Ασθένειες Γύρισα από τις διακοπές και ο μικρός μου έχει πρόβλημα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οχι δεν ακουσα κελαηδημα απλως λεω οτι τα δικα μου κανουν κατω τα φτερα οταν ειναι πυρωμενα.

Α, τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Δεν το ήξερα ότι τις κατεβάζουν όταν είναι πυρωμένα. Πάντως το ότι είναι μόνο η μία, κι εμένα δε μου αρέσει.

Βαζε μπεταντιν να κλεισουν οι πληγες. Για το ξερο πανω θα βαλεις επιθολ μετα, αφου κλεισουν οι πληγες. Δεν ειμαι γιατρος φυσικα, τη γνωμη μου λεω ετσι, μην παρεξηγηθω.

Ωραία, σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν ξερω αν υποχρεωτικα τα κατεβαζουν απλα τ παατηρησα στα δικα μου.

Δεν κανει τιποτα, γι αυτο ειμαστε εδω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Αυτό το "φούσκωμα" που έκανε πριν το τίναγμα με προβλημάτισε. Είναι φυσιολογικό;
Έτσι κάνουνε Σύλβια.Φουσκώνει για δευτερόλεπτα και τινάζεται. Εγώ το βρήσκω τελείως φυσιολογικό. Το πόδι δεν νομίζω χρήζει epithol.Betadine ίσως αλλά δεν έχω εμπειρία να σου πω με βεβαιότητα ότι είναι ευλογιά. Συνήθως όταν κάποιος δει σπυρί στο πόδι λέει ευλογιά.Αν ακούσει το πουλί να κάνει κχτρρρρ σου λέει ακάρι. Γιαυτό ας πει κάποιος γνώστης γιατί δεν ξεχωρίζεται τόσο απλά και μόνο από κάποιες φωτογραφίες. Περαστικά εύχομαι.
 
Έτσι κάνουνε Σύλβια.Φουσκώνει για δευτερόλεπτα και τινάζεται. Εγώ το βρήσκω τελείως φυσιολογικό.

Εντάξει, οπότε δεν αγχώνομαι για το φούσκωμα. Το μόνο που μένει είναι να καταλάβω τι παίζει με το φτερό του.

Το πόδι δεν νομίζω χρήζει epithol.Betadine ίσως αλλά δεν έχω εμπειρία να σου πω με βεβαιότητα ότι είναι ευλογιά.

Ναι, θα πάρω μπεταντίν από Δευτέρα (όπως είπε και η Μιράντα) και θα σάς πω τις εντυπώσεις μου. (Μέσα στις εκλογές λέτε να βρω φαρμακείο; )

Ελπίζω να βελτιωθεί και να μη χρειαστεί να πάμε στο γιατρό.
 
Σύλβια μην ανγχώνεσαι για το φαρμακείο. Θα βρεις σίγ
 
Σύλβια μην ανγχώνεσαι για το φαρμακείο. Θα βρεις σίγ

Ε, θα δοκιμάσω να βρω κανένα ανοιχτό και αν δεν τα καταφέρω δεν πειράζει. Για μία μέρα νομίζω πως μπορεί να περιμένει.
 
Έχε υπόψη σου και μια κρέμα που υπαρχει στα φαρμακεία με την ονομασία kenakomb. Έχει αντιμικροβιακή, αντιμυκητισιακή, αντιφλεγμονώδηκαι αντικνησμώδη δράση. Νομίζω όμως δεν κάνει αν υπάρχει αιμορραγεία. Πάντως 4.5 με 5 ευρώ έχει.
Αθήνα δεν μένεις; Σίγουρα θα βρεις κάτι ανοιχτό μην τρελένεσαι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Έχε υπόψη σου και μια κρέμα που υπαρχει στα φαρμακεία με την ονομασία kenakomb

Έχω Kenacomb στο σπίτι. Λες να κάνει; Δε νομίζω πως είναι ανοιχτή η πληγή. Σαν ξεραμένο αίμα το βλέπω εγώ.
 
