Ασθένειες Καναρίνι 8 μηνών με διάρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nerron
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εκεί στην Πρέβεζα, δεν έχετε κάποιον κτηνίατρο με γνώσεις σε πουλιά;
Και βεβαια εχουμε κτηνιατρους αλλα στα πουλια 2 τουλχιστον που πηγα χωρις να με ρωτησουν και πολλα πολλα. (ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ)..
το γνωστο φαρμακο για ολα τα πτηνα να μην το γραψω τωρα, ο ενας μαλιστα σε αναλογια για ελεφαντες ( 0.05μλ στο στομα κατεθυειαν) και ο αλλος το ιδιο φαρμακοω 0,5μλ στο λιτρο νερου.
Δεν του εδωσα βεβαια καθολου αντιβιωση,ρωτησα καποιον φιλο εκτροφεα και μου ειπε να κοψω λαχανικα και να δινω ρυζονερο με ηλεκτρολυτες αντι για νερο.
Τωρα τρωει μονο σπορακια και καθαρο νερο, Δεν μπορω να πω οτι ειναι οπως πριν αλλα βλεπω σημαδια βελτιωσης
Και απο εδω απο το site μου δωσατε την γμωμη σας και σας ευχαριστω
 
ΥΓ:τι εννοείς οτι εδώ και δυο με τρεις μήνες έχεις πάρει μια τροφή της vitakraft?(απο τότε πήρες μια και δεν ξανά πήρες άλλη);
Έτσι όπως το είπες εγώ αυτό κατάλαβα... Όπως και να χει πάρε μια καινούργια συντόμως...

Γιατί, τί πρόβλημα υπάρχει με την "εδώ και 2-3 μήνες τροφή";
 
Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να μένει πάνω απο έναν μήνα η τροφή και ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
Υπάρχει όμως κάποιος συγκεκριμένος λόγος;
Και πόση τροφή να καταναλώνει ένα καναρίνι ανά μήνα; 50-100-150γραμ; Δηλαδή το υπόλοιπο να πετιέται;
 
Υπάρχει όμως κάποιος συγκεκριμένος λόγος;
Και πόση τροφή να καταναλώνει ένα καναρίνι ανά μήνα; 50-100-150γραμ; Δηλαδή το υπόλοιπο να πετιέται;
Εγώ που έχω λίγα παίρνω της daily nature 800γρ και τους αλλάζω μέρα παρά μέρα τροφή... Πάντα μου περισσεύει λίγη άλλα δεν την πετάω την βαζω στην αυλη σε ένα πιατάκι και έρχονται και τρώνε δυο πουλάκια.🙂
 
Εγώ που έχω λίγα παίρνω της daily nature 800γρ και τους αλλάζω μέρα παρά μέρα τροφή... Πάντα μου περισσεύει λίγη άλλα δεν την πετάω την βαζω στην αυλη σε ένα πιατάκι και έρχονται και τρώνε δυο πουλάκια.:)
Εμένα, επειδή τρώει πρώτα όλους τους στρογγυλούς σπόρους και αφήνει τους μακρόστενους(κεχρί), τον αφήνω μέχρι να ξεμείνει από τους νόστιμους και να φάει και το κεχρί (εδώ μέσα το διάβασα και το εφαρμόζω), του αλλάζω τροφή μια φορά την εβδομάδα, φυσώντας την όμως ανά δύο μέρες, ώστε να καθαρίζεται από τα κελύφη των φαγωμένων κόκκων.
Δεν ξέρω αν κάνω καλά...
 
Εμένα, επειδή τρώει πρώτα όλους τους στρογγυλούς σπόρους και αφήνει τους μακρόστενους(κεχρί), τον αφήνω μέχρι να ξεμείνει από τους νόστιμους και να φάει και το κεχρί (εδώ μέσα το διάβασα και το εφαρμόζω), του αλλάζω τροφή μια φορά την εβδομάδα, φυσώντας την όμως ανά δύο μέρες, ώστε να καθαρίζεται από τα κελύφη των φαγωμένων κόκκων.
Δεν ξέρω αν κάνω καλά...

Αυτό δεν είναι ολότελα σωστό...
Εδώ μέσα θα διάβασες επίσης πως θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλο μείγμα σπόρων αν δεν είναι αποδεκτό το κεχρί που έχει μέσα...
 
