Ασθένειες Κρίσεις με αστάθεια σε καναρίνι

Λοιπον Λάμπρο, λιγο μετά που έδωσα αυγό υπήρχε ακόμα τρόμος, όταν όμως αργότερα το απέσυρα ήταν σα να μην συμβαίνει τιποτα. Μισόκλειστα μάτια έχει πάντα πάνω στην κρίση, αλλά αυτό που είναι το παράξενο είναι πως βρίσκεται σε αφασία, σαν σε λήθαργο.
Αλίκη το παθαίνει μόνο σε γενική καθαριότητα ή μεγάλης έκτασης αλλαγή. Πχ όταν τα μετέφερα εδώ στην ευβοια. Άρα μόνο υπό τέτοιες συνθήκες αντιλαμβάνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά.
Σε λίγες μέρες και αν αντέξει την επιστροφη θα έρθω σε επικοινωνια με την γιατρό για να δουμε τι μπορούμε να κάνουμε.
Θα του δώσω χαμομήλι και παπαρουνοσπορο εναλλαξ και σε τρεις μέρες θα αλλάξω το υπόστρωμα που δεν μπόρεσα σήμερα.
 
Δημήτρη καλημέρα. Κάπου είχα διαβάσει ότι και το anti stress έχει πολύ καλά αποτελέσματα αρκεί να δοθεί πριν από τη μετακίνηση. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο πριν. Θέλεις να το κοιτάξεις;
 
οκ θα το κοιτάξω και αν ειναι τον τουμπανιαζω. Όλες αυτές τις μέρες έχει συννεφιά, μονο όταν θα φύγω εγώ θα θυμηθεί να βγάλει ήλιο. Γυρίσατε και όλοι στην πανέμορφη Αθήνα... Προχτές το έκανα δυόμιση ώρες...
 
Όχι δεν το καλύπτω αν και το έχω κατά νου. Την φρίκη την τρώει από το σπίτι στο αμάξι, όχι κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Συνεπώς αν το καλύψω τα πρέπει να είναι από πριν, μυστικά προετοιμασμένος.
 
Όχι δεν το καλύπτω αν και το έχω κατά νου. Την φρίκη την τρώει από το σπίτι στο αμάξι, όχι κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Συνεπώς αν το καλύψω τα πρέπει να είναι από πριν, μυστικά προετοιμασμένος.
Βέβαια πρέπει να το κλείνεις από πριν. Όλο το κλουβί, γύρω γύρω μόνο ένα μικρό άνοιγμα στο πορτάκι θα αφήσεις ανοιχτό για αέρα και φως και για να το ελέγχεις.
Εδώ καλύπτουμε όλα τα πουλιά κι εσύ δεν καλύπτεις τον ευαίσθητο; Δεν το περίμενα από εσένα αυτό :)
 
Δεν προσπαθείς κανένα πολύωρο lullaby από youtube , όπως αυτό;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μαρία με ξεμπροστιασες, από αλλου το περίμενα να μου ρθει πως μένω μόνο στα λογια😛.
Τέλος πάντων θα τα κάνω όλα και θα στείλω και φωτογραφιες για συγχώρεση.
Πάντα σκεφτόμουν το φασκιωμα ως πηγή τρόμου πάντως.
Στο αμάξι ακούμε μόνο τρίτο, είμαστε και ψωναρες😛
 
Μαρία με ξεμπροστιασες, από αλλου το περίμενα να μου ρθει πως μένω μόνο στα λογια😛.
Αμέσως θα σε δικαιολογήσω, δεν ήταν σκόπιμο... :)
Πολλές φορές δεν σκεπτόμαστε τα προφανή, γιατί τα προσπερνάμε ως ασήμαντα.
Πρέπει να νοιώσεις φοβισμένο καναρίνι για να πιάσεις την ψυχολογία του.
Αφού ήταν νορμάλ και ξαφνικά έγινε φοβικό, κάτι ενεργοποίησε τον μηχανισμό του φόβου. Τι; Μπορεί να είναι χιλιάδες πράγματα. Ή θα πρέπει να σκεφτείς να το καταργήσεις ή θα κοιτάξεις να το ηρεμείς για να μην σου υποστεί σοκ.
Ίσως ακόμα-ακόμα και στο στάνταρντ σημείο, θα πρέπει να καλύπτεις οπτικά τα πλευρά, να έχει παραστάσεις μόνο από μπροστά.
 
