Γενικά Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδάει όταν συναντήθηκε με θηλυκό

Τα πουλια πυρωνουν με μεγαλη διαρκεια φωτισμου και σχετικα υψηλη θερμοκρασια (συνθηκες που εχουμε απο την ανοιξη) και πιο πλουσια διατροφη σε ποικιλια και συχνοτητα απο οτι τον υπολοιπο χρονο (φρουτα, λαχανικα, αυγο, αυγοτροφη)
 
Διάβασε τα άρθρα που σχετίζονται με τη διατροφή και τη διατροφική προετοιμασία των πουλιων. Απέφυγε το μαρούλι γιατι συνήθως εχει πολλά φυτοφάρμακα. Δίνε ο,τι τρώτε κι, εσείς απο χορταρικά, πχ πιπεριές, μπρόκολα, καρότο και κολοκυθάκι τριμμένο και απο φρούτα τουλάχιστον μήλο. Επισης αν βρεις αγριόχορτα όπως ζωχοί, ραδίκια κλπ που να εισαι σίγουρος οτι είναι καθαρά
Διάβασε επισης συνταγές αυγό τροφής και δοκίμασε οποία νομίζεις. Εγώ στα δικά μου επειδή σε πρώτη φάση ούτε τη δοκίμαζαν, τους στέρησα την τροφή για μερικές πρωινές ώρες κι έκτοτε την τρώνε κανονικά. Δίνε και αυγό με το τσόφλι.
Απο έξτρα σπόρους σταδιακά μπορείς να προσθέτεις κανναβούρι, περιλα, κία, καμελίνα, νίζερ, σουσάμι και βρώμη, το τελευταίο κυρίως στη θηλυκιά. Πρόσεξε όμως διότι κάποιοι είναι λιπαρότητα και δε θα πρέπει ο αρσενικός ειδικα να σου παχύνει. Και ρώτα ο,τι άλλο θέλεις
 
Η καραντίνα των κρατάει 40 μέρες.. Από κει παίρνει και το όνομά της (Ιταλικά)

Το μαρούλι στη διατροφή των πουλιών δεν προσφέρει τίποτε και καλό είναι να αποφεύγεται.
Για την κλούβα που ετοίμασες θα περιμένουμε να την παρουσιάσεις.
 
αυτό για την καραντίνα δεν το είχα υπόψη μου για να πω την αλήθεια αλλά από την εικόνα των πουλιών βλέπω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,
Άσε τι λέει η εικόνα... Πολλά μπορεί να κρύβει ένα πουλάκι που αλλάζει περιβάλλον.. Η καραντίνα είναι απαραίτητη ακόμα και από ΄φίλο σου να πάρεις καναρίνι. Γιατί να ρισκάρεις την υγεία του καναρινιού σου ή του κοπαδιού σου απ την ανυπομονησία; Συμβουλή απλά για την επόμενη φορά! 30-40 μέρες μακριά τα κλουβιά και τα πουλιά για το καλό των δικών σου πουλιών! 😉

διατροφική προετοιμασία κάνω κυρίως με μαρούλι γιατί την αυγοτροφή δεν την προτιμάνε και από σπόρους έλεγα να τους πάρω καναβούρι έξτρα γιατί μου είπανε ότι κάνει καλό στο πύρωμα, τα πουλιά τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά προς το παρόν, μετά θα τα βάλω σε ζευγαρώστρα όταν είναι έτοιμα και σκοπός μου είναι να κάνω καναρίνια που θα βάλω σε μια κλούβα ξύλινη που έχω φτιάξει με πολύ μεράκι πρόσφατα
Μερικές συμβουλές και από μένα:
  • Χώρισε τα πουλάκια σου με το διαχωριστικό της ζευγαρώστρας και κάνε διατροφική προετοιμασία για 1μιση-2 μήνες.
  • Ξεκίνα να δίνεις βραστό αυγό (το βράζεις για πάνω από 12-15 λεπτά, το κόβεις στην μέση και το βάζεις σε μία αυγοθήκη μαζί με το τσόφλι) 3 φορές την εβδομάδα και σταδιακά αυξάνεις τη συχνότητα (4 φορές την εβδομάδα, 5 φορές την εβδομάδα κ ούτω καθεξής) μέχρι να δίνεις κάθε μέρα.
  • ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΑ: Από λαχανικά όπως είπαν τα παιδιά όχι μαρούλι. Αντίδια, κουνουπίδι, γλυστρίδα, μπρόκολο, πιπεριές, καρότο, μήλο κτλ.
  • ΑΣΒΕΣΤΙΟ: Και φυσικά πήγαινε αγόρασε ασβέστιο υδατοδιαλυτό για το νερό και να βάζεις μια φορά την εβδομάδα στη θηλυκιά. Όταν θα κάνει το πρώτο αυγό θα της δίνεις κάθε μέρα για 3-4 μέρες. Όπως επίσης να της δίνεις και λίγο σουσάμι ωμό (αυτό που τρώμε κ εμείς) και κόκκαλο σουπιάς μόνιμα στο κλουβί της θηλυκιάς. ΟΧΙ σπανάκι ή μηλόξυδο στη θηλυκιά γιατί εμποδίζουν την απορρόφηση ασβεστίου. Σε περίπτωση που δεν κατάλαβες το ασβέστιο τη βοηθάει να κάνει αυγουλάκια στο μέλλον και το έχει πραγματική ανάγκη!
  • ΧΩΡΟΣ/ΔΙΑΜΟΝΗ: Επίσης επειδή από δω και στο εξής θα τα έχεις μόνιμα μέσα (δεν κάνει καλό το μέσα-έξω και όταν αναπαράγουμε το κλουβί πρέπει να βρίσκεται σε σταθερό σημείο πάντα) πρέπει να τα βάλεις σε ένα μέρος που να δέχονται ακτίνες του ήλιου ώστε να έχουν και βιταμίνη D που είναι απαραίτητη για το ασβέστιο. Ο χώρος που θα τα βάλεις πρέπει να είναι ήσυχος, χωρίς φασαρίες κ πολυκοσμία, χωρίς καπνούς και τσιγάρα, όχι στην κουζίνα ή στο μπάνιο και τα καναρίνια σου πρέπει να κοιμούνται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την ανατολή. Έτσι μόνο θα σου πυρώσουν και θα έχεις μια επιτυχημένη αναπαραγωγή!

Όπως κατάλαβες οι πληροφορίες και οι συμβουλές είναι πάρα πολλές! Οπότε χώρισε τα και μην βιαστείς να τα ενώσεις γιατί θα αποτύχεις και θα απογοητευτείς. Διάβασε, ρώτα μας, αν θες ακολούθησε και τις συμβουλές μας και όλα θα πάνε καλά!

Ανέβασε καμία φώτο το ζευγαράκι σου να το καμαρώσουμε! 👍
 
θα ακολουθήσω όσο τον δυνατόν περισσότερες συμβουλές, τους έβαλα μισό αυγό με τσόφλι και τρελάθηκαν οπότε αυγοτροφή δεν ξανακάνω θα τους δίνω και μήλο κλπ., καναβούρι σκέτο τους έβαλα σε μια ταϊστρα και είναι σε χωριστά κλουβιά έτσι και αλλιώς, θα σας κάνω και άλλες ερωτήσεις στην πορεία
 
Back
Top