Ασθένειες Καναρινα χανει φτερα

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας διαπιστωσα οτι τις τελευταιες ημερες η καναρα χανει πολλα πουπουλα και εχει μονο ενα φτερο στην ουρα της τι ειναι;
Υ. Γ αν θελετε περισσπτερες ερωτησεις ρωτηστε με και να σας απαντησω για να δω τι εχει το πουλακι
 
Κατά την γνώμη μου ίσως περνάει από πτεροροια δηλαδή σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα αλλάζει το καναρίνι τα φτερά του. Υπάρχει περίπτωση να είναι πτεροροια όπως σου εξήγησα παραπάνω .
Το καναρίνι τι ηλικία είναι;
Επίσης θα θέλαμε όλοι μας για α μπορέσουμε να σου δώσουμε μια ακριβείς απάντηση λεπτομέρειες για το καναρίνι.
 
Πες μας που το έχεις το πουλάκια, σε τι χώρο (θερμοκρασία, κλουβί, αν μένει μόνο του κτλ), τι διατροφή του παρέχεις και φυσικά την ηλικία του όπως είπε και ο Στέλιος.
 
λοιπον το καναρινι το εχω εγω τουλαχιστον 3-4 χρονια (αρα μπορει να ειναι μεγαλυτερο γιατι το πηρα απο εκτροφεα και ηταν μεγαλη τοτε) κλουβι μεσαιο αλλα εχει χωρο μεσα να πεταξει κτλ λοιπον το πρωι τα βγαζω εξω απο τις 9 και τα φερνω σπιτι οταν νυχτωσει τα βαζω μεσα στο σπιτι να κοιμηθουν τα σκεπαζω με ενα πανι μονο εμενε για λιγο γιατι πηρα ενα καινουριο και το ειχα σε καραντινα τωρα τα ξαναεχω μαζι (σε διαφορετικα κλουβια αλλα διπλα διπλα) τροφη του δινω μονο καναβουρι.Αλλα ρε παιδια σε μερικα σημεια φενεται το δερματακι του κι ανυσηχω αυτο εχει πολλα πουπουλα κατω ενω το αλλο που ειναι πιο νεο δεν εχει πεσει κανενα του πουπουλο
 
Πως γίνεται να το ταίζεις μόνο καναβούρι; Μήπως κάνεις λάθος;
 
την κανονικη τροφη που δινουν στα καναρινια
Εννοείς μείγμα από διάφορους σπόρους ή μόνο καναβούρι; Ταίζεις συσκευασμένη ή χύμα τροφή;

το πρωι τα βγαζω εξω απο τις 9 και τα φερνω σπιτι οταν νυχτωσει τα βαζω μεσα στο σπιτι να κοιμηθουν τα σκεπαζω με ενα πανι
Αλλα ρε παιδια σε μερικα σημεια φενεται το δερματακι του κι ανυσηχω αυτο εχει πολλα πουπουλα κατω ενω το αλλο που ειναι πιο νεο δεν εχει πεσει κανενα του πουπουλο
Αυτός μπορεί να είναι και ο λόγος που χάνει φτερά.. Δεν αλλάζουμε θέση στα κλουβιά των καναρινιών μας.. Ούτε τα μπαινοβγάζουμε μέσα - έξω. Αυτό είναι ό,τι χειρότερο για την υγεία τους και φυσικά έχει πολλές συνέπειες σε αυτή (χάνουν πούπουλα στρεσάρονται, κρυώνουν κτλ). Αποφάσισε να τα έχεις σε ένα μέρος μόνιμα και σιγά σιγά θα ξεπεράσουν το στρες και ό,τι άλλο το κάνει να ρίχνει φτερά.. Μπορείς να μας βγά΄λεις φώτο τα σημεία που δεν έχει πούπουλα; Είναι όντως ανησυχητικό..
 
Λοιπον να τα εχω εξω η μεσα; Τι ειναι το προτιμωτερο;Ειναι πολυ σοβαρα;(δεν ειναι πτεροροια;τι να κανω για να σταματησει; Λοιπον εκει που ειδα οτι εχει χασει ειναι στην ουρα λιγο στο σωμα λιγο στο κεφαλακι και βγαινουν συνεχεια τα καθαρισα που λες και με τα πουπουλα της θα εφτιαχνα στρωμα σου λεω παρα πολλα! Θεε μου τι να κάνω;
 
Έξω προφανώς, εκτός και αν διαθέσεις ένα ξεχωριστό δωμάτιο με τεχνητό (ειδικό) φωτισμό και πολλά άλλα.
Πρέπει να του διαθέσεις χώρο, μπάνια, σκούρα πράσινα λαχανικά και πλούσια διατροφή,την οποία:
Εννοείς μείγμα από διάφορους σπόρους ή μόνο καναβούρι; Ταίζεις συσκευασμένη ή χύμα τροφή;
πρέπει να διευκρινίσεις..
 
