Ασθένειες Καναρίνι στέκεται στο δεξί πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ELeniP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ELeniP

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2022
Μηνύματα
28
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπέρα σας ! Έχω ένα θηλυκό καναρινακι 1χρονων και 2-3 μηνών! Από τότε μέχρι τώρα όλα μια χαρά ! Τρώει πίνει νεράκι ,κελαηδάει όσο κελαηδάει ένα θηλυκό και γενικά είναι χαρούμενο
Τις τελευταίες 2 μέρες παρατήρησα ότι στέκεται στο δεξί πόδι και το αριστερό το μαζεύει. Πότε το πατάει πότε όχι. Ταυτόχρονα φουσκώνει ,καθαρίζεται και κάθεται κάτω στο κλουβί αλλά και στα κλαδάκια (φουσκωμένο). Κάνει μερικούς ήχους όταν με βλέπει αλλά όταν δεν είμαι εκεί είναι σαν να μην υπάρχει. Επίσης πειράζει με το Ράμφος του το αριστερό πόδι. Τα πόδια του δεν έχουν λέπια ούτε πιο σκούρο χρώμα. Η κοιλιά είναι κανονική όπως και οι κουτσουλιές. Επιπλέον δεν πίνει νερό όπως έπινε αλλά τρώει κανονικά. Προσπάθησα να βρω έναν πτηνιατρο αλλά στην πόλη μου δεν ασχολείται κανένας. Πως θα μάθω τι έχει ; Αν έχει κάτι ή όχι και πως να το βοηθήσω ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
@HxC ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ακούγονται πολύ άσχημα λόγια για το συγκεκριμένο κατάστημα και αυτός είναι ο λόγος που φοβάμαι να το πάω. Έχουν πάει πολλοί και η διάγνωση ήταν λανθασμένη
 
@ELeniP Μην πας στα Τρίκαλα! (MediVet) Δεν ξέρουν καν πως πιάνεται ένα πουλάκι! Στην Καρδίτσα να τηλ ή στη Λάρισα όπως σου είπανε. Εγώ είχα πάει Καρδίτσα. Δυστυχώς στα Τρίκαλα δεν υπάρχει γιατρός που ξέρει ούτε τα βασικά! Ευχομαι να πάνε όλα καλά!
 
@ΜΑΡΙΑα ναι το ξέρω για αυτό δεν το πήγα το πουλάκι! Λέω θα γίνει καμία κουταμάρα και θα είναι χειρότερα
Την Δευτέρα θα το πάω στην Καρδίτσα
Ελπίζω μέχρι τότε να μην γίνει τίποτα 🥺
 
Ελένη έχεις δει το πόδι του, έψαξες μήπως έχει κάποιο τραυματισμό;

Ποια ακριβώς είναι η διατροφή του;

Ανέβασε αν θέλεις σε παρακαλώ μία φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί του.
 
Βασικά κοίταξε και το πέλμα του ποδιού της, για ερεθισμούς, αμυχές....
Επίσης, βάλε στο νερό της teniazin σύμφωνα με τη δοσολογία του κουτιού για δύο ημέρες και δώσε της λίγο από το διάλυμα που θα φτιάξεις στην ποτίστρα. Έχω παρατηρήσει ότι κάποια πουλιά που σηκώνουν το πόδι τους, δεν πιάνονται καλά στην πατήθρα, δείχνουν σταδιακά αδύναμα, τρώνε πολύ, όσο τους επιτρέπει η κούρασή τους, παίρνοντας το συγκεκριμένο φάρμακο συνέρχονται, γιατί προφανώς έχουν κολλήσει σκουλήκια από χορταρικά, κηπευτικά τα οποία έχουν επισκεφτεί άγρια πτηνά, ή τα έχουν κουτσουλήσει. Αν πρόκειται για κάτι τέτοιο, σε δυο ημέρες με το συγκεκριμένο φάρμακο (το οποίο δεν κάνει και κακό), θα δεις τεράστια διαφορά στη ζωτικότητα του πουλιού.
 
