Ασθένειες Καναρίνι του λείπουν φτερά και έχει πρόβλημα στο δάχτυλο

katerina papadopoulo

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
10
Πόλη
Λάρισα
Είμαι χαρούμενη που γράφτηκα στο Forum γιατί έχω ένα πρόβλημα με το καναρίνι μου και χρειάζομαι ΒΟΗΘΕΙΑ! Είμαι η Κατερίνα και μένω στην λάρισα. Έχω ένα αρσενικό καναρίνι 2 χρονών που μου το χάρισε ο μπαμπάς μου. Στην αρχή ήταν όλα φυσιολογικά. Κελαιδούσε συνέχεια, έτρωγε πάρα πολύ κλπ. Τώρα έχει ΟΛΟ τον χειμώνα που κελαιδάει λίγο, δεν έχει καθόλου φτερά και ουρά και δεν έχει τρίχωμα σε μερικά σημεία όπως κοντά στα φτερά και στο στο στήθος. Αλλά τρώει κανονικά. Ο μπαμπάς μου λέει ότι είναι έτσι από τον Ιούλιο και ότι του έπεφταν τα φτερά λίγα λίγα αλλά δεν το θυμάμαι. Νόμιζα ότι έχει πτερόρροια άλλα διάβασα ότι διαρκεί μόνο κάτι εβδομάδες και ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ! Εδώ και περίπου μια εβδομάδα όμως είχε πρησμένο και κόκκινο ένα από τα μπροστινά δαχτυλάκια. Δεν τα πείραξα καθόλου αλλά πέρασε μια εβδομάδα και φοβήθηκα ότι μην πάθει τίποτα, αν το κρατάει μέσα του και έκανα το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, πήρα μια βελόνα την καυτηρίασα και τρύπησα το φουσκωμένο δαχτυλάκι και αμέσως του έριξα μπενταντί για να μην μολυνθεί και του το τύλιξα με λίγο γάζα. Αμέσως αυτό μαύρισε αλλά δεν ήταν τόσο φουσκωμένο αλλά είχε λίγο πύον. Ξέχασα να αναφέρω ότι έβγαλε πάρα πολύ αίμα όταν του το τρύπησα. Μετά ΦΟΒΗΘΗΚΑ περισσότερο όταν μαύρισε το δάχτυλο και δεν τον πείραξα καθόλου. Σήμερα, που τον κοίταξα το νύχι από το δάχτυλο του είχε φύγει, παραμένει μαύρο αλλά δεν είναι πολύ φουσκωμένο όπως ήταν και νομίζω ότι δεν έχει πια πύον. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! Λέω να συνεχίσω να του βάζω μπενταντί μέχρι να γίνει καλά. Μήπως έγινε έτσι επειδή δεν αραίωνα το μπενταντί με νερό; Εκτός από αυτό άρχισε να κάνει κόκκινες και σκούρο κόκκινες κουτσουλιές και ΦΟΒΑΜΑΙ γιατί διάβασα ότι αυτό σημαίνει ότι έχει διογκωμένο, μολυσμένο συκώτι από κάτι που έφαγε. Εδώ και πολύ καιρό, δεν θυμάμαι πόσο, βγάζουμε το καναρίνι από το κλουβί και το έχουμε ελεύθερο στο σπίτι, τον παίρνουμε στα χέρια κλπ. και κάτι τσιμπάει απο κάτω το πάτωμα και το τρώει και σκαλίζει και το τοίχο και μάλλον είναι από αυτό το λόγο. Τώρα δεν τον αφήνω να τσιμπάει τίποτα από κάτω αλλά συνέχιζε να κάνει κόκκινες κουτσουλιές αλλά μετά έκανε τις φυσιολογικές. Επίσης έχει φαγούρα στα πόδια του, όχι στα άκρα πχ. τα δάχτυλα, αλλά πιο πάνω δεν ξέρω πώς λέγεται, στο αστράγαλο; και πρόσεξα ότι σε αυτό το σημείο δεν έχει καθόλου πούπουλα φαίνεται το … κόκκαλο; ΓΙΑΤΙ; Σκέφτηκα μήπως έχει ψείρες η κάτι άλλο; Να του πάρω σπρέι για τις ψείρες έτσι προληπτικά; Επίσης κάθεται με το ένα πόδι όχι όμως συνέχεια και την μέρα φουσκώνει που και που και κάθεται στο πάτο και τώρα έχει 3 η 4 μέρες που δεν κεραιδάει καθόλου μήπως του πονάει το δάχτυλο επειδή του έριχνα έτσι το μπενταντι χωρίς αραίωμα; ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΣΥΓΓΝΩΜΗ που σας κούρασα με το κατεβατό που έγραψα αλλά χρειάζομαι μια ΒΟΗΘΕΙΑ. Δεν ξέρω τίποτα από καναρίνια, μαθαίνω από εσάς και από κάποιες άλλες σελίδες. 😞😭
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!
Καταρχάς, ηρέμησε. Όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις, μην κάνεις τίποτα μέχρι να ενημερωθείς και μην ενεργείς κάτω από πανικό γιατί αυτό οδηγεί συνήθως σε λανθασμένες ενέργειες.

