Διατροφή Καναρίνι τρώει μόνο σπόρους

Theodorap

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2016
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα, διάβασα πριν λίγο ένα άρθρο σχετικά με την διατροφή των καναρινιων και ότι είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει ποικιλία τροφής ώστε να είναι υγείες.

Χτες έβαλα στο καναρίνια μου αυγό και το ένα δεν το άγγιξε καθόλου!
Το άφησα εκεί για αρκετές ώρες και το παρακολουθουσα από μακριά για να δω αν τσιμπολογαει αλλά τίποτα! Πέρασε η ώρα και έτρωγε παλι σπόρους. Το συγκεκριμένο δεν τρώει τίποτα άλλο εκτός από σπόρους.

Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε τι άλλο να δοκιμάσω να του βάλω να δοκιμάσει και τι είναι καλό να τρώνε.

Ευχαριστώ 👍
 
Χτες έβαλα στο καναρίνια μου αυγό και το ένα δεν το άγγιξε καθόλου!
Το άφησα εκεί για αρκετές ώρες
Οι θερμοκρασίες αυτή την εποχή είναι αρκετά υψηλές. Χθες είχε 30 βαθμούς. Τις πολυ ζεστές μερες δε θα αφήνεις το αυγό στο κλουβί πάνω από 2-3 ώρες μπορεί να γίνει δηλητήριο για τα καναρίνια σου. Το αυγο ειναι τροφή με υψηλές πρωτεΐνες και είναι μια λιχουδιά που δύσκολα δεν θα τη δοκιμάσει κάποιο καναρινι.
Το συγκεκριμένο δεν τρώει τίποτα άλλο εκτός από σπόρους.
Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε τι άλλο να δοκιμάσω να του βάλω να δοκιμάσει και τι είναι καλό να τρώνε.
Τα καναρίνια είναι σποροφαγα. Η κύρια τροφή τους είναι οι σπόροι. Θα επιλέξεις μια συσκευασμενη τροφή και οχι χύμα, οι λόγοι περιγράφονται εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/.
Μπορείς να τους προσφέρεις αυγοτροφη, φρουτα και λαχανικά(μήλο, καρπούζι, μπρόκολο, πιπεριές, τσουκνίδα, γλιστρίδα, ζωχους, σπανάκι, κουνουπίδι, μαρούλι, ριγανη κ. Τ.λ). Στο κλουβί θα έχεις μόνιμα σουπιοκόκκαλο ως απαραίτητη πηγή ασβεστίου.
Οι εβδομαδιαίες ποσότητες εξαρτώνται από την περίοδο που διανυουμε προετοιμασία αναπαραγωγής, αναπαραγωγή, πτερορροια, ξεκούραση.
 
Πολύ χρήσιμο το σχόλιο σου ευχαριστώ,θα δοκιμάσω να του δώσω μήλο σήμερα και ίσως βάλω και ένα αυγό στη μία ταϊστρα,ίσος το φάει από εκεί :)😛
Θα δίνεις και κάτι μέρα παρά μέρα, όχι όλα μαζί. Για το αυγό να προτιμάς την αυγοθήκη. Θα το δοκιμάσει κάποια στιγμή σίγουρα. Δε θα μπορέσει να αντισταθεί. Ειδικά αν βλέπει και το άλλο καναρινι να τρωει.
 
Δεν θέλω να προσθέσω κάτι σε όσα σωστά σου είπε η Παναγιώτα, μόνο να πω μπράβο σ' εσένα Θεοδώρα και σε όσα παιδιά ασχολείστε και ψάχνεστε για την σωστή διατροφή των πουλιών σας, που είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της υγείας τους και δυστυχώς πολλά παιδιά δεν το καταλαβαίνουν. (όπως και για τους εαυτούς τους άλλωστε :) )
 
Δεν θέλω να προσθέσω κάτι σε όσα σωστά σου είπε η Παναγιώτα, μόνο να πω μπράβο σ' εσένα Θεοδώρα και σε όσα παιδιά ασχολείστε και ψάχνεστε για την σωστή διατροφή των πουλιών σας, που είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της υγείας τους και δυστυχώς πολλά παιδιά δεν το καταλαβαίνουν. (όπως και για τους εαυτούς τους άλλωστε :) )

Ευχαριστώ Μαρία, προσπαθώ να είναι όσο το δυνατόν πιο Χαρούμενα και υγείες, από την στιγμή που υιοθετείς ένα ζωάκι ότι και να είναι θα πρέπει να το προσέχεις... 😉👍
 
Γεια σας, επειδή το ψάχνω και εγώ με την διατροφή των πουλιών μου,έφτιαξα φυτρα απο σπόρους φακής, σιταριού και λιναροσπορου και τα τοποθέτησα κάτω στο κλουβί όμως δεν τα τίμησαν τα πουλάκια μου, προτιμούν το μαρούλι απο σαλάτα.
 
