Φροντίδα Καναρινια σε μεγαλο κλουβι μετα την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Θα ήθελα την γνώμη σας για την κατασκευή ενός κλουβιου. Μετα την αναπαραγωγή σκέφτομαι να βάλω τα καναρίνια μου σε ενα μεγαλο κλουβί για να γυμνάζονται και να νιώθουν πιο ελεύθερα. Με αυτό τον τροπο θα τα έχω μαζεμένα μέχρι τον επόμενο χρονο που θα τα βάλω για ζευγάρωμα. Τα κόκκινα καναρίνια θα τα βάλω σε ενα άλλο κλουβί. Τα καναρινακια που βγήκαν ή θα βγουν φέτος θα έχουν δακτυλίδι διαφορετικού χρωματος για να ξεχωρίζω τα αδέλφια. Είσαστε υπέρ αυτής της άποψης;

Ευχαριστώ.
 
το μεγαλο κλουβι ειναι δυσκολο στη μετακινηση. Αρα σημαινει οτι θα το αφησεις καπου μονιμα ολο το χειμωνα. Αρα το βασσικο που πρεπει να σκεφτεις ειναι να καθαριζεται ευκολα ο πατος
 
Θα κάνω συρταρακι.. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν χρειαστεί να πιάσω ενα καναρίνι απο το κλουβί πως θα το κάνω. Θα εχει πολυ χωρο στο κλουβι για να πεταξει. Οι πόρτες θα είναι απο ξύλο και γύρω απο αυτές για να μην γρατσουναω τα χέρια μου.
 
Αυτό που με προβληματίζει είναι αν χρειαστεί να πιάσω ενα καναρίνι απο το κλουβί πως θα το κάνω.
Και αυτό αλλά το θέμα των τσακομών με τα αρσενικά για την κυριαρχία στο χώρο θα είναι μεγάλο.
 
Θα είναι μεγαλο κλουβί.. Λες να υπάρχει παλι αυτό το πρόβλημα;
 
Συμφωνώ με τον Γιάννη. Αλήθεια για τι μέγεθος κλουβιού μιλάς;
 
Γύρω στα 2 μετρα μήκος, 1.50-1.60 μετρα το υψος και 1 μέτρο το πλάτος.. Δεν είναι το μεγαλο κλουβί..Αλλά μικρο δεν το λες :)
 
Για πουλιά πάντως είναι αρκετά μεγάλο. Αν σε αυτό φτιάξεις κλασικά πορτάκια κλουβιού, τότε τα πουλιά μπορείς να τα πιάνεις μόνο με φακό στο σκοτάδι. Και σίγουρα θα χρειαστείς πολλά τέτοια πορτάκια
 
Ναι αυτό κάνω με τα ζεμπρακια αν χρειαστει.. Την νύχτα με φακό.. Αλλα δεν θα τα τρομαξω έτσι; Φυσικά αυτό το πρόβλημα θα το αντιμετωπισω του χρονου που θα τα βάλω για να ζευγαρώσουν..

Αυτό που αναφέρθηκε πιο πανω με τα αρσενικά, τώρα που έχετε και τις διαστάσεις μπροστά σας παλι θα συμβαίνει;
 
Όχι σε τόση έκταση που θα συνέβαινε σε μικρό κλουβί, δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα
 
Νομίζω στο site του Μάκη έχει έναν τύπο που μπορείς να υπολογίσεις τον αριθμό των πουλιών αναλόγως μεγέθους κλουβιού. Ισως και μέσα στο forum δεν θυμάμαι ακριβώς. Πάντως για το μέγεθος που αναφέρεις πολλά...
 
Εγώ που είχα περίπου τέτοιου μεγέθους κλουβί και είχα μέσα 3 αρσενικά γινόταν καυγάδες. Τώρα μια λύση που μπορείς να εφαρμόσεις είναι να τα απασχολείς με λιχουδιές ( πάντα με μέτρο ) λαχανικά, φρούτα κ. Α. ώστε να απασχολούνται με αυτά και να μην μαλώνουν.

Φιλικά Γιάννης 😉
 
Νομίζω στο site του Μάκη έχει έναν τύπο που μπορείς να υπολογίσεις τον αριθμό των πουλιών αναλόγως μεγέθους κλουβιού. Ισως και μέσα στο forum δεν θυμάμαι ακριβώς. Πάντως για το μέγεθος που αναφέρεις πολλά...
Α ναι, τώρα που το λες μου είχε πει η Αλίκη για αυτό το θέμα στο φόρουμ..

Σε ευχαριστώ..
Εγώ που είχα περίπου τέτοιου μεγέθους κλουβί και είχα μέσα 3 αρσενικά γινόταν καυγάδες. Τώρα μια λύση που μπορείς να εφαρμόσεις είναι να τα απασχολείς με λιχουδιές ( πάντα με μέτρο ) λαχανικά, φρούτα κ. Α. ώστε να απασχολούνται με αυτά και να μην μαλώνουν.

Φιλικά Γιάννης 😉

Αν υπολογισω γονεις αρσενικούς, παιδιά αρσενικούς.. Αχχχ θα γίνεται χαμός έτσι όπως τα λες..
 
Νομίζω ο τύπος είναι Μήκος Χ Υψος Χ Πλάτος κλουβιού και αυτό που θα βρεις Χ 30.
Άρα 2 X 1,5=3 X 30 = 90 πουλιά.
 
90; Δεν έχω τοσα. 🙂. Αρα θα είναι άνετα τα πουλιά.. Μιααα χαρα
 
Θα μπω απο υπολογιστη και θα το δω.. Δεν το διαβάζει το κινητό..
 
Μαλλον με το βιντεο θες να μου δειξεις ποσο ανταγωνιστηκα ειναι.. Το ξερω.. Απλα πιστευω πως ισως καταφερουν να ζουν σε ενα μεγαλο κλουβι.. Δεν ξερω ☹.. Παντως να σημειωσω πως τα πουλια σε αυτα τα κλουβια ουτε να πανε απο το ενα κλαδι στο αλλο δεν μπορουν.. Δεν τα λυπουνται..;
 
Back
Top