Ασθένειες Καναρίνι σηκώνει το πόδι του

@ilie mp
Την Manitoba χρησιμοποιω γιατι δεν ταιζω τα πουλια μου ρουπσεν και η Versele Laga βαζει στο συγκεκριμενο μειγμα.
Απλά επειδή τα έχει σε εξωτερικό χώρο κι είναι χειμώνας θεωρώ ότι ίσως είναι καλό να τρώνε και λίγο πιο λιπαρους σπόρους για να έχουν καλύτερη αντοχή !
Βέβαια αν ένα πουλάκι έχει λίπος τότε θα τους ελαττωνα κατά πολύ είναι η αλήθεια!
Δεν γνωρίζω και πολλα για καναρίνια όποτε γράφω διστακτικά :)
[automerge]1544449519[/automerge]
Manitoba εννοείς αυτή;

Ναι αυτή ακριβώς εννοώ.
Από ότι έχω καταλάβει έχει και καλη αποδοχή από τα πουλάκια μας :)

Θεωρώ ότι μπορούν αν αθληθούν μια χαρά σε μια 60αρα ζευγαρωστρα για αυτό εγώ είμαι υπέρ των δυο πατηθρων δεξιά και αριστερά του κλουβιού !
Τα υπόλοιπα σε άλλο θέμα, όπως έγραψες κι εσυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν είναι λίπος ειδικά αυτή την εποχή καλώς να είναι...
Αν είναι διόγκωση όμως κάποιου οργάνου καλό είναι να προστατευτεί το πουλί.
Είχαμε μείνει στο οτι θα το έβλεπε κάποιος ειδικός ή κάνω λάθος;
 
Είχαμε μείνει στο οτι θα το έβλεπε κάποιος ειδικός ή κάνω λάθος;

Όχι δεν κάνεις καθόλου λάθος @misalouris .. Απλά, όλη την προηγούμενη εβδομάδα οι ειδικοί. Έβλεπαν εμένα.. Οπότε άλλαξαν οι προτεραιότητες.. Σκοπεύω να πραγματοποιήσω την επίσκεψη προς το τέλος αυτής της εβδομάδας όπου και θα ενημερώσω για την όποια διάγνωση για το κάλο της ιστορίας!
 
Καλήμερα σε όλους,

Ενα feedback για να κλείσει το θέμα.

Εχθές ο φίλος μας πήγε στην πτηνίατρο η οποία απεφάνθει ότι είναι υγιής και..όμορφος.

Για τα "σημάδια" στην κοιλιά μου είπε οτι είναι λίπος το οποίο εύκολα μπορεί να φύγει με 2 εβδομάδες δίαιτας. Ουσιαστικά αποχή από τους πολύ λιπαρούς σπόρους που εχει το μειγμα που τους βαζω. Ωστόσο μου είπε ότι εφόσον το έχω έξω να μην τους κόψω εντελώς τώρα στα κρύα άπλα να μειώσω την ποσότητα στο μισό από τα 10-15gr που βάζω τώρα την εβδομάδα. Για την κυρίως τροφή μου είπε ότι αυτή που τους δίνω θεωρείται από τις πλουσιότερες και καλύτερες.
Της είπα ότι σκοπεύω να γυρίσω στην Manitoba για ποιο ελαφριά διατροφή και με συμβούλεψε να το κάνω από τέλος Φεβρουάριου και μετά που ανεβαίνουν λίγο οι θερμοκρασίες.

Όντως το πουλάκι έχει ακάρεα στα ποδαράκια και κυρίως στο αριστερό (το οποίο και σηκώνε γιατί όπως είπα έχει μειωθεί κατά πολύ η συχνότητα). Ενδεχομένως να είναι και η αίτια που σήκωνε το συγκεκριμένο ποδαράκι.. Δεν βρήκε κάτι άλλο ανησυχητικό στην παθολογία του.