Η φακή έχω την εντύπωση ότι δεν κάνει.Ας με διορθώσουνε οι γνώστες γιατί μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Η φακή έχω την εντύπωση ότι δεν κάνει.
Όσες φορές τους έχω δώσει την έχουν τιμήσει δεόντως και δεν έχουν πάθει και τίποτα! Άσε που είναι και ο πιο εύκολος σπόρος στο να φυτρώσει απ όλους! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kiveli
Όσες φορές τους έχω δώσει την έχουν τιμήσει δεόντως και δεν έχουν πάθει και τίποτα! Άσε που είναι και ο πιο εύκολος σπόρος στο να φυτρώσει απ όλους! 😛
Πολύ ενδιαφέρον... μήπως μπορείς να μου πεις σε πόσες μέρες τους δίνεις τα φυτρα; Περίπου πόσα εκατοστά είναι τα βλαστάρια;
 
μήπως μπορείς να μου πεις σε πόσες μέρες τους δίνεις τα φυτρα; Περίπου πόσα εκατοστά είναι τα βλαστάρια;
Αναλόγως πόσο έχει βλαστήσει ο κάθε σπόρος. Γενικά τα φύτρα πρέπει να τους τα δίνουμε όταν ακόμα είναι άσπρα. Περίπου 1-2 εκατοστά αν υπολογίζω καλά το μέγεθος.. Λίγο πριν πρασινίσει ο σπόρος. Τότε είναι πιο θρεπτικά. Δες και αυτά θα σε βοηθήσουν:

 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ πολύ... Αν και τα δικά μου δεν τα έχουν τιμήσει ακόμη δεν τα παραταω... απλά δεν ξέρουν ακόμα τι χάνουν.
 
Τους δίνεις αυγό ή αυγοτροφή καθόλου; Να σου πω τρόπο να τα τιμήσουν... 😉
Τους δίνω αυγό και αυγοτροφη... Προτιμούν το αυγό ο αρσενικός δηλαδή γιατί η Καναρα μου τρώει σπόρους και μαρούλι μόνο αυτή την εβδομάδα.
 
ο αρσενικός δηλαδή γιατί η Καναρα μου τρώει σπόρους και μαρούλι μόνο αυτή την εβδομάδα.
Γιατί έχει άλλη διατροφή η κανάρα; Γιατί τα έχεις χωρίσει; Προσοχή με το μαρούλι έχει πολλά φυτοφάρμακα! Πέρα από μαρούλι μπορείς να δίνεις πιπεριά, ζωχό, γλυστρίδα, μήλο και πολλα άλλα!

Τους δίνω αυγό και αυγοτροφη...
Μπορείς να βάλεις τους βλαστωμένους σπόρους μέσα στο βραστό αυγό (που θα έχει κάνει κομματάκια με το πιρούνι) ή μέσα στην αυγοτροφή. Αλλά επειδή και οι βλαστωμένοι σπόροι δεν πρέπει να μένουν στο κλουβί για πάνω από 5-6 ώρες καλύτερα να τους βάζεις μαζί με το αυγό. Για δες και αυτή τη συνταγή που τους φτιάχνω εγώ και την έχουν λατρέψει: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
 
και μαρούλι.
Αντί για το μαρούλι και για τους λόγους που γράφει η @alicedros αλλά και γιατί είναι πενιχρά συγκριτικά τα προσδιδόμενα προτείνω να δώσεις λίγο γλυστρίδα, ή ζοχαράκια, πικραλίδες ακόμη και λίγη τσουκνίδα.
Θα είναι κερδισμένο το πουλί.
Όμως προσοχή στα πράσινα... Πάντα με μέτρο.
 
το διάβασα και έχω κρατήσει σημειώσεις. Θα μπω σε δραση: ).η κανάρα κλωσσάει συνέχεια και βγαίνει για πολύ λίγο οπότε και παει κατευθείαν στους σπόρους στο νερό άντε και στο μαρούλι. Κάνει την ανάγκη τής και μπαίνει γρήγορα μέσα.όχι δεν τα έχω χωρίσει. και τους βάζω κάι μήλο ή μπρόκολο εναλαξ. Δεν δείχνουν ιδιαίτερη εκτίμηση όμως ☹

Αντί για το μαρούλι και για τους λόγους που γράφει η @alicedros αλλά και γιατί είναι πενιχρά συγκριτικά τα προσδιδόμενα προτείνω να δώσεις λίγο γλιστρίδα, ή ζοχαράκια, πικραλίδες ακόμη και λίγη τσουκνίδα.
Θα είναι κερδισμένο το πουλί.
Όμως προσοχή στα πράσινα... Πάντα με μέτρο.
Θα δοκίμασω όλα αυτά που γράφεται... Τελικά οι επιλογές είναι παρα πολλές 👍
 
Δεν δείχνουν ιδιαίτερη εκτίμηση όμως
Γλυκιά μου δες τη συνταγή που σου έγραψα πιο πάνω! Για έξτρα και για να βάλεις ό,τι έξτρα θες να τους δώσεις (βλαστωμένους σπόρους, λαχανικά κτλ) είναι πολλή καλή! Εγώ βάζω και βλαστωμένους σπόρους και κουνουπίδι μέχρι και πολλά αποξηραμένα βότανα και δεν αφήνουν ψύχουλο! Δοκίμασε την κάποια στιγμή και πες μου εντυπώσεις! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kiveli
Γλυκιά μου δες τη συνταγή που σου έγραψα πιο πάνω! Για έξτρα και για να βάλεις ό,τι έξτρα θες να τους δώσεις (βλαστωμένους σπόρους, λαχανικά κτλ) είναι πολλή καλή! Εγώ βάζω και βλαστωμένους σπόρους και κουνουπίδι μέχρι και πολλά αποξηραμένα βότανα και δεν αφήνουν ψύχουλο! Δοκίμασε την κάποια στιγμή και πες μου εντυπώσεις! 😛
Σήμερα κιόλας θα κάνω δοκιμή έχω τα περισσότερα υλικά κάι μάλιστα βιολογικα
 
Σήμερα κιόλας θα κάνω δοκιμή έχω τα περισσότερα υλικά κάι μάλιστα βιολογικα
Δοκίμασε το μια φορά, αλλά τώρα που κλωσάει η κανάρα καλύτερα θα ήταν να μην δίνεις αυγό και αυγοτροφή. Μόνο σπόρους, λαχανικά, χορταρικά, βότανα, μήλο και φρέσκο νεράκι! 😉
 
Back
Top