Ασθένειες Καναρίνι σε κατάσταση σοκ μετά από επίθεση από γεράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiveli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiveli

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2016
Μηνύματα
68
Πόλη
Κέρκυρα
Το καναρίνι μου μάλλον υπέστη σοκ απο επίθεση που τού έγινε.έκτοτε κάθεται στον πάτο του κλουβιού και δεν κελαηδαει ούτε καλοτρωει.συνεχώς γίνεται μπαλίτσα και κοιμάται. Δεν καθαρίζεται. Του δίνω νερό με μια μπατονετα. Τι αλλο μπορώ να κανω παρακαλώ αν. Γνωρίζετε Επικοινωνήστε. Παρατήρησα οτι κάθεται σαν να κλωτσάει και τα ποδαράκια του μοιάζουν αφυδατωμενα. Χαμηλωσα τις τροφές και το νερο αλλα λιγο συγκινήθηκε με το αυγο οχι πολλά πράγματα όμως.
 
Πόσες μέρες είναι σε αυτή την κατάσταση; Γιατί συμπεραίνεις πως υπέστη επίθεση και δεν πρόκειται για ασθένεια; Που το έχεις τώρα; Όπως και να έχει, είτε σοκ είτε ασθένεια, χρειάζεται ησυχία και τουλάχιστον 30 βαθμούς θερμοκρασία, συν ότι άλλο σου πουν τα παιδιά.
Περαστικά εύχομαι.
 
Ηταν ανω κατω τα κλουβια στο μπαλκονι και σταγονιτσες απο αίμα γυρω γύρω ... Το αλλο αρσενικο που εχω μάλλον πάλευε στο κλουβι και εχασε ενα νύχι. Ακόμα και τώρα που του βγήκε καινούργιο κοιμάται στο ενα ποδι. Αλλα αυτο για το οποίο μιλάμε ηταν πιο βοφητσιαρικο εξ αρχής. Οταν γύρισα σπίτι τα έβαλα μέσα και την αλλη μερα εφερνε βόλτες ενα γεράκι εκει κοντά μας. Μάλλον τα περίμενε. Δεν τα έβγαλα ξανά μέχρι να φύγει.Αλλά το ενα καναρίνι ειναι σε αυτή την κατάσταση περίπου δυο εβδομάδες. Τις δυο τελευταίες μερες κοιμάται ασταμάτητα.
 
Ανεβάσει απο τα κάγκελα μια πλαστική σιτα Αλλά προφανώς δεν ηταν αρκετή.
 
Ηταν ανω κατω τα κλουβια στο μπαλκονι και σταγονιτσες απο αίμα γυρω γύρω
Ψάξε καλά πάνω στο πουλί για τραύμα...
Μια απλή γρατζουνιά...
Μια μικρή αμυχή από το νύχι του πουλιού και πες μας.
Η κατάσταση είναι εντελώς κρίσιμη..
Πιθανολογώ πως θα το χάσεις...
 
Ειναι το πισω νυχι του περίεργο σαν να εχει κακαλο
Αν η ζημιά ήταν μόνο στο νύχι δεν θα ήταν όπως λες φουσκωμένο
συνεχώς γίνεται μπαλίτσα και κοιμάται..
Έχει πολύ σοβαρότερο τραύμα... και καλά θα κάνεις να το ψάξεις μήπως βρεθεί και η κατάλληλη βοήθεια...
Κοίτα αρχικά το κεφάλι του...
Ψάχνουμε το ίχνος μιας "καρφίτσας"... ή μια γρατζουνιά από "καρφίτσα" γιατί κάπως έτσι είναι τα νύχια αυτών των αρπακτικών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Το χρώμα του πουλιου δενμε βοηθάει καθολου ειναι γκριζο εως μαυρο. Το εβρεξα. Θα το ψαξω καλύτερα. Αν βρω κατι τι κάνω;
 
Βρήκα ενα γιατρο που έχει ο ίδιος πτηνα δεν ειδίκευεται αλλα μου ειπε να δωσω αντιβίωση Μήπως και σωθεί. Βιοσιμιν κατι τετοιο. Και να μην το μετακινησω αλλο
 
Οι επόμενες μέρες θα είναι κρίσιμες, μακαρι να σωθει.
 
Μου έδωσε και μια σύριγγα Αλλά του δίνω νερό με μπατονετα σιγα σιγά. Επίσης μου είπε να δώσω σε ολα τα πουλιά μου προληπτικά γιατι λεει τα αρπακτικά μπορεί να χτυπησαν και καποιο αλλο όπως πράγματι έγινε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Το ότι έφαγε λίγο είναι ενθαρυντικό.. Αν κάθεται κάτω βάλε του και λίγα σποράκια μπροστά του..
 
Back
Top