Γιατί είναι έτσι με ανοιχτό το στόμα, ζεσταίνεται ή σου κάνει το μάγκα; 😎
Το στρες κάνει τα πουλιά να έχουν αυτή την εικόνα (με έντονο λαχάνιασμα πολλές φορές)
 
Το στρες κάνει τα πουλιά να έχουν αυτή την εικόνα (με έντονο λαχάνιασμα πολλές φορές)
Ναι, μα φτάνουν μέχρι λιποθυμίας πολλές φορές. Αφού διάβαζα ένα περιστατικό που νόμιζαν ότι το καναρίνι τους πέθανε, το άφησαν αδρανές στο κλουβί και σε λίγο το βρήκαν να πετάει κανονικά. Πάλι καλά που το άφησαν στο κλουβί και δεν το πέταξαν στον σκουπιδοτενεκέ ☹
 
Ναι, μα φτάνουν μέχρι λιποθυμίας πολλές φορές. Αφού διάβαζα ένα περιστατικό που νόμιζαν ότι το καναρίνι τους πέθανε, το άφησαν αδρανές στο κλουβί και σε λίγο το βρήκαν να πετάει κανονικά. Πάλι καλά που το άφησαν στο κλουβί και δεν το πέταξαν στον σκουπιδοτενεκέ ☹
Και ο καρδινάλιος της μαμάς μου το ίδιο πάθαινε κάθε φορά που του έκοβε τα νύχια, λιποθυμούσε-η καρδιά του δεν ακουγόταν-έμενε εντελώς ''ξερός'' γι΄αρκετή ώρα και έτσι στα ξαφνικά συνερχόταν... Είχε μεγάλο πρόβλημα, αλλά ο χρυσός μου έζησε 15 χρόνια!
... Δημήτρη ξεκίνα να καλύπτεις μια-μια πλευρά του κλουβιού χωρίς να έχετε να κάνετε μετακίνηση, εκεί στον χώρο του.. Ένα ένα τα βήματα με τόσο ευαίσθητο πουλάκι. Μετά έχε το καλυμμένο κατά την μεταφορά από το σπίτι στο αυτοκίνητο-διάρκεια ταξιδιού-και ξανά μεταφορά...
 
Έχω βρει ήδη την πατέντα, θα σας στείλω και φωτογραφίες.
Μιας και πιάσαμε τις λιποθυμίες έχω και εγώ μια ιστορία με ένα παπαγαλάκι στη Ρόδο που κάθε εβδομάδα έριχνε και μια τούμπα.
Τελικά έφυγε από γάτα και όχι από πτώση.
 
Αυτό λέω Σίσσυ,το συγκεκριμένο πουλάκι είχε φτάσει σε άλλο επίπεδο.
Θα μπορούσαν να βγάλουν λεφτά οι άνθρωποι...
 
Σήμερα, τόσους μήνες μετά μπορώ με σιγουριά να πω ότι δεν είναι αβιταμίνωση!
Θα προσπαθήσω να έρθω σε μια διερευνητική επαφή με κάποιον γιατρό.
Το φαινόμενο δεν έχει σταματήσει, είναι σταθερά επαναλαμβανόμενο. Επειδή όμως απέκτησα ένα πιο πρακτικό κλουβάκι, οι παρεμβάσεις μου μειώθηκαν.
Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι σημερινές.Χρειάστηκαν 2 δευτερόλεπτα, να πιάσω το κλουβί και να το αφήσω στην σκεπή της κατασκευής. Ορίστε:
 

