Ασθένειες Καναρίνι 8 μηνών με διάρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nerron
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nerron

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2017
Μηνύματα
12
Πόλη
Πρέβεζα
Καλησπερα στην παρεα!
εδω και 3 μερες το καναρινακι μου αρσενικο ( τουλαχιστον ετσι μου ειπαν) περιπου 8 μηνων μαλλον εχει διαροια
Γενικα ζει μεσα στο σπιτι και οταν ο καιρος το επιτρεπει μπαλκονακι στην γωνια χωρις ρευματα αερα

Έχει χάσει την ορεξη για φαγητο περιπου 10 ημερες οπως και σταματησε το κελαηδηματακι του ισα ισα λιγα σπορακια αλλα στο μηλο δεν λεει οχι, οπως και στο αυγο με μια ιδιαίτερη προτιμηση στο ασπραδι.
Πολλες φορές καθεται στο κλαρακι του ψιλοφουσκωμενο, κατεβαινει τρωει ελαχιστα και απο κουτσουλιες νερο...
διακρινω μια μικρη καρινα, αλλα η κοιλιτσα του ειναι κα8αρη ( νομιζω)
τι μπορω να κανω ;
Του εβαλα να πιει ρυζονερο με αλμορα ( 1/3 φακελακι σε 100ml)
full
full
 
Δώσε του μόνο σπόρους από εδώ και πέρα για κάποιες μέρες και παρακολούθησε τις κουτσουλιές του. Η διάθεση του πώς είναι; Κάθεται φουσκωμένο;
 
αλλα στο μηλο δεν λεει οχι, οπως και στο αυγο με μια ιδιαίτερη προτιμηση στο ασπραδι.
Κάνε μια μίνι δίαιτα στο πουλί...
Δηλαδή μια μέρα χωρίς αυτά... μόνο σπόρους.
Μετά τις πρώτες 6-8 ώρες... Βάλε μας νέες φωτογραφίες με τις κουτσουλιές του.
 
Ουτε το ρυζονερο με τους ηλεκτρολυτες; Κάθεται φουσκωμένο αρκετές, οταν σε βλεπει κανει τουιιιτ, και αλλες φορες χτενιζεται χανοντας κανα πουπουλακι που και που. Απο τις φωτογραφίες που ανέβασα φαίνεται να εχει καρινα; Δεν εχω και μεγαλη εμπειρία.
 
Μόνο σπόρους και νερό, τουλάχιστον για αύριο μέχρι να καθαρίσει για να δούμε αν θα υπάρξει διάφορα.
 
Μόνο σπόρους και νερό, τουλάχιστον για αύριο μέχρι να καθαρίσει για να δούμε αν θα υπάρξει διάφορα.
Ευχαριστω...
Αυριο μεσημεράκι θα ανεβάσω φωτογραφία μετα την νεα διατροφη
 
Τι γίνεται με το πουλάκι;
εχει απο το πρωι 6 και κατι που τρωει σπορακια, οι πρωινες κουτσουλιες ηταν καπως αρκετα πρασινωπες αλλα ακομα υγρες.
Σε λιγο θα δω και τις κουτσουλιες. Παντως οσο τον κοιτούσα απο την κάμερα σήμερα τις περισσότερες φορες στην ταιστρα με τα σπορακια ητανε και ετρωγε.
τον πετυχα και καμια δυο να καθεται στο κατω μέρος του κλουβιου αλλα δεν νομιζω να ητανε για πολυ.
 
