Γενικά Καναρίνι στο μπαλκόνι

Ναί ακριβώς. Γιατί μου είπε οτι μπορεί να έχει πρόβλημα με το έντερο αν τα τρώει συχνά.
 
1) του δίνω συσκευασμένη τρόφη, εγώ προτιμώ την Versele-Laga Prestige Premium
Έχει αποδοχή; Τρώει όλα τα σποράκια δλδ? :)

3) μήλο σπάνια και πρασινάδες ακόμα πιο σπάνια.
Ναι αυτό για ποιο λόγο; Τα χορταρικά, τα λαχανικά, το μήλο (κυρίως αλλά και άλλα φρούτα) και τα βότανα μόνο καλό τους κάνουν!

Τα ίδια περίπου δίνω και στο καρδερινοκάναρο
Νομίζω πως χρειάζεται και τροφή για καρδερινές και ιθαγενή.. Δεν του αρκεί μόνο η τροφή για καναρίνια..

συν πολύ λίγο κόκκινη χρωστική ή βιταμίνη όπως μου είπαν για να πάρει κόκκινο χρώμα η μάσκα του.
Μην επιβαρύνεις άδικα το συκώτι του χωρίς λόγο. Όλα αυτά τα πρόσθετα, οι χρωστικές κτλ επιβαρύνουν και χαλάνε το συκώτι.. Όσο για τις βιταμίνες που πουλάνε.. μακριάαα! Δεν ξέρουμε από τι φτιάχνονται (λένε πως βάζουν μπαγιάτικα μπισκότα και διογκωτικές ουσίες), επιβαρύνουν το συκώτι και παχαίνουν πολύ τα καναρίνια μας! Οπότε καλό θα ήταν φίλε μου να τις αποφεύγεις και να τις κόψεις! Χίλιες φορές να βράζεις καλά ένα αυγουλάκι! 😉

Γιατί μου είπε οτι μπορεί να έχει πρόβλημα με το έντερο αν τα τρώει συχνά.
Δεν ισχύει αυτό... Απλά τα λαχανικά και τα φρούτα περιέχουν πολύ νερό, οπότε οι κουτσουλιές αργότερα θα είναι όπως είναι φυσιολογικό πιο υδαρές, χωρίς αυτό να επιβαρύνει το έντερο τους! Δεν είπαμε να δίνεις κάθε μέρα και συνέχεια αλλά 2-3 φορές την εβδομάδα πρέπει!
 
Γιατί μου είπε οτι μπορεί να έχει πρόβλημα με το έντερο αν τα τρώει συχνά.
Είναι μια αντίληψη που κυκλοφορεί αρκετά ανάμεσα σε εκτροφείς.
Δεν πιστεύουμε όμως όλοι το ίδιο, φυσικά είναι θέμα προς συζήτηση γενικά.
Τα δεδομένα είναι πως στους εκτροφείς τα περισσότερα πουλιά δεν διαμένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Επίσης υπάρχει ένα σχετικό δίκιο, γιατί πολλοί άνθρωποι λέγοντας πρασινάδες, εννοούν τα καλλιεργούμενα λαχανικά που τρώμε εμείς οι ίδιοι.
Όμως τα χόρτα και τα αρωματικά βότανα, βρίσκονται στο διαιτολόγιο των πουλιών στην φύση και δεν περιέχουν τόσο μεγάλες ποσότητες νερού. Αυτά μπορείς να τα δίνεις σε μεγαλύτερη συχνότητα.
Διάβασε η διατροφή των καναρινιών , η διατροφή της καρδερίνας, γενικά περί διατροφής, σκέψου και βγάλε δική σου γνώμη :)
 
Ναι αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει κι γω καθώς στην αρχή που είχα πάρει το μαλινουά διάβαζα σε διάφορες πηγές για να ενημερωθω για το θέμα της διατροφής και ο καθένας έλεγε τη δική του γνώμη, απόλυτα λογικό κατ' εμε, με αποτέλεσμα όμως εγώ να μπερδεύομαι περισσότερο. χαχα
Έτσι με βάσει τα όσα μου είπε ο εκτροφέας έφτιαξα ένα μενού διατροφής και το ακολουθώ εδώ και ένα χρόνο και το καναρίνι είναι μια χαρά. Όπως λέμε και εμείς οι ποδοσφαιρόφιλοι: Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές και την βοήθεια ότι μαθαίνουμε κέρδος είναι.
 
Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.
Στον αντίλογο είναι και το ρητό: ό,τι δεν εξελίσσεται ή αλλάζει πεθαίνει. :)
Δοκίμασε να δίνεις πιο συχνά κανένα λαχανικό ή μηλαράκι ή κάποιο χορταρικό (δες την λίστα) και θα δεις πως θα είναι πιο χαρούμενα τα μικρά σου! 😉 Και κόψε αυτή την κόκκινη βιταμίνη απ το καρδερινοκάναρο 😛
 
... Και ζήτησε απο τη φίλη σου να πάρει στο πουλακι ενα κλουβι ζευγαρωστρα μήκους οπωσδήποτε 60 εκατοστών, στο οποίο θα βάλει στις άκρες απο ενα κλαράκι, οσο πιο μακριά γίνεται το ενα απο το άλλο, αλλά και σε τέτοια απόσταση απο τα κάγκελα που να μην ακουμπά η ουρά του πουλιού, οποτε το καναρινακι θα μπορεί να πετά, χωρίς να χαλάει η ουρά του, και θα ασκείται έχοντας μεγαλύτερη ευεξία και υγεία. Επισης πες της να του εχει μπανιέρα καθημερινά και οπωσδήποτε κόκκαλο σουπιας.
 
θα βάλει στις άκρες απο ενα κλαράκι, οσο πιο μακριά γίνεται το ενα απο το άλλο, αλλά και σε τέτοια απόσταση απο τα κάγκελα που να μην ακουμπά η ουρά του πουλιού, οποτε το καναρινακι θα μπορεί να πετά, χωρίς να χαλάει η ουρά του, και θα ασκείται έχοντας μεγαλύτερη ευεξία και υγεία.
Νομίζω χρειάζεται και ένα χαμηλά στην μέση του κλουβιού.. :)

Επισης πες της να του εχει μπανιέρα καθημερινά
Τις πρωινές και τις μεσημεριανές ώρες αλλά όχι για πάνω από μισή ώρα!

Αυτά είχα να προσθέσω.. 🙄
 
Εγώ δεν έχω τόσες γνώσεις για τα σπορικά καξ πόσο επηρεάζουν τη φωνή. Πάντως ρούψεν δεν θα έδινα με τίποτα γιατί είναι μεταλλαγμένοι. Το νίζερ και το κανναβούρι δεν ξέρω πως το επηρεάζουν.
 
... Πάντως ρούψεν δεν θα έδινα με τίποτα γιατί είναι μεταλλαγμένοι.
Για το αληθές της υπόθεσης, το rape seed που καλλιεργείται και εισάγεται απο Ινδία και πέριξ, δεν είναι η μεταλλαγμένη μορφή του. Η μετάλλαξη του λέγεται κανόλα, και είναι παραγωγής Καναδά.
 
Έχει αποδοχή; Τρώει όλα τα σποράκια δλδ? :)

Ναι αυτό για ποιο λόγο; Τα χορταρικά, τα λαχανικά, το μήλο (κυρίως αλλά και άλλα φρούτα) και τα βότανα μόνο καλό τους κάνουν!


Νομίζω πως χρειάζεται και τροφή για καρδερινές και ιθαγενή.. Δεν του αρκεί μόνο η τροφή για καναρίνια..

Μην επιβαρύνεις άδικα το συκώτι του χωρίς λόγο. Όλα αυτά τα πρόσθετα, οι χρωστικές κτλ επιβαρύνουν και χαλάνε το συκώτι.. Όσο για τις βιταμίνες που πουλάνε.. μακριάαα! Δεν ξέρουμε από τι φτιάχνονται (λένε πως βάζουν μπαγιάτικα μπισκότα και διογκωτικές ουσίες), επιβαρύνουν το συκώτι και παχαίνουν πολύ τα καναρίνια μας! Οπότε καλό θα ήταν φίλε μου να τις αποφεύγεις και να τις κόψεις! Χίλιες φορές να βράζεις καλά ένα αυγουλάκι! 😉