Εγώ που έχω λίγα παίρνω της daily nature 800γρ και τους αλλάζω μέρα παρά μέρα τροφή... Πάντα μου περισσεύει λίγη άλλα δεν την πετάω την βαζω στην αυλη σε ένα πιατάκι και έρχονται και τρώνε δυο πουλάκια.:)
Εντάξει δεν τρέχει τίποτα να διατηρηθεί ι και δύο μήνες στην συσκευασία της μια τροφή. Μην οδηγούμαστε σε υπερβολές που κάνουν απρόσιτη την ενασχόληση κάποιων ανθρώπων με την φροντίδα των πουλιών.
του αλλάζω τροφή μια φορά την εβδομάδα, φυσώντας την όμως ανά δύο μέρες, ώστε να καθαρίζεται από τα κελύφη των φαγωμένων κόκκων.
Δεν ξέρω αν κάνω καλά...
Προτιμότερο να αλλάζεις τροφή κάθε 2-3 μέρες, βάζοντας μικρότερες ποσότητες και ν' αποφεύγεις τα φυσήματα :)
 
Βρήκα που και από ποιον γράφτηκε το παραπάνω που σου λέω:

Ωραίο αυτό, αλλά με βασική προϋπόθεση να είναι ασπούρι που να τρώγεται. Διότι ένα πουλάκι για να έχει γίνει έτσι, υποψιάζομαι οτι τρώει μόνον λιπαρούς σπόρους και δεν το κάνει επειδή του το υπαγορεύει απλά η όρεξή του αλλά μάλλον επειδή ο ΚΑΝΑΡΙΝΌΣΠΟΡΟΣ δεν είναι βρώσιμος. Το βασικότερο όλων είναι το καλό μείγμα. Αυτό, καταναλώνεται σχεδόν ομοιόμορφα και δεν παχαίνει ιδιαίτερα τα πουλιά. Οταν υπάρχουν τέτοια περιστατικά η καλύτερη συμβουλή νομίζω είναι η άμεση αλλαγή μείγματος

Ακολούθησε τις οδηγίες...
 
Το καλο μειγμα εχει να κανει με τις αναλογιες των σπορων και αναλογα την εποχη, τους στοχους και την περιοχη (κλιματολογικα)
Αλλο πραγμα η ποιοτητα των σπορων.
Ενα καλο μειγμα με καλης ποιοτητος σπορους, ειναι δυνατον καποτε να περιεχει σπορους απο αλλη σοδια που δεν θα ειναι βρωσιμοι.
Λαμβανοντας αυτο υπ' οψιν η λυση που εχω να προτεινω και ως αν αφορα το κεχρι ειναι η προσφορα απο εναλλακτικες πηγες τα συστατικα που περιεχει το κεχρι, την βρωμη.

Το μελλον και για την μειωση προβληματων με οτι συμβαινει στο θεμα σποροι θα ειναι οι εναλλακτικες πηγες συστατικων.
 
Νίκο δυστυχώς η βρώμη τελευταία δεν είναι της προκοπής. Δύσκολα βρίσκεις καλή βρώμη.
Η κοιλιά του πουλιού δεν φαίνεται κακή πάντως και οι κουτσουλιές για εμένα δεν είναι διάρροια. Είναι περίεργες αλλά όχι διάρροια.
 
Το καλο μειγμα εχει να κανει με τις αναλογιες των σπορων και αναλογα την εποχη, τους στοχους και την περιοχη (κλιματολογικα)
Αλλο πραγμα η ποιοτητα των σπορων.

Δεν υποστήριξε κανείς το αντίθετο...

Ενα καλο μειγμα με καλης ποιοτητος σπορους, ειναι δυνατον καποτε να περιεχει σπορους απο αλλη σοδια που δεν θα ειναι βρωσιμοι.

Για αυτό δεν πρέπει να είμαστε δογματικοί ή οπαδοί μιας κάποιας εταιρείας... Να υπάρχει πάντα backup. Για την περίπτωση που αλλάξει αδικαιολόγητα σύσταση, ποιότητα, ποσότητα, αναλογίες, τιμή, διαθεσιμότητα κτλ...

