Γενικά Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδάει όταν συναντήθηκε με θηλυκό

Aristos88

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2016
Μηνύματα
65
Γεια σας,

είχα ένα αρσενικό καναρίνι το οποίο κελαηδούσε συνέχεια από τότε που το αγόρασα κανένα μήνα πριν περίπου, αποφάσισα να κάνω αναπαραγωγή και αγόρασα και ένα θηλυκό λίγες μέρες πριν, έβαλα το κλουβιά τους δίπλα δίπλα ώστε να βλέπονται και να γνωριστούν σε εσωτερικό χώρο, το ίδιο και όταν τα βγάζω έξω, το αποτέλεσμα είναι ότι το αρσενικό καναρίνι πραγματικά μουγγάθηκε. Απ' όσο γνωρίζω το αρσενικό πρέπει να φλερτάρει και να κελαηδάει για να προσελκύσει το θηλυκό οπότε γιατί το δικό μου καναρίνι σταμάτησε το κελάηδημα, είναι καλό ή κακό σημάδι;
 
Κατά τη γνώμη μου βιάστηκες λίγο, σε πρώτη φάση βάλτα να μη βλέπονται μόνο να ακούει το ένα το άλλο.
 
Είναι η πρώτη φυσιολογική αντίδραση του αρσενικού. ,
Σε λίγες μέρες αν το θηλυκό δεν ανταποκριθεί θα αρχίσει το επιθετικό κελάηδημα κι αν κι αυτό δεν πιάσει... Οι μάχες.
Μη σε απασχολεί τόσο οι ωδικές διαθέσεις του...
Έτσι η αλλιώς τα τραγούδια είτε σταματούν είτε περιορίζονται πολύ κατά την αναπαραγωγική διαδικασία.
 
αποφάσισα να κάνω αναπαραγωγή και αγόρασα και ένα θηλυκό

Αφου έχεις σκοπό να κάνεις αναπαραγωγή θα πρέπει να διαβάσεις όλα τα σχετικά αρθρα που θα βρεις εδώ στο ppetbirds.gr.

να γνωριστούν σε εσωτερικό χώρο, το ίδιο και όταν τα βγάζω έξω

Πρέπει να αποφασίσεις μέσα ή έξω. Και να είναι προστατευμένα απο αρπακτικά αν τα βγάλεις έξω.
 
προσπαθώ να παίρνω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες από το φόρουμ και τα άρθρα του site αλλά είμαι εντελώς αρχάριος γι' αυτό κάνω κάποιες ειδικές ερωτήσεις, γενικά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες που μου δίνετε

κυρίως τα έχω μέσα σε εσωτερικό χώρο αλλά τα βγάζω και λίγο έξω με επίβλεψη όμως, τα παρατηρώ γιατί κυκλοφορούν πολλές καρακάξες και γεράκια
 
Εάν δεν έχεις καθόλου εμπειρία από αναπαραγωγή, μη βιαστείς να ζευγαρώσεις τα πουλάκια. Χρειάζεται κάποια σχετική προετοιμασία, ιδιαίτερα σε διατροφικό επίπεδο. Διάβασε τα άρθρα, κάνε ένα πλάνο σχετικά με το τι θα χρειαστείς και πότε και μετά προχωράς. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι θα αποκτήσεις και καλά πουλιά.
 
Καλό διάβασμα φίλε και εμείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.
 
ευχαριστώ, βλέπω ότι για πύρωμα χρειάζεται προετοιμασία με διατροφή: αυγό, λαχανικά κλπ. εγώ τους δίνω μόνο μαρούλι κάθε μέρα γιατί την αυγοτροφή που τους έκανα με φρυγανιά, αυγό και λίγο σπορέλαιο ούτε την αγγίξανε. Από το pet shop που τα πήρα μου είχανε πει ότι το καναβούρι κάνει δουλειά στο πύρωμα, είναι όντως καλό?
 
Αυτό γιατί γίνεται;
Είναι το κελάηδημα μπροστά στο πρόσωπο του θηλυκού. Είναι ένα έντονο κελάηδισμα, με τεντωμένο το κορμί του, με έντονες κινήσεις αριστερά δεξιά στην προσπάθειά του αρσενικού να "καταπνίξει" κάθε αναστολή του θηλυκού και να υποκύψει στη γοητεία του.
 
