Ασθένειες Καναρίνι χάνει πούπουλα στο κεφάλι και έχει μείνει σχεδόν καραφλό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SiSi-82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Petshop που να διαθετει πτηνιατρο κομματακι δυσκολο, αλλα καλο ειναι να γινει σαφες.

Σε πουλι που δεν ασθενει το οποιοδηποτε φαρμακο ειναι επικίνδυνο και αχρειαστο και εξαιρετικα ανεύθυνο αν δωθηκε απο ανθρωπο μη γνωστη κατα την δικη μου αποψη.
Ποσο μαλλον το Pulmosan που στο λαθος το πουλακι το στελνει αδιαβαστο!
Περα απο αυτο ομως και σωστα να χορηγηθει, ενα πουλακι που δεν ειναι στα καλυτερα του σαν γενικη εικονα οπως στην περιπτωση μας ειναι ρισκο να "βαραει" καποιος στα τυφλα αγωγη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν κάποιος μου βρεί μια νεκροψία καναρινιού που να περιγράφει τον λόγο θανάτου σαν δηλητηρίαση απο ΙΒΕΡΜΕΚΤΙΝΗ θα καταλάβω την τόση αγωνία για την χρήση της. Μια φορά και έναν καιρό που κάθε βαρειά αναπνοή αποδίδονταν σε ακάρεα της τραχείας, ήταν στην ημερήσια διάταξη το Pulmosan . Ευρέως χρησιμοποιείτο και προληπτικά, χωρίς κανέναν κίνδυνο για τα πουλιά. Τα καλοζωισμένα πουλιά αντέχουν άνετα και την υπερδοσολογία. (διπλάσια δόση -δυο σταγόνες). ΦΥΣΙΚΑ και είναι δηλητήριο και καλόν είναι να μη χορηγείται για πλάκα, τώρα μάλιστα που ξέρουμε οτι τα ακάρεα της τραχείας είναι μάλλον απίθανα στα καναρίνια. Αλλα όχι δαιμονοποίηση. Οχι μπαμπούλας. Να μη φτάσουμε να νομίζει κάποιος οτι έχασε το πουλάκι του επιδή του έβαλε μια σταγόνα Pulmosan.
 
Το θεμα ειναι οτι στην παρουσα περιπτωση δεν εχουμε να κανουμε με ενα καλοζωισμενο πουλακι Μακη.
Επισης δυσκολα τετοιες περιπτωσεις φτανουν στη νεκροψια με την λογικη οτι οταν ενα πουλακι λαμβανει το οποιοδηποτε φαρμακο με "συνταγογραφηση" απο το pet shop δε νομιζω οτι περιμενουμε αν κατι παει στραβα οτι θα μπει στην διαδικασια νεκροψιας.
Αν ηταν ετσι θα γινοταν απο την αρχη η διαδικασια by the book και θα εκτιμουσε πτηνιατρος την κατασταση του.
[automerge]1570005542[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το θεμα ειναι οτι στην παρουσα περιπτωση δεν εχουμε να κανουμε με ενα καλοζωισμενο πουλακι Μακη.
Επισης δυσκολα τετοιες περιπτωσεις φτανουν στη νεκροψια με την λογικη οτι οταν ενα πουλακι λαμβανει το οποιοδηποτε φαρμακο με "συνταγογραφηση" απο το pet shop δε νομιζω οτι περιμενουμε αν κατι παει στραβα οτι θα μπει στην διαδικασια νεκροψιας.
Αν ηταν ετσι θα γινοταν απο την αρχη η διαδικασια by the book και θα εκτιμουσε πτηνιατρος την κατασταση του.
[automerge]1570005542[/automerge]
Κατ αρχας καλημέρα.
Το πουλακι ήταν (και ευχομαι συντομα να ξαναγινει) καλοζωισμενο.
Το οτι τωρα δεν εχω τη δυνατοτητα να το παω σε πτηνιατρο δε σημαινει οτι δεν με νοιαζει κ ολας.
Εξηγησα πως το φαρμακο το εβαλα στο πουλακι γιατι το εδωσε κτηνιατρος (που οπως και να χει γνωριζει πιο πολλα απο εμενα). Μου ειπε πως δεν προκειται να παθει κατι και οτι πολλες φορεςτο βαζουν και προληπτικα. Δεν πηγα σ ενα τελειωμενο πετ σοπ να παρω οτι να ναι και οτι γινει εγινε.
Το οτι αδυνατω να κανω by the book τη διαδικασια τωρα δεν σημαινει οτι πρεπει να κατσω με σταυρωμενα τα χερια. Γι αυτο μπηκα και εδω, γι αυτο και ανοιξα το θεμα και γι αυτο διαβαζω ολους σας προσεκτικα προσπαθωντας να μαθω τι κανω, αν κανω κατι στραβα και να το διορθωσω.
Αυτα.
Σας ευχαριστω.
 
