Ασθένειες Καναρίνι χάνει πούπουλα στο κεφάλι και έχει μείνει σχεδόν καραφλό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SiSi-82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Orlux με φρούτα. Η απλή ειναι μονο για καναρίνια κ με φρούτα ειναι κ για αλλα πουλιά. Είμαι σίγουρη πως τουλάχιστον ξεχωρίζω τους σπόρους απο την αυγοτροφη. (Δε φταίω που το orlux ειναι μια τόσο δια λεξούλα σε μια γωνίτσα που να το δω!)
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    31,6 KB · Προβολές: 10
Δεν ξέρω τι να πω, αλλά το αριστερό του πόδι επίσης με προβληματίζει, όπως και το γεγονός ότι το πουλάκι είναι μάλλον αδύνατο. Πτηνίατρο παίζει να το πας, να το εξετάσει;
 
Ενταξει συννενοηθηκαμε :)
Στην παρουσα φαση δεν μας απασχολει αν παχυνει, ειναι ζητουμενο να ανεβασει λιγο βαρος.

Μεσα στην αυγοτροφη μη ριχνεις σπορια, δεν χρειαζεται.
Σπορια και υγρασια ειναι κακος συνδιασμος.
Βαλε ξεχωριστα τα εξτρα λιπαρα σπορια που προτεινε ο Μακης πιο πανω.

Περισσότερες πληροφοριες για την ποδοδερματιτιδα θα βρεις εδω ποδοδερματίτιδα των πτηνών

Μου κανει εντυπωση που του εχεις πλουσιο μειγμα με φρουτα, αυγοτροφη με φρουτα και ολα τα υπολοιπα που δινεις και παραμένει αδυνατο.
 
Αν δινεις αυτη εδω, μιλαμε για αυγοτροφη γενικης χρησεως και οχι καναρινισια αποκλειστικα.

Ναι μεν 12% λιπαρα αλλα σε πρωτεινη ειναι χαμηλοτερη απο το στανταρ 17% των καναρινιων

 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου κανει εντυπωση που του εχεις πλουσιο μειγμα με φρουτα, αυγοτροφη με φρουτα και ολα τα υπολοιπα που δινεις και παραμένει αδυνατο.
Γι αυτό ανησυχώ παραπάνω. Το έχω πάνω απο ενα χρόνο (πριν το είχαν συγγενείς) κ ηταν κουκλί. Μετα το ζευγάρωμα άρχισε να μου πέφτει. Και δεν έχω αλλάξει κατι στη διατροφή του. ☹
 
Sisi μια συμβουλή πρέπει να απομακρύνεις τη θηλυκιά όσο κάνης θεραπεία με pulmosan γιατί άμα έρθει σε επαφή με το φάρμακο μπορεί να πάθει δηλητηρίαση.
Αν το pulmosan έχει εφαρμοστεί εχθές για διαδερμική απορρόφηση, δεν γίνεται το θηλυκό Καναρινι να έρθει σε επαφή με τη δραστική του ουσία.
 
Γι αυτό ανησυχώ παραπάνω. Το έχω πάνω απο ενα χρόνο (πριν το είχαν συγγενείς) κ ηταν κουκλί. Μετα το ζευγάρωμα άρχισε να μου πέφτει. Και δεν έχω αλλάξει κατι στη διατροφή του. ☹

Οι κουτσουλιες ειναι φυσιολογικες;
Εχεις παρατηρησει καποια αλλαγη;
 
Οι κουτσουλιες ειναι φυσιολογικες;
Εχεις παρατηρησει καποια αλλαγη;
Πράσινο -άσπρο και όχι πολύ υγρές.
[automerge]1569963501[/automerge]
Αν δινεις αυτη εδω, μιλαμε για αυγοτροφη γενικης χρησεως και οχι καναρινισια αποκλειστικα.
Αυτή καλε σήμερα την πήρα υποτίθεται για καλύτερη. Πριν του έβαζα orlux ( το έμαθα) την σκέτη.
[automerge]1569963760[/automerge]
Sisi μια συμβουλή πρέπει να απομακρύνεις τη θηλυκιά όσο κάνης θεραπεία με pulmosan γιατί άμα έρθει σε επαφή με το φάρμακο μπορεί να πάθει δηλητηρίαση.
Ερώτηση εμφραγματος. Γιατι να πάθει δηλητηρίαση ; Κ γιατι μου ειπε να βάλω προληπτικά κ στα αλλα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδη σου κανουμε αρκετες ερωτησεις και λαμβανεις πολλες πληροφοριες ας κανουμε μια συνοψη.