Λαμβανοντας αυτο υπ' οψιν η λυση που εχω να προτεινω και ως αν αφορα το κεχρι ειναι η προσφορα απο εναλλακτικες πηγες τα συστατικα που περιεχει το κεχρι, την βρωμη.

Το μελλον και για την μειωση προβληματων με οτι συμβαινει στο θεμα σποροι θα ειναι οι εναλλακτικες πηγες συστατικων.

Εννοείς αντί για κεχρί τη βρώμη; Ή συμπληρωματικά;
Αν θες, το τελευταίο, μπορείς να το διατυπώσεις ξανά; Δεν το κατάλαβα...
 
Νίκο δυστυχώς η βρώμη τελευταία δεν είναι της προκοπής. Δύσκολα βρίσκεις καλή βρώμη.
Η κοιλιά του πουλιού δεν φαίνεται κακή πάντως και οι κουτσουλιές για εμένα δεν είναι διάρροια. Είναι περίεργες αλλά όχι διάρροια.
Ουτε εμενα μου μοιάζουν με διαροια, Απο τα λιγα που εχω διαβασει (καιπαλι μπορει να κανω και λαθος)
λέγοντας διαροια εννοούμε ακανονιστης μορφης και μπερδεμενο το στερεο μερος με το υπολοιπο.
πιο πολυ για παραπανω ουρα μου φαινονται,
Βεβαια μπορει να κανω και λαθος
Σημερα παντως τουιτ-αριζε απο τις 7 το πρωι μολισ τον ξεσκεπασα, πραγμα που εχει να κανει αρκετες μερες
 
Νίκο δυστυχώς η βρώμη τελευταία δεν είναι της προκοπής. Δύσκολα βρίσκεις καλή βρώμη.
Νομιζεις οτι βρισκεις καλο κεχρι;
καλοι σποροι = οριμοι, με υγρασια 10% και πανω, οχι ραντισμενοι, οχι ακτινοβολημενοι για μειωση της υγρασιας και το πιο βασικο οχι γεννετικα τροποποιημενοι.
Εχουμε τον τιτλο οτι εκτρεφουμε τα πιο μικρα και ευαισθητα πλασματα στον πλανητη μετα τις μελισσες, ας μην αρκεστουμε σε αυτο.

Η κοιλιά του πουλιού δεν φαίνεται κακή πάντως και οι κουτσουλιές για εμένα δεν είναι διάρροια. Είναι περίεργες αλλά όχι διάρροια.
Το περιεργες σε ησυχαζει, οχι
η κοιλια του δειχνει καλοζωισμενο πουλι, το μυστηριο ειναι το περιεργο που λες, αν δεν την εχει "αρπαξει" και αφου ειναι "καθαρα τα αυτια του", μην δωσης αντιβιωση ψαξου στην διατροφη.Βλεπεις μια κιτρινη αποχρωση γυρο απο την κουτσουλια;
οταν ηταν ενταξει η κουτσουλια αυτο δεν υπηρχε, αρα κατι δεν αφομειωνει, δημιουργει διαταραχη στο εντερικο, αλλοιωνει τα κοπρανα και τους δινει την εμφανιση που βλεπεις.
Και αν ταιζεις καιρο καποια τροφη, δυο σκεψεις να κανεις, η το προβλημα σου δημιουργηθηκε απο συσσορευση καποιον κακων συστατικων απο τις τροφες που ταιζεις, η κατι αλλαξε εκτακτο στις τροφες αυτες χωρις να το αντιληφθεις ουτε εσυ ουτε ο κατασκευαστης τους.

Δεν υποστήριξε κανείς το αντίθετο...
Σε καθε συζητηση που για καποιους λογους ενοχοποιειται το μειγμα σπορων, η ποιο συνηθισμενη απαντηση ειναι αλλαξε του τροφη.

Εννοείς αντί για κεχρί τη βρώμη; Ή συμπληρωματικά;
Αν θες, το τελευταίο, μπορείς να το διατυπώσεις ξανά; Δεν το κατάλαβα
Αμυλουχο βρωσιμο σπορο σε αντικατασταση με αμυλουχο μη βρωσιμο.
(Τα συστατικα και των δυο μου ειναι γνωστα.)
 