Κατ αρχας καλημέρα.
Το πουλακι ήταν (και ευχομαι συντομα να ξαναγινει) καλοζωισμενο.
Το οτι τωρα δεν εχω τη δυνατοτητα να το παω σε πτηνιατρο δε σημαινει οτι δεν με νοιαζει κ ολας.
Εξηγησα πως το φαρμακο το εβαλα στο πουλακι γιατι το εδωσε κτηνιατρος (που οπως και να χει γνωριζει πιο πολλα απο εμενα). Μου ειπε πως δεν προκειται να παθει κατι και οτι πολλες φορεςτο βαζουν και προληπτικα. Δεν πηγα σ ενα τελειωμενο πετ σοπ να παρω οτι να ναι και οτι γινει εγινε.
Το οτι αδυνατω να κανω by the book τη διαδικασια τωρα δεν σημαινει οτι πρεπει να κατσω με σταυρωμενα τα χερια. Γι αυτο μπηκα και εδω, γι αυτο και ανοιξα το θεμα και γι αυτο διαβαζω ολους σας προσεκτικα προσπαθωντας να μαθω τι κανω, αν κανω κατι στραβα και να το διορθωσω.
Αυτα.
Σας ευχαριστω.

Δεν αμβισβητουμε οτι το πουλακι καποια στιγμη ηταν ετσι οπως περιγραφεις εμεις το τωρα βλεπουμε.
Προφανως και νοιαζεσαι γι αυτο μπαινεις και στην διαδικασια να ρωτησεις κτλ

Το οτι καποιος ξερει πιο πολλα απο εμας δεν τον χρηζει αυτοματως κτηνιατρο και δεν εχει αναφερθει και το ονομα καποιου κτηνιατρου ως τωρα στο θεμα. Εμεις για pet shop διαβαζουμε.
Τελειωμενο ή μη το pet shop ειναι ενα μαγαζι λιανικης πωλησης και τιποτε παραπανω.
Δεν υπαρχει κτηνιατρος που να δινει αγωγη χωρις καν να δει ενα πουλι απλα απο μια περιγραφη, αν ηταν ολα τα πουλακια που χανουν πτερωμα να εχουν ακαρεα θα υπηρχε θεμα.

Δεν κριτικαρει κανεις εδω εσενα και την αδυναμια σου να πας σε γιατρο το πουλακι, τους petshopαδες κριτικαρουμε που το παιζουν γιατροι.
 
