Ασθένειες Καναρίνι σε κατάσταση σοκ μετά από επίθεση από γεράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiveli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν υπάρχει δυνατότητα καλό θα ήταν μιας και αν πάσχει από κάποια αρρώστια θα μπορούσε να κολλήσει τα άλλα, αν και μιας και δέχτηκε επίθεση μάλλον είναι τραυματισμένο και φοβισμένο.
 
Το είχα σκεφτεί αλλά δίστασα να τον αλλάξω μήπως θέλει την παρέα του.
Αλλά αφου λέτε οτι χρειάζεται ησυχία θα παει σε ποιο υσηχο σημείο ελπιζω να τα καταφέρει ειναι το ομορφότερο πουλι που εχω. Και σπάνιος τραγουδιστής. Απο πέρσυ εχω να τον ακούσω.

Η επίθεση έγινε περίπου πριν δυο εβδομάδες αλλά η κατάσταση σιγα σιγά χειροτέρευε.
 
Από πέρσι έχει να τραγουδήσει; Μεγάλο διάστημα.. Ξέρεις την ηλικία του;
 
Άργησε να τελειώσει η πτερροροια του και απο τότε δεν τραγουδάει. Πρέπει να κοιταξω το δαχτυλιδι του.

Λάθος απο τελος καλοκαιριου έχει να τραγουδήσει

Του 2014 πουλακι
 
Καλημέρα παρέα.. Έδωσα χτες αντιβίωση σε ολα τα πουλιά μου,το ενα μάλιστα κελάηδισε σήμερα εκπληκτικό. Το πουλακι για το οποιο μιλούσαμε χτες, έφαγε λίγο μηλο σήμερα του εδωσα με τη σύριγγα λιγο αντιβίωση, ελπίζω να τα καταφέρει.
 
Η επίθεση έγινε περίπου πριν δυο εβδομάδες αλλά η κατάσταση σιγα σιγά χειροτέρευε.
Μήπως τελικά είναι κάτι άλλο που βασανίζει το καναρίνι κι όχι η επίθεση από το φτερωτό αρπακτικό?
 
Τείνω να πιστεύω ότι Επειδή ηταν. Πολυ φοβητσιαρης εξ αρχής έχει πάθει σοκ . Τον είχα βρει σ'ένα πετ σοπ μέσα σενα κλουβι που ισα ισα χώραγε δεν νομίζω να μπορούσε να γυρίσει. Πολύ νευρικο πουλι καθε φορα που τον καθαρίζα κόντευε να τσακιστεί απο το φοβο του.όποτε το γερακι μαλλον ήταν ισχυρό σοκ. Τωρα είναι τοσο αδύναμος που με αφήνει να τον πιασω Χωρίς να αντισταθεί και του δινω νερο. Μπορεί να ειναι συνδυασμος σοκ και τραυματισμος.
 
τωρα είναι τοσο αδύναμος που με αφήνει να τον πιασω Χωρίς να αντισταθεί και του δινω νερο. Μπορεί να ειναι συνδυασμος σοκ και τραυματισμος.
Όλα αυτά μου δείχνουν πως το πουλί είναι σοβαρά άρρωστο.
Κρίσιμη η κατάστασή του ακόμη και για τη ζωή του.
Βρήκα ενα γιατρο που έχει ο ίδιος πτηνα δεν ειδίκευεται αλλα μου ειπε να δωσω αντιβίωση
Μήπως να πήγαινες να το δει και να σε συμβουλέψει εκ νέου;
Θα μπούμε σε τριήμερο αργιών ενόψει της αλλαγής του χρόνου και θα είναι αδύνατη τέτοια βοήθεια.
 
Μόλις σχολασω θα τον παω απο εκεί. Οσο να'ναι απο μενα πιο σχετικός θα είναι. Και εγ. Νομιζω οτι δεν θα τα καταφέρει. Το μεσημέρι θα δω τιθα γινει.
 
Καλημέρα παρέα. Ο γιατρός δεν μας βοήθησε ιδιαίτερα καθότι είχε ενα χτυπημενο γερακι στο ιατρείο του και δεν μπορούμε να μας δει. Όμως συνέχισα με τη σύριγγα να του δινω αντιβίωση και σήμερα το πρωί ήπιε μόνος του νερο είμαι πολυ χαρούμενη.
 
και σήμερα το πρωί ήπιε μόνος του νερο είμαι πολυ χαρούμενη.
Πολύ ευχάριστη η όλη εξέλιξη.
Να του βράσεις πολύ καλά ένα αυγό και να του δώσεις λίγο μήπως και φάει...
 
Έβαλα ηδη αυγο και μηλο. Μονο το μηλο έφαγε.. Έχουμε ελπίδες το παλεύει.
Ας το βγάλεις τώρα το μήλο.
Φτάνει όσο έφαγε.
Να αφήσεις το αυγό.
Αν θέλεις βάλε και στο νεράκι του λίγη almora (ξέρεις το φακελάκι για ανθρώπινη χρήση)...
 
Πως τα πάει το πουλάκι;

Ελπίζω τα υπόλοιπα καναρίνια να μην τα έχεις έξω απροστάτευτα ξανά; Βάλε κάτι άλλο για προστασία.. είναι κρίμα να τα χάνεις έτσι!
 
Πως τα πάει το πουλάκι;

Ελπίζω τα υπόλοιπα καναρίνια να μην τα έχεις έξω απροστάτευτα ξανά; Βάλε κάτι άλλο για προστασία.. είναι κρίμα να τα χάνεις έτσι!
Το πουλακι πινει και τρώει μονο του Πολύ λιγο και κοιμάται συνεχώς. Όμως ανέβηκε στο ψηλο κλαδακι του τωρα και είμαστε πολυ χαρούμενοι στο σπίτι. Τα εχω ακόμα μέσα στο σπίτι δεν την ξαναπαταω. Σας ευχαριστώ για την βοήθειά και την συμπαράσταση όλους.
 
Κυβέλη καλημέρα. Το οτι τρώει πολύ λίγο ίσως θα έπρεπε να μας πρόβλημαματίσει. Θα μπορούσες να βάλεις καθαρές φωτό απο στήθος, κοιλιά και αμάρα με παραμερισμενα πούπουλα (βρεγμένα) και απο κουτσουλιές για να δούμε την κατάστασή του;
Ειναι πολλές οι ημερες που δεν ειναι πλήρως καλά κι αυτο δεν εξηγείται απο σοκ νομίζω.
 
Back
Top