Το πάζλ αυτής της κουτσουλιάς μου φαίνεται θα μείνει άλυτο. Υπάρχει πολύ μεγάλη ποσότητα χαμένης πληροφορίας ενώ ταυτόχρονα λαλούν πολλοί κοκόροι.
Εγώ όμως που είμαι και magician θα σου έλεγα οτι το καναρίνι, αν είναι δυνατόν, για κάποιο λόγο είναι 8 μηνών και ζεί μέσα στο σπίτι, με τις πιθανές καταστροφικές συνέπειες.Αθροιστικά και τα δύο, μάλλον είναι ένα περίεργο κοκτέιλ.
Αν θες να ξεκινήσεις απο το μηδέν,θα πρέπει να πάρεις μια βιλάρα για διαμονή σε εξωτερικό χώρο με προστασία.Φυσικά να αλλάξεις,όπως και να έχει, τις πατήθρες, προσωπικά τα πόδια του δεν μου αρέσουν. Επίσης να μειώσεις τις παρεμβάσεις σου, γενικά, αλλά και όποια πρόθεση για πειραματισμό στην διατροφή του.
Οταν θα σου κάνει πτερόρροια ενδεχομένως όλα να κρέμονται απο μια κλωστή. Είναι κάτι κρίσιμο που θα έχεις να αντιμετωπίσεις ξεκινώντας σιγά σιγά απο τώρα.
Νίκο δυστυχώς η βρώμη τελευταία δεν είναι της προκοπής. Δύσκολα βρίσκεις καλή βρώμη.
Λάμπρο κάτι θες να πείς και δεν το λές. Πώς το οριοθετείς αυτό;
 
Παλιότερα βρώμη από μαγαζί με βιολογικά την τρώγανε.Αργότερα όχι.Άλλαξα μάρκες και τίποτα. Τώρα που έχει το μείγμα το έτοιμο την τρώνε.Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν φαίνεται κάτασπρη όπως άλλες φορές. Την βλέπεις με το μάτι στο χρώμα ότι δεν είναι καλή.
και το πιο βασικο οχι γεννετικα τροποποιημενοι.
Αυτό πως μπορούμε εμείς οι απλοί καταναλωτές να το γνωρίζουμε;
Οι κουτσουλιές είναι έτσι λόγω τροφής για εμένα. Γιατί όμως λέτε διάρροια;Είναι διάρροια ή όχι;Να ξεκινήσουμε από εκεί...
 
Αυτό πως μπορούμε εμείς οι απλοί καταναλωτές να το γνωρίζουμε;
Πολυ μελανι χρειαζεται αυτη ερωτηση, δυστυχως πολυ δυσκολα πλεον

Οι κουτσουλιές είναι έτσι λόγω τροφής για εμένα. Γιατί όμως λέτε διάρροια;Είναι διάρροια ή όχι;Να ξεκινήσουμε από εκεί..
Ισως υπαρχει στο φορουμ καποια φωτογραφια με φυσιολογικη κουτσουλια,
το πως θα χαρακτηρισουμε τις υπολοιπες εχει μικρη αξια
 
Oσο δεν παίρνει άδεια για ανθρώπινη κατανάλωση δεν υπάρχει κανένας φόβος για μεταλαγμένο canary seed. 😉
Πολύ φοβούμαι όμως οτι αυτό δεν θα αργήσει, και τότε θα πουλιούνται τα 100 γραμμάρια,όσο αγοράζουμε σήμερα το κιλό.
https://www.gov.mb.ca/trade/globaltrade/agrifood/commodity/canary_seed.html

... Και φυσικά όλες οι κουτσουλιές με αυξημένα υγρά ΔΕΝ είναι διάρροια ( Λάμπρος 👍 ).
Οπως και καμιά σημασία δεν έχει η διαφοροποίηση μιας ή δυό απο αυτές όταν έχουν περίσσεια ουρικού και κιτρινίλα. Εκείνο που πρέπει να ανησυχεί είναι η αλλαγή στην συμπεριφορά του πουλιού και ιδιαίτερα όταν υπάρχει ταυτόχρονα μόνιμη αλλαγή της σύστασης της κουτσουλιάς του.
 
Back
Top