Αναπαραγωγή Καναρα με ασπορα αυγα

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
Η καναρα μου γεννησε 4 ασπορα με ωοσκοπιση που εκανα τι να κανω διπαρχει καπιο θεμα με ενα απο τα δυο πουλια ή ειναι τυχεο;

Λετε να εχουν προβλημα τα πουλια:;
 
Καλησπέρα Φώτη! Τα πουλιά βρίσκονται μαζί στο ίδιο κλουβί; Ήταν παλαιότερα μαζί ή τα είχες χωρισμένα πάντα;
Είδες βατέματα ή γενικά σημάδια αναπαραγωγής; Ο αρσενικός σου είναι πυρωμένος;
Γενικά εάν δεν υπάρξει επαφή μεταξύ των δύο πουλιών, δεν βγαίνουν ποτέ γόνιμα αυγά...
 
Μαλλον ο αρσενικος δεν ηταν αρκετα περομενος ειδα βατεματα ναι ειναι στο ιδιο κλουβι
 
Μαλλον ο αρσενικος δεν ηταν αρκετα περομενος ειδα βατεματα ναι ειναι στο ιδιο κλουβι
Προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή έκανες;
Εάν δεν έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα εμείς, αλλά και τα πουλιά δεν προχωράμε ποτέ σε αναπαραγωγή. Τζάμπα τώρα κουράζεις την θηλυκιά με άσπορες ωοτοκίες...
 
Ναι εκανα προετιμασια εσφαλα και το εχω μετανιοσει που βιαστικα εχω ακομα γεννες θα προσπαθισω να τα δυναμοσω με διαφορα υλικα της φυσης αυγοτροφη αυγο και πολυβιταμηνη

Τα αυγα να τα βγαλω να ετοιμαστει για αλλη γεννα;
 
Εγώ θα πρότεινα να τα αφήσει να τα κλωσήσει για μια τουλάχιστο βδομάδα, για να μην πω και δύο.
Οι λόγοι για μένα είναι αρκετοί.
  1. Θα δοθεί χρόνος στο ζευγάρι των πουλιών να γίνει "ζευγάρι"...
  2. Θα έχει χρόνο προετοιμασίας το αρσενικό που φανερά υπολείπεται του θηλυκού.
  3. Θα μαλακώσει ο καιρός και θα ωριμάσουν οι συνθήκες που απαιτούνται για την αναπαραγωγή, γαλουχία κλπ, προϊόντος του χρόνου και
  4. ακόμη και να τα πετάξει τα αυγά η κανάρα δεν πρόκειται να τα ετοιμάσει τα επόμενα σε συντομότερο χρονικό διάστημα από τις δυο εβδομάδες.
 
Ανοιξα τα αυγα (ιχνος νεοσου) χωρισα το ζευγαρι
Αρχισα κια κ. Α πιπερια κοκκινη φλωρινης αυγοτροφη και πολυβιταμινη και μετα aidonine (σωστα θα τα κανω);
 
Η καναρα μου γεννησε 4 ασπορα
Προφανώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα, κάποιο βαθύτερο αίτιο που πρέπει να εντοπίσεις αν θέλεις να συνεχίσεις στο χώρο της αναπαραγωγής με το ζευγάρι αυτό.
διπαρχει καπιο θεμα με ενα απο τα δυο πουλια
Είναι πιθανό...
ειναι τυχεο;
Μάλλον όχι.
Η βιασύνη του ανθρώπου να ''αντικρύσει νεοσσούς'' έχει τέτοιου είδους (καταστροφικές) συνέπειες για τα ιδιαίτερα αυτά ευαίσθητα πλάσματα.
Τώρα πλέον, με σταθερά και αποφασιστικά βήματα, πάντοτε με οργανωμένο πλάνο, διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα και κάνοντας την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία, σίγουρα θα πετύχεις αυτό που επιθυμείς.👍
 
Αρχισα κια κ. Α πιπερια κοκκινη φλωρινης αυγοτροφη και πολυβιταμινη και μετα aidonine (σωστα θα τα κανω);
Ολα αυτα γιατι; και γιατι μαζι; και γιατι aidonine? δεν χρειαζεται να τα μπουκωσεις μονομιας, σιγα και σταθερα, με ποικιλια.
 
Επισης ξεχασα να αναφερω ο κροκος απο τα αυγα ηταν κοκκινο η χρωστικη ειναι μαρκας beaphar

Ολα αυτα γιατι; και γιατι μαζι; και γιατι aidonine? δεν χρειαζεται να τα μπουκωσεις μονομιας, σιγα και σταθερα, με ποικιλια.
Προς το παρων εχω βαλει μονο πολυβιταμινη και αυγο και πιπερια τιποτα αλλο

Αντικρισα την αποτυχια και εμαθα πλεον οτι "οπιος βιαζετε σκονταφτει" θελω να δυναμοσω τα πουλακια και να αντικρισω καπια στιγμη νεοσσους
 
Εγώ θα πρότεινα να τα αφήσει να τα κλωσήσει για μια τουλάχιστο βδομάδα, για να μην πω και δύο.
Οι λόγοι για μένα είναι αρκετοί.
  1. Θα δοθεί χρόνος στο ζευγάρι των πουλιών να γίνει "ζευγάρι"...
Θα συμφωνήσω μαζί σας.
Κατ' αυτό το τρόπο όχι μόνο θα κερδηθεί χρόνος μέχρι την επόμενη ωοτοκία αλλά και θα προετοιμαστεί καλύτερα το αρσενικό καθώς ένα καναρίνι του φύλλου αυτού σε περίπτωση που δεν είναι πυρωμένο είναι πιθανό να μην γονιμοποιήσει το θηλυκό.
 
Θα συμφωνήσω μαζί σας.
Κατ' αυτό το τρόπο όχι μόνο θα κερδηθεί χρόνος μέχρι την επόμενη ωοτοκία αλλά και θα προετοιμαστεί καλύτερα το αρσενικό καθώς ένα καναρίνι του φύλλου αυτού σε περίπτωση που δεν είναι πυρωμένο είναι πιθανό να μην γονιμοποιήσει το θηλυκό.
Δεν με προλαβατε αλλα δεν πηραζει θα κανω καλητερη προετιμασια
 
Προς το παρων εχω βαλει μονο πολυβιταμινη και αυγο και πιπερια τιποτα αλλο

Αντικρισα την αποτυχια και εμαθα πλεον οτι "οπιος βιαζετε σκονταφτει" θελω να δυναμοσω τα πουλακια και να αντικρισω καπια στιγμη νεοσσους
Φώτη ξανά βιαστικες και θα ταλαιπωρείς τα πουλια ο Γιάννης πιο πάνω σου έδωσε την καλήτερη λύση. Γιατί δεν το είδες; Και εγώ θα έλεγα και τρεις βδομάδες. Αν δεν έχεις πετάξει τη φωλιά βάλε ψεύτικα αυγά και αστην να κάθετε μην κάνεις υπερβολές με τη διατροφή τους,
 
Πότε έκατσε η κανάρα @fotis 0320 ;
Πότε έκανες ωοσκόπηση ;
Εδώ για ποια αυγά μιλάς; Της κανάρας;
Επισης ξεχασα να αναφερω ο κροκος απο τα αυγα ηταν κοκκινο
 
Εδώ για ποια αυγά μιλάς; Της κανάρας;
Ειναι προφανες οτι απο την περιγραφη μαλλον προκειται, οχι για βαμμενο κροκο (!), αλλα για γονιμοποιημενο αυγο. Εφοσον τα εσπασε ομως...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top