Οταν μπορεσεις καποια στιγμη αυριο ανεβασε μας μια καλη φωτο απο κουτσουλιες και νομιζω εχουμε καλυψει οτι μπορει να καλυψει το Petbirds.
Γιατρος εδω δεν ειναι κανεις βεβαια,υποθεσεις κανουμε εκ περιγραφής και φωτογραφιων.

Ακολουθεις τις συμβουλες πιο πανω και παρατηρεις την πορεια του.

Η αυγοτροφη που πηρες καλη ειναι γενικοτερα, απλα υπολείπεται σε πρωτεινη (και σε φυσιολογικες συνθηκες ειναι αρκετα λιπαρη για καναρινι) που μπορεις να την αναπληρωσεις με το αυγο.
Γι αυτο και δεν θυμομουν καναρινισια με φρουτα 😛

Με δεδομενο οτι δεν μπορεις να επισκεφθεις γιατρο στην παρουσα φαση ολα τα παραπανω.
 
Δεν ξέρω τι να πω, αλλά το αριστερό του πόδι επίσης με προβληματίζει, όπως και το γεγονός ότι το πουλάκι είναι μάλλον αδύνατο. Πτηνίατρο παίζει να το πας, να το εξετάσει;
Ναι μόλις πληρωθώ γιατι είμαι στο περίμενε.. Αλλα δε ξέρω που κ το κόστος.. Έχεις καμία ιδέα;
 
Ναι μόλις πληρωθώ γιατι είμαι στο περίμενε.. Αλλα δε ξέρω που κ το κόστος.. Έχεις καμία ιδέα;


Δεν αν ο Γιαννης γνωριζει καπου οικονομικα να σου πει αλλα για εμενα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι πριν πας οπουδηποτε να τηλεφωνησεις πριν και να μαθεις τουλαχιστον το κοστος επισκεψης για να μην βρεθεις προ κακων εκπλήξεων γιατι καποιοι βαρανε στο ψαχνο!
 
Επειδη σου κανουμε αρκετες ερωτησεις και λαμβανεις πολλες πληροφοριες ας κανουμε μια συνοψη.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ! Για τις συμβουλές κ για τις πληροφορίες. Με βοηθήσατε κ με αγχωσατε αλλα καλα μου κάνατε! Θελω τον καπελαδουρο μου ξανά γερό κ όμορφο ☹
[automerge]1569964743[/automerge]
Δεν αν ο Γιαννης γνωριζει καπου οικονομικα να σου πει αλλα για εμενα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι πριν πας οπουδηποτε να τηλεφωνησεις πριν και να μαθεις τουλαχιστον το κοστος επισκεψης για να μην βρεθεις προ κακων εκπλήξεων γιατι καποιοι βαρανε στο ψαχνο!
Άσε ετσι την πάτησα για έναν αδέσποτο γατουλη που ταιζα.. Ήρθε κ δεν ανέπνεε καλα.. Τον πήγα σε κτηνίατρο της γειτονιάς.. Πνευμονία =120€ με την αντιβιωση.. Συν 20€ ειδικές κονσέρβες.. λαλαλαλησα! Αλλα δε μου έκανε η καρδιά να τον αφήσω.
[automerge]1569965181[/automerge]
Το pulmosan το εφαρμόζεται στην ράχη του πουλιού που πάσχει για να μην μπορεί να έρθει σε επαφή με το ράμφος του φαντάζεσαι να τον τσιμπήσει η θηλυκιά στη ράχη.
Πλέον απο χθες τον έχω σε δικό του σπίτι.. Ειπα μήπως τον στρεσάρει η γυναίκα κ του πέφτουν τα πούπουλα (ως γυναίκα κατι ξέρω αλλα μη το πείτε παρά έξω) κ ετσι τον έβαλα μονο του να "πάρει το χρόνο του" γιατι ως αρσενικό.. Θελει χρόνο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν το pulmosan έχει εφαρμοστεί εχθές για διαδερμική απορρόφηση, δεν γίνεται το θηλυκό Καναρινι να έρθει σε επαφή με τη δραστική του ουσία.
Αν ήταν εχθές στο ίδιο κλουβί θα μπορούσε.
 