Δεν ισχύει αυτό... Απλά τα λαχανικά και τα φρούτα περιέχουν πολύ νερό, οπότε οι κουτσουλιές αργότερα θα είναι όπως είναι φυσιολογικό πιο υδαρές, χωρίς αυτό να επιβαρύνει το έντερο τους! Δεν είπαμε να δίνεις κάθε μέρα και συνέχεια αλλά 2-3 φορές την εβδομάδα πρέπει!
Στον αντίλογο είναι και το ρητό: ό,τι δεν εξελίσσεται ή αλλάζει πεθαίνει. :)
Δοκίμασε να δίνεις πιο συχνά κανένα λαχανικό ή μηλαράκι ή κάποιο χορταρικό (δες την λίστα) και θα δεις πως θα είναι πιο χαρούμενα τα μικρά σου! 😉 Και κόψε αυτή την κόκκινη βιταμίνη απ το καρδερινοκάναρο 😛
Και τα δύο τρώνε την τροφή όλη δεν μένει τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι αυτή την κόκκινη βιταμίνη ούτε εγώ την πήρα με καλό μάτι αλλά λέω για να μου είπαν να του δώσω κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Μάλλον δεν θα το ξαναβάλω, θα του δίνω κάνα αυγό όπως μου είπατε.
 
Για το αληθές της υπόθεσης, το rape seed που καλλιεργείται και εισάγεται απο Ινδία και πέριξ, δεν είναι η μεταλλαγμένη μορφή του. Η μετάλλαξη του λέγεται κανόλα, και είναι παραγωγής Καναδά.
Η διαφορετική ονομασία δεν κρύβει την μετάλλαξη της καναδικής ποικιλίας αλλά χρησιμοποιείται για τα ελαιοκραμβέλαια κάποιων ποικιλιών (μη μεταλλαγμένων) με πολύ χαμηλό ερουρικό οξύ. Η βιβλιογραφία επίσης αναφέρει ότι ο όρος rapeseed (rape=βιασμός) θεωρήθηκε κάπως προσβλητικός για τις κυρίες του Καναδά κι έτσι του δόθηκε ο όρος canola που προέκυψε απο το (canadian oil low acid).
 
Η βιβλιογραφία επίσης αναφέρει ότι ο όρος rapeseed (rape=βιασμός) θεωρήθηκε κάπως προσβλητικός για τις κυρίες του Καναδά κι έτσι του δόθηκε ο όρος canola
Άσχετο Ανέστη αλλά μήπως γράφει και ποιά χρονολογία έγινε αυτό;
 
Άσχετο Ανέστη αλλά μήπως γράφει και ποιά χρονολογία έγινε αυτό;

Δυστυχώς δεν μπορώ να ανατρέξω εκεί διότι το θυμάμαι απο μια εργασία μου στο πανεπιστήμιο 8 χρόνια πριν.
 
Και καλά θα κάνεις! 😉 Ποια αυγοτροφή πατέ χρησιμοποιείς;
Δεν θυμάμαι καθόλου την έχω ένα χρόνο περίπου και μόλις την πήρα πέταξα την συσκευασία και την έβαλα σε δικό μου δοχείο. Όταν ξαναπάρω θα ενημερώσω για το ποια είναι.
 
Η διαφορετική ονομασία δεν κρύβει την μετάλλαξη της καναδικής ποικιλίας αλλά χρησιμοποιείται για τα ελαιοκραμβέλαια κάποιων ποικιλιών (μη μεταλλαγμένων) με πολύ χαμηλό ερουρικό οξύ. Η βιβλιογραφία επίσης αναφέρει ότι ο όρος rapeseed (rape=βιασμός) θεωρήθηκε κάπως προσβλητικός για τις κυρίες του Καναδά κι έτσι του δόθηκε ο όρος canola που προέκυψε απο το (canadian oil low acid).
Μα αυτή είναι η μεταλλαγμένη μορφή. Η χαμηλής περιεκτικότητος σε ερουρικό οξύ που παρήχθη τα τελευταία χρόνια στην περιοχή MANITOBA του Καναδά και κυκλοφόρησε με την ονομασία canola (πιθανότατα για τους λόγους που αναφέρεις). Μάλιστα,υπήρξαν και αντιδράσεις για την ονομασία διότι όπως λές αυτή χρησιμοποιείτο για όλα τα κραμβέλαια σε όλον τον κόσμο. Η δικαστική διαμάχη την οποία κέρδισε η εταιρεία παραγωγής, έγινε αφορμή και για κινητοποιήσεις οικολογικών οργανώσεων ώστε να φανεί οτι πίσω απο το όνομα canola βρίσκεται μεταλλαγμένο προϊόν.
 