πήρα μια βελόνα την καυτηρίασα και τρύπησα το φουσκωμένο δαχτυλάκι
Αυτό ήταν λάθος. Είναι πιθανό να μολυνθεί τώρα και να γίνει πολύ χειρότερα. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται αντιβίωση πλέον.

Γενικά φαίνεται ότι το πουλάκι έχει πολλά θέματα που προκύπτουν κυρίως από λανθασμένο τρόπο φροντίδας. Στη συνέχεια, διάβασε πολύ προσεκτικά αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τα-καναρίνια-ως-κατοικίδια-πλήρης-οδηγός.26056/ και ακολούθησε τους συνδέσμους του άρθρου για να διαβάσεις και τις παραπομπές.

Πες μας όμως, σε ποιο χώρο το έχετε; Είναι μέσα ή έξω από το σπίτι; Ανέβασε μια φωτογραφία του κλουβιού μαζί με το πουλί.

Σχετικά με την πτώση των φτερών, διάβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
 
Καλως ηρθες και περαστικα!

Οι "τεχνικες" που περιεγραψες ταιριαζουν απολυτα με τα γιατροσοφια που διαβαζουμε σε διαφορες σελιδες στο Facebook δυστηχως.
Η λογικη της βελονας και του τρυπηματος δεν εχει καμια λογικη οταν δεν γνωριζουμε τι ειναι αυτο που τρυπαμε!

Με την πρωτη ευκαιρια ανεβασε μας φωτο απο το πουλι απο τα σημεια που σε προβληματιζουν καθως και απο κοιλια/στερνο με παραμερισμενα τα πουπουλα.
 
Καλησπέρα, στην αρχή το κλουβί το είχαμε μέσα στο σπίτι αλλά το ενοχλούσαμε συνέχεια γιατί το ανάβαμε τα φώτα, κάναμε πολύ θόρυβο -γιατί κοιμόμαστε πολύ αργά- ενώ αυτό κοιμάται νωρίς. Διάβασα κάπου ότι θέλει απόλυτη ησυχία, έτσι το βάλαμε στην αποθήκη που έχει ησυχία και δεν το ενοχλούμε πια. Ξέρω ότι η αποθήκη δεν είναι το τέλειο μέρος για τον τυχερούλη -έτσι το φωνάζω προσωρινά- αλλά το σπίτι μου είναι μικρό και δεν έχει πολλά δωμάτια για να το αφήσω σε ένα από αυτά που έχει ησυχία και δεν το ενοχλούμε. Έτσι, το μοναδικό μέρος είναι η αποθήκη... Δεν ξέρω να ανεβάζω φωτογραφίες σε σελίδες. Τι να κάνω;
 