Συγνώμη είμαι στην δουλειά και τώρα το είδα. Μια κιτρινωπή κρέμα είναι.Φίλος από το σύλλογο είχε βάλει στα πουλιά του όταν είχανε ευλογιά και είδε ότι έκανε δουλειά. Τώρα μην σε πάρω Σύλβια στο λαιμό μου αλλά πιθανολογώ πως θα κάνει. Όπως γράφει η συσκευασία πιάνει κάμποσες δράσεις οπότε πιστεύω θα κάνει.
Ο κ. Μιχάλης @sdc την προτείνει; 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Προς το παρόν του βάζω Epithol μία φορά το πρωί και μία πριν κουρνιάσει. Να το συνεχίσω;
Δε πιστεύω για την παρούσα κατάσταση πως η epithol μπορεί να βοηθήσει...
Καλύτερα να μείνουμε στην betadine που προτείνει και η Μιράντα.
Στο θεμα μας, πιστευω θελει μπεταντιν κρεμα. Μοιαζει με ευλογια, αλλα οι πληγες με μπερδευουν. Φροντισε την καθαριοτητα του συγκεκριμενου ιδιαιτερως και βαζε του κρεμα καθε σουρουπο. Πιστευω θα καλυτερεψει αμεσα.
Γιατί για τα πόδια... έχω την ίδια άποψη και πρόταση.. με τη @Myra
Με τα φτερά τι γίνεται;
Στο θέμα των φτερών έχω διαφορετική γνώμη...
Μου μοιάζει περισσότερο για εξάρθρωση της αριστερής φτερούγας στη δεύτερη μετά την βάση στήριξης κλείδωση των φτερών.
Είναι σχετικά εύκολο να το διαπιστώσεις όταν πετάξει το πουλί, μια και η εξαρθρωμένη φτερούγα κινείται αφύσικα χωρίς να ακολουθείται η όμορφη συμμετρία της κανονικής πτήσης. Ακόμη η απόσταση πτήσης είναι σαφώς μικρότερη, περισσότερο αδέξια όπως αδέξια είναι και η προσγείωση...
Φυσικά μπορεί άνετα να μην είναι τα πράγματα όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ...
Ο μόνος που μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να το ανατρέψει είσαι εσύ @Sylvia και θα ήθελα με την πρώτη ευκαιρία να το κάνεις.
Η epithol ειναι μεν απολυμαντικη, αλλα πιστευω θα κανεις καλυτερη δουλεια με τη μπεταντιν. Ναι στα φαρμακεια, κρεμα, ειναι ανθρωπινη. Ειμαι της γνωμης μεχρι να κλεισουν οι πληγες να βαζεις μπεταντιν, και αν κριθει απαραιτητο μετα συνεχιζεις epithol.
Βαζε μπεταντιν να κλεισουν οι πληγες. Για το ξερο πανω θα βαλεις επιθολ μετα, αφου κλεισουν οι πληγες.
Κι εδώ συμφωνώ μαζί της...
Διαφωνώ όμως στο παρακάτω.
Οσο για τα φτερα στο σημειο που λες δεν ειναι τιποτα, το κανουν οταν τιναζονται. Ειδικα αμα περνα ακομα πτερορροια θα το κανει πιο συχνα για να αποβαλλει τα φτερα. Δε μου αρεσει που τα φτερα πτησης του ειναι κατεβασμενα. Οταν τραγουδιυν ετσι ειναι πολυ πυρωμενα, αλλα επισης δειχνει και καταπονηση ή υποβοσκουσα ασθενεια νομιζω.
Σε κάθε μια από τις παραπάνω περιπτώσεις που περιγράφονται... Το πουλί μπορεί να "κατεβάσει" τις φτερούγες του... αλλά συμμετρικά και τις δύο.
Θεωρώ πως η αφύσικη θέση της μιας φτερούγας οφείλεται σε κάποια "πίεση" που δέχθηκε μέρες ή και βδομάδες νωρίτερα το πουλί.. καταπονώντας αφύσικα τα φτερά του... και δημιουργώντας την κατάσταση που βλέπουμε στο video.
Δεν πιστεύω σε κάταγμα εκτός αν είναι αρκετά παλιό και με μπερδεύει...
Πιστεύω πως η εξάρθρωση είναι η κύρια πηγή της κρεμασμένης φτερούγας και ως τέτοιο περιστατικό χρειάζεται την φροντίδα γιατρού.
Δεν ειμαι γιατρος φυσικα, τη γνωμη μου λεω ετσι, μην παρεξηγηθω.
Σωστά ούτε κι εγώ και οι γνώμη μου εμπεριέχει μεγάλο βαθμό λάθους.
Το μόνο που μένει είναι να καταλάβω τι παίζει με το φτερό του.
Ναι, θα πάρω μπεταντίν από Δευτέρα (όπως είπε και η Μιράντα) και θα σάς πω τις εντυπώσεις μου. (Μέσα στις εκλογές λέτε να βρω φαρμακείο; )
Πάντα υπάρχει ανοικτό φαρμακείο... είτε είναι μέρα, είτε νύχτα, είτε αργία... Να βγεις για φαρμακείο, να βρεις κάποιο εφημερεύον και να αγοράσεις χωρίς μεγαλύτερη καθυστέρηση.
Ελπίζω να βελτιωθεί και να μη χρειαστεί να πάμε στο γιατρό.
Ίσως θα πρέπει να θεωρούμε την παραπάνω ως την πιο σωστή για τη φτερούγα λύση.
 
Μου μοιάζει περισσότερο για εξάρθρωση της αριστερής φτερούγας στη δεύτερη μετά την βάση στήριξης κλείδωση των φτερών.

Πωπω, με τρομάξατε τώρα! Δεν υπάρχει περίπτωση, έχω φύγει σούμπιτη για το γιατρό. Γιατί εφόσον δεν ξέρω πόσο καιρό είναι σε αυτή την κατάσταση, είτε εξάρθρωση, είτε σπάσιμο, αν κολλήσει στραβά... Τη βάψαμε! Κρέμα αγόρασα και σταμάτησα την Epithol. Αφού θα πάμε που θα πάμε στο γιατρό, θα μάς πει και τη γνώμη του για τα πόδια. Προς το παρόν θα παρατηρήσω το πέταγμά του και θα σάς ενημερώσω. Σάς ευχαριστώ όλους!
 