Αν ήταν εχθές στο ίδιο κλουβί θα μπορούσε.
Θα μπορούσε.. Το θετικό ειναι πως μετα τη τελευταία γεννα κ αφού έφυγε η φωλιά το θηλυκό σταμάτησε τις επιθέσεις. Ηταν οκ μαζί. Τώρα αν μπορεί να τύχει, ναι. Εγω τι πρέπει να προσέξω; Εννοώ τι συμπτώματα θα είχε αν κατι είχε παει στραβά;
 
Το pulmosan το εφαρμόζεται στην ράχη του πουλιού που πάσχει για να μην μπορεί να έρθει σε επαφή με το ράμφος του φαντάζεσαι να τον τσιμπήσει η θηλυκιά στη ράχη.
Παύλο, το pulmosan το εφήρμοσε εχθές πιθανά ανάμεσα στους "ώμους" και σβέρκο του, και έχει ήδη περάσει στην κυκλοφορία του αίματος του καναρινιού. Δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και να τον τσιμπήσει η θηλυκιά, να περάσει στο γαστρεντερικό της σύστημα. Αλλά ακόμα και να τον τσιμπούσε εχθές λίγο αφότου έγινε η εφαρμογή, πιθανά η ιβερμεκτίνη που θα έπαιρνε το θηλυκό θα ήταν πολύ λίγη με την κατάποση, άσε που η ίδια δραστική παλιότερα τουλάχιστον κυκλοφορούσε και σε συσκευασία για πόσιμο διάλυμα. Αλλά, θεωρώ ότι πολύ σωστά επεσήμανες ότι το πουλάκι θα πρέπει να χωριστεί από το ταίρι του, διότι δυνητικά θα μπορούσε να έχει κάποιον μολυσματικό παράγοντα (ακόμα και ακάρεα) που θα μπορούσαν να προσβάλλουν και το άλλο.
Με βοηθήσατε κ με αγχωσατε αλλα καλα μου κάνατε!
Καθόλου δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μας, να είσαι σίγουρη... (στο άγχος αναφέρομαι). Απλά δεν ξέρουμε τι θα μπορούσε να έχει το καναρίνι και για αυτό σε ρωτάμε διάφορα.
Ναι μόλις πληρωθώ γιατι είμαι στο περίμενε.. Αλλα δε ξέρω που κ το κόστος.. Έχεις καμία ιδέα;
Πες μας σε ποια περιοχή μένεις, κι αν έχουμε άποψη, θα σου προτείνουμε κάποιον που να θεωρούμε αξιόπιστο. Και όπως λέει ο Αντώνης πιο πάνω, θα τηλεφωνήσεις και θα μάθεις σχετικά με την τιμή.
θελω τον καπελαδουρο μου ξανά γερό κ όμορφο ☹
Κι εμείς μαζί σου!
Ερώτηση εμφραγματος. Γιατι να πάθει δηλητηρίαση ; Κ γιατι μου ειπε να βάλω προληπτικά κ στα αλλα;
Με υπερδοσολογία pulmosan θα μπορούσε να έχει πάθει δηλητηρίαση το αρσενικό στο οποίο χορηγήθηκε η θεραπεία. Όπως κι εμείς θα μπορούσαμε να πάθουμε διάφορα αν αρχίσουμε να καταπίνουμε π.χ. όλο το κουτί από μία αντιβίωση με τη μία και όχι όπως πρέπει. Μην ανησυχείς καθόλου. Προληπτικά σου είπε να βάλεις και στα υπόλοιπα, διότι έκανε τη διάγνωση ότι το αρσενικό σου έχει ακάρεα της τραχείας (πιθανά), τα οποία είναι κολλητικά και επομένως (και σύμφωνα με όσα αναγράφονται στις οδηγίες του pulmosan) βάζει κανείς σε όλο το κοπάδι. Το ερώτημα όμως του αν το συγκεκριμένο άτομο είναι κτηνίατρος με ειδίκευση ή εμπειρία στα πτηνά, δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι ακόμα αιωρείται.
 
@ianos, Ν. Σμύρνη ειναι η περιοχή μου. Ο κατα τα αλλα πολύ συμπαθητικός κύριος που έδωσε το φάρμακο μου ειπε ότι ειναι κτηνίατρος. Βασικά ρώτησα εκεί τη κοπέλα αν ξέρει κατι που θα βοηθούσε το καναρίνι και μου λέει μισό λεπτό να φωνάξω τον κτηνίατρο. Ήρθε, του ειπα το ιστορικό κ μου έδωσε το φάρμακο. Ρώτησα σίγουρα δεν θα πάθει κατι; Μου λέει όχι το βάζουν κ προληπτικά κ καλο θα ηταν να βάλεις κ στα αλλα. Φεύγωντας ρώτησα και κάποιον που τον ήξερε κ μου λέει ναι ειναι κτηνίατρος. Ετσι επαναπαυτηκα κ ξεκίνησα το φάρμακο.
 