Τα σποράκια που τρώει, όντως τα τρώει; Κοίταξε για φλούδια. Πρέπει να πάει στο γιατρό μάλλον. Αλλά στην Πρέβεζα έχετε κάποιον που να έχει γνώσεις σε πτηνά; Προσωπικά θα του έδινα αντιβίωση. Το ξέρω ότι δεν πρέπει έτσι να δίνουμε φάρμακα, αλλά οπωσδήποτε για μια εβδομάδα θα του έδινα. Μην σε πάρω και στο λαιμό μου...Βάλε φωτος από κοιλιά, αμάρα, πόδια, κουτσουλιές - να φαίνεται καλά το δέρμα. Κοίταξε αν έχει καρίνα - βγάλε πάλι φωτο στο στήθος με πούπουλα παραμερισμένα να δούμε αν είναι αδύνατο.
Πες μας, τρώει συσκευασμένη τροφή;
 
Φαίνεται πολύ καλύτερα. Οντως τα τρώει τα σπορακια. Αρχίζει και ψιλοτιτιβιζει. Η κουτσουλιές βεβαια εινα πολυ υγρες 1495637199695image.webp
 
Καλημερα σε ολους
Απο φαγητο μονο σπορακια και για σημερα και φρεσκο νερακι.
Απο ετοιμες τροφες δεν εχω δοκιμασει καμια. Εφτιαξα μια αυγοτροφη με σπλα υλικα (αυγο βρωμη ) ουτε την πλησιασε. Το αυγο και τη βρωμη ξεχωριστά το καθενα τα τσακιζει. Του εβαλα και μπάνιο σημερα, εχει ζεστουλα αλλα... Δεν το βλεπω
Δειχνει πιο πολυ ενδιαφέρον στα σπορακια του. Μου φαίνεται ότι είναι καλλίτερα βεβαια υπαρχουν ακομα στιγμες που καθεται στα κλαρακια ελαφρώς φουσκωμένο, και αλλες παλι στιγμες στον πάτο του κλουβιου.
Οι κουτσουλιες παραμενουν υγρες, αλλα μου φαίνονται οτι εχουν σχημα δεν ειναι διαλυμένες, Αυτό που με προβληματιζει ομως ειναι οτι σημερα το πρωι εκανε 2 κουτσουλιες με διαφορα μισης περιπου ωρας η μια ειναι πρασινη και η αλλη πρασινοκαφε
Αλλα απο υγρασια ειναιυγρες2017-05-25-09-20-44.webp
Θελω να πιστευω οτι θα κα καταφερει
 
Ποιους σπόρους του δίνεις;


Καλημερα
εχω κανει ενα διαχωρισμο της τροφης του, εχω βγαλει το ρουπσεν (οχι ολο) αν και το τρωει
και εχει μεινει κυρίως κεχρι, λιγο νιζερ κανα καναβουρι, αυτα
Σημερα του εβαλα και ενα μικρο κομματάκι μηλου, Σαν να μου φαίνεται οτι οι σημερινες του κουτσουλιες ειναι ελαφρως πιο στεγνες
Οι πρωτες πρωινες παντως ειναι πολυ πρασινες
full


η μικρη πισω ειναι 7"30 το πρωι ενω η αλλη μπροστα ειναι περιπου 10 το πρωι
 
Δεν το έθεσα σωστά προηγουμένως, συγνώμη. Τι μάρκα σπόρους του δίνεις;
 
Δεν το έθεσα σωστά προηγουμένως, συγνώμη. Τι μάρκα σπόρους του δίνεις;
οταν το αγόρασα το καναρινακι χριστουγεννα 16 μου ειχε δωσει ο petshopas χυμα με διαφορα μεσα και κατι πρασινοκοκκινοκιτρινες και καλα βιταμίνες.
εδω και 2-3 μηνες εχω παρει μια τησ vitakraft συσκευασμενη μισοκιλη χωρισ πρασινοκοκκινοκιτρινα ζαχαρωτα
εχει πολυ ρουπσεν βεβαια μεσα αλλα μια χαρα τα ετρωγε και τα τρωει.
απο αυτη την τροφη τωρα εκανα ενα διαχωρισμο το ρουπσεν και αφησα τα υπολοιπα
Τελικα το ρουπσεν ειναι καλο η κακο;
βαζω και μια φωτο δεν φαινονατι τα σπορακια αλλα η κουτσουλια εκει που εχει καθισει και δεν επεσε μαλλον του περναει η διαροια!
full
 
Οι κουτσουλιές δεν είναι καλές. Μην δίνεις τίποτε άλλο εκτός από ένα καθαρό, καλής ποιότητας μείγμα σπόρων και νεράκι. Μη φοβάσαι, δεν παθαίνει τίποτα από αυτό. Συχνή καθαριότητα στο κλουβί και τα σκεύη του.