Κατερίνα, νομίζω ότι το πουλάκι είχε που είχε πρόβλημα, τώρα προστέθηκαν κι άλλα.
Δεν τρυπάμε όπως σου είπαν, δεν βγάζουμε το συμπέρασμα ότι υπάρχει πύον, δεν ρίχνουμε μπενταντιν έτσι σε ανοιχτές πληγές, ελευθερώνουμε το πτηνό σε ασφαλή χώρο κλπ. Υπάρχει η πιθανότητα να το πας σε κάποιον πτηνίατρο;
Αν, ναι, φρόντισε να γίνει σύντομα.
Επίσης αυτό που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι το ενδεχόμενο εξωπαρασίτων (ψείρες), κοίτα καλά με φακό τη νύχτα, κοίταξε επίσης και μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα που θα έχεις βάλει στο κλουβί αποβραδίς, αν έχει στίγματα σκουρόχρωμα το επόμενο πρωί. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, μια και θίγεις πολλά ζητήματα στο αρχικό σου ποστ. Α, επίσης κόκκαλο σουπιάς έχει το πουλάκι στη διάθεσή του;
 
Καλως ηρθες και περαστικα!

Οι "τεχνικες" που περιεγραψες ταιριαζουν απολυτα με τα γιατροσοφια που διαβαζουμε σε διαφορες σελιδες στο Facebook δυστηχως.
Η λογικη της βελονας και του τρυπηματος δεν εχει καμια λογικη οταν δεν γνωριζουμε τι ειναι αυτο που τρυπαμε!

Με την πρωτη ευκαιρια ανεβασε μας φωτο απο το πουλι απο τα σημεια που σε προβληματιζουν καθως και απο κοιλια/στερνο με παραμερισμενα τα πουπουλα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
Δυστυχώς ναι, είναι η πρώτη φορά που έχω καναρίνι και δεν ξέρω τίποτα, μαθαίνω από διάφορες σελίδες και ενημερώνομαι για την τροφή, το μπάνιο κλπ. Αυτό με την βελόνα το είχα διαβάσει κάπου αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς,ότι σε περίπτωση που το καναρίνι έχει πύον στα πόδια πρέπει να το σπάσεις με την βελόνα αφού πρώτα την καυτηριάσεις για να μην μολυνθεί και αμέσως βάζεις μπενταντί στην πληγή, για αυτό το έκανα γιατί το διάβασα σε μια σελίδα για τα καναρίνια αλλιώς δεν θα το έκανα. Δεν ξέρω να ανεβάζω φωτογραφίες σε σελίδες, τι να ΚΑΝΩ? 🥺
 
Κατερίνα, νομίζω ότι το πουλάκι είχε που είχε πρόβλημα, τώρα προστέθηκαν κι άλλα.
Δεν τρυπάμε όπως σου είπαν, δεν βγάζουμε το συμπέρασμα ότι υπάρχει πύον, δεν ρίχνουμε μπενταντιν έτσι σε ανοιχτές πληγές, ελευθερώνουμε το πτηνό σε ασφαλή χώρο κλπ. Υπάρχει η πιθανότητα να το πας σε κάποιον πτηνίατρο;
Αν, ναι, φρόντισε να γίνει σύντομα.
Επίσης αυτό που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι το ενδεχόμενο εξωπαρασίτων (ψείρες), κοίτα καλά με φακό τη νύχτα, κοίταξε επίσης και μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα που θα έχεις βάλει στο κλουβί αποβραδίς, αν έχει στίγματα σκουρόχρωμα το επόμενο πρωί. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, μια και θίγεις πολλά ζητήματα στο αρχικό σου ποστ. Α, επίσης κόκκαλο σουπιάς έχει το πουλάκι στη διάθεσή του;
Καλησπέρα, δεν ήξερα ότι δεν κάνει να τρυπάμε την πληγή και εγώ το διάβασα σε μια σελίδα και δεν το πίστευα αλλά είπα ότι αυτοί κάτι ξέρουν και το κάνουν, εγώ έχω μαύρα μεσάνυχτα με το θέμα καναρίνια, έτσι και το έκανα που χίλιες φορές να μην το έκανα. ΤΟ ΜΕΝΤΑΝΙΩΣΑ ! Αυτό με τις ψείρες το υποψιάστηκα και εγώ γιατί έβλεπα να ξύνεται συνέχεια στα φτερά, στο στήθος και στα πόδια, μέχρι και στα δάχτυλα και το βράδυ του έβαλα λευκές χαρτοπετσέτες πάνω και μέσα στο κλουβί, όπως διάβασα κάπου αλλά δεν είχα άσπρο ύφασμα για αυτό έβαλα χαρτοπετσέτες και δεν τις έβρεξα καθόλου. Το μεσημέρι-το είχα ξεχάσει εντελώς ότι τις είχα βάλει-που κοίταξα τις χαρτοπετσέτες ΔΕΝ είδα ΤΙΠΟΤΑ! Γιατί; Φταίει που δεν τις έβρεξα ή κάτι άλλο λάθος έκανα; Δεν έχω κόκκαλο σουπιάς, τι κάνει αυτό, πως το χρησιμοποιούμε; Συγγνώμη που σε ζάλισα!
 