Δεν αμβισβητουμε οτι το πουλακι καποια στιγμη ηταν ετσι οπως περιγραφεις εμεις το τωρα βλεπουμε.
Προφανως και νοιαζεσαι γι αυτο μπαινεις και στην διαδικασια να ρωτησεις κτλ

Το οτι καποιος ξερει πιο πολλα απο εμας δεν τον χρηζει αυτοματως κτηνιατρο και δεν εχει αναφερθει και το ονομα καποιου κτηνιατρου ως τωρα στο θεμα. Εμεις για pet shop διαβαζουμε.
Τελειωμενο ή μη το pet shop ειναι ενα μαγαζι λιανικης πωλησης και τιποτε παραπανω.
Δεν υπαρχει κτηνιατρος που να δινει αγωγη χωρις καν να δει ενα πουλι απλα απο μια περιγραφη, αν ηταν ολα τα πουλακια που χανουν πτερωμα να εχουν ακαρεα θα υπηρχε θεμα.

Δεν κριτικαρει κανεις εδω εσενα και την αδυναμια σου να πας σε γιατρο το πουλακι, τους petshopαδες κριτικαρουμε που το παιζουν γιατροι.
Το "τετοιες περιπτωσεις" και το "by the book" μου ηρθαν λιγο καπως, γιατι ηδη αισθανομαι ασχημα. Τελος παντων.
και παλι ευχαριστω.
 

Συνημμένα

  • 3.webp
    3.webp
    70,3 KB · Προβολές: 32
Το "τετοιες περιπτωσεις" και το "by the book" μου ηρθαν λιγο καπως, γιατι ηδη αισθανομαι ασχημα. Τελος παντων.
και παλι ευχαριστω.

Δεν χρειαζεται να αισθανεσαι ασχημα, κανεις οτι μπορεις απο την μερια σου.
Το μνμ μου πιο πανω ηταν κυριως σχολιο σε αυτο που ειπε ο Μακης, δυσκολα πουλακια ενος χομπιστα με 1-2 καναρινακια φτανει στην νεκροψια.
Και αυτο ειναι κατι φυσιολογικο

Πολυ ωραια φωτο, στοργικος πατερας!
 
Καλησπέρα σε όλους! Θα πω την δική μου εμπειρία που μπορεί να είναι αλλη περίπτωση αλλα΄στο δικό μου απο αυτό είχαν πέσει τα πούπουλα απο το καφάλι και ήταν σαν και αυτο το πουλάκι. Το είχα συνέχεια έξω στο μπαλκόνι και του όρμησε καρακάξα και ετσι μετα απο μέρες του έπεσαν τα πουπουλα. Το πήγα κτηνίατρο και είπε οτι ηταν απο τη τρομάρα. Δεν ξερω αν ισχύει. Παντως με καλή διατροφη ξανα έβγαλε πούπουλα.
 
και μονο που διαβασα δηλητηριο μ εχει πιασει πανικος!
Δε χρειάζεται πανικός γιατί όπως σωστά γράφηκε ήταν συνεχώς σε χρήση από τους εκτροφείς
Μια φορά και έναν καιρό που κάθε βαρειά αναπνοή αποδίδονταν σε ακάρεα της τραχείας, ήταν στην ημερήσια διάταξη το Pulmosan . Ευρέως χρησιμοποιείτο και προληπτικά, χωρίς κανέναν κίνδυνο για τα πουλιά.
Ήμουν μάλιστα παρόν σε χρήση σταγόνας pulmosan απ΄ευθείας στο στόμα του "άρρωστου" πουλιού και περίμενα μάλιστα όπως κι εσείς να έχει άμεσες και φανερές συνέπειες στην υγεία ή τη ζωή των πουλιών αλλά δεν έγινε κάτι ούτε στο άμεσο μέλλον ούτε και στη δεύτερη δοσολογία που ακολούθησε!

Το θέμα όμως @SiSi-82 με το pulmosan για τα κενά στο φτέρωμα κακώς σε απασχολεί.
Αν διασφαλιστεί πως δεν υπάρχουν κακές συνθήκες διαμονής (όπως δείχνει) τότε θα πρέπει να ρίξεις το βάρος στις διατροφικές ελλείψεις και κυρίως στις βιταμίνες που πιθανότατα είναι σε έλλειψη από τον οργανισμό του πτηνού.
 
Back
Top