Επίσης είδε ότι το καναρίνι έχει κάποια στραβά νύχια, τα οποία κατά πάσα πιθανότητα είναι εκ γενετής, όπου δεν αποτελούν πρόβλημα. Μπορούν να φτιαχτούν με κάτι σαν ναρθηκάκι αλλά δεν το βρήκε απολύτως απαραίτητο εφόσον το πουλάκι κινείται κανονικά.

Για τα ακάρεα βεβαίως, μου συνέστησε το epithol για μια εβδομάδα και κατόπιν, επανάληψη κάθε εβδομάδα μέχρι να φύγουν εντελώς. Πρότεινε πρωινή ώρα για να μην κουρνιάζει το βράδυ πάνω στο φάρμακο με αποτέλεσμα μια ενδεχόμενη φθορά στα πούπουλα. Οχι μπάνιο φυσικά για αυτή την εβδομάδα.

Της είπα για το Scatt το οποίο διαθέτω. Η απάντηση της είναι ότι πρόκειται για να ένα από τα πλέον αποτελεσματικά φάρμακα για τα ακάρεα, κυρίως της τραχείας.
Για την επάλειψη Scatt στα ποδιά γνωρίζει ότι γίνεται αλλά απέφυγε να μου πει ναι ή όχι κρατώντας την σίγουρη οδό του epithol . Κάτι που βρήκα πολύ λογικό.

Αυτά όσο μπορώ ποιό περιληπτικά..
Συνεπώς, ο φίλος μας είναι καλά και μαζί του κι εγώ:)

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές και την βοήθεια σας.

Πτηνιατρος -> Κα Δουκάκη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θαυμάσια! Όλα βαίνουν καλώς! Σε ευχαριστούμε πολύ για την λεπτομερέστατη αναφορά! Με το καλό να θεραπευτούν τελείως τα πόδια του!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Oχι δεν ειναι μπερδεμα, το Pulmosan ειναι και για εξωπαρασιτα αλλα θεωρω οτι χρησιμοποιειται σε εξαιρετικες περιπτωσεις
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μήπως εννοεί epithol και μπερδεύτηκε..

Epithol παιδιά συγνώμη.. εγώ μπερδεύτηκα..😱☹.
Δυστυχώς δεν μπορώ να επεξεργαστώ το Post μου τώρα για να να μην μπερδεύω τον κόσμο..

Παρακαλώ αν μπορει καποιος Mod θα το εκτιμουσα.

Αντωνη, ευχαριστώ για την παρατήρηση!
 
Α τωρα μαλιστα... Οτι ειπαμε και στα πμ δηλαδη!

Το Pulmosan ειναι και για το εξωπαρασιτο του κοκκινου ακαριου αλλα οχι οτι ειναι να δωθει στο συγκεκριμενο πουλακι, λεω κι εγω...
Ειναι ισχυρο δηλητηριο το Pulmosan
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
👍

Έγινε κουβέντα για το Pulmosan όταν της έλεγα για το Scatt..Από εκεί καρφώθηκε η λάθος πληροφορία στον εγκέφαλο:)
Πάντως epithol του έβαλα σήμερα το πρωί.:) (Ξερω... Θέλω ξεκούραση...😵)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
(Ξερω... Θέλω ξεκούραση...😵)
Αυτό είναι πάνω από όλα, γιατί εκτός απο τα ζωάκια μας πρέπει να φροντίζουμε και εμάς.
Ελπίζω να είναι όλα καλά με εσένα :)

*sorry για το off topic , απλά επείδη είχες κι εσύ ένα θέμα υγείας!
 
*sorry για το off topic , απλά επείδη είχες κι εσύ ένα θέμα υγείας!

Ευχαριστω Ηλεκτρα, ολα καλα, απλα λιγο προσοχη σε κάποια πράγματα.. Θα τα πούμε από κοντά το Σάββατο.
 
Back
Top