@Stavros δεν βλέπω κάτι στα πόδια του
Όπως ήταν από όταν το πήρα
Θα ανεβάσω τη τροφή του , του δίνω αυγό βραστό και αγγούρι , όχι μαζί . Μια το ένα μια το άλλο
Και μήλο όταν είναι εποχής
Μαρούλι δεν αγγίζει
Θα ανεβάσω Και το κλουβί
[automerge]1659249705[/automerge]
@ianos θα περιμένω μια μέρα ώστε να το πάω αύριο Δευτέρα στην Καρδίτσα που μου είπαν
Αν δεν μου πουν κάτι θα δοκιμάσω τον δικό σας τρόπο
Ευχαριστώ παρα πολύ !
 

Συνημμένα

  • 93E39375-E8E1-43C2-8636-C9EAF72C5985_480x640.webp
    93E39375-E8E1-43C2-8636-C9EAF72C5985_480x640.webp
    35,8 KB · Προβολές: 28
  • B122C058-CF85-4336-AC7C-09FE4083A63A_480x640.webp
    B122C058-CF85-4336-AC7C-09FE4083A63A_480x640.webp
    57 KB · Προβολές: 28
  • 7895A9FC-AE5C-4036-9F84-4CCAAD2DF978_480x640.webp
    7895A9FC-AE5C-4036-9F84-4CCAAD2DF978_480x640.webp
    58,8 KB · Προβολές: 29
  • C08A92F9-A824-4DD9-9A09-263246284B3F_480x640.webp
    C08A92F9-A824-4DD9-9A09-263246284B3F_480x640.webp
    67,5 KB · Προβολές: 30
  • 2DB733C2-E885-4E4B-8ED0-BFF846E97D4A_480x640.webp
    2DB733C2-E885-4E4B-8ED0-BFF846E97D4A_480x640.webp
    44,7 KB · Προβολές: 29
  • 86144C72-F8A3-4387-8D99-BBFBE9EA6F6A_480x640.webp
    86144C72-F8A3-4387-8D99-BBFBE9EA6F6A_480x640.webp
    67,3 KB · Προβολές: 29
του δίνω αυγό βραστό και αγγούρι , όχι μαζί . Μια το ένα μια το άλλο
Καλημέρα και πάλι.
Αν το αυγό του το δίνεις μέρα παρά μέρα, έχε στο νου σου ότι αφενός θα πρέπει να είναι βρασμένο επί 12-14 λεπτά, αφετέρου ότι η παροχή του δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το δίωρο αυτήν την περίοδο που οι θερμοκρασίες είναι υψηλές καθώς το αυγό αλλοιώνεται πολύ γρήγορα.
Επίσης η παροχή τόσο μεγάλης ποσότητας πρωτεΐνης μπορεί να οδηγήσει σε ουρική αρθρίτιδα, σύμπτωμα της οποίας είναι πόνος στο πόδι (κι ενίοτε ελαφρύ οίδημα στις κλειδώσεις αυτού). Επομένως το αυγό θα πρέπει σε αυτήν την περίπτωση να το αποφύγετε για ένα χρονικό διάστημα. Γενικά αυγό έως και τρεις φορές την εβδομάδα (άντε 4 ) δίνουμε στη φάση της πτερόρροιας και στην προετοιμασία της αναπαραγωγής, πιο συχνά, καθημερινά δλδ, όταν υπάρχουν νεοσσοί, και πιο αραιά στις άλλες φάσεις του ετήσιου κύκλου, και μάλιστα ενίοτε κάποιοι δεν δίνουν αυγό για μακρές περιόδους, π.χ. μετά τη λήξη της πτερόρροιας και έως την προετοιμασία της αναπαραγωγής ή δίνουν μία φορά την εβδομάδα ή στο δεκαήμερο.
Παρόλα αυτά, διάγνωση εννοείται ότι από το φόρουμ δεν μπορούμε να κάνουμε, και φυσικά η επίσκεψη σε αξιόπιστο γιατρό, ελπίζω ότι θα δώσει μια αποτελεσματική λύση.
@ianos θα περιμένω μια μέρα ώστε να το πάω αύριο Δευτέρα στην Καρδίτσα που μου είπαν
Επειδή η εικόνα του πουλιού που μας μεταφέρεις είναι ...κάπως ληθαργική
Ταυτόχρονα φουσκώνει ,καθαρίζεται και κάθεται κάτω στο κλουβί αλλά και στα κλαδάκια (φουσκωμένο).
θα σου πω ότι στα μικρά πτηνά ο μεταβολισμός τους είναι πολύ γρήγορος, ότι όσο μπορούν κρύβουν από ένστικτο την κακή τους κατάσταση ώστε να μην δίνουν στόχο σε θηρευτές και συνεκδοχικά ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πιο "προχωρημένα" από ό,τι εμείς οι φροντιστές βλέπουμε. Επομένως, αν πράγματι έχεις την ευκαιρία να προμηθευτείς σήμερα (Κυριακή και μάλλον τα καταστήματα είναι κλειστά στην περιοχή σου) το φάρμακο που σου έγραψα, ειλικρινά δεν χάνεις τίποτα να το δώσεις, μια και ο χρόνος τρέχει πιο γρήγορα για τα καναρίνια.
Εννοείται ότι η πρόθεσή μου δεν είναι να σε τρομάξω...
Εύχομαι Καλή Ανάρρωση στο πουλάκι.
 