ευχαριστώ, βλέπω ότι για πύρωμα χρειάζεται προετοιμασία με διατροφή: αυγό, λαχανικά κλπ. εγώ τους δίνω μόνο μαρούλι κάθε μέρα γιατί την αυγοτροφή που τους έκανα με φρυγανιά, αυγό και λίγο σπορέλαιο ούτε την αγγίξανε. Από το pet shop που τα πήρα μου είχανε πει ότι το καναβούρι κάνει δουλειά στο πύρωμα, είναι όντως καλό?
Βασικά έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου μέχρι να φτάσεις στο πύρωμα.. έχεις αφήσει τον ενθουσιασμό την αναπαραγωγής να σε συνεπάρει το οποίο όμως θα σου φέρει αρνητικά αποτελέσματα, καλύτερα εστίασε στην σωστή Διατροφή! Δίνεις μαρούλι κάθε μέρα που μόνο καλό δεν κάνει.. Δώσε καλύτερα αντίδιο η μπρόκολο αφού τα έχεις αφήσει σε νερό με μηλοξυδο κάποιες ώρες και μετά τα ξεπλενεις καλά και τα αφήσεις να στεγνώσουν.. Διάβασε τα άρθρα για την διατροφή και πως θα ξεκινήσεις βήμα βήμα με σωστή διατροφή να φτάσουν να πυρωσουν σωστά τα πουλάκια σου και στην σωστή χρονική στιγμή.
 
Λάμπρο κοίτα στο βιντεάκι από το site ένα κλασσικό παράδειγμα:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
γιατί σε καραντίνα; ο σκοπός είναι να τα προετοιμάσω για αναπαραγωγή και τώρα είναι η φάση που γνωρίζονται γι' αυτό τα έβαλα κοντά, εννοείς ότι μπορεί να είναι άρρωστα;
 
γιατί σε καραντίνα; ο σκοπός είναι να τα προετοιμάσω για αναπαραγωγή και τώρα είναι η φάση που γνωρίζονται γι' αυτό τα έβαλα κοντά, εννοείς ότι μπορεί να είναι άρρωστα;

Οχι να ειναι αρρωστα..
Οταν φερνεις ενα αλλο πουλι απο αλλο χωρο στον δικο σου δεν ξερεις τι μπορει να εχει, και αν το εχει κολλησει ή ανκουβαλαει καποιο μικρόβιο και κολλησει το δικο σου.
Γι'αυτο λεμε να τα κραταμε σε καραντινα 40 μερες.
Η προετοιμασια γινεται και χωρις να ειναι στν ιδιο χωρο.
 
καλησπέρα, αγαπητέ Αρίστο και καλωσήρθες στην παρέα μας!
όλοι οι φίλοι πιο πάνω .. Τα είπαν όλα μα όλα!
κατ'αρχήν θα πρέπει να βρεις ένα σωστό χώρο για τα καναρίνια σου, μιας και απ'οτι διαβάζω σκοπεύεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγήκαι να μείνουν εκεί! το μέσα έξω μόνο κακό τους κάνει! Στην αναπαραγωγή μάλιστα δεν μετακινούμε καθόλου μα καθόλου την ζευγαρώστρα, προς αποφυγήν των χειρότερων!☹
έπρεπε επίσης να κρατήσεις λίγες μέρες ''καραντίνα'' για το καλό και των δύο πουλιών.
το σημαντικότερο βέβαια στο νέο σου ξεκίνημα είναι να ακολουθήσεις σωστή διατροφική προετοιμασία 4 εβδομάδων τουλάχιστον και στα δύο καναρίνια, με τον αρσενικό να προηγείται κατά μια εβδομάδα: καλό μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, βραστό αυγό, σουπιοκόκκαλο και τριμμένα όστρακα, φρούτο ή λαχανικό εναλλάξ !
έτσι όταν με το καλό και τα δύο είναι έτοιμα οργανικά,τότε και μόνο τότε ''τους φέρνεις κοντά''!
απλά πράγματα αλλά βασικά για την ευζωία των καναρινιών σου αλλά και για να έχει αποτέλεσμα ο κόπος τους. 😉
από μένα.. Καλώς ήρθες και πάλι στην παρέα, καλό διάβασμα σου εύχομαι και για ότι μα ότι χρειαστείς.. Πάντα στην διάθεσή σου, φίλε μου!👍
 
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις προτροπές σας και γενικά για την υποδοχή στο φόρουμ,

αυτό για την καραντίνα δεν το είχα υπόψη μου για να πω την αλήθεια αλλά από την εικόνα των πουλιών βλέπω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,

διατροφική προετοιμασία κάνω κυρίως με μαρούλι γιατί την αυγοτροφή δεν την προτιμάνε και από σπόρους έλεγα να τους πάρω καναβούρι έξτρα γιατί μου είπανε ότι κάνει καλό στο πύρωμα, τα πουλιά τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά προς το παρόν, μετά θα τα βάλω σε ζευγαρώστρα όταν είναι έτοιμα και σκοπός μου είναι να κάνω καναρίνια που θα βάλω σε μια κλούβα ξύλινη που έχω φτιάξει με πολύ μεράκι πρόσφατα
 
Back
Top