Μα αυτή είναι η μεταλλαγμένη μορφή. Η χαμηλής περιεκτικότητος σε ερουρικό οξύ που παρήχθη τα τελευταία χρόνια στην περιοχή MANITOBA του Καναδά και κυκλοφόρησε με την ονομασία canola (πιθανότατα για τους λόγους που αναφέρεις). Μάλιστα,υπήρξαν και αντιδράσεις για την ονομασία διότι όπως λές αυτή χρησιμοποιείτο για όλα τα κραμβέλαια σε όλον τον κόσμο. Η δικαστική διαμάχη την οποία κέρδισε η εταιρεία παραγωγής, έγινε αφορμή και για κινητοποιήσεις οικολογικών οργανώσεων ώστε να φανεί οτι πίσω απο το όνομα canola βρίσκεται μεταλλαγμένο προϊόν.

Δεν είχα διαβάσει πουθενά για τέτοια αναφορά Μάκη. Ίσως "βγήκαν στη φόρα" μεταγενέστερα αυτές οι πληροφορίες.

Η wikipedia πάντως αναφέρει αυτό που έγραψα κι εγώ ότι δεν πρόκειται για μεταλλαγμένα φυτά αλλά για φυτά που προέκυψαν μέσω της συμβατικής βελτίωσης δηλαδή της διασταύρωσης 2 φυτών με τα επιθυμητά χαρακτηριστικά.

Canola was developed through conventional plant breeding from rapeseed
πηγή: https://en.wikipedia.org/wiki/Canola
 
Δεν είχα διαβάσει πουθενά για τέτοια αναφορά Μάκη. Ίσως "βγήκαν στη φόρα" μεταγενέστερα αυτές οι πληροφορίες.

Η wikipedia πάντως αναφέρει αυτό που έγραψα κι εγώ ότι δεν πρόκειται για μεταλλαγμένα φυτά αλλά για φυτά που προέκυψαν μέσω της συμβατικής βελτίωσης δηλαδή της διασταύρωσης 2 φυτών με τα επιθυμητά χαρακτηριστικά.
πηγή: https://en.wikipedia.org/wiki/Canola

-Δεν αποκλείεται να είναι κι' έτσι Ανέστη. Αυτά που μαθαίνουμε εμείς πολλές φορές απέχουν απο την πραγματικότητα. Κάποιες φορές ακόμα και οι οικολογικές οργανώσεις στρεβλώνουν κάποια πράγματα,υπηρετώντας το πάθος τους για καθαρά τρόφιμα. Ισως γι' αυτό κέρδισε την δική η εταιρεία. Ποιός ξέρει με απόλυτη βεβαιότητα;
 
Παιδιά έμαθα οτι το καναρινάκι κελαηδά κανονικά και μάλιστα πολύ. Σας επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες από το νέο του ''σπίτι''. Η κούνια έχει αφαιρεθεί και η αυγοτροφή μπήκε δίπλα στην επάνω πατήθρα.
 

Συνημμένα

  • rsz_13647220_10210555769038511_1437327530_o.webp
    rsz_13647220_10210555769038511_1437327530_o.webp
    37,2 KB · Προβολές: 38
  • rsz_13647138_10210555769598525_1023132071_o.webp
    rsz_13647138_10210555769598525_1023132071_o.webp
    45,5 KB · Προβολές: 37
  • rsz_13647176_10210555769278517_1731664821_o.webp
    rsz_13647176_10210555769278517_1731664821_o.webp
    35,4 KB · Προβολές: 38
Back
Top