Ασθένειες Καναρίνι σφήνωσε στην ταΐστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης foxy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

foxy

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουν 2023
Μηνύματα
16
Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα το πρωί διασώθηκε το καναρίνι μου που είχε σφηνώσει στην ταιστρα. Αρχικά προσπάθησα να το τραβήξω αλλά δεν κουνιόταν. Νόμιζα είναι νεκρό. Αλλά όταν ξεκουμπωσα την ταιστρα πήδηξε στο πάτωμα.... Κάθεται όλη μέρα σχεδον στο πάτωμα φοβισμένο. Και τώρα το βράδυ πήγε να κοιμηθεί στην ταιστρα κι όχι σε πατηθρα. Την έβγαλα καλού κακού.... πετάει λιγο αλλά μάλλον δυσκολεύεται στην ισορροπία.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Είναι φυσιολογικό να κάθεται στο πάτωμα; φοβάμαι μήπως πεθάνει.... Το καναρίνι είναι λευκό θηλυκό 1,5 χρονών περίπου.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δεν έχω αλλά έχω σκοπό να πάρω για να μην ξανασυμβεί το σημερινό. Αυτή που έχω είναι εξωτερική . Βέβαια ήταν γεμάτη με φαξ δεν καταλαβαίνω γιατί πήγε να χωθεί εκεί μέσα, τι το τρόμαξε;
Πιο πολύ Μ αγχωνει ότι βλέπω το πουλί με περίεργη συμπεριφορά...
 
Πιο πολύ Μ αγχωνει ότι βλέπω το πουλί με περίεργη συμπεριφορά...
Κάποιες φορές βλέπουν την ταΐστρα σαν φωλιά και μπαίνουν μέσα.
Την έχεις δει να μαδάει τον εαυτό της ή να προσπαθεί να μαζέψει υλικό φωλιάς ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ όχι,όχι τίποτα τέτοιο! Το μόνο που παρατήρησα μετά τη διάσωση είναι ότι πήγαινε κάτω στο κλουβί απ' τη μεριά που είναι το κλουβί του άλλου καναρινιου (καφέ κίτρινο αρσενικό) σα να ένιωθε ασφάλεια έτσι. Γενικά δεν τα πάνε καλά (νομίζω) και δεν τα βάζω κοντά τα κλουβιά τους,αλλά σήμερα τα έβαλα μήπως βοηθησει
 
καφέ κίτρινο αρσενικό)
Αν ακούει τον αρσενικό είναι πολύ πιθανό να πυρώσει (να θέλει να ζευγαρώσει)
Καλό θα είναι να βρίσκεται σε σημείο κάπως σκιερό και αν δίνεις αυγό ή αυγοτροφή καλό θα είναι να το αραιώσεις (1 φορά στις 10-15 ημέρες)
 
Αυγοτροφη δε δίνω γιατί δε θέλω να πάρει χρώμα, αυγό ούτως ή άλλως 1-2 φορές το μήνα τους δίνω.
Το γεγονός ότι δεν είναι κινητικό όπως συνήθως να Μ ανησυχεί; (τρώει πίνει έκανε κ μπάνιο απλά Πετάει όταν τρομάζει μόνο, και όχι με άνεση)
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!! 🙂
 
Αυγοτροφη δε δίνω γιατί δε θέλω να πάρει χρώμα, αυγό ούτως ή άλλως 1-2 φορές το μήνα τους δίνω.
Το γεγονός ότι δεν είναι κινητικό όπως συνήθως να Μ ανησυχεί; (τρώει πίνει έκανε κ μπάνιο απλά Πετάει όταν τρομάζει μόνο, και όχι με άνεση)
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!! 🙂
Ίσως θα πρέπει να το πιάσεις και να το κοιτάξεις καλά σε πέλματα, πόδια, ράμφος, στήθος, κοιλιά, αμάρα. Επειδή μπορεί το πουλάκι να έχει αυγό στην κοιλιά του, δεν θα πρέπει να το σφίξεις καθόλου πιάνοντάς το. Στήθος, κοιλιά και αμάρα θα δεις μόνο αν παραμερίσεις τα πούπουλα και αυτό που θα κοιτάξεις είναι αν το πουλάκι είναι αδύνατο ή παχύ, το οποίο θα καταλάβεις με το αν "πετάγεται" έντονα η καρίνα, δλδ το κόκκαλο του στήθους (αδύνατο) και με το αν υπάρχει λίπος στις περιοχές της κοιλιάς (συνήθως είναι κιτρινοπορτοκαλί το χρώμα του λίπους και αν ναι, είναι παχύ). Τα κεράτινα μέρη (ράμφος, πόδια, πέλματα) θα τα κοιτάξεις για τσιμπήματα, σπυριά, κοκκινίλες, πρηξίματα κι ερεθισμούς.
Κόκκαλο σουπιάς έχει το πουλί στη διάθεσή του όλον τον χρόνο; Αν όχι, πάρε του ένα και επιπρόσθετα για τον φόβο των Ιουδαίων αγόρασε και υγρό ασβέστιο από πετσοπ και δώσε της μερικές ημέρες στο νερό, σύμφωνα με τις οδηγίες. Επίσης πήγαινέ τη σε σημείο που να μην βλέπει, να μην ακούει τον αρσενικό και στο οποίο η ένταση του φωτός αλλά και αν είναι δυνατό η διάρκειά του να είναι μειωμένη.
 