Α ξεχασα να το πω παιδια λοιπον δινω χυμα τροφη (μην με κραξετε ξερω ειναι παρα πολυ κακο) αλλα ειμαι αναγκασμενος στον τοπο εκει που ζω δεν υπαρχουν αναπτυγμενα pet shop οπως θα λεγαμε της "πλακας" δεν πουλαει συσκευασμενη και οταν την βρισκω στο διαδικτυο με επιβαρυνουν παρα πολυ τα εξοδα αποστολης (+10€) και δεν μπορω να κανω κατι το μονο που μπορω αυριο να της βαλω μηλο, λαχανικα και αυγο

Μαρια στο παλιο μου καναρινι (πλεον δεν ζει) το πιστευεις σε μπαλκονι κι ομως επιτεθηκε αρπακτικο και το προλαβα στο τσακ? Οταν φευγω απο το σπιτι τα βαζω μεσα γιατι φοβαμαι δεν μου εχει περασει ακομα αυτη η φοβια! Πως μπορω να τα διωξω; (Κρεμωντας CD και μπορει να φυγουν;.)
 
Αφού είσαι αναγκασμένος να αγοράζεις χύμα όπως λες, όταν αγοράζεις νέα τροφή, θα την κλείνεις ερμητικά για να μην μπει υγρασία και θα την αφήνεις στην κατάψυξη 3-4 μέρες. Μετά όταν την βγάζεις και αφού ξεπαγώσει, θα την διατηρείς σε ξηρό σκοτεινό σημείο και θα της ρίχνες 5-6 φύλλα ξερής δάφνης από πάνω για να αποφύγεις τυχόν σκώρους τροφίμων.
Ποτέ κατ' ευθείαν στα πουλιά από το μαγαζί.

Πως μπορω να τα διωξω; (Κρεμωντας CD και μπορει να φυγουν;.)
Δεν μπορείς να τα διώξεις, μόνο να κάνεις το μπαλκόνι σου ασφαλές με χιλιάδες τρόπους, οπωσδήποτε κάλυψη των κλουβιών με προστατευτικά και να τα κάνεις όσο γίνεται αθέατα με τέντες, ψηλά φυτά κτλ.
 
Λοιπον οπως διαβασα Μαρια αυτο με την πτεροροια που μου εστειλες διαπιστωσα οτι υπαρχουν πολλοι λογοι (ψυχολογικος διατροφικος και τα λοιπα) λοιπον φοβαμαι οτι τωρα αν τα αφηνω και το βραδυ εξω μηπως κρυωσουν (βεβαια θα βαζω σκεπασματα) εσυ τι λες προμιτερο εξω λοιπον ε; Σας ευχαριστω παρα πολυ λοιπον θα το ξεκινησω απο αυριο και θα σας πω!
 
Μην βγάλεις έξω τα κλουβιά αν δεν έχεις προετοιμάσει τον χώρο.
 
Το θέμα Γιάννη είναι να κατανοήσεις τις ισορροπίες και την κυκλική ροή των πραγμάτων. Θέλει υπομονή και σεβασμό/εμπιστοσύνη σε αυτά τα δυό που η ζωή ενός πτηνού εξαρτάται καθολικά.
το μονο που μπορω αυριο να της βαλω μηλο, λαχανικα και αυγο
Ένα την φορά,όχι όλα μαζί λοιπόν.
 
Δημητρη φυσικα και οχι ολα μαζι (απλα λαθος διατυπωση ) για παραδειγμα σημερα θα της βαλω μηλο και αυριο αυγο και τις επομενες μερες κατι λαχανικο.Αυτο ειναι σωστο;

Μαρια οταν λες να προετοιμασω τον χωρο τι εννοεις;
 
Λοιπον Μαρια θες να σου στειλω μια εικονα πως ειναι εξωτερικα το μπαλκονι μου;Κοιτα θεωρω οτι μονο του το μπαλκονι ειναι καταλληλο για τα πουλια να τα προστατευει απο καιρικες συνθηκες.Λοιπον σημερα ειδα οτι η καναρα εχει ξεπουπουλιαστει παρα πολυ
 
Γιάννη μου δείξε μου αλλά αν διαβάσεις όσα σου έβαλα χθες, θα δεις ότι οι καρακάξες μπήκαν στο σαλόνι της Σίσσυ.
Επίσης τέτοια πτερόρροια δεν είναι φυσιολογική, διάβασε το άρθρο για την παθολογική που σου έδωσα εχθές και προσπάθησε να πας το πουλί σε κάποιον γιατρό.
Περίμενε και τις γνώμες άλλων παιδιών.
 
@Γιάννης ο Καναρινάς όσο της αλλάζεις συνέχεια περιβάλλον με το μέσα - έξω, όσο της δίνεις χύμα τροφή (μπορείς να πάρεις 20 κιλά, δε θα έχεις μεταφορικά και απλά το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να συντηρείς σωστά τους σπόρους) θα ξεπουπουλιάζεται κι άλλο... Πρέπει να αποφασίσεις να τα έχεις σε ένα σταθερό σημείο. Είτε μέσα σε χώρο ήσυχο, χωρίς πολυκοσμία, χωρίς καπνούς, όχι κουζίνα, όχι μπάνιο, και να κοιμούνται με την δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την ανατολή - ή έξω προστατευμένα από αρπακτικά με κάποιο δίχτυ ή κάποιο έτοιμο προστατευτικό και φυσικά προφυλαγμένα από καιρικές συνθήκες. Τόσο απλό! Και με σωστή διατροφή και καθαριότητα θα επανέλθει το φτέρωμά της.

Το θηλυκό αυτό έχει κάνει φωλιά φέτος; Έχει γεννήσει αυγά; Έχει μεγαλώσει μικρά; Ψείρες σίγουρα δεν υπάρχουν στο χώρο;
 
Back
Top