Ασθένειες Καναρίνι με πρόβλημα στα πόδια

865BC33C-69B9-4D32-B756-16061E3AEE87.webp DD1A67C5-2159-4BD8-992B-A68A77F5BC0C.webp 323F1B74-7FF2-4CAF-AF4D-3F33806B9A3E.webp
Ειναι πολύ πρησμένα τα πόδια του.. Δεν μπορεί να σταθεί... ανέβασα επιπλέον κάποιες φωτο που φαίνεται πως στέκεται στην καλύτερη περίπτωση. Η κλασική του στάση είναι στην κοιλιά πλέον.. σταμάτησα ότι του έβαζα στα πόδια 6 μέρες. Χειροτέρεψαν τα πόδια αλλά μπορώ να πω η συμπεριφορά του είναι καλύτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είπαμε... σίγουρα δεν είναι καλά.
Παρατηρώντας καλύτερα τις φωτογραφίες που ανέβασες παρατήρησα εκ νέου το κόκκινο σημάδι στην πατούσα του πουλιού.
Κάτι που πίστευα πως αντιμετωπίστηκε...
27e673a9-9dab-4757-a8a9-ded3040f4859-jpeg.56738

Ένα σοβαρό που λέγετε ποδοδερματίτιδα στα πρώτα στάδια που το έχεις εντοπίσει..
γιατί είχα προτείνει και τις σκέψεις μου για λύση στο πρόβλημα.. https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-με-πρόβλημα-στα-πόδια.32924/#post-428430
Έβαλες κάτι από αυτά τα φάρμακα στο πληγωμένο πόδι του;

Εγώ για να το βοηθήσω θα διάλεγα κάποιο από τα προτεινόμενα από το άρθρο φάρμακα και θα ακολουθούσα αγωγή μόνο μ' αυτά, χωρίς αντιβιώσεις κλπ.

Πάνω όμως ακόμη και από την αγωγή θα προσπαθούσα να έχω το πουλάκι σε ήρεμο περιβάλλον γιατί κάθε πάτημα με ένταση (φόβος) πάνω στις πατήθρες πιθανολογώ πως ισοδυναμεί με ηλεκτρική εκκένωση και φοβερό πόνο.
Ίσως μάλιστα να έπρεπε να βάλεις τις πατήθρες του ανάποδα (κάπου πρόσφατα το διάβασα εδώ μέσα) και είδα πως είναι καλή σαν λύση. Το κενό που έχουν από κάτω οι πλαστικές ίσως αποτρέψει την άμεση επαφή της πληγής μ' αυτές.
 
Αν και δεν νομίζω ότι έχει νόημα, θα επιμείνω σε ποδοδερματίτιδα. Μίλησε στον γιατρό και για αυτήν την πιθανότητα, μαζί με ουρική αρθρίτιδα.
 
Έβαλες κάτι από αυτά τα φάρμακα στο πληγωμένο πόδι του;
Ακολούθησα την αγωγή με τα άλατα, όρο, μπενταντιν κ αντίβιοτικη κρέμα. Στις πατούσες υποχώρησαν σχετικά οι πληγές. Το πρήξιμο όμως όχι.. κ πλέον δεν ανεβαίνει καθόλου σε πατηθρες. Τροφές κ νερό είναι κάτω γι να εξυπηρετείται..

Εδώ κ 6 μέρες του τα σταμάτησα όλα αυτά γιατί δεν είχε σημαντική βελτιωση. Ναι μεν η πληγή επουλώθηκε σχετικά αλλά το πρήξιμο μεγάλωσε.. Κ η συμπεριφορά του είναι καλύτερη τώρα που δεν το ταλαίπωρη.. Τρώει πιο πολύ κ έχει περισσότερη ενέργεια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top