@ianos να το πιάσω χωρίς να το σφίξω,δυστυχώς δεν μπορώ. Φοβάται κι είναι επιθετικό. Θα προσπαθήσω αλλά κοκκινίλες δε βλέπω είναι κάτι άλλο που μπορεί να καταλάβω με την αφή; Πχ κάποιο σπάσιμο; μόνο χτες ένα σημαδι λίγο γύρω απ' το ράμφος του που σήμερα δεν έχει πια κάτι (ίσως να νόμιζα κι εγώ ότι είδα κάτι)
Αυγό για να έχει θα πρέπει να χει επαφή με αρσενικό , που δεν έχει, είναι σε ξεχωριστά κλουβιά.
Σήμερα ευτυχώς είναι πιο ευδιάθετο και τρώει όλη μέρα απλά δυσκολεύεται με την ισορροπία . Του Βάλα εσωτερική ανοιχτη ταιστρα να ησυχάσω! Σαν ζωάκι αδύνατο δεν είναι σίγουρα, προς το παχύ θα λεγα... Θα προσπαθήσω να το φωτογράφησω αργότερα να ανεβάσω να το δείτε.
Κόκκαλο σουπιάς ναι έχει όλο το χρόνο και μια φορά τη βδομάδα του βάζω κάποιο φρούτο ή λαχανικό (έχει μεγάλη αγάπη στο καρότο)
Είναι σε ξεχωριστά δωμάτια με τ αρσενικό αλλά ο αρσενικός μας είναι "τενόρος" κελαηδεί και ακούγεται μέχρι τη γωνία , άρα όπου και να το βάλω θα τον ακούει. Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές οδηγίες σας!
Αυτό για το φως δεν το ήξερα , νόμιζα χρειάζονται το φως και τα 2 τα βλέπει φως αλλά όχι ήλιος (κλείνω τα παντζούρια το μεσημέρι )
 
Αυγό για να έχει θα πρέπει να χει επαφή με αρσενικό , που δεν έχει, είναι σε ξεχωριστά κλουβιά.
Καλησπέρα. Μπορεί μια χαρά καναρα να κάνει αυγά στον αυτόματο αν είναι πυρωμενη και αν ακούει συνεχώς αρσενικα πυρωμενα.. στο αναφέρω εκ πείρας.αφου ξεκίνησα πειράματα παρθενογενεσης :-)
με τις μόνες τους θύληκες μου στις οποία έδωσα φωλιά.. γιατί βαρέθηκα να βρίσκω αυγα σπασμένα κατω.
[automerge]1687270878[/automerge]
Αυγοτροφη δε δίνω γιατί δε θέλω να πάρει χρώμα
Σαφώς και στην αγορά υπαρχουν αυγοτροφες για λευκά..ουδέτερες στην πράξη που δεν βάφουν. Πάρα πολλές επιλογές.
[automerge]1687271295[/automerge]
Αυγοτροφη δε δίνω γιατί δε θέλω να πάρει χρώμα
Σαφώς και στην αγορά υπαρχουν αυγοτροφες για λευκά..ουδέτερες στην πράξη που δεν βάφουν. Πάρα πολλές επιλογές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορεί μια χαρά καναρα να κάνει αυγά στον αυτόματο
Τι μαθαίνω!!! Ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις σας!