@ianos καλημέρα ! Δεν δίνω καθημερινά αυγό . Μπορώ να πω πως βάζω μια φορά την μια εβδομάδα αυγό Και μια φορά την άλλη εβδομάδα αγγούρι. Δεν αφήνω ούτε το αυγό ούτε το αγγούρι πάνω από 2 ώρες στο κλουβί . Έχω δει ότι θα φάει λίγο και δεν θα Πάει ξανά
Δεν ξέρω αν είναι ληθαργικό απλά βλέπω 3 μέρες τώρα ότι μαζεύει το πόδι , φουσκώνει και είναι ήσυχο
Δεν είναι πάντα φουσκωμένο , κάνει ήχους και πειράζει με το Ράμφος το πόδι. Δεν πίνει πολύ νεράκι
Αυτό. Είναι όντως κλειστά τα μαγαζιά , πήρα τηλέφωνο και δεν απάντησε κανενα μαγαζί οποτε μπορώ μόνο να περιμένω
 
@ELeniP καλά κάνεις κ παίρνεις συσκευασμενους. Απλά αυτό το μείγμα μου φαίνεται ότι μπορεί να έχει πολλά ζαχαρωτά φρούτα (τα πολύχρωμα).
 
@MARY58 τι να κάνω δηλαδή ; Τι τροφή να πάρω ; Ή τόσο καιρό γιατί δεν είχε παρουσιάσει κάτι ; Και πως σχετίζεται με το ποδαράκι της ; Δεν ρωτάω κακοπροαίρετα απλά δεν γνωρίζω και προσπαθώ να βοηθήσω το πουλάκι
 
@ELeniP για το θέμα διάγνωσης κ θεραπείας ο μόνος κατάλληλος είναι ο πτηνιατρος. Όσο για την τροφή κ το μείγμα των σπόρων υπάρχει σχετική ποικιλία κ σχετικά άρθρα στο φόρουμ με αξιολογήσεις για το κάθε μείγμα της όποιας εταιρείας. Θα σου κάνω επισυναψη για διευκόλυνση σου. Εγώ για παράδειγμα δίνω την Manitoba platinum t3 η οποία πια είναι σε έλλειψη, αλλά κ να μην ήταν, είναι σε πεντακιλη συσκευασία κ μπορεί να σε δυσκόλευε.
Δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε σχετίζεται με την τωρινή της κατάσταση. Απλά θα αφαιρούσα τα ζαχαρωτά για να μην λαμβάνει πολύ ζάχαρη. Εύχομαι περαστικά στο πουλάκι.
 
Back
Top