Συνημμένα

  • rsz_0-02-05-01b8555d425770f768fec8fadfaebf70c4f189b20f318e90286c6f511cfc500c_full.webp
    rsz_0-02-05-01b8555d425770f768fec8fadfaebf70c4f189b20f318e90286c6f511cfc500c_full.webp
    141,7 KB · Προβολές: 24
  • rsz_0-02-05-82b39272a6252249fe9844070b699325c4d97760652dc36f643ea6726c296999_full.webp
    rsz_0-02-05-82b39272a6252249fe9844070b699325c4d97760652dc36f643ea6726c296999_full.webp
    118,6 KB · Προβολές: 23
  • rsz_0-02-05-d8bd2ecc36e8464a57d4c0bbd7584467df99a0198bbc3aaf521b07507e6c7ecb_full.webp
    rsz_0-02-05-d8bd2ecc36e8464a57d4c0bbd7584467df99a0198bbc3aaf521b07507e6c7ecb_full.webp
    122,7 KB · Προβολές: 24
Το φαινόμενο δεν έχει σταματήσει, είναι σταθερά επαναλαμβανόμενο. Επειδή όμως απέκτησα ένα πιο πρακτικό κλουβάκι, οι παρεμβάσεις μου μειώθηκαν.
Αν οι αναγκαστικές "παρεμβάσεις" σου γίνονται σε σκοτάδι... Που μόνο εσύ θα μπορείς να βλέπεις από το φως ενός κεριού, δεν θα μηδενιστούν αυτές οι κρίσεις;
 
... Θα πρέπει να καλύπτεις οπτικά τα πλευρά, να έχει παραστάσεις μόνο από μπροστά.
Αν οι αναγκαστικές "παρεμβάσεις" σου γίνονται σε σκοτάδι...
Συμφωνώ, είμαι της άποψης πως όσα λιγότερα αντιλαμβάνεται τόσο καλύτερα...
 
Το θέμα της κάλυψης των πλευρών του κλουβιού ή το της δράσεως σε ημίφως, αφορούν άλλες περιπτώσεις και όχι την δική μου. Παρεμπιπτόντως,έχουν δοκιμαστεί στο μέτρο του δυνατού.
Να σημειώσω εδώ οτι το πτηνό δεν με φοβάται. Είναι μεγαλωμένο στο χέρι.Αν πλησιάσω με περίλλα ή κάτι άλλο θα φάει απο το χέρι μου. Όταν είναι πυρωμένο δεν μπορώ να αλλάξω ταίστρα, φοβούμενος οτι θα πιαστεί στα κλείστρα καθώς μου επιτίθεται.Αν μπορούσα να μετακινήσω το κλουβί με ασφάλεια, δηλαδή χωρίς να πάθει κρίση, εντός του σπιτιού και άνοιγα την πόρτα του,θα πέταγε απο κεφάλι σε κεφάλι.
Κάτι πρέπει να παθαίνει με την διάταξη του χώρου, εκεί έχω καταλήξει απο τις παρατηρήσεις μου.
 
Το θέμα της κάλυψης των πλευρών του κλουβιού ή το της δράσεως σε ημίφως, αφορούν άλλες περιπτώσεις και όχι την δική μου. Παρεμπιπτόντως,έχουν δοκιμαστεί στο μέτρο του δυνατού.
Να σημειώσω εδώ οτι το πτηνό δεν με φοβάται.Είναι μεγαλωμένο στο χέρι.Αν πλησιάσω με περίλλα ή κάτι άλλο θα φάει απο το χέρι μου. Όταν είναι πυρωμένο δεν μπορώ να αλλάξω ταίστρα, φοβούμενος οτι θα πιαστεί στα κλείστρα καθώς μου επιτίθεται.Αν μπορούσα να μετακινήσω το κλουβί με ασφάλεια, δηλαδή χωρίς να πάθει κρίση, εντός του σπιτιού και άνοιγα την πόρτα του,θα πέταγε απο κεφάλι σε κεφάλι.
Κάτι πρέπει να παθαίνει με την διάταξη του χώρου, εκεί έχω καταλήξει απο τις παρατηρήσεις μου.
Ναι, γι΄αυτό συμφωνώ στο να μην βλέπει πολλά, διότι φοβάμαι πως δεν επηρεάζεται μόνο από τον χώρο (διάταξη) του κλουβιού του, αλλά και από τον περιβάλλοντα...
 
Back
Top