγνωση;

Όταν λες ότι τα είχε στο υπόγειο, πόσες μέρες ήταν εκεί;
΄Οταν ακούω υπόγειο, φαντάζομαι ένα σκοτεινό μέρος με υγρασία...
Η μαμα και τα μωρά είναι καλά;

Καλύτερα να απομακρύνεις τον αρσενικό γιατί αν έχει κάτι θα κολλήσουν όλα.
Τα ταίζει κι αυτός; Πόσο είναι τα μικρά;
 
Δεν ήταν υπόγειο ήταν ισόγειο με παράθυρα σε εξοχή. Είχε ήλιο. Δεν θα τα άφηνα αν ήταν υπόγειο. Ευτυχως τον έχω χωριστά από την μαμά και τα μικρά. Δεν έχει έρθει καθόλου σε επαφή. Δεν έχει έρθει σε επαφή πάνω από 15 μέρες, και δεν τα τάισε και πότε γιατί το μυαλό του ήταν στο να ζευγαρώσει.
Του έδωσα την αντιβίωση aviimycine. Να μην την βάλω; Τι λέτε; Έχω χρόνια πουλάκια και την έχω ξαναχρησιμοποιήσει. Τώρα του έβαλα μηλαρακι που κάνει καλό στο εντερικό του. Τα κακα του είναι καθαρά.
 
Η αστάθεια είναι κάτι που μπορεί να παραπέμπει σε πολλές παθήσεις, από σαλμονέλωση μέχρι και πάθηση στα πόδια. Για να ανοίγεις θέμα σημαίνει ότι είναι κάτι έντονο και συνεχιζόμενο. Δεν θέλω να σε τρομοκρατησω, αλλά εχοντας πολύ άσχημη εμπειρία με το ίδιο σύμπτωμα, θα σε συμβούλεβα να φύγεις χθες για πτηνιατρο ή έστω κάποιον κτηνίατρο που να ασχολείται. Είναι δύσκολο να πάρεις ξεκάθαρη απάντηση ακόμα και από τα πολύ έμπειρα μέλη.
Είχε τύχει να αφήσεις αυγό για πολλή ώρα; Να μην το βράσεις καλά; Όταν κάνει πτήσεις στο κλουβάκι πέφτει κάπως απότομα στα κάγκελα ή στον πάτο;
Υπάρχουν παρόμοια θέματα, παλαιότερα που μπορείς να δεις.
 
Λοιπόν μόλις γύρισαμε από γιατρό. Καταρχάς ακυρωσαμε την αντιβίωση και μόνο βιταμίνες θα παίρνει. Η γιατρός δεν του βρήκε κάτι ανυσηχητικο. Τα κακακια είναι κκαλά. Βεβεια δεν σταθηκε λεπτο σε κλαράκι. Πεταγε και ηταν στα καγκελα. Μουείπε να τον παρακολουθήσω το σκ και Δευτέρα α τον ξαναδεί. Τώρα αυτός τρώει στο καινούριο του σπιτάκι. Μόλις τον μετακίνησα. Δεν ξέρω αν εγώ είμαι η υπερβολική. Θα τον παρακολουθήσω για λίγο και βλέπω.
Ace21 ευτυχώς δεν έπεφτε από τα κλαράκια. Απλά έχει τρελή αστάθεια σαν να ζαλίζεται. Αυγό πάντα καλοβρασμενο και για λίγο τους έβαζα.
Για να δούμε. Σας ευχαριστώ όλους πολύ πολύ. Και αν έχετε και άλλες συμβουλές τις θέλω!
 
Το είχε μέσα,
Αν όμως το "μέσα" δεν έχει τις σωστές συνθήκες φωτισμού κλπ... Τότε το "έξω" είναι μονόδρομος έστω κι αν χρειαστεί να γίνει το ισόγειο φρούριο.
τώρα έπαθε σοκ που του κοίταξα τα ποδαράκια κ καγκελωσε...
Φυσιολογική αντίδραση για στρεσαρισμένο πουλί.
Σε λίγο θα είναι όλα όπως πριν.
Οι βιταμίνες δεν νομίζω να βοηθήσουν ιδιαίτερα..
Ασφαλώς και ναι...
Φοβάμαι όμως πως περισσότερο του λείπει το "έξω" με όλα όσα αυτό συνεπάγεται!
Οταν ακούω υπόγειο, φαντάζομαι ένα σκοτεινό μέρος με υγρασία...
Και έτσι να μην είναι και να είναι απείρως καλύτερο όπως γράφει εδώ
Δεν ήταν υπόγειο ήταν ισόγειο με παράθυρα σε εξοχή. Είχε ήλιο.
έχουμε μια καλή δικαιολογία για την κατάσταση που περιγράφει στο αρχικό ποστ ο/η @polyxenia
Ενδεχομενως να ειναι ελλειψη βιταμινης και δημιουργει νευρολογικα ζητηματα,
Χωρίς τη φυσική βοήθεια αφομοίωσης από τον ήλιο πολλές από τις βιταμίνες παραμένουν άχρηστες ή ανενεργές...
Οι ακτίνες uva και uvb είναι πολύτιμες και μόνο στο εξωτερικό περιβάλλον μπορεί να τις βρει.
Εκτός πια κι αν αρχίσει εξομοίωση του έξω κόσμου... μέσα, με ειδικό φωτισμό https://community.petbirds.gr/threads/Φωτισμός-εκτροφείου-πτηνών.21129/
 
Το καναρινακι αυτή την στιγμή το έχω σπίτι μου και στο μπαλκόνι. Στο πρώτο του περιβάλλον όπου και θα μείνει. Εκεί που ζει 2 χρόνια τώρα. Δεν πρόκειται να τον ξαναφησω πουθενά αν το ξεπεράσει... Μέχρι ώρας έχει κατανάλωση αρκετή τροφή γιατί το κοιτάω συνέχεια. Οπότε ελπίζω να έχουμε μια βελτίωση. Δεν έχω καταλάβει αν έχει πιει νεράκι. Είναι καρφωμένο στην ταιστρα και τρώει. Εύχομαι να του έλειπε το σπίτι του, γιατί έχω πολλές τυψεις
 
Back
Top