Κατερινα το πουλακι πρεπει να βρίσκεται σε χωρο που φωτιζεται και αεριζεται επαρκως.
Οπως ειπες πρεπει να τηρειται το ωραριο ανατολης δυσης αλλα χωρις να γινεται εκπτωση, οσο ειναι αυτο δυνατον, σε αλλες σημαντικες παραμετρους σωστης διαβιωσης.

Επίσης θα πρεπει να εχει καθαρο νερο και να του προσφερεις ενα συσκευασμενο επώνυμο μειγμα σπορων.
Αυτα ειναι τα τελείως βασικα.

Δες πως μπορεις να ανεβασεις φωτογραφιες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/.
 
Δεν έχω κόκκαλο σουπιάς, τι κάνει αυτό, πως το χρησιμοποιούμε;
Το κόκκαλο σουπιάς είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομά του. Το κόκκαλο της σουπιάς. Μπορείς να το προμηθευτείς (και πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνει άμεσα) από οποιοδήποτε πετσοπ της περιοχής σου. Αποτελεί πηγή ασβεστίου και κάποιων ιχνοσστοιχείων, και θεωρείται απαραίτητη η ύπαρξή του μόνιμα στο κλουβί, σε σημείο που να μπορεί το καναρίνι να το ξύσει με το ράμφος του, ώστε να λάβει το αναγκαίο ασβέστιο. Κατά καιρούς το αλλάζουμε με νέο, και αγοράζουμε κόκκαλο σουπιάς και μόνο και όχι π.χ. καρδούλα ασβεστίου, ανεξάρτητα από ό,τι μας πει ο υπάλληλος του πετσοπ. Κοστίζει ελάχιστα.
Κατερίνα, το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να επιλέξεις και να επικοινωνήσεις άμεσα με κάποιον γιατρό ειδικευμένο σε πτηνά, από αυτούς που σου παραθέτει πιο πάνω ο Σταύρος. Το επόμενο είναι να ακολουθήσεις τις υποδείξεις του γιατρού και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του Αντώνη στο ποστ 10. Έπειτα συζητάμε και για τα περαιτέρω, όπως για την τροφή, το κλουβί, κλπ. Αλλά βασικά νομίζω (το λέω ξανά) ότι πρέπει να τρέξεις στον πτηνίατρο.
 
Σε καταλαβαινω, είναι δύσκολο το φιλαράκι μας να υποφέρει και να μην ξέρουμε πως να το ανακουφίσουμε. Και δυστυχώς στην επαρχία δύσκολα βρίσκεις κτηνίατρο που να κατέχει πράμα από πουλάκια. Δεν συζητώ για πτηνίατρο... Μήπως να ζητούσες βοήθεια από τον σύλλογο που υπάρχει στην Λάρισα; Όλο και κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει.
 
