Ασθένειες Καναρίνι που σταμάτησε να κελαηδάει

Το pterophene βλεπω ότι έχει βοηθήσει. Να συνεχίσω για ακόμα 2 εβδομάδες ώστε να κλείσει ο. κύκλος της αγωγής η να το αφήσω;

Εχει παρατεταμενη πτεροροια;

Ποτε ξεκινησε να χανει φτερα;
 
Μπορώ να πω ότι μετά την φυσιολογική πτεροροια ένα διάστημα 1.5 μήνα ηταν καλά και μέχρι τώρα χανει. η αγωγή ήταν για δύο εβδομάδες με παύση μιας και μετά ακόμα δύο. σήμερα ξεκίνησα πάλι να του βάζω σταγόνες για τις τελευταίες 15 μερες
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Nα ξέρεις πάντως ότι ακόμη και μετά το πέρας τις πτεροροιας το κελάηδημα δεν έρχεται ακαριαία αλλά σταδιακά.. Μπορεί να πάρει και 2 μήνες ώστε να ολοκληρωθεί σε ώριμο κελάηδημα. Βδομάδα με την βδομάδα ολο και καλύτερα. Υπομονη λοιπον!

Ομως, μια ερωτηση γιατι μπορει να εχασα κατι; Διαπιστωθηκε απο καποιον ειδικο οτι εχει παθολογικη πτεροροια ή κατι τετοιο; Γιατι το pterophene?
 
'' Ειδικος''! Αυτός που έχει το Pet Shop μου το έδωσε. Υπομονή έχω. το καλό πιστεύω είναι ότι είναι ζωηρος. Πετάει συνέχεια και τρώει κανονικα
 
Ουσιαστικα το pterophene συμπληρωμα διατροφης ειναι, οποτε συνεχισε το μιας και το πουλι ταλαιπωρειται με την πτεροροια

Ειδικος και Pet Shop στην ιδια προταση μου θυμιζουν ανεκδοτο με Ποντιους 😛
 
Βασίλη καλή χρονιά, το ότι το πουλάκι χάνει φτερά αυτή την εποχή δηλώνει διαταραχή του κανονικού κύκλου ζωής του. Πολύ φως, σε μεγάλη χρονική διάρκεια, πολύ ζέστη ή πολύ κοντά σε θερμαντικό σώμα είναι οι συνηθισμένοι λόγοι που φτάνει σε αυτό. Ένας άλλος είναι ο τρόμος, κάτι το τρόμαξε ή του προκαλεί συνεχή ανησυχία. Δες το, διόρθωσε το, συνέχισε τις βιταμίνες και όλα θα φτιάξουν σιγά - σιγά. Αυτό που σου απάντησε ο Σταύρος για την τροφή "Το φαντάζομαι αλλά ο λόγος αυτός δεν είναι αρκετός. ", είναι σωστό. Μπορεί να συμβαίνει το οτιδήποτε και να μην μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. Εγώ πάντως στην θέση σου, βλέποντας πως σε ενδιαφέρει πολύ το χόμπι, θα έψαχνα και μία επαφή με τον σύλλογο εκεί στην Κατερίνη.Καλή συνέχεια.
 
Μετά από 40 ημέρες ακολουθώντας όλες τις συμβουλές που μου δώσατε εσείς άκουσα επιτέλους το καναρινι μου να κελαηδαει. Χαμηλοφωνα μεν αλλά με διαρκεια για αρκετή ώρα. Το ευχαριστώ είναι λιγο μπροστά στην χαρά που πηρα σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top