Γιάννη σε μια συζήτηση όλοι μαθαίνουμε κάτι.
Και όχι μόνο... Αν ας πούμε δεν είχες γράψει το σχετικό ποστ, είμαι τόσο μα τόσο ξεφτιλέ από κούραση, που ούτε θα μου περνούσε από το μυαλό ότι τα πουλιά θα πρέπει να χωριστούν για να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης κάποιου μολυσματικού παράγοντα, αν πράγματι η κατάσταση οφείλεται σε τέτοιον.
Και κάτι ακόμα... Είχα μια φορά κι έναν καιρό ένα καναρίνι που σταδιακά καράφλιαζε.. Έως του σημείου να μην έχει πούπουλο για δείγμα στο κεφάλι, και στον λαιμό. Βρε το πήγα σε πτηνιάτρους, το ξαναπήγα, το. (ναι αλήθεια σας λέω) το ξαναπήγα, κατέληξα να το πάω στον έναν 3 φορές, σε μια αχαρακτήριστη (έχω γράψει στα σχόλια) 1 φορά, σε μια άλλη 2 φορές και... Πάπαλα. Ακάρεα της τραχείας μου έλεγαν οι πρώτοι δύο, κανένα αυγό στην κοιλιά μου έλεγε η τρίτη... Δώστου pulmosan κάθε πότε έπρεπε και τίποτα. Ερχόταν και χειμώνας. Ξεσκίστηκα στο διάβασμα... Το τι φόρουμ ξένα διάβασα, δεν λέγεται... Κατέληξα να αγοράσω από Αμερική scatt τίποτα. Στο τέλος, κάπου πήρε το μάτι μου διάφορα για θυρεοειδή, ιώδιο, ορμονικές διαταραχές, του κοπανάω λοιπόν miral διότι βρήκα ότι αυτό έχει μέσα Ιώδιο. Ε, σε λίγες ημέρες άρχισε να βγάζει μυτούλες από νέα πούπουλα. Μου λέει κι ένας τύπος πολύ έμπειρος σε καναρίνια και εξαιρετικά καλό παιδί... Να, πάρε baycox και δώστου όχι 1ml αλλά 3ml στην κατοστάρα ποτίστρα και θα γίνει τζάμι, εγώ έτσι κάνω στα δικά μου. Του ρίχνω κι εγώ τα 3ml (είχα αναθαρρήσει ήδη που βρέθηκε η άκρη) και σε δύο ημέρες φτιάχναμε τα κόλυβα.
[automerge]1569967817[/automerge]
Ν. Σμύρνη ειναι η περιοχή μου. Ο κατα τα αλλα πολύ συμπαθητικός κύριος που έδωσε το φάρμακο μου ειπε ότι ειναι κτηνίατρος. Βασικά ρώτησα εκεί τη κοπέλα αν ξέρει κατι που θα βοηθούσε το καναρίνι και μου λέει μισό λεπτό να φωνάξω τον κτηνίατρο. Ήρθε, του ειπα το ιστορικό κ μου έδωσε το φάρμακο. Ρώτησα σίγουρα δεν θα πάθει κατι; Μου λέει όχι το βάζουν κ προληπτικά κ καλο θα ηταν να βάλεις κ στα αλλα. Φεύγωντας ρώτησα και κάποιον που τον ήξερε κ μου λέει ναι ειναι κτηνίατρος. Ετσι επαναπαυτηκα κ ξεκίνησα το φάρμακο.
Ν. Σμύρνη κι εγώ. Δεν έχω υπόψη μου κτηνίατρο με ειδίκευση ή εμπειρία σε πουλιά, στην περιοχή, αλλά αυτό δεν λέει και τίποτα. Έχω ακούσει παρά ταύτα ότι ο Κονταδάκης στην Άνω Γλυφάδα είναι αξιόπιστος, η Αλίκη @alicedros πριν από χρόνια έπινε νερό στ' όνομά του, αλλά δεν έχω ιδία άποψη. https://community.petbirds.gr/threads/Κυριάκος-Κονταδάκης-Κτηνίατρος.30395/
Και ο Ακρίβος από πολλούς θεωρείται πολύ ικανός, αλλά ενίοτε ακριβός καθώς έχω ακούσει https://community.petbirds.gr/threads/Αχιλλέας-Ακρίβος-Κτηνίατρος.29991/
Διάβασε και τις κριτικές που ακολουθούν για τους γιατρούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top