Ασθένειες Καναρίνι στέκεται στο δεξί πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ELeniP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@MARY58 εννοείται θα επισκεφτώ γιατρό στην Καρδίτσα αύριο και θα ρωτήσω για την τροφή ώστε να τα αφαιρέσω αυτά
Ευχαριστώ παρα πολύ !
[automerge]1659258833[/automerge]
@MARY58 μπορείτε να δείτε και τα ποδαράκια ; Μήπως έχουν κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι ;
 

Συνημμένα

  • 322F6175-EC47-4B91-9CD6-26B1E9751796_480x640.webp
    322F6175-EC47-4B91-9CD6-26B1E9751796_480x640.webp
    20,3 KB · Προβολές: 23
Τελευταία επεξεργασία:
@ELeniP
Τα δάχτυλα, και τα πέλματα του νομίζω ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.
Άν υπάρχει κάτι, αυτό είναι λίγο πιο ψηλά στην ποδοκνήμη, στο σημείο που δεν φαίνεται και είναι περασμένο το δαχτυλίδι το οποίο πιστεύω ότι θα πρέπει να αφαιρεθεί, αλλά μην το κάνεις μόνη σου χρειάζεται ειδικό ψαλίδι και εμπειρία.
Άλλωστε αύριο αν πράγματι είναι έτσι θα το δει και ο γιατρός και θα αποφασίσει τι πρέπει να κάνει.
Άν ξέρεις να το πιάνεις κάντο και κοίτα προσεκτικά το σημείο που σου ανάφερα.
 
Και πως σχετίζεται με το ποδαράκι της ;
Όταν ένα πουλάκι σηκώνει και κρατά το πόδι του μαζεμένο σημαίνει δύο πράγματα:
  1. Έχει κάποιο πρόβλημα, ερεθισμό, τραυματισμό στο πόδι
  2. Πονάει η κοιλιά του λόγω κάποιας ασθένειας
Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να ελέγξεις πολύ προσεκτικά το πόδι, να δεις τι ακριβώς συμβαίνει και να πράξεις αναλόγως.

Στη δεύτερη περίπτωση, μιλάμε για ασθένεια και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο, Μία από τις ΠΟΛΛΕΣ αιτίες που μπορούν να την προκαλέσουν, είναι η κακή ποιότητα της τροφής.
 
χρειάζεται ειδικό ψαλίδι και εμπειρία.
Βάγιο το δαχτυλίδι είναι ανοιχτού τύπου, μπορεί να βγει πολύ εύκολα ανοίγοντας το με τα νύχια. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να βγει ούτως ή άλλως, δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται. πάνω στο πουλάκι.
 
@Stavros να το βγάλω δηλαδή το δαχτυλίδι ;
Ναι, δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται στο πόδι του. Δεν χρειάζεται να το ταλαιπωρείς όμως, αύριο που θα πας, πες του γιατρού να τα βγάλει, είναι πολύ εύκολο.
 
@ΜΑΡΙΑαα καλησπέρα σας ! Για το πόδι της μου είπαν ότι δεν φαίνεται κάτι και πως απλά μπορεί να πιάστηκε στα κάγκελα του κλουβιού. Όσο για το φούσκωμα μου είπε ότι είναι λίγο παχύ και πως είναι περίοδος πτερορροιας. Ακόμη κρατάει το ποδαράκι ψηλά αλλά το πατάει κιόλας μερικές φορές. Είναι πιο χαρούμενο και ελπίζω να είναι καλά
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον !
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΜΑΡΙΑαα είδε στην κοιλιά του σαν άσπρες βουλίτσες πολύ λίγο όμως
Μου είπε να μην δίνω αυγό για ένα διάστημα. Μόνο αγγουράκι . Γιατί με ρώτησε τι του δίνω εκτός από την τροφή Και του είπα αυτά τα 2. Αλλά έχω σχεδόν μήνα να του δώσω αυγό
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα προμηθευτώ αλλη τροφή και πιστεύω θα με καθοδηγήσουν σε ένα πετ σοπ
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ELeniP μην περιμενεις σε οποιοδηποτε πετσοπ να σε δωσουν την καταλληλοτερη τροφη-εδω στο forum υπαρχουν σχετικα αρθρα για τις τροφες; καναρινιων και ατομα πολυ εμπειρα στα καναρινια να σε προτεινουν κατι καταλληλο για τα παχυσαρκα καναρινια....μηπως το κλουβι ειναι πολυ μικρο και δεν εχει την ευκαιρια να γυμναζεται πετωντας απο το ενα κλαδακι στο αλλο?
 
@kika εμπιστεύομαι το φόρουμ για αυτό και έγινα μέλος
Όσο για το κλουβί δεν γνωρίζω , αυτό μου είπαν από το μαγαζί να πάρω στις αρχές που ήρθε το πουλάκι
[automerge]1659763153[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα δεν δίνω μπισκότα και στικ
Δίνω την τροφη που είχα ανεβασει εδώ και αγγούρι
Το άρθρο το διάβασα και γενικά ψάχνω πληροφορίες
Θέλω να κάνω το καλύτερο για το πουλάκι απλά φοβάμαι μην το κάνω χειρότερα
 
Ελένη καλημέρα. Το εξέτασε το πουλάκι ο γιατρός; Το έπιασε φαντάζομαι, παρατήρησε το πόδι του, το ψηλάφησε ελαφρά στην κοιλιά; Είδε κουτσουλιές του στο μικροσκόπιο;
Εύχομαι να αποκατασταθεί η υγεία της.
 
@ianos καλημέρα ! Ναι το έπιασε , φυσηξε στην κοιλιά από κάτω να δει , ψηλάφησε , κοίταξε τα πόδια αν έχουν λέπια ή από κάτω κάποιο τραυματισμό , τα νύχια του και τις κουτσουλιές που ήταν φυσιολογικές
Μου είπε μόνο ότι είναι λίγο παχύ και να μην δίνω βιταμίνες
 
@ELeniP καλημέρα. Ο πτηνιατρος σου προτείνει κάποιο επώνυμο μείγμα σπόρων; Εκτός από το κλουβί που μια 60ρα Ζευγαρώστρα είναι πολύ καλή, βέβαια η 90ρα είναι πολύ καλύτερη, θα σου έλεγα να αλλάξεις τις πατηθρες σε ξύλινες. Θα νοιώθει καλύτερα τα πατήματα της κ είναι καλύτερες για τα ποδαράκια της.
[automerge]1659764786[/automerge]
και να μην δίνω βιταμίνες
Εννοεί κάτι πολύχρωμα σακουλάκια που πουλάνε στα πετ σοπ κ τα βαφτίζουν βιταμίνες; Πολύ καλά είπε είτε είναι παχουλό είτε όχι.
 
κοίταξε τα πόδια αν έχουν λέπια ή από κάτω κάποιο τραυματισμό , τα νύχια του και τις κουτσουλιές
Εννοείς ότι τις κουτσουλιές τις παρατήρησε (κουτσουλιές) και σε μικροσκόπιο;
 
Back
Top