Πωπω, με τρομάξατε τώρα! Δεν υπάρχει περίπτωση, έχω φύγει σούμπιτη για το γιατρό. Γιατί εφόσον δεν ξέρω πόσο καιρό είναι σε αυτή την κατάσταση, είτε εξάρθρωση, είτε σπάσιμο, αν κολλήσει στραβά... Τη βάψαμε! Κρέμα αγόρασα και σταμάτησα την Epithol. Αφού θα πάμε που θα πάμε στο γιατρό, θα μάς πει και τη γνώμη του για τα πόδια. Προς το παρόν θα παρατηρήσω το πέταγμά του και θα σάς ενημερώσω. Σάς ευχαριστώ όλους!
Η καλύτερη λύση 👍
 
Σύλβια μου πήγες τον μικρό στον γιατρό; Εγώ στο βιντεάκι παρατήρησα ότι ανοίγει το στόμα του σαν να έχει άσθμα... Δε ξέρω αν είδα καλά.. αλλά ίσως πρέπει να το πεις και αυτό στο γιατρό! 😉 Περαστικά εύχομαι! Αφού το έχεις εσύ μια χαρά θα είναι! Με τόση αγάπη και φροντίδα!
 
Σύλβια μου πήγες τον μικρό στον γιατρό; Εγώ στο βιντεάκι παρατήρησα ότι ανοίγει το στόμα του σαν να έχει άσθμα... Δε ξέρω αν είδα καλά.. αλλά ίσως πρέπει να το πεις και αυτό στο γιατρό! 😉 Περαστικά εύχομαι! Αφού το έχεις εσύ μια χαρά θα είναι! Με τόση αγάπη και φροντίδα!


Δυστυχώς "έφυγε" ο μικρός. Έτσι απλά. Ούτε να τον πάω στο γιατρό πρόλαβα, ούτε να το συνειδητοποιήσω. Ήμουν πολύ στεναχωρημένη και γι' αυτό δε σάς έγραψα τα νέα. Τι να σάς έλεγα κιόλας... Ότι είμαι ηλίθια; Τα ποδαράκια του έφτιαξαν αμέσως με την κρέμα, αλλά μέχρι να έρθει η μέρα που ο γιατρός δέχεται πτηνά, πάει. Απλά πάει... Χωρίς να "φουσκώσει", χωρίς να κάτσει στον πάτο του κλουβιού, χωρίς να χάσει την όρεξή του για φαΐ και χωρίς να χάσει την κινητικότητα ή το κελάηδισμά του... Ακόμα δεν το πιστεύω...
 
κρίμα...

εσύ δεν φταις έκανες ότι μπορούσες...

Να 'σαι καλά. Αλλά δυστυχώς φταίω. Δεν έπρεπε να τα είχα αφήσει τα πουλιά. Βέβαια δεν ήξερα κι εγώ ότι θα έλειπα για τόσο καιρό. Νόμιζα πως θα άνοιγαν οι τράπεζες και θα γύριζα Αθήνα να δουλέψω σε καμιά βδομάδα... Όπως και να 'χει, η ζημιά έγινε και πήρα και το μάθημά μου. Ούτε μέρα δεν τα θα τα αφήσω ξανά. Ούτε μέρα! Μα πώς το έπαθα ΕΓΩ αυτό; Που ούτε την ομπρέλα μου (που λέει ο λόγος) δεν αφήνω σε άλλον...
 
Δυστυχώς "έφυγε" ο μικρός. Έτσι απλά. Ούτε να τον πάω στο γιατρό πρόλαβα, ούτε να το συνειδητοποιήσω. Ήμουν πολύ στεναχωρημένη και γι' αυτό δε σάς έγραψα τα νέα. Τι να σάς έλεγα κιόλας... Ότι είμαι ηλίθια; Τα ποδαράκια του έφτιαξαν αμέσως με την κρέμα, αλλά μέχρι να έρθει η μέρα που ο γιατρός δέχεται πτηνά, πάει. Απλά πάει... Χωρίς να "φουσκώσει", χωρίς να κάτσει στον πάτο του κλουβιού, χωρίς να χάσει την όρεξή του για φαΐ και χωρίς να χάσει την κινητικότητα ή το κελάηδισμά του... Ακόμα δεν το πιστεύω...
Λυπάμαι πολύ! Τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκε ο γλύκας... ☹ Έφυγε ζωηρός, κινητικός και έχοντας πάρει πολύ αγάπη και φροντίδα από σένα! Καλό του ταξίδι λοιπόν!

Βρε Σύλβια μου δεν γίνεται να μην λείψεις όμως ξανά.. Θα τα παίρνεις μαζί; Αν χρειαστεί να πας εξωτερικό; Δεν γίνεται.. Απλά βρες κάποιον πιο έμπιστο άνθρωπο ή με γνώσεις για τα πτηνά! Αν κάποιο παιδί από δω μένει κοντά σου μπορεί να πηγαίνει να τα βλέπει! Αν μένουμε κοντά να περνάω εγώ! 😉
 
Back
Top