@Tony Forpus, Συγγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα εννοείς το βράδυ ή το πρωί; γιατί το πρωί νομίζω ότι ο χώρος κα φωτίζεται και αερίζεται. Ευτυχώς, εκεί που βρίσκεται η αποθήκη, μπαίνει το φως του ηλίου χωρίς να ενοχλεί το πουλάκι μου και έχω μισάνοιχτη την πόρτα για να μπαίνει λίγος αέρας. Δεν ξέρω αν τα κάνω καλά ή ότι με αυτό τον τρόπο σίγουρα ο χώρος αερίζεται και φωτίζεται ή συμβαίνει το αντίθετο, για αυτό θέλω την γνώμη σας. Επίσης, κάθε μέρα του έχω πεντακάθαρο νερό αλλά διάβασα κάπου ότι θέλει μόνο να πίνει εμφιαλωμένο νερό και όχι της βρύσης. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι; Για τους σπόρους, δεν ξέρω αν είναι επώνυμη μάρκα αυτά που παίρνουμε γιατί την κεραιδίνη, τις βιταμίνες κλπ. τα αγοράζουμε από ένα μαγαζί στην οδός βόλου και πάντα παίρνουμε την χύμα και όχι σε συσκευασίες και πηγαίνει ο αδελφός μου και δεν ρωτάει την κυρία αν είναι καλή κλπ. Γιατί ντρέπεται, οπότε δεν ξέρω. Επίσης, κάνω τα βασικά όπως: αλλάζω- καθημερινά- χαρτιά στο κλουβί, καθαρό νερό, πλένω το κλουβί και τα εξαρτήματα κλπ. Επίσης, τώρα που το ανέφερα, το κλουβί και εκείνο που βάζω νερό και πίνει το καναρίνι-ξέχασα πως λέγεται-τα πλένω με ξύδι γιατί διάβασα ότι το ξύδι είναι καλό γιατί είναι αντιμικροβιακό κλπ. Κάνω καλά; γιατί δεν ξέρω!
[automerge]1580856839[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα εννοείς το βράδυ ή το πρωί;
Κατερίνα νομίζω πως εννοεί τη μέρα να έχει αρκετό φως, να μην είναι κάπου (μισο)σκοτεινά και να τηρείς τις ώρες που κοιμάται και ξυπνάει, δηλαδή όταν πέφτει το φως το βραδάκι να το σκεπάζεις για να κοιμηθεί και το πρωί να το ξεσκεπάζεις νωρίς.

Ευτυχώς, εκεί που βρίσκεται η αποθήκη,

Στην αποθήκη είναι μόνο του συνέχεια; Έχει επαφή καθόλου μαζί σου και με όποιον άλλο μένει στο σπίτι; Επίσης, σα χώρος μήπως έχει σκόνες ή μυρωδιές από πράγματα που έχεις αποθηκευμένα κλπ, όπως είναι συνήθως οι αποθήκες; Αυτό το ρωτάω για την ποιότητα του αέρα που αναπνέει.

Επίσης, κάθε μέρα του έχω πεντακάθαρο νερό αλλά διάβασα κάπου ότι θέλει μόνο να πίνει εμφιαλωμένο νερό και όχι της βρύσης. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι;
Αυτό νομίζω εξαρτάται από την ποιότητα του νερού της περιοχής που μένεις. Αν έχει άλατα ή είναι φουλ στο χλώριο κλπ...

πάντα παίρνουμε την χύμα και όχι σε συσκευασίες και πηγαίνει ο αδελφός μου και δεν ρωτάει την κυρία αν είναι καλή κλπ. Γιατί ντρέπεται,
Καλύτερα είναι να αγοράσεις κάποιο συσκευασμένο μείγμα. Έτσι ξέρεις τη σύσταση του, έχει ημερομηνία λήξης, ξέρεις πόσος καιρός πέρασε από τότε που το άνοιξες. Κι εγώ με χύμα μείγμα ξεκίνησα, αλλά μετά από "ατυχίες" στην ποιότητα του κατέληξα σε συσκευασμένο. Επίσης, κανόνας για εμένα είναι οτι δε ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε οτιδήποτε. Από τη στιγμή που αγοράζεις κάτι (πόσο μάλλον κάτι που θα φαγωθεί) έχεις κάθε δικαίωμα να ρωτήσεις ότι θέλεις. Από τις απαντήσεις που θα πάρεις, μπορείς να κρίνεις και αν θα συνεχίσεις να ψωνίζεις από κάπου.

Επίσης, κάνω τα βασικά όπως: αλλάζω- καθημερινά- χαρτιά στο κλουβί, καθαρό νερό, πλένω το κλουβί και τα εξαρτήματα κλπ. Επίσης, τώρα που το ανέφερα, το κλουβί και εκείνο που βάζω νερό και πίνει το καναρίνι-ξέχασα πως λέγεται-τα πλένω με ξύδι γιατί διάβασα ότι το ξύδι είναι καλό γιατί είναι αντιμικροβιακό κλπ. Κάνω καλά; γιατί δεν ξέρω!
Το άλλαγμα του χαρτιού όσο συχνότερα γίνεται τόσο καλύτερα, ανάλογα και πόσο λερώνει φυσικά. Γενικότερα το κλουβί και τα εξαρτήματα ένα καλό καθάρισμα μια φορά τη βδομάδα είναι καλά νομίζω, με μια συντήρηση τις υπόλοιπες μέρες, αν μια πατήθρα πχ είναι λερωμένη την πλένεις μόλις τη δεις.
Την ποτίστρα (εκεί που πίνει νερό) την ξεπλένεις καλά κάθε μέρα, όταν αλλάζεις νεράκι. Σαπούνισμα καθημερινό δε νομίζω πως χρειάζεται (ψιλοφοβάμαι τα υπολείμματα σαπουνιού που ίσως μένουν), εκτός αν το πουλάκι τη λερώνει πολύ ή αν μπαίνει και κάποια βιταμίνη/αντιβίωση στο νερό. Συνήθως την σαπουνίζω δυο φορές τη βδομάδα και ξύδι βάζω λίγο κάπου κάπου, για το λόγο που αναφέρεις κι εσύ.
 
όχι, στην αποθήκη που έχω το καναρινάκι έχει αρκετό φως, γιατί έχει και το τζάμι στην πόρτα και είναι σε τέτοιο σημείο που το ''χτυπάει'' ο ήλιος και γενικά ο χώρος είναι φωτισμένος. Αυτό που λες, να σκεπάζω το βράδυ το κλουβί, το είχα σκεφτεί και εγώ και φοβόμουν μην ''σκάσει'' το πουλάκι μου και διάβασα ότι το σκεπάζεις με ένα χοντρό νάιλον ή κάτι παρόμοιο αλλά το κάνεις και μια ''τρύπα'' ώστε να μπορεί να αναπνέει το πουλάκι. Ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί θέλω να το σκεπάσω αλλά φοβάμαι μην μου πάθει τίποτα.

Στην αποθήκη που έχω το καναρίνι, δεν είναι ποτέ μόνο του, πηγαίνω ή εγώ ή κάποιος άλλος γιατί γενικά δεν θέλω να τον αφήνω ολομόναχο και η αποθήκη είναι καθαρή και τις σκόνες πλυντηρίου κλπ. τα έχω σε άλλο μέρος γιατί και εγώ διάβασα ότι δεν πρέπει να τα αναπνέουν, και κοιτάω συνέχεια για έντομα κλπ. Για να μην το τσιμπήσει τίποτα. Απλώς, έχει κάτι παλιές κούτες αλλά κοιτάω συνέχεια μην έχουν σκόνες κλπ. αλλιώς τις ξεσκονίζω, δεν έχω που αλλού να τις βάλω για αυτό αναγκαστικά τις τοποθετώ εκει και έχουμε και το πλυντήριο.

Αυτή την στιγμή, έχω κεραιδίνη σε συσκευασία από σούπερ μάρκετ- η αδελφή μου την αγόρασε- αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή αυτή. Βέβαια, γράφει από πίσω όλα αυτά που πρέπει να ξέρω, αλλά και πάλι δεν θεωρώ ότι είναι σωστή επιλογή.