ξεκίνησα ένα θέμα από ανησυχία αν θα επιβιώσει το πουλί απ' το σφηνωμα στην ταιστρα κι έμαθα τόσα πράγματα!
Σαφώς και στην αγορά υπαρχουν αυγοτροφες για λευκά..ουδέτερες στην πράξη που δεν βάφουν. Πάρα πολλές επιλογές.
Σε 2 πετ σοπ αλυσίδες που έχω στην περιοχή μου είπαν ότι δεν προσφέρει κάτι στα λευκά η αυγοτροφη αφού δεν θέλω να το βάψω κι είχαν μόνο μια λευκή αυγοτροφη χύμα...😐
 
Σε 2 πετ σοπ αλυσίδες που έχω στην περιοχή μου είπαν ότι δεν προσφέρει κάτι στα λευκά η αυγοτροφη αφού δεν θέλω να το βάψω κι είχαν μόνο μια λευκή αυγοτροφη χύμα...😐
Η αυγοτροφή χρησιμποιείται πρωτίστως για την παροχή ζωικής πρωτεΐνης. Πράγματι υπάρχουν και αυγοτροφές με χρωστική για την ενίσχυση του χρώματος.
Χύμα, μην αγοράσεις / δώσεις ποτέ...είναι αμφίβολης σύστασης, συνήθως δεν περίεχει ζωική πρωτεΐνη, αλλά μόνο προϊόντα αρτοποιίας και κυρίως υδατάνθρακες και γλυκαντικά, και το κυριότερο...δεν ξέρεις τι δίνεις και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στον οργανισμό τους.
 
Η snow μας πέθανε... Πάνω που νόμιζα ότι πήγαινε καλύτερα... Λίγο πριν το ραντεβού με τον κτηνίατρο έγειρε το κορμάκι της μπροστά και ξεκουράστηκε για πάντα.... Αντίο μικρή μου φίλη 😢
Screenshot_2023-07-03-15-49-00-45.webp
 
@MARY58 Σ ευχαριστώ!!! ποτέ δεν θα μάθω και το τι είχε, αλλά τι να κάνουμε. Ελπίζω να μην ήταν από δικό μου λάθος η αμέλεια...
Να ρωτήσω αν πλύνω καλά κλουβί ταιστρα κλπ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για το άλλο μου καναρίνι;
 
@foxy το κακό είναι ότι αφού δεν θα κάνεις νεκροψία δεν θα ξέρεις τι είχε, οπότε για να είσαι σίγουρος απαιτείται απολύμανση του κλουβιού για να βάλεις άλλο πουλάκι. Υπάρχουν σχετικά ποστ όπως

Να θυμάσαι ότι αν χρησιμοποιήσεις χλωρίνη, απαιτείται πολύ πολύ πολύ καλό ξεβγαλμα. Κ ξανά πλύσιμο κ πολύ πολύ καλό ξεβγαλμα. Χρήσιμο είναι κ αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 ναι αυτά τα έχω κάνει με αδιάλυτη χλωρίνη βέβαια.... 😐
Σίγουρα θα το πλένω - βγάζω στον ήλιο για 2-3 μέρες κι άλλες πόσες ώσπου να μπορέσω να δω άλλο πουλάκι στο κλουβί της ...
 
@foxy λόγω αδιαλυτης χλωρίνης θέλει ακόμα περισσότερο ξεβγαλμα κ ακόμα ένα πλύσιμο, σαπούνισμα χωρίς χλωρίνη.
Τι συμπεριφορά είχε το καναρινάκι πριν καταλήξει; Ήταν σε άλλο χώρο από το αρσενικό;
[automerge]1688413830[/automerge]
Δεν θα χρησιμοποιούσα πάντως στην θέση σου τα ίδια αξεσουάρ, δηλ ταιστρα, ποτίστρα, αυγοθηκη.
 
@MARY58 έτρωγε πολύ κι έτσι πέρναγε το μεγαλύτερο μέρος της μέρας στην ανοιχτη ταιστρα. πετούσε αλλά κάποιες φορές έχανε την ισορροπία της. Και το βράδυ κοιμόταν κάποιες φορές στον πατο. Ναι σε άλλο δωμάτιο τα είχα. Θεωρούσα όμως ότι είχε φοβηθεί απ' το σφηνωμα κι ήταν ξέσπασμα απ' το στρες
Σήμερα ήταν κακοδιαθετη και μου κάνε εντύπωση την ώρα που καθάριζα που Μ άφησε να την αγγίξω.... έφαγε και το αγαπημένο καρότο της.... Αλλά ούτε που μου πήγε το μυαλό. .. Ε το μεσημέρι ξάπλωσε και την πήρα στα χέρια μου να την ψάξω φτέρωμα κλπ ήταν όλα οκ(στα μάτια μου σαν αρχάρια έστω) ώσπου να πάρω πτηνιατρο είχε ήδη φύγει μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτα
 
Back
Top