εχω παρει μια τησ vitakraft συσκευασμενη μισοκιλη
Άλλαξε την με κάποια άλλη συσκευασμένη επίσης, σε μικρή συσκευασία με όσο πιο κοντινή ημερομηνία συσκευασίας. Δεν ξέρω αν έχουν τα υπόλοιπα παιδιά να σου προτείνουν κάποια συγκεκριμένη μάρκα.
 
οταν το αγόρασα το καναρινακι χριστουγεννα 16 μου ειχε δωσει ο petshopas χυμα με διαφορα μεσα και κατι πρασινοκοκκινοκιτρινες και καλα βιταμίνες.
εδω και 2-3 μηνες εχω παρει μια τησ vitakraft συσκευασμενη μισοκιλη χωρισ πρασινοκοκκινοκιτρινα ζαχαρωτα
εχει πολυ ρουπσεν βεβαια μεσα αλλα μια χαρα τα ετρωγε και τα τρωει.
απο αυτη την τροφη τωρα εκανα ενα διαχωρισμο το ρουπσεν και αφησα τα υπολοιπα
Τελικα το ρουπσεν ειναι καλο η κακο;
βαζω και μια φωτο δεν φαινονατι τα σπορακια αλλα η κουτσουλια εκει που εχει καθισει και δεν επεσε μαλλον του περναει η διαροια!
full
Κάθεσαι και ξεχωρίζεις απο την τροφή το ρουπσεν;
Χίλιες φορές να πάρεις μια άλλη συσκευασμένη τροφή και να την αραιώσεις με κεχρί.
Πχ πάρε της manitoba η της daily nature..
Το ρουπσεν είναι ένας λιπαρος σπόρος. (υπάρχουν και τροφές χωρίς αυτόν)
Και άλλη φορά να μην το έχεις μέσα έξω.
Αν θες να το έχεις έξω να το έχεις σε ένα απάνεμο μέρος και να το έχεις προστατευμένο απο τα αρπαχτικά.
Αυτά τα μέσα έξω αρρωσταίνουν τα πουλιά αλλά και να μην αρρωσταίνουν στρεσσαρονται...
ΥΓ:τι εννοείς οτι εδώ και δυο με τρεις μήνες έχεις πάρει μια τροφή της vitakraft?(απο τότε πήρες μια και δεν ξανά πήρες άλλη);
Έτσι όπως το είπες εγώ αυτό κατάλαβα... Όπως και να χει πάρε μια καινούργια συντόμως...
 
Κάθεσαι και ξεχωρίζεις απο την τροφή το ρουπσεν;
ΥΓ:τι εννοείς οτι εδώ και δυο με τρεις μήνες έχεις πάρει μια τροφή της vitakraft?(απο τότε πήρες μια και δεν ξανά πήρες άλλη);
Έτσι όπως το είπες εγώ αυτό κατάλαβα... Όπως και να χει πάρε μια καινούργια συντόμως...
Ξεχωριζει πανευκολα σε ενα ταψι μεγαλο αν βαλεις την τροφη σε μια μερια και δώσεις μια κλιση στο ταψι το ρουπσεν σαν στρογγυλο εφυγε αμεσωσ στην αλλη μερια
Περιπου 2 μηνες την εχω ανοιχτη αλλα κλεινει το σακουλακι αεροστεγως
εννοειτε οτι θα παρω αλλη και δεν θα την ξεχωριζω ...
 
Εκεί στην Πρέβεζα, δεν έχετε κάποιον κτηνίατρο με γνώσεις σε πουλιά;
 
Back
Top