Το καναρίνι, λερώνει συνέχεια τα χαρτιά με τις κουτσουλιές, για αυτό το αλλάζω καθημερινά. Αυτό είναι καλό ή κακό? Την ποτίστρα, την πλένω συνέχεια με ξύδι, γιατί-δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό-την λερώνει με τις κουτσουλιές. Βρίσκω μέσα στο νερό την κουτσουλιά. Στην αρχή, ήθελα και εγώ να την πλύνω με σαπούνι αλλά φοβήθηκα ότι δεν θα την πλύνω καλά και ότι θα δηλητηριαστεί, έτσι την πλένω με ξύδι και νερό και τα τρίβω πολύ καλά.
[automerge]1580945665[/automerge]
Με καλυψε η Λενα @user20443 !

Oταν λες αφηνεις την πορτα λιγο ανοιχτη;
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μπει καποια γατα μεσα;
Όχι ποτέ!
Γιατί, μπορεί να έχω την πόρτα της αποθήκης μισάνοιχτη αλλά την πόρτα της αυλής την έχω πάντα κλειστή και τριγύρω ο χώρος είναι κλειστός, οπότε δεν μπορεί η γάτα να πλησιάσει το πουλάκι. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες γιατί τα είπα κάπως μπερδεμένα αλλά όχι δεν κινδυνεύει. Ευτυχώς!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την ποτίστρα, την πλένω συνέχεια με ξύδι, γιατί-δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό-την λερώνει με τις κουτσουλιές. Βρίσκω μέσα στο νερό την κουτσουλιά.
Ανέβασε φωτογραφία του κλουβιού για να δούμε την θέση της ποτίστρας και των πατηθρών.
 
Όχι βρε με νάυλον, ένα σκούρο πανί για να μη το ενοχλεί το φως και να κρατάει και λίγη ζέστη (συνήθως χρησιμοποιώ παλιά σεντόνια, τραπεζομάντιλα, πετσέτες κλπ που τα κόβω στο κατάλληλο μέγεθος). Το νάυλον είναι για αυτούς που τα έχουν σε εξωτερικό χώρο.

Με τροφές του σ/μ δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα να πω την αλήθεια. Οπότε θα περιμένουμε κάποιον από τους υπόλοιπους να μας πει μια γνώμη. Έχω αγοράσει ελάχιστες φορές, σε περιπτώσεις ανάγκης που ήταν μόνο σ/μ ανοιχτό, για 1-2 μέρες δηλαδή να ταϊσω κάποιο πουλάκι, μέχρι να ανοίξει το πετ σοπ.

Το χαρτί εάν σου φαίνεται αρκετά λερωμένο καλά κάνεις και το αλλάζεις κάθε μέρα. Αν είναι φυσιολογικό ή όχι το πόσο λερώνει, έχει να κάνει και με το πόσο τρώει. Αλλά ελέγχεις και αν η εικόνα που βλέπεις είναι η συνηθισμένη και ξαφνικά δε λερώνει λιγότερο ή περισσότερο ή είναι κάπως διαφορετικές οι κουτσουλιές του, πράγματα που μπορεί να δείχνουν και κάποιο πρόβλημα υγείας.

Την ποτίστρα και τις ταϊστρες τα πλένεις με ένα σφουγγαράκι πιάτων που θα έχεις αποκλειστικά γι αυτά, με 2 σταγόνες απορρυπαντικό πιάτων, ίσα να κάνει αφρό και αν θέλεις μετά κάνεις και ένα πέρασμα με ξύδι. Απλά ξεπλένεις πολύ καλά.

Και όπως είναι και ο ΙΩΑΝΝΗΣ@ βάλε μια φωτογραφία του κλουβιού, μήπως οι ειδικοί μας σε θέματα διακόσμησης 🙂 σου προτείνουν κάποια καλύτερη